محققان در حال توسعه واکسن‌های تازه ای هستند که این واکسن‌ها به طور بالقوه می‌توانند در برابر عفونت مریضی طاعون که به “مرگ مشکی” سرشناس است، از انسان حفاظت کنند.

به نقل از لایو ساینس، محققان در یک پژوهش تازه سه واکسن جدید را امتحان کردند که می‌تواند از انسان‌ها در برابر عفونت‌ حاصل از یک باکتری که باعث طاعون می‌شود پیش گیری کند. این باکتری که “یرسینیا پستیس” نام دارد به مریضی طاعون منجر می‌شود.

برای ایجاد این واکسن‌ها، محققان چند ژن از این باکتری را اصلاح کردند به طوری که آنها دیگر نتوانند منجر به شیوع این مریضی شوند. این واکسن‌ها به طور ویژه برای حفاظت از مردمان در برابر باکتری‌هایی دیزاین شدند که باعث طاعون ریوی می‌شوند.

طاعون ریوی جدی‌ترین شکل از طاعون و تنها نوعی از طاعون است که از طریق هوا انتقال پیدا می‌کند. محققان این واکسن‌ها را بر روی موشها امتحان کرده و در این امتحان دو دوز از هر واکسن را به این موشها آمپول زدند.

آنها سپس این جانداران را در حدود چهار ماه (120 روز) بعد از واکسینه شدن به طاعون ریوی ناپاک کردند. در آزمایش‌های گوناگون، نگاه کن 80 تا 100 درصد از این جانداران که واکسینه شده بودند، از مریضی طاعون جان سالم به در بردند.

اگه چه واکسن طاعون رحلت کرده نیز تولید شده بود اما در حال حاضر هیچ یک از آنها توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تایید نشده است. پیشتر نیز محققان کامیاب به تولید یک واکسن شده بودند که از طاعون غدد لنفاوی پیش گیری می‌کرد اما این واکسن قدرتمندی مقابله با مریضی طاعون ریوی را ندارد.

طاعون که باعث مرگ میلیون‌ها نفر در اروپا شده، یک مریضی همه گیر بوده که مرگ مشکی نام گرفته است.

به گزارش مرکز مهار و جلو گیری از بیماری‌ها، در ایالات متحده سالانه به طور میانگین 7 نفر در اثر این مریضی جان خود را از دست می‌دهند. این مریضی با مصرف چرک خشک کن قابل درمان است به شرط آن که در مراحل اولیه ابتلای فرد به عفونت مصرف دارو آغاز شود. اما به نقل کرده این پژوهشگران، بدون انجام اقدامات سه سوته، طاعون یک مریضی 100 درصد کشنده است.

محققان این پژوهش قصد دارند تا این واکسن‌ها را پیش از امتحان بر روی انسان‌ها، ابتدا بر روی پستاندارانی مانند میمون‌ها امتحان کنند.

در عکس و تصویر خبر حمله باکتری یرسینیا پستیس عامل طاعون(زرد رنگ) را به شاخک‌های یک کک(بنفش) مشاهده می‌کنید.