تنها 8 درصد مردم ایران برای زلزله آمادگی دارند/ ثانیه های 6 تا 9 وقوع زلزله منجر به مرگ می شود

تنها 8 درصد مردم ایران برای زلزله آمادگی دارند/ ثانیه های 6 تا 9 وقوع زلزله منجر به مرگ می شود

کارشناس واحد مدیریت و کاهش خطر بلایای طبیعی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان نقل کرد: تنها 8 درصد مردمان کشورمان برای زلزله آمادگی دارند و ثانیه‌های 6 تا 9 وقوع زلزله به‌طور اصلی منجر به مرگ می‌شود.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از سمنان، علی قرائیان امشب در همایش و کارگاه تعلیمی مددهای اولیه روان شناختی و تندرست روان به عالیت هفته بهداشت روان در سمنان بیان داشت: با وجود این که کشورمان جزء 10 کشور بلاخیز دنیا و پنجمین کشور زلزله خیز دنیاست؛ اما تنها هشت درصد مردمان برای وقوع زلزله آمادگی دارند.

وی با بیان این که حفظ آمادگی برای کاهش این بلایا، 90 درصد از زیانها را کاهش میدهد، نقل کرد: مدیریت بحران به معنای مدیریت فرصت های خطرناک و تحول دیدگاه نسبت به بحران بوده و موجب کاهش تلفات احتمالی در سوانح غیرمترقبه می شود.

قرائیان نقل کرد: کشورمان در شمار تصادفات جاده ای مقام اول دنیا را دارد و 97 درصد آپارتمانهای روستایی مقاومت پایینی در برابر زلزله دارند.

وی نقل کرد: دلیل قربانی شدن نسل گذشته در وقوع زلزله و بلایای دیگر، نبود آگاهی بود و برای کاهش این وقایع باید در مدارس به دانش آموزان آموزش صحیح داد.

کارشناس واحد مدیریت و کاهش خطر بلایای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان در ادامه نقل کرد: 50 درصد تلفات پس از وقوع حادثه، به خاطر شرایط بد بهداشتی است و یکی از راه کارهای کاهش پیامد روانی و اجتماعی در بلایای طبیعی، آموزش همگانی خواهد بود.

وی تصریح کرد: همکاری مردمان برای مدیریت بحران تا حدود زیادی از پیامد این بلایا می کاهد.

کارشناس واحد مدیریت و کاهش خطر بلایای طبیعی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان در پایان همایش به آموزش چندین مورد اصلی هنگام وقوع زلزله توجه کرد و اضافه کرد: اولین عامل مرگ در وقت وقوع زلزله، انتخاب اشتباه فضاست.

قرائیان نقل کرد: چنانچه وقوع زلزله را به سه مرحله سه ثانیه ای تقسیم کنیم؛ فاز اول حادثه که در سه ثانیه اول پیش مییاید، نگاه به پیرامون، سه ثانیه دوم فریاد و وحشت و سه ثانیه سوم فرار از محل حادثه است و انتخاب اشتباه فضا در ثانیه 6 تا 9 منجر به مرگ می شود.

وی برای کاهش عواقب زلزله، نخستین اقدام را حفظ آرامش و فرار نکردن از جا، دومین اقدام را کاهش سطح بدن یعنی جمع کردن اندام ها و سومین حرکت هنگام زلزله را حفاظت از سر و صورت و درنهایت پناه گرفتن در جا امن به عنوان اصول خودایمنی هنگام وقوع زلزله عنوان کرد.

کارشناس واحد مدیریت و کاهش خطر بلایای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان در ادامه نقل کرد: از آنجایی که پس لرزه ها به مراتب عواقب جبران ناپذیرتری دارند، ترک سه سوته جا پس از زلزله لازم است.

-- براى بالا بردن سطح کيفى، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد --

نگارنده : لادن ی.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چو در ميان مراد آوريد دست اميد ««« »»» ز عهد صحبت ما در ميانه ياد آريدتنها 8 درصد مردم ایران برای زلزله آمادگی دارند/ ثانیه های 6 تا 9 وقوع زلزله منجر به مرگ می شود


TT / 81 --- TP / 18%

گردآوری شده توسط : لادن ی.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : زلزله
برچسب ها : ثانیه , ایران

مطالب مرتبط