توقف ریختن مو با ویتامین B7

توقف ریزش مو با ویتامین B7


بیوتین یا ویتامین B7 به نام ویتامین H یا کوآنزیم R نیز شناخته می شود. این ویتامین یک ترکیب محلول در آب است و یکی از ویتامین های B کمپلکس به حساب مییاید

بیوتین یا ویتامین B7 کدام است و چه نقشی در پیش گیری از ریختن مو دارد

هنگامی که موضوع بهره گیری از ویتامین ها و مکمل ها در زندگی به عنوان بخشی از یک تاکتیک پیش گیری از ریختن مو مطرح می شود، هر چیزی در خانواده ویتامین B قادر هست کمک بزرگی به حساب آید. بیوتین یا ویتامین B7 که به نام ویتامین H یا کوآنزیم R نیز شناخته می شود، یک ویتامین B کمپلکس است و از این رو قادر هست نقشی کلیدی در ریختن مو و پیش گیری از آن با بهره گیری از رویکردی طبیعی ایفا کند.

به گزارش "پروگرسیو هلث"، بیوتین در مواد غذایی گوناگون مانند هویج، جگر، مخمر، موز - بیشتر در غلظت های کم - یافت می شود. از علامت های کمبود بیوتین نیز می توان به کاهش اشتها، درماتیت، از دست دادن رنگدانه های مو، و آلوپسی (ریختن مو) اشاره کرد.

ویتامین B7 یک ترکیب محلول در آب است و یکی از ویتامین های B کمپلکس به حساب مییاید. بیوتین برای سنتز اسیدهای چرب، گلوکز و برخی اسیدهای آمینه مانند والین و ایزولوسین اهمیتی می دارد.

وجود بیوتین برای فرآیند بیوشیمیایی که طی آن سلول ها مواد مغذی را از طریق سوخت و ساز دگرگون می سازند، لازم است و به تنظیم سطوح قند خون یاری میرساند. این ویتامین به تقویت مو و ناخن ها نیز یاری میرساند. همانند دیگر ویتامین های محلول در آب، بیوتین نیز در بدن نگه داشته نمیشود. با این وجود، باکتری های موجود در روده آن را بیش از مقدار مورد نیاز روزانه تولید می کنند.

در شرایط متداول کمبود بیوتین نادر است، کمبود بیوتین به مخصوص در افرادی که دچار اختلالات سوخت و ساز بدن هستند، رخ می دهد. به عنوان مثال، افراد معتاد به الکل در بر می داری سطوح بیوتین پایین تر نسبت به افراد عادی هستند. همچنین، سطوح بیوتین در ورزشکاران، افراد مبتلا به صرع، سالمندان، و افرادی که قسمتی از سیستم گوارش آنها برداشته شده است، کاهش کشف میکند.

مادران حامله و شیرده نیز به واسطه افزایش تقاضا برای ویتامین در بدن در بر می داری سطوح پایین تر بیوتین هستند. به طور مخصوص، زنان حامله بیشتر در معرض کمبود بیوتین قرار دارند و مطالعات نمایان کرده اند که 50 درصد آنها کمبود این ویتامین را مییازمایند.

یک رژیم غذایی که شامل مصرف سفیده تخم مرغ خام برای مدت طولانی می شود نیز یکی از علل کمبود بیوتین است. این مساله به خاطر آویدین، پروتئینی که به میزان زیاد در سفیده تخم مرغ خام یافت می شود، رخ می دهد. آویدین با بیوتین پیوند تشکیل داده و فراهمی زندگی کردی این ویتامین برای عملکردهای لازم را کم میکند.

علامت های عمده کمبود بیوتین شامل ریختن مو، ورم ملتحمه، راش های قرمز و پوسته پوسته شدن پوست صورت و اندام های تناسلی، بی حسی و احساس سوزش در انگشتان دست و پا، افسردگی، خستگی و اختلال ذهنی می شوند. جدا از ریختن مو، نشانه معلوم دیگر کمبود بیوتین صورت پف کرده با توزیع چربی غیر طبیعی و راش های قرمز است. مطالعه ای که توسط دانشگاه هاروارد انجام شده بیوتین را به عنوان یکی از مواد مغذی لازم برای حفظ استحکام، بافت و ظاهر مو عنوان کرده است.

کمبود بیوتین در بلند مدت یا به صورت مکرر قادر هست تاثیر منفی بر سیستم مطمئنی بدن داشته باشد و خطر ابتلا به عفونت های قارچی و باکتریایی را زیاد میکند.

افزون بر استفاده در درمان های ریختن مو، بیوتین در درمان مریضی دیابت نیز به کار گرفته میشود. در درمان دیابت، بیوتین مهار گلوکز خون را بهبود می بخشد و از زیان عصبی که در موارد توسعه یافته مریضی در اندام ها نگاه کرده می شود، جلو گیری می کند.

بیوتین در درمان پسوریازیس و درماتیت نیز کاربرد دارد.

سمیت بیوتین تاکنون خبر داده نشده است و کارشناسان بر این باورند که بدن قادر هست دوزهای زیاد این ویتامین را بدون هیچ گونه پیامد جانبی تحمل کند. از آنجایی که بیوتین ویتامینی محلول در آب است به آسانی از طریق ادرار دفع می شود.

کمبود ویتامین B7

شما باید از رژیم غذایی خود به میزان کافی بیوتین گیرید. چه این کار را به صورت طبیعی و از طریق افزایش مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین به انجام رسانید و چه از مکمل ها بهره گیرید، شما نیازمند حفظ سطوح به اندازه کافی بیوتین هستید. در واقعیت، اگه بیوتین کافی نگیرید در نهایت امکان می دارد حتی مژه ها و ابروهای خود را نیز از دست بدهید.

بیوتین، عامل کلیدی برای سلول های پوست

سلول های سالم پوست نقش اهمیتی می داری در تندرست فولیکول های مو ایفا می کنند. فولیکول های ضعیف یا ناسالم در حفظ مو ناتوان هستند که به ریختن مو منجر می شود. با گذشت وقت، فولیکول ها ضعیف تر می شوند و ریختن مو افزایش کشف میکند. نه تنها این روند را خواهید آزمود بلکه قدرتمندی فولیکول ها در رشد مجدد و حفظ رشته های موی تازه نیز نابود میشود.

کمک بیوتین به جذب پروتئین

تغذیه عالی برای رشد مو لازم است و اجازه تبدیل پروتئین به ساقه مو را می دهد. بیوتین به این کار یاری میرساند و برای سوخت و ساز چربی ها، رشد سلولی و اسیدهای آمینه نیاز است.

هرچه از بدن سالم تری برخوردار باشید، جلو گیری از ریختن مو و رشد مجدد موها نیز راحتتر می شود. این حتی به معنای داشتن فولیکول های موی سالم تر نیز است.

تقویت قدرت ویتامین B

بیوتین و دیگر ویتامین های مرتبط با ریختن مو قادر هستند آثار شگفت انگیزی بر جلو گیری از ریختن مو و رشد مجدد مو داشته باشند. با ترکیب بیوتین با دیگر ویتامین های B کلکسیونی توانا شکل می گیرد که قادر هست به پیش گیری از ریختن مو یاری رساند. ویتامین های دیگر نیز قادر هستند قدرت بیوتین را زیاد کنند، اما به چشم مییاید ویتامین های B بیشترین آثار را به همراه دارند.

عملکرد خوب تر مکمل ها در برابر محصولات موضعی

به چشم مییاید مصرف بیوتین به صورت خوراکی تاثیر مستقیم تری در پی داشته و نتایج آن با سرعتتر نشان داده میشوند. در شرایطی که هیچ محصول حاوی بیوتین یا هر محصول دیگر مقابله با ریختن مو طی یک شب اثر نخواهند کرد، در صورت مصرف محصولات خوراکی بیوتین در برابر نمونه های موضعی قادر هستید هر چه با سرعتتر شاهد نتایج آن باشید.

منابع غذایی تامین کننده ویتامینB7

آیا به بهره گیری از بیوتین برای پیش گیری از ریختن مو تمایل دارید؟ برخی منابع غذایی که قادر هستید مد نظر گذارید شامل گل کلم، غلات سبوس دار، سویا، موز، نخود چشم مشکی، قارچ، ساردین، کره آجیل و لوبیا می شوند. البته این مواد غذایی از سطوح بالای بیوتین برخوردار نیستند.

منابع غذایی سرشار از بیوتین شامل بادام زمینی، جگر، برخی سبزیجات، برگ چغندر سوئیسی، تخم مرغ طبخ کرده، و زرده تخم مرغ خام می شوند.

در شرایطی که تخم مرغ خام منبع خوبی برای بیوتین به حساب مییاید باید به این مورد توجه داشته باشید که سفیده تخم مرغ حاوی آویدین، پروتئینی که با بیوتین پیوند تشکیل می دهد و جذب این ویتامین را غیر ممکن می سازد، است. بر همین اساس، زرده تخم مرغ منبع خوبی برای بیوتین انتخاب میشود.

در مقابل، طبخ کردن تخم مرغ موجب نابود شدن آویدین می شود و تخم مرغ طبخ کرده قادر هست برای افرادی که تمایلی به خوردن زرده تخم مرغ خام ندارند مبنع خوبی برای تامین بیوتین باشد.

بیوتین در منابع غذایی به شکل بیوسیتین وجود دارد که فرم پروتئینی این ویتامین است. این پیوند پیش از جذب شکسته می شود و در نتیجه تنها ویتامین توسط بدن گرفته میشود.

میزان پیشنهاد داده شده مصرف بیوتین

نوزادان: 35 تا 50 میکروگرم در روز

کودکان: 65 تا 120 میکروگرم در روز

نوجوانان: 100 تا 200 میکروگرم در روز

بزرگسالان: 100 تا 200 میکروگرم در روز

مکمل های بیوتین

بیوتین به شکل مکمل با دوز پیشنهاد داده شده 500 تا 1000 میکروگرم در روز برای درمان ریختن مو در دسترس است. مکمل های خوراکی بیوتین بیشتر از نمونه های موضعی، این ویتامین را در اختیار بدن میگذارند.

بیوتین قادر هست به صورت یک مکمل تک و یا با دیگر ویتامین های خانواده B به عنوان مکمل B کمپلکس یا با ویتامین های دیگر به عنوان مکمل مولتی ویتامین فرموله شود.

در نمونه های موضعی، بیوتین اغلب با دیگر عوامل اثرگذار در کاهش ریختن مو مانند روی مخلوط میشود.گردآوری گروه تندرست سیمرغ
seemorgh.com/health

__________________

تهیه و تدوین: كيميا ع.

سلامت پوست و مو در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آنان که خاک را به نظر کيميا کنند ««« »»» آيا بود که گوشه چشمی به ما کنندتوقف ریختن مو با ویتامین B7


TT / 231 --- TP / 16%

گردآوری شده توسط : كيميا ع.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : ویتامین
برچسب ها :

مطالب مرتبط