تولید پلیمرهای بومی عایق ارتعاش و صوت در دانشگاه امیرکبیر

تولید پلیمرهای بومی عایق ارتعاش و صوت در دانشگاه امیرکبیر

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر کامیاب به تولید پلیمرهای عایق صوت و ارتعاش شدند که قدرت جذب آنها 2.5 برابر بیشتر از نمونه‌های خبر داده شده در دنیاست.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر کامیاب به تولید پلیمرهای عایق صوت و ارتعاش شدند که قدرت جذب آنها 2.5 برابر بیشتر از نمونه‌های خبر داده شده در دنیاست، این پروژه تحقیقاتی از 15 سال پیش توسط استاد تمام دانشکده مهندسی پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر و در قالب پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی تعدادی از دانشجویان آغاز شده و اکنون به نتیجه رسیده است.

ناصر محمدی به سابقه طولانی ساخت پلیمرهای جاذب صوت و ارتعاش در جهان اشاره کرد، درباره تفاوت‌های این پلیمر با نمونه‌های مشابه نقل کرد: پلیمری که ما کامیاب به تولید آن شده ایم، بر پایه آبی است و جزو فناوری‌های دوستدار محیط زندگی کرد حساب میشود؛ خلال این که قدرت جذب صدا و ارتعاش در این پلیمر نسبت به نمونه‌های مشابه به شدت افزایش کشف کرده است.

وی در زمینه نحوه استفاده از این ماده نیز توضیح داد: این پلیمر، یک سامانه کلوئیدی است که امکان اسپری کردن (پاشیدن) بر روی سطوح مختلف را در بر می دارد به این ترتیب که آن را بر روی اجسام موردنظر، اسپری می‌کنیم که این جسم می‌تواند سطح یک دیوار یا یک شئی در ابعاد گوناگون باشد و در نتیجه، ارتعاش یا صدای آن جسم حذف می‌شود.

محمدی استفاده آسان و آسان و انعطاف پذیری را از مزایای بکارگیری این پلیمر عنوان کرد و نقل کرد: استفاده از این پلیمر نیاز به تخصص یا آمادگی ویژه ای ندارد و برای همه نوع شئی قابل استفاده است.

زهرا خوبی آرانی دانشجوی مهندسی پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز که پروژه دکتری وی منجر به تولید یک پلیمر جاذب صوت و ارتعاش با قدرت بالا منجر شده است، بیان داشت: امواج مکانیکی به طور کلی، فرکانس‌های مختلفی دارند که فرکانس‌های پایین مانند صوت و فرکانس‌های بالا مثل فراصوت (سونار) را شامل می‌شود.

وی اضافه کرد: بالاترین نمونه‌ای که تاکنون در تحقیقات علمی جهان برای جذب امواج مکانیکی با فرکانس یک هرتز خبر داده شده، واحد 150 بوده است درحالیکه پلیمر تولیدی ما توانایی جذب این امواج تا 400 واحد را در بر می دارد.

خوبی آرانی خاطرنشان کرد: برای فرکانس 10 مگاهرتز نیز با استفاده از این پلیمر توانسته‌ایم قدرت جذب امواج مکانیکی را به 15 دسی بل بر میلیمتر منتقل بکنیم که چنین قدرت جذبی تاکنون خبر داده نشده است.

این پلیمر جاذب صوت و ارتعاش در محیط‌های مختلف، کاربردهای مختلفی دارد که به عنوان مثال، می شود در فضاهایی مانند استودیوهای ضبط صدا، آن را به صورت یک پوشش روی دیوارهای استودیو گذاشت تا هم صداهای داخل به خارج نشود و هم صداهای بیرون استودیو مزاحمتی برای کار بوجود نیاورد.

درمورد لوازم و تجهیزاتی که زیرآب حرکت و ایجاد صدا یا ارتعاش می کنند نیز می شود با استفاده از این پوشش پلیمری، امواج صوتی یا فراصوتی آنها را کنار زد و با ایجاد نوعی استتار، مانع معرفی و ردیابی آنها از بیرون شد.

این تحقیق در قالب رساله دکتری زهرا خوبی آرانی با عنوان بررسی افزایش اتلاف انرژی در نانوکامپوزیت‌های پلیمری نرم با استفاده از ناهمگونی دینامیکی در ناحیه انتقال شیشه ای و تنظیم ناهمگونی پراکنشی در دانشکده مهندسی پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شده و علاوه بر چاپ نتایج به صورت مقاله ISI ، فرآیند ثبت پتنت آن نیز با همکاری دانشگاه در دست انجام است.

****براى بالا بردن سطح کيفى، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد****

نگارش از: شهران س.

دانشگاه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

قد بلند تو را تا به بر نمی‌گيرم ««« »»» درخت کام و مرادم به بر نمی‌آيدتولید پلیمرهای بومی عایق ارتعاش و صوت در دانشگاه امیرکبیر


TT / 64 --- TP / 11%

گردآوری شده توسط : شهران س.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : بومی
برچسب ها : عایق , امیرکبیر , ارتعاش , پلیمرهای

مطالب مرتبط