کسی نمی تواند مانع حضور ترکیه در عملیات موصل شود/ برای خارج کردن النصره از حلب به توافق رسیدیم

کسی نمی تواند مانع حضور ترکیه در عملیات موصل شود/ برای خارج کردن النصره از حلب به توافق رسیدیم

رئیس جمهور ترکیه با تکرار توضیحات تحریک‌آمیز درباره کشور عراق و کشور سوریه مدعی شد این دو ترکیه را تهدید کرده‌اند اما آنکارا مصمم به حضور در عملیات موصل و اجرای برنامه‌هایش است.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد برخی کشورها تلاش کردند مانع شرکت ترکیه در عملیات آزادسازی «موصل» شوند اما با ایالات متحده به توافقی برای حضور در حملات هوایی رسیده ایم.

اردوغان طی سخنرانی در قصر ریاست جمهوری با تکرار توضیحات مداخله جویانه درباره عملیات «موصل» و همچنین حضور نظامیان ترکیه در شمال کشور عراق گفت: «ترکیه هم آماده حضور در میدان نبرد است و هم آماده نشستن پای میز مذاکره.»

وی ادعا کرد: «بغداد و دمشق سعی داشتند ترکیه را به مخاطره اندازند اما ما آن را نمی پذیریم...ترکیه اجرای نقشه هایش را به روش خود آغاز کرده است...آنها سعی کردند ما را از شرکت در عملیات موصل رانند اما برای حضور هوایی به توافق رسیده ایم.»

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به حضور تجاوزکارانه نظامیان این کشور در شمال کشور سوریه و کشور عراق، گفت: «در الگوی تازه امنیتی که (در زمان پساکودتا) اتخاذ کردیم، برای مبارزه با مراکز تروریستی (پ.ک.ک) به هرجا که بخواهیم هجوم می کنیم، چه در کشور عراق باشد و چه در کشور سوریه.»

اردوغان ادامه داد: «ما عملیات سپر فرات در شمال کشور سوریه را آغاز کردیم و برای وارد شدن به این کشور نیاز به اجازه هیچکسی نداریم. اما در همان لحظه متوجه شدیم معضل عمده فقط گروهک تروریستی داعش عدم. چنانچه مردمان حلب شروع به ترک این شهر کنند، 1 میلیون آواره به سمت ترکیه خواهد آمد.»

وی با ادعای این که گروهک تروریستی داعش، حزب دموکراتیک خلق کشور سوریه و نیروهای کُرد یگان مدافع خلق همگی از سوی قدرتهای مشابهی حمایت شده و اهداف یکسانی دارند، تصریح کرد: «به ما می گویند وارد شهر الباب نشویم. اما با عرض معذرت باید نقل بکنیم که وارد آن خواهیم شد. به زودی منطقه امن 5000 کیلومتر مربعی در شمال حلب اعلام خواهیم کرد.»

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به مکالمه ی تلفنی شب گذشته با «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود از توافق با این کشور برای خارج کردن تروریست های «جبهة النصره» - که بتازگی نام خود را به «جبهة فتح الشام» عوض کرده اند - به توافق رسیده است.

اردوغان درباره مخالفتهایش با حضور نیروهای «حشد الشعبی» در عملیات آزادسازی موصل گفت: «ما مخالف شیعیان نیستیم اما با اختلافات قبیله ای علیه جمعیت سنّی در موصل مخالف هستیم...هیچ کسی قادر نیست مانع حضور ما در عملیات موصل شود.»

-------------------------------------

نگارنده : مژده ل.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دوستان جان داده‌ام بهر دهانش بنگريد ««« »»» کو به چيزی مختصر چون باز می‌ماند ز منکسی نمی تواند مانع حضور ترکیه در عملیات موصل شود/ برای خارج کردن النصره از حلب به توافق رسیدیم


TT / 66 --- TP / 16%

گردآوری شده توسط : مژده ل.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : عملیات
برچسب ها : توافق , ترکیه , النصره , موصل

مطالب مرتبط