تنها مسیر گرفتن تلخی زیتون در منزل

تنها راه گرفتن تلخی زیتون در خانه

ازبین بردن تلخی زیتون

اصولا زیتون ها به سه صورت کنسروی – شکسته و بی اتم هستند .
زیتون شکسته زیتو نی است که مراحل روغن گیری آن انجام شده است و زیتون بی اتم همان زیتون کنسروی است (روغن کشی نشده است) و برای تهیه ی زیتون پرورده و یا تزپین کردن با فلفل قرمز و بسته بندی های زیبا بهره گرفته میشود.

در هرحال همه ی زیتون ها یک تلخی دارند و تنها راه گرفتن تلخی آنها خواباندن در آب نمک و شستشوی چندین باره ی آنها است تا طعم تلخی آن به حد مورد انتظار شما نابود بشود .( میتوان در روز حدود سه الی چهار بار زیتون ها را می شویم و مجددا در آب نمک بریزیم )

در آخر که طعم مطلوب را یافت مجدا زیتون ها را در آب نمک بریزید شوری آن به اندازه ای باشد که خوراک آن برای شما مطبوع است (نه بی نمک و نه شور) و مثلا اگه در سطل های پلاستیکی سایز ماست های سه کیلویی می ریزی .روی آن 1 یا 2 قاشق روغن زیتون و برگ گلپر (یک قاشق ) بریز معمولا زیتون را در مکان سرد قرار میدهند وسعی کن این مکان سرد یخچال نباشد

معمولا زیتون ‌های سبز یا زیتون‌هایی که اندکی مانده تا رسیده شوند را برای مدتی در محلول‌های قلیایی می‌خوابانند تا تلخی گوشت آنها گرفته شود. سپس مدتی در آب می‌خوابانند و سرانجام در ظرف محتوی محلول کم‌نمک (مخلوط آب، نمک و سرکه) نگه می‌دارند یا این که از همان ابتدا فرآیند گرفتن تلخی را تنها با آب‌نمک انجام می‌دهند.

زیتون را به این روش حتی در خانه نیز می‌توان عمل آورد، اما به خاطر وقت‌گیر بودن این فرآیند، بیشتر مصرف‌کنندگان، زیتون آماده را ترجیح می‌دهند. بعضی از زیتون‌ها بعد از عمل آوردن مشکی می‌شوند. اگه زیتون بعد از بیرون آوردن از قلیاب مدتی در معرض هوا قرار ‌گیرد، رنگش به سیاهی می‌زند. البته رنگ زیتون بیش از همه به نوع آن مربوط می‌شود.
در رابطه با محلول های قلیایی خوراکی ( مخلوط آب و بی کربنات ها مثل جوش شیرین و آهک (که برای مربای بالنگ بهره گرفته میشود )

سیب سبز

*********************

گردآوری از: پاكبانو ک.

خانه داری در بخش خانه سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

باغبان همچو نسيمم ز در خويش مران
««« »»»
کب گلزار تو از اشک چو گلنار من است

تنها مسیر گرفتن تلخی زیتون در منزل

TT / 36 — TP / 10%

نظر دهید