توزیع 2000 پزشک کارشناس در کشور با رویکرد نواحی کمتر برخوردار تا یک ماه آینده

توزیع 2000 پزشک متخصص در کشور با رویکرد مناطق کمتر برخوردار تا یک ماه آینده

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در آبان ماه ۲۰۰۰ هزار نیروی متخصص در ۲۷ رشته تخصصی در ۵۸۰ بیمارستان و ۳۷۸ شهر کشور توزیع می شوند که بر این اساس یک هزار و ۶۰۰ نفر از کارآزمودگان در مناطق محروم و کمتر برخوردار توزیع می شوند زیرا هدف اصلی نقش تغییر تندرست، ارائه خدمات در این مناطق است.

به گزارش خبرگزاری تندرست به نقل از وبدا، دکتر محمد آقاجانی امروز در حاشیه برگزاری اجلاس معاونین درمان در مرکز همایش های برج میلاد، بیان داشت: توزیع دو هزار متخصص در کشور بخش قابل توجهی از نیازها را تامین می کنند اما در برخی از رشته ها مانند جراحی مغز و اعصاب، رادیولوژی و ارتوپدی همچنان با کمبود متخصص روبرو هستیم.

وی بیشترین تعداد کارآزمودگان توزیع شده در کشور در آبان ماه را مربوط به رشته های داخلی بزرگسالان، کودکان و بانوان و زایمان عنوان کرد و اضافه کرد: بر اساس استانداردهای جهانی در حال حاضر یک سوم از کارآزمودگان را در اختیار داریم و ضروری است تا برای توسعه دقیق آموزش مناسب پزشکی در رشته های عمومی و برخی رشته های تخصصی برنامه ریزی کنیم.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به توزیع متوازن کارآزمودگان در کشور، یادآور شد: این تعداد پزشک متخصص به تناسب در کشور توزیع می شوند تا عدالت در خدمات به ویژه در مناطق محروم و کمتر برخوردار محقق شود همچنین استان تهران از نیروی درمانی متخصص سهمی ندارد و تعدادی از کارآزمودگان اعضای هیات علمی برای تربیت متخصص به سوی خود کشیده میشوند و توزیع نیروی درمانی متخصص در تمام استانها به جز تهران است.

دکتر آقاجانی بیان داشت: یکی از فاکتورهای توزیع کارآزمودگان در کشور، درآمد است و وقتی که با کمبود شدید متخصص در برخی از رشته ها مواجه هستیم، یک متخصص باید کار چند متخصص را به انجام رساند و حجم کار بسیار زیاد است و در برخی موارد یک متخصص، کل بیماران یک استان را پوشش می دهد بنابراین ما به دنبال متناسب سازی درآمد و حجم کار هستیم.

وی با بیان این که برای ماندگاری پزشکان در مناطق گوناگون در نقش تغییر تندرست برنامه های خاصی داریم، اضافه کرد: در برخی از شهرهای کوچولو مانند ابوموسی که بیمارستانهای حاکمیتی دارند و یا در شهرهای مرزی و دورافتاده، برای ماندگاری پزشکان حقوق ثابت ماندگاری پرداخت می شود اما در مناطق محرومی که تعداد بیماران کافی است، به مکان پرداخت حقوق ثابت، پرداخت عملکردی انجام می شود و درآمد پزشکان و متخصصان در مناطق محروم با مناطق برخوردار فرق می دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت به تشریح اصلی ترین اقدامات وزارت بهداشت در راستای سیاست های جمعیتی ابلاغی از سوی آیت الله علی خامنه ای پرداخت و گفت: تا کنون در کشور یک میلیون و ۲۲۵ هزار زایمان طبیعی رایگان انجام شده، سزارین با کاهش ۶٫۵ درصدی مطلق معادل ۱۱٫۶ درصدی پایه روبرو شده، به ۳۶۰ مادر باردار تعلیمهای رایگان حاملگی ارائه شده، ساخت یک هزار و ۸۰۰ واحد اختصاصی زایمان(LDR) در ۳۶۶ بیمارستان در دستور کار قرار گرفته که در آبان ماه ۷۰۰ واحد زایمان اختصاصی بهره برداری می شود و در نهایت ۸۵ درصد از مخارجهای درمان ناباروری نکته پوشش وزارت بهداشت قرار گرفته است.

دکتر آقاجانی تاکید کرد: ساخت ۱۷ مرکز تازه درمان ناباروری در کشور با تمرکز بر مناطق محروم و فاقد این مراکز مانند استان های کهکیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، هرمزگان، استان لرستان و سیستان و بلوچستان در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد و علاوه بر این تجهیزات و توسعه ۲۴ مرکز درمان ناباروری موجود نیز یکی از اصلیترین برنامه های وزارت بهداشت است.

وی بیان داشت: علاوه بر مراکز دولتی درمان ناباروری، مراکز خصوصی که با دانشگاه های علوم پزشکی کشور گذاشت ببندند، به زوجین ناباور خدمات با کیفیتی پیشنهاد میکنند که زوجین فقط ۱۵ درصد از تعرفه دولتی را در این مراکز پرداخت می کنند همچنین برای تشویق مراکز خصوصی درمان ناباروری، در ماه های آینده انجمنی را به انجام میرسانیم.

معاون درمان وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود، اصلی ترین محورهای اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور را سطح بندی خدمات درمانی، سند درمان ۱۴۰۴، توزیع نیروی تخصصی، حمایت از زوجین نابارور، مراکز متادون تراپی و پروژه های زیرساختی مانند بخش های ICU، اورژانس، کلینیک های ویژه و درمان سرطان عنوان کرد.

به نقل کرده دکتر آقاجانی سطح بندی خدمات، تکلیف وزارت بهداشت در برنامه پنجم توسعه است و بر اساس شواهد و قرائن در برنامه ششم نیز استمرار کشف میکند.

وی از سند درمان ۱۴۰۴ به عنوان نقشه راه درمان کشور طی ۱۰ سال آینده نام برد و گفت: این سند با مشارکت تمام دانشگاه های علوم پزشکی آماده شده و تا حدود یک ماه آینده تصویب و ابلاغ می شود که در آن به سه موضوع مهم توسعه نیروی انسانی، تخت بیمارستانی و تجهیزات پزشکی پرداخته شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: به خاطر محدودیت منابع، ناگزیر به سطح بندی خدمات درمانی هستیم که باید بر اساس جمعیت، تعداد بیماران و پتانسیل های علمی و جغرافیایی مناطق گوناگون، خدمات درمانی توزیع شوند.

دکتر آقاجانی گفت: در سند درمان ۱۴۰۴ به عدالت عمومی و افقی پرداخته شده به عنوان نمونه تعداد تخت های بیمارستانی کشور که در حال حاضر ۱۱۵ هزار تخت است باید ظرف مدت ۱۰ سال به ۱۷۳ هزار تخت برسد یعنی شاخص تخت بیمارستانی به ازای هر هزار نفر از ۱٫۵ به ۲٫۱۷ افزایش یابد.

وی یکی از اصلی ترین ویژگی های سند درمان ۱۴۰۴ را توجه به نقش پررنگ بخش خصوصی در توسعه زیرساخت های حوزه تندرست آگاهی داشت و اضافه کرد: بخش خصوصی قادر هست در توسعه زیرساخت ها، ارائه خدمات و مدیریت مراکز درمانی مشارکت کند.

معاون درمان وزارت بهداشت در پایان بیان داشت: سند درمان ۱۴۰۴ بر اساس تهیه کند جمعی و اطلاعات کارشناسی دانشگاه های علوم پزشکی کشور تدوین شده که در آن علاوه بر نیازها، به منابع نیز پرداخته شده یعنی درآمد ناخالص ملی و سهم آن در برنامه های توسعه یکی از ارکان مهم این سند است تا از بلندپروازی اجتناب شود.

--براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد--

گردآورنده : رامتين م.

تازه های سلامت و پزشکی در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

من اين دلق مرقع را بخواهم سوختن روزی ««« »»» که پير می فروشانش به جامی بر نمی‌گيردتوزیع 2000 پزشک کارشناس در کشور با رویکرد نواحی کمتر برخوردار تا یک ماه آینده


TT / 97 --- TP / 10%

گردآوری شده توسط : رامتين م.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : متخصص
برچسب ها : مناطق

مطالب مرتبط