توجه به آموزه های دینی مردم را از استفاده درست نعمات الهی آگاه می کند

توجه به آموزه های دینی مردم را از استفاده درست نعمات الهی آگاه می کند

دبیر شورای فرهنگی صنعت آب و برق کردستان نقل کرد: توجه به آموزه‌های دینی و بیان آن برای مردمان می‌تواند مردمان را از استفاده درست نعمات الهی آگاه کند.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از سنندج، حجت الاسلام ابراهیم بهرامی ظهر امروز در مجمع روحانیون استان کردستان که با محوریت اجرای نقش احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی در مجتمع فرهنگی نور سنندج به انجام رسانده شد، بیان کرد: خداوند فرموده آب به اندازه نیاز مردمان نازل شده و باید درک کرد که آب تنها نعمتی است که قادر نیست هیچ جایگزینی داشته باشد.

وی افزود: امروزه شاهد کاهش آب های زیرزمینی و کاهش نزولات و بارندگی ها هستیم و این می تواند کشور را از لحاظ کمبود منابع آبی دچار معضل کند بنابراین نیاز به ارائه راهکار و تلاش مردمان برای مصرف درست آب است.

وی بیان کرد: در چندین سال اخی کشورمان با معضل خشکسالی دست و پنجه نرم کرده است و علیرغم نیاز بیشتر مردمان به آب و توسعه صنایع و کشاورزی ضروری است مصرف آب بهینه و به اندازه شود تا دچار معضل نشویم.

دبیر شورای فرهنگی صنعت آب و برق کردستان یادآور شد: مبلغین و روحانیون قادر هستند با تبلیغ در این حوزه مردمان را در زمینه مصرف درست آب آگاه کنند چرا که فرهنگسازی در این زمینه از معروفات است و امر به معروف یکی از فرایض الهی به حساب مییاید.

حجت الاسلام بهرامی افزود: مبلغین همواره امنای خداوند و معتمدان مردمان در جامعه هستند و خوب تر قادر هستند مردمان را در این زمینه هدایت کنند.

وی نخستین وظیفه مبلغ را تبلیغ ارزش های دینی برشمرد و نقل کرد: خداوند در قرآن از آب یاد کرده و باید به مردمان رساند که همواره شکرگذار نعمات پروردگار باشند و از آن درست بهره گیرند.

وی بهره گیری از نعمات الهی در جای خودش، بهره گیری از دستگاه های آبیاری نوین، تحول شیوه کشاورزی و طلب مغفرت از پروردگار برای افزایش باران را از راهکارهای اساسی برای مصرف آب برشمرد و خواستار توجه به این موارد شد.

مدیر نقش احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی شرکت آب منطقه ای استان کردستان نیز در این مجمع به ارائه مباحثی در خصوص اجرای نقش احیاء و تعادل بخشی که از سال 93 د وزارت نیرو مصوب شده توجه کرد و نقل کرد: این نقش از پروژه های اصلی شرکت آب منطقه ای استان به حساب مییاید.

اسماعیل غلامی بیان کرد: 54 درصد پتانسیل آبهای سطحی جزو حوزه های آبریز مرزی و 46 درصد مربوط به حوزه های آبریز داخلی است.

وی در خصوص بیلان منابع آب دراز مدت استان کردستان در مقایسه با کشور بیان کرد: 3.1 درصد از بارندگی کشور در استان کردستان به ثمر میرسد.

مدیر نقش احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی شرکت آب منطقه ای استان کردستان خاطرنشان کرد: در سال 93 با توجه به بحران آب در کشور مسئولان پروژه هایی را برای منابع آب زیرزمینی انتخاب کردند که 370 محدوده در راستای این نقش انتخاب شد.

غلامی افزود:31 محدوده مطالعاتی آزاد در بر می داری میرایی زیر 100 سال هستند که زیر یکصد سال آینده از بین خواهند رفت.

وی محدوده قروه - دهگلان و دیواندره - بیجار را دو محدوده ای بیان کرد که باید از مصرف بی رویه آب در این مناطق پیش گیری شود.

وی با اشاره به سیاستگذاری های تعیین اهداف کمی آب برای نقش احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی افزود: جبران کل کسری حجم مخزن دشت های در بر می داری بیلان منفی، 56 درصد پیش گیری از اضافه برداشت چاه های جایز و 24 درصد انسداد چاه های غیرمجاز و پنج درصد تهیه کرد چاه کشاورزی کم بازده از جمله این سیاست ها به حساب مییاید.

مدیر نقش احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی شرکت آب منطقه ای استان کردستان همچنین نصب 20 هزار و 900 تجهیزات اندازه گیری منابع آب بر روی چاه ها و حفر 5 هزار و 200 چاه در دشت های کشور و تجهیز آنها را از جمله پروژه های احیاء و تعادل بخشی منابع آب های زیرزمینی آگاهی داشت.

----------------------------------------------------

مطلب از : سارا ب.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دريا و کوه در ره و من خسته و ضعيف ««« »»» ای خضر پی خجسته مدد کن به همتمتوجه به آموزه های دینی مردم را از استفاده درست نعمات الهی آگاه می کند


TT / 115 --- TP / 17%

گردآوری شده توسط : سارا ب.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : دینی
برچسب ها : نعمات

مطالب مرتبط