تونل «مُحرم» در بن بست/ ترمز اعتبارات کشیده شده است

تونل «مُحرم» در بن بست/ ترمز اعتبارات کشیده شده است

تونل ۲۳۰۰ متری بناف یا محرم که تحقیقات آن از سال ۵۲ آغاز شده و قرار بود شهرستان کازرون را از بن‌بست نجات دهد، خود در بن‌بست فقدان اعتبار قرار گرفته می باشد.

به اعلان سرزه و به نقل از خبرگزاری تسنیم از شیراز، تونل 2300 متری بناف یا محرم که تحقیقات آن از سال 52 آغاز شده و قرار بود شهرستان کازرون را از بن بست نجات دهد، خود در بن بست فقدان اعتبار قرار گرفته و تنها 600 متر عملیات حفاری آن صورت گرفته می باشد.

کارهای مطالعاتی تونل بناف شهرستان کازرون در سال های پیش از انقلاب انجام شد اما عملیات اجرایی تا پس از انقلاب و تا سال 88 به تعویق افتاد تا این که در محرم سال 88 عملیات حفاری آن آغاز شد و به خاطر تقارنش با ماه محرم به تونل محرم تحول نام داد.

تعطیلی های مکرر تونل محرم؛ بازی با احساسات مردمان

این تونل که با احداث آن 15 کیلو متر مسیر کازرون تا بوشهر کوتاه تر میشه بنا به وعده مسئولان وقت در وقت کلنگ زنی بنا بود تا سال 91 به اتمام و آماده بشود اما پس از مدتی ساخت این تونل متوقف و مجدداً در ماه مرداد 93 عملیات آن آغاز شد. رویای مردمان کازرون برای اتمام تونل با تعطیلی مجدد آن بر باد رفت و این بار صدای دادخواهی امام جمعه کازرون هم بلند شد.

حجت الاسلام خرسند در خطبه های نماز جمعه از این که با تعطیلی های مکرر احساسات مردمان به بازی گرفته شده، نقد و دادخواهی خود را اظهار کرد. وی گفته می باشد از وقت آغاز به کار حفر این تونل تا به حال سه وزیر دولت گذشته فعلی از جمله بهبهانی، نیکزاد و آخوندی از روند پل بازدید داشته اند و وعده هایی داده اند اما تا به حال تحول جدی رخ نداده می باشد.

آنطور امام جمعه کازرون گفته می باشد به چه دلیل پروژه آغاز نشده متوقف میشه؟ سال جاری 5 میلیارد تومان برای این پروژه انتخاب شده به چه دلیل این اعتبار تخصیص نیافته اما دیگر برنامه های استان از اعتبارات برخوردار شدند؟

600 متر حفر تونل پس از 7 سال

سید کمال علوی، فرماندار کازرون در مکالمه با تسنیم مقدار اعتبار برای تکمیل این پروژه را 80 میلیارد تومان می داند و نقل میکند: این مقدار بنا بر قیمت تورم انتخاب شده و اگه این اعتبار تامین نشود معلوم نمی باشد که در سال های آینده این مقدار چه مقدار میشه.

به گزارش سرزه به نقل از وی تونل محرم یکی از مطالبات مهم مردمان کازرون می باشد و به این سبب در مسافرتی که وزیر راه در شهریورماه به کازرون داشته نامه ای برای تسریع این پروژه به آخوندی داده شده می باشد. علوی امیدوار می باشد که با تامین اعتبارات عملیات حفر این تونل مجدداً از سر گرفته شود.

فرماندار کازرون با تشریح مقدار بهبود این تونل نقل میکند: 400 متر این تونل در سال های نخستین کلنگ زنی حفر و پس از مدتی کار متوقف شد تا این که در ماه اردیبهشت سال جاری معاهده تازه ای با کمپانی پیام ساز گستر منعقد شد و نزدیک به 200 متر حفر شد اما به خاطر فقدان اعتبار مجدداً کار متوقف شده می باشد.

اتصال فارس به دریا با احداث تونل محرم

علوی نقل میکند: تکمیل این تونل سبب افت مسافت جاده ای به بوشهر، صرفه جویی در مصرف سوخت و افت استهلاک لوازم نقلیه میشه و اتصال به دریا را برای مردمان استان فارس آسان می کند.

به باور فرماندار کازرون جاذبه های جهانگردی، تبلیغاتی و زیرساخت هایی نظیر پتروشیمی در کازرون موجب میشود که این تونل با سرعتتر تکامل یابد چراکه این امر قادر هست مشوقی برای وارد شدن دارایی گذاران به شهرستان کازرون و استان فارس باشد.

اتصال به آب های رها یکی از راه های توسعه هر ناحیه ای می باشد و بنا بر این که ساخت تونل محرم یکی از راه هایی می باشد که مسیر دسترسی استان فارس به دریا را آسان می کند، ضروری می باشد که در تخصیص بودجه های استانی این پروژه هم مدنظر قرار گیرد.

خبرگزاری تسنیم مد نظر گیرد در سلسله گزارش هایی به اظهار معضلات و توانمندی های شهرستان ها و روستاهای استان فارس توجه بکند. مردمان نواحی گوناگون استان قادر هستند معضلات و توانمندی های شهرستان و روستای خود را از ساعت 8 الی 16 با شماره تماس 07132281975 با دفتر خبرگزاری تسنیم استان فارس در جریان بگذارند.

*********************

مطلب از : شيدا ز.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آن پيک نامور که رسيد از ديار دوست ««« »»» آورد حرز جان ز خط مشکبار دوستتونل «مُحرم» در بن بست/ ترمز اعتبارات کشیده شده است


TT / 191 --- TP / 27%گردآوری شده توسط : شيدا ز.
تاریخ گردآوری : 2016-12-04
در دسته بندی : استان ها
برچسب ها : تونل , محرم , ترمز , اعتبارات
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :