توصیه سیدحسن نصرالله ساخت فیلم مطابق واقعیت بود/ جریان فرهنگی نیاز به سردار سلیمانی ها دارد

توصیه سیدحسن نصرالله ساخت فیلم مطابق واقعیت بود/ جریان فرهنگی نیاز به سردار سلیمانی ها دارد

کارگردان «ابوزینب» نقل کرد: تأسف می‌خورم سی و چندین سال از انقلاب می‌گذرد، اما به اندازه انگشتان دو دست فیلم درباره مقاومت نداریم.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، نشست رسانه ای فیلم سینمایی «ابوزینب» در پاتوق خبر با حضور علی غفاری (کارگردان) محمود غلامی (نگارنده) و مرتضی شعبانی (آماده کننده) به انجام رسانده شد.

در ابتدای نشست علی غفاری از چگونگی علاقه به ساخت فیلم نقل کرد: 4 سال گذشته فیلم مستندی را نگاه کردم که در آن کلکسیونی از شخصیت های گوناگون مقاومت لبنان در مقابل رژیم صهیونیستی ساخته شده بود، یکی از این شخصیت ها عامر کلاکش بود با عنوان «ابوزینب» او را می شناختند. ترجیح دادم با توجه به پتانسیل داستان این شخصیت را به نمایش قرار بدهم.

مرتضی شعبانی درباره ساخت مجموعه مستند «زیتون تلخ» ، نقل کرد: این مجموعه را با توجه به تحقیقات گسترده ای بر اساس داستانهای مقاومت ساختم، تحقیقات قصه را خدمت آقای سیدحسن نصرالله پیشنهاد کردم، ایشان به من تأکید کردند چرا در میان قصه ها شخصیت ابوزینب نیست، من از این شخصیت اطلاعی نداشتم جویا شدم و متوجه شدم او شخصیتی است که مادرش 14 سال شهادت بچه اش را از پدرش مخفی کرده است، پس از ساخت مستند آرزو داشتم کارگردانی یافت شود این موضوع بی بدیل را به یک کار سینمایی مبدل کند، خدا را شکر آقای غفاری این کار را به انجام رساندند.

محمود غلامی نقل کرد: معمولاً بین نگارنده و کارگردان اثر تنش هایی ایجاد میشود اما این کار از این تنش ها مبری بود، کمتر یافت میشود نگارنده اثرش توسط یک کارگردان خوب ساخته شود که من شانس این اصلی را داشتم.

شعبانی در ادامه به نحوه نگارش فیلمنامه اشاره کرد و نقل کرد: فیلمنامه اولیه نگاشته شده بود توسط دوستان لبنانی اما آقای غلامی آن را به صورت کامل بازنویسی کردند و مبتنی بر حقایق است. مراحل تولید در لبنان کار سختی است گرچه تالارهای خوبی دارد اما تولید در این کشور کار دردسرسازی است. تجهیزات سینمایی و افراد متخصص کم دارند، قرار بود صحنه ها در جاهای واقعی رخ دهد که کار ما را بسیار سخت می کرد.

*پیشنهاد سیدحسن نصرالله درباره ساخت فیلم

غفاری در ادامه نقل کرد: آقای غلامی فروتنی به خرج دادند، نگاشتن فیلمنامه «ابوزینب» کار بسیار سختی بود زیرا با محدودیت هایی مواجه بودیم، پیشنهاد سیدحسن نصرالله این بود که عین حقیقت تعریف شود، به همین دلیل ذهن خلاق و سیال نگارنده محدود به حقیقت می شد و این کار را سخت می کرد. آنچه در فیلم می نگاه کنیم عین حقیقت است و حضور معنوی سیدحسن نصرالله باعث شد نتوانیم ذهن سیال مان را آزاد کنیم، شاید هم نگاه کردن فیلم «زیتون تلخ» باعث شد ما به این حس نزدیک تر شویم.

وی ادامه داد: سیدحسن نصرالله به سید صادق سرشناس است و ایشان خشنود ساخته نمیشدند صحنه هایی را از نبرد خودمان افزاییم و معتقد بودند باید شرافتمندانه این اثر به حقیقت نزدیک باشد.

کارگردان «ابوزینب» درباره تولید فیلم نقل کرد: فیلم ساختن در لبنان سختی های خودش را دارد، برای فیلمبرداری فینال فیلم نیاز بود در منطقه ای واقع شویم که در شمال فلسطین واقع بود و فاصله 100 متری با دشمن داشتیم، اسرائیلی ها فضاسازی گسترده ای درباره ساخت فیلم کرده بودند و آن منطقه که تحت مهار حافظان صلح سازمان ملل بود، به سختی در اختیار ما قرار گرفت و ما آن بخش را فیلمبرداری کردیم، دکورسازی و نو سازی بخش هایی که در فیلم نگاه کرده می شود کار بسیار دشواری بود.

*برنامه بعدی اکران در بغداد

مرتضی شعبانی در پاسخ به این پرسش که اکران بین المللی فیلم چه وقتی رخ می دهد، نقل کرد: تابستان سال گذشته اکران لبنان را داشتیم و از هفته آتی (24 اکتبر) اکران در بغداد را خواهیم داشت. در ترکیه، کشور سوریه، اردن هم اکرانهایی خواهیم داشت.

*هدف گذاری فیلم، تفاوت عملیات استشهادی و انتحاری

مرتضی شعبانی درباره تفاوت عملیات انتحاری و استشهادی در اثر توضیح داد: هدف گذاری عمده کار گروه سازنده این بود که بتوانیم تفاوت جدی عملیات استشهادی را با انتحاری که امروز تکفیری ها از آن بهره میگیرند و بیشترین کشته ها را با این عملیات می گیرند، به نمایش قرار بدهیم. در عملیات استشهادی کوچولوترین خطری افراد غیر ارتشی را به مخاطره نمییاندازد اما تکفیری ها با این عملیات بیشترین آمار کشته ها را فراهم می کنند.

نگارنده «ابوزینب» در ادامه نقل کرد: این عملیات استشهادی جزء باورها و اعتقادات ماست اگه شهید عامر کلاکش رفت و این عملیات را انجام داد، یا شهید احمد اسیر 142 اسرائیلی را کشت، عملیاتی استشهادی انجام داد و تفاوتش با عملیات های انتحاری یا تروریستی کاملاً معلوم است. ما با باورهای بین المللی نمیزییم اگه با این باورها میزیستیم، نباید چنین فیلمی را جلوی دوربین می بردیم.

*به اندازه انگشتان دو دست فیلم مقاومت نداریم/ جریان فرهنگی نیاز به سردار سلیمانی ها دارد

غفاری در ادامه به مخاطبان فیلم در فستیوال نیس اشاره کرد و نقل کرد: این تفاوت در فیلم به وضوح نگاه کرده می شود و مخاطبان فستیوال نیس به خوبی با فیلم مرتبط شدند، حضار سالن به مقوله مقاومت توجه داشتند و نگاهشان تغییر یافت. به عقیده من فیلم های مقاومت باید با روحیه لطیف مقاومت نمایش داده شوند. روابط تمیز و سالم بین خانواده شهید باورهایش و شخصیت مادر تأثیرگذار بود و قادر بود در 4 رشته کاندید و در 2 رشته کامیاب شود. ما مسیر را اشتباه می رویم فرهنگ شهادت طلبی را باید زنده نگه داریم. پرسش من این است چرا درس ایثار و شهادت طلبی در کتاب ششم ابتدایی کنار زده شده و تعلیم و پرورش پاسخ درستی به این حذف نمی دهد. از چه کسی به وحشت مییافتیم با واکنش چندین روزنامه اسرائیلی باید درس ایثار و شهادت طلبی را کنار زنیم. عامر کلاکش و فهمیده ها در لبنان و کشورمان بسیار هستند من تأسف می خورم سی و چندین سال از انقلاب می گذرد، اما به اندازه انگشتان دو دست فیلم درباره مقاومت نداریم. باورم این است سردار سلیمانی اگه حرکتی به انجام میرساند و برای همه ما افتخار آفرین است، باید در مقوله فرهنگ نیز سردار سلیمانی داشته باشیم که این نگاه را عوض کند و مظلومیت جریان مقاومت را به درستی به جهانیان پیشنهاد کنیم. امسال 14 فیلم از جدول تولید به فیلم های پاسداری مقدس اختصاص دارد اما این فیلم ها به چه صورت ساخته شده است. در حوزه مقاومت چرا همه شعار می دهند، صحبت میکنند، باعث تأسف است برای فیلم مقاومت با موضوع ارزشمند به خاطر کمبود فیلم هر دو سال یکبار فستیوال به انجام رسانده میشود.

* کارگردانان سینمای مقاومت در اقلیت هستند/ فرهنگ به سمت پرتگاه هدایت می شود

کارگردان «ابوزینب» ادامه داد: در سال 67، فیلم «گذرگاه» ساخته شد و اکثر تماشاگران برای حضور در جبهه ها نام نویسی کردند. سینمای جهان تاپ گان می سازد و نیروی هواییش را تجهیز می کنند. آیا دست اندرکاران فرهنگی ما فیلم سلحشورانه ای دارند که اگه وقتی نیاز به پاسداری از میهن شد، بتوانیم برای جوانانمان نمایان کنیم؟ باعث تأسف است فیلم «ابوزینب» که درباره مقاومت است، سه سال در صف اکران می ماند. مسئله من شورای صنفی نیست، حوزه هنری تنها ارگانی بود که پخش فیلم را بر عهده گرفت، اما مسئله امروز این است که ما به بیراهه می رویم و به سمت پرتگاهی هدایت می شویم که نجابت در آن نیست. چرا کارگردانان حوزه مقاومت در اقلیت قرار می گیرند؟ اینقدر برای ساخت اثر در این حوزه باید در دفتر دست اندرکاران و مدیران حاضر شوند و با جواب های سربالا مواجه شوند تا خودشان ناامید شده و از ساخت فیلم صرف نظر کنند. من چشم انداز روشنی در حوزه فرهنگ در دولت تدبیر و امید با شعارهای امید نمی نگاه کنیم جزء ناامیدی چیزی حس نمی شود.

* آرزو دارم فیلم شهید باکری را بسازم

علی غفاری درباره این اصلی که چرا آثاری از قهرمانان ایرانی در حوزه مقاومت نساختید، نقل کرد: ما باید ریشه کشف کنی کنیم مقاومت حزب الله لبنان تحت تأثیر حضرت امام خمینی (ره) بود. انقلاب ما در خارج از کشور به خصوص در لبنان تأثیرات بسزایی داشت. «ایستاده در غبار» یک اتفاق مخصوص و مبارک است. آقایان به نام خود نزنند. این فیلم محصول سپاه است، آیا این امکان در ارگان های دیگر وجود دارد تا بتوانیم شهید همت، خرازی را بسازیم. فیلمنامه شهید بروجردی را آقای غلامی نگاشته اند و بارها برای ارگان های گوناگون برده اند اما هیچ اتفاقی نیفتاد، آرزو دارم عملیات بیت المقدس و فتح المبین ساخته شود اما دو تانک یا اسلحه ای که قادر باش شلیک کرد را داریم، ساخت فیلم در حوزه پاسداری مقدس اراده ملی می طلبد همه ارگان ها باید حاضر باشند. فیلم «سجاده آتش» را چندین وقت پیش از تلویزیون انتشار دادند، آیا قادر هستیم آن همه تانک و هواپیما را دوباره برای یک فیلم در صحنه نبرد بهره گیریم؟ به شخصه علاقه بسیار دارم و آرزو دارم فیلم شهید باکری را بسازم، اما امکانات محدود نگرانی ام را کمرنگ می کند. فیلم «ابوزینب» محصول مشترک کشورمان و لبنان است و ما تلاش کردیم فرهنگ مقاومت را با بودجه و مخارج یک فیلم متداولی در کشورمان بسازیم، دعا کنید بتوانم فیلم شهید باکری را بسازم. من در آرزوهایم است که درباره تاریخ کشورم فیلم بسازم، اما نباید از موضوعات منطقه غافل باشیم. در عرصه فرهنگی هم باید پاسداری کنیم تا حریم هایمان زیان نگاه نکند. فیلم «ابوزینب» دغدغه همه ماست و امیدوارم آثار با موضوع مقاومت بیش از پیش ساخته شود.

- براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد -

گردآوری توسط : آذرخش س.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تخم وفا و مهر در اين کهنه کشته زار ««« »»» آن گه عيان شود که بود موسم دروتوصیه سیدحسن نصرالله ساخت فیلم مطابق واقعیت بود/ جریان فرهنگی نیاز به سردار سلیمانی ها دارد


TT / 212 --- TP / 13%

گردآوری شده توسط : آذرخش س.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : سیدحسن
برچسب ها : نصرالله , جریان , فرهنگی , مطابق

مطالب مرتبط