تکذیب نامه سیف به رئیس جمهور/ تاخیر در انتشار ترازنامه طبیعی است

تکذیب نامه سیف به رئیس جمهور/ تاخیر در انتشار ترازنامه طبیعی است

بانک مرکزی حین تکذیب خبر نامه رئیس کل بانک مرکزی به رئیس جمهور، اعلام کرد: وقفه در انتشار ترازنامه سال 1393 بانک مرکزی، امری طبیعی بوده و در سال‌های گذشته نیز گزارش یاد شده با تأخیر تقریباً دوساله منتشر می‌شد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، برخی خبرگزاری ها و پایگاه های خبری روز پیش با استناد به منبعی ناشناس خبری انتشار دادند که رئیس کل بانک مرکزی در نامه ای خطاب به رئیس جمهوری محترم، انتشار ترازنامه بانک مرکزی در سالهای 1393 و 1394 را به توجه کرد بدهی های دولت به بانک مرکزی مشروط کرده است.

در این خبر این طوری القاء شده که نبود انتشار ترازنامه سال های 1393 و 1394 از سوی بانک مرکزی به این علت بوده که دولت بدهی خود به بانک مرکزی را تسویه نکرده و در صورت انتشار ترازنامه بانک مرکزی بدون تسویه این مبالغ، آثار سیاسی نامطلوبی در انتظار دولت خواهد بود. در این خصوص ذکر نکات زیر لازم است:

پیش از هر چیز، در این زمینه باید اشاره کرد که اساساً چنین نامه ای وجود خارجی نداشته و لذا استناد به یک نامه موهوم و کذب و انتشار خبری بر مبنای آن با اصول حرفه ای و خبر دهی مغایرت دارد.

برخلاف ادعای کذب مطرح شده در این خبر، گردهمایی عمومی سال 1393 با هدف تصویب صورت های مالی بانک مرکزی در این سال، در بهمن ماه سال گذشته و با حضور شخص رئیس جمهوری و سایر اعضای گردهمایی عمومی به انجام رسانده شده و اخبار مربوط به آن نیز در رسانه های عمومی انعکاس داشته است.

علاوه بر این، صورت های مالی بانک مرکزی برای سال 1394 نیز آماده شده و در حال نهایی شدن بوده و گردهمایی عمومی بانک مرکزی به منظور تصویب صورت های مالی سال 1394 در آینده نزدیک به انجام رسانده خواهد شد.

برخلاف آنچه که در این خبر انعکاس داشته است، وقفه در انتشار گزارش اقتصادی و ترازنامه بانک مرکزی سال 1393 تاکنون، امری طبیعی بوده و در سال های گذشته نیز گزارش یاد شده با تأخیر تقریباً دوساله و بعد از دریافت اطلاعات نهایی از مراجع متعدد آماری و نهایی شدن جداول آماری و گزارش های مربوطه، منتشر می شده است.

گزارش ترازنامه سال 1393 نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در آینده نزدیک، نهایی و انتشار داده خواهد شد. لازم به ذکر است که وقفه یاد شده در خصوص انتشار گزارش اقتصادی و ترازنامه بانک مرکزی، صرفاً با هدف ارائه آمارهای نهایی بوده و این بانک در راستای پاسخ گویی به هنگام به نیازهای آماری فعالین و کارشناسان اقتصادی، آمارهای اقتصادی را در قالب سایر نشریات با سرعت الانتشار خود نظیر «خلاصه تحولات اقتصادی»، «گزیده آمارهای اقتصادی» و «نماگرهای اقتصادی»انتشار میدهد.

بنابراین رویکرد بانک مرکزی در زمینه انتشار آمارهای اقتصادی معلوم بوده و مشروط شدن انتشار گزارش های آماری بانک مرکزی به تسویه بدهی های دولت به بانک مرکزی، کذب محض است.

علت دیگر در خصوص کذب بودن خبر منتشره آن است که اطلاعات بدهی دولت به بانک مرکزی در پایان سال های 1393 و 1394 و همچنین مرداد سال 1395 قبلاً در قالب نشریه «گزیده آمارهای اقتصادی» و از طریق پایگاه خبر دهی بانک مرکزی انتشار داده شده است.

لذا نقش این موضوع که انتشار ترازنامه بانک مرکزی در سالهای 1393 و 1394 با هدف پیش گیری از انتشار رقم بدهی دولت به بانک مرکزی و اجتناب از تبعات سیاسی نامطلوب آن صورت گرفته است، به لحاظ عقلی و منطقی نیز قابل پذیرش نیست.

بر این اساس، از رسانه های خبری انتظار می رود پیش از جهت دهی نادرست به افکار عمومی و استناد به منابع مجعول، حداقل سایر انتشارات آماری بانک مرکزی را مدنظر گذاشته و از انتشار اخبار خلاف واقع اجتناب کنند.

در خاتمه لازم به ذکر است، دولت در طول سه سال گذشته از بی انضباطی مالی اجتناب کرده و همان طور که در آمارهای ماهانه بانک مرکزی از جمله گزیده آمارهای اقتصادی در پایان مرداد 1395 منعکس شده، زیاد بکنی دولت در ماه های میانی سال، صرفاً و مشخصاً به بهره گیری از منابع بانک مرکزی در قالب حساب تنخواه گردان خزانه مربوط بوده است.

این موضوع مطابق ماده (24) قانون محاسبات عمومی و ماده (1) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، امری کاملاً قانونی بوده و نباید از آن تلقی بی انضباطی مالی شود. گفتنی است بر اساس مفاد قانون یاد شده، این میزان استفاده دولت از حساب تنخواه گردان خزانه همانند سنوات گذشته تا پایان سال تسویه خواهد شد.


__________________

گردآوری از: فراز م.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

نه حافظ می‌کند تنها دعای خواجه تورانشاه ««« »»» ز مدح آصفی خواهد جهان عيدی و نوروزیتکذیب نامه سیف به رئیس جمهور/ تاخیر در انتشار ترازنامه طبیعی است


TT / 69 --- TP / 9%

گردآوری شده توسط : فراز م.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : تاخیر
برچسب ها : تکذیب , جمهور , طبیعی , ترازنامه

مطالب مرتبط