تکرار کلمه دشمن «شناخت توطئه» است نه «توهم توطئه»/انتخابات آمریکا و موضوعات مطرح در آن نمونه آشکار از نتایج نبود معنویت است/سرعت رشد علمی کشور به هیچ وجه نباید کاهش یابد

تکرار کلمه دشمن «شناخت توطئه» است نه «توهم توطئه»/انتخابات آمریکا و موضوعات مطرح در آن نمونه آشکار از نتایج نبود معنویت است/سرعت رشد علمی کشور به هیچ وجه نباید کاهش یابد

رهبر معظم انقلاب فرمودند: عده‌ای تا لغت دشمن تکرار می‌شود، آزرده می‌شوند اما این تکرار و هشدار، همچون تکرار لغت‎‌ شیطان در قرآن کریم، با هدف ایجاد هوشیاری دائم انجام می‌شود و در واقع، «شناخت توطئه» است نه «توهم توطئه».

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مقام معظم رهبری صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار بیش از هزار نفر از نخبگان و استعدادهای برتر علمی، جوانان نخبه را هدایای نفیس الهی و امانتی در دست مسئولان خواندند و با تأکید بر این که حتی لحظه ای در پاسداری از جامعه علمی و نخبگان کشور کوتاه نمی آیند، اضافه کردند: با تکیه بر نخبگان و فرزانگان و در پرتو ایجاد نسلی جوان و پر تلاش، ایران بزرگ به کشوری توسعه یافته، توانا، شریف، عزیز و برافرازنده پرچم تمدن نوین اسلامی مبدل خواهد شد.

مقام معظم رهبری، نخبگان بخصوص جوانان نخبه را هدایایی کم نظیر و نفیس و امانت های الهی به ملت و مسئولان خواندند و نقل کردند: وظیفه مسئولان در قبال این هدایای گرانقدر الهی، مواظبت از آنها و تلاش برای شناسایی و پرورش نخبگان بیشتر است.

ایشان تأکید کردند: نخبگان نیز در قبال این نعمت مسئول هستند و باید از طریق احساس مسئولیت و بهره گیری از این استعداد و توانایی در مسیر صحیح خود، شکر آن را به‌جا آورند.

مقام معظم رهبری علت اصلی تأکید مکرر بر لزوم قدر دانستن نخبگان جوان و حمایت از آنان را، تقویت باور «ما می توانیم» در جامعه خواندند و خاطر نشان کردند: متأسفانه در زمان طولانی قاجار و پهلوی، ژن «ناتوانی»، «قادر نیستیم» و «وابستگی» را به مردمان و جوانان تزریق و آن را در جامعه نهادینه کردند و در نهایت کشور بزرگ و پر از منابع انسانی و مادی و صاحب تاریخ و تمدن کهن، به صورت تحقیر آمیزی در ذیل غرب تعریف شد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای اضافه کردند: در چنین شرایطی انقلاب اسلامی ایران تغییری عظیم بوجود آورد و در واقع، انقلابِ خودباوری و اعتماد به نفس، به جنگ وابستگی رفت.

ایشان، هشت سال پاسداری مقدس را عرصه ای آشکار و غرور آفرین از «خودباوری و اعتماد به نفس» خواندند و تأکید کردند: اگرچه جنگ حادثه ای بسیار تلخ، خسارت بار و سخت بود، اما به جوان ایرانی ثابت کرد که می توان با توکل به خدا و تکیه بر استعدادها و قابلیتهای داخلی بر دشمنی که همه قدرتهای بزرگ از او حمایت می کنند، شکست داد.

حضرت مقام معظم رهبری اضافه کردند: با وجود آن که انقلاب اسلامی، روحیه «ما می توانیم» را در مقابل روحیه «وابستگی» زنده کرد و خودباوری را در جامعه ترویج داد اما طرف مقابل به اقتضای طبیعت جنگهای عمیق که امروز جنگ نرم نامیده می شود، به باز تولید آفت فرهنگ وابستگی در شکل های تازه و به ظاهر گیرا روی آورده است.

ایشان، موضوع «جهانی شدن» و پیشنهاد آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به ایران برای پیوستن به «خانواده جهانی» را نمونه بارزی از بازتولید فرهنگ وابستگی آگاهی داشتند و خاطر نشان کردند: مخالفت با پیوستن به آنچه طرف غربی جامعه جهانی می نامد، به معنای مخالفت با ارتباطات خارجی نیست بلکه به معنای مقاومت در مقابل فرهنگ تحمیلیِ قدرتهای بزرگ بر اقتصاد، سیاست و امنیت کشور است.

مقام معظم رهبری علت لزوم توجه مخصوص و جدی مسئولان به موضوع نخبگان را، اهداف بزرگ جلو روی نظام اسلامی خواندند و نقل کردند: نخبگان، موتور محرک رسیدن به این اهداف بزرگ هستند، و مسئولان باید به موضوع نخبگان نگاه جدی، عملیاتی، دلسوزانه و پیگیرانه داشته باشند.

حضرت مقام معظم رهبری سپس به اظهار اهداف بزرگ نظام اسلامی توجه کردند و اضافه کردند: ایران باید به کشوری توسعه یافته، توانا، شریف، صاحبِ حرف نو، در بر می داری عزت، برخوردار از احساس عزت، سرشار از معنویت و ایمان و برافرازنده پرچم تمدن نوین اسلامی مبدل شود که لازمه رسیدن به این اهداف والا، اهمیت دادن به نخبگان و قدر دانستن این نعمت الهی است.

ایشان با اشاره به مصائب و معضلات امروز بشریت و بن بست تفکر های مادی، دنیا را نیازمند یک حرف نو در مسائل بشری و مسائل بین المللی آگاهی داشتند و نقل کردند: رقابت های رای گیری ای در امریکا و موضوعات مطرح میان دو کاندیدا، نمونه ای بارز و آشکار از نتایج عدم معنویت و ایمان در صاحبان قدرت است.

مقام معظم رهبری خاطر نشان کردند: در هفته های آینده، یکی از این دو کاندیدای فعلی انتخابات امریکا که حرفها و حالت آنها را می نگاه کنید، رئیس جمهوری کشوری خواهد شد که در بر می داری قدرت و ثروت و بیشترین سلاح اتمی و بزرگترین رسانه های دنیا است.

حضرت مقام معظم رهبری در ادامه سخنانشان، رسیدن نظام اسلامی به اهداف بزرگ خود را نیازمند ایجاد نسلی شجاع، مؤمن، تحصیل‌کرده، مبتکر، پیشگام، خودباور، غیور، پرنشاط و پرانگیزه خواندند و اضافه کردند: این نسل که بر خلاف برخی فضاسازی‌ ها به معنای حقیقی لغت، نسلی انقلابی است، همه وجود خود را صرف پیشرفت ایران خواهد کرد.

ایشان، نقش نخبگان را در شکل دهی و انگیزه بخشی به این نسل جوان، بسیار مهم برشمردند و اضافه کردند: نخبگان قادر هستند با تلاش شادمانی آور خود به عنوان یک موتور محرکه، نسل جوان یعنی سرمایه های اصلی کشور را به کار و تلاش ترغیب کنند.

حضرت مقام معظم رهبری با اشاره به تأکیدات مکررشان از پانزده سال پیش درباره نهضت علمی و نرم افزاری اضافه کردند: این حرکت با استقبال نخبگان، اساتید و دانشجویان با نتایج خوبی همراه شده اما با موانعی روبرو است که باید آنها را شناخت و علاج کرد.

مقام معظم رهبری، کارشکنی‌های دشمنان را از جمله این موانع آگاهی داشتند و اضافه کردند: عده‌ای تا لغت دشمن تکرار می‌شود، آزرده می‌شوند اما این تکرار و هشدار، همچون تکرار لغت‎‌ شیطان در قرآن کریم، با هدف ایجاد هوشیاری دائم انجام می‌شود و در واقع، «شناخت توطئه» است نه «توهم توطئه».

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، توقف حرکت علمی ایران را هدف اصلی دشمنان خواندند و خاطرنشان کردند: چنانچه در تحقق این هدف ناکام ماندند، برای به انحراف کشاندن آن، تلاش می‌کنند و چنانچه نشد، رویِ بدنام کردن و ناپاک کردن آن سرمایه گذاری خواهند کرد، بنابراین همه باید مراقب باشیم با ناشی‌گری‌های خود به تحقق این اهداف یاری نرسانیم.

ایشان، انحراف کارهای تحقیقاتی و پایان نامه ها از نیازهای واقعی ایران را نمونه ای از کمک به منحرف شدن حرکت علمی کشور برشمردند و در نمونه ای دیگر در زمینه بدنام کردن این حرکت اضافه کردند: فردی را به اسم دانشمند به کشور فرا میخوانند و او با پخش عکس تابلوی به فروش رسان پایان نامه ها در ایران جوانان نخبه کشور را بدنام می کند؛ آیا این طوری افراد واقعاً دانشمندند؟

رهبرانقلاب اسلامی با استناد به اطلاعات پایگاههای جهانی اضافه کردند: سرعت پیشرفت علمی ایران در مقطعی 13 برابر متوسط دنیا شد، و این سرعت به هیچ وجه نباید کاهش کشف کند بلکه باید بیشتر شود، زیرا دچار عقب ماندگی های علمی فراوان هستیم.

ایشان اضافه کردند: برخی مسئولان در مقابل کاهش سرعت پیشرفت علمی کشور می گویند جایگاه علمی ایران پایین نیامده است اما متوجه باشیم که قرار بود جایگاه علمی ایران بالاتر هم برود نه این که صرفاً پایین نیاید.

حضرت مقام معظم رهبری، زیان نگاه کردن حرکت علمی کشور را موجب یأس نخبگان و نسل جوان خواندند وافزودند: این خسارت بسیار سنگین، به آسانی و به سرعت جبران نخواهد شد و موجب اقبال فرزانگان جوان به کشورهای دیگر خواهد شد.

مقام معظم رهبری، شناسایی و جذب استعدادهای جوان را از وظایف مهم دستگاهها برشمردند و تذکر دادند: پیش از این که بیگانگان در نمایشگاههای علمی داخل کشور یا با روشهای دیگر، این سرمایه های عظیم را کشف و به سوی خود کشند، شما این جوانان فرزانه را تشخیص دهید و نکته حمایت گذارید.

مقام معظم رهبری با اظهار نکاتی که قادر هست به حرکت پر برکت علم و تکنولوژی شتاب دهد، اضافه کردند: «حمایت از شرکتهای دانش بنیان»، «گسترش کمّی و ارتقاء کیفی این شرکتها» و «دخالت دادن آنها در بخش ها و نقشهای اصلی کشور» ضرورت هایی است که باید نکته توجه جدی قرار گیرد.

ایشان، «ترویج بهره گیری از محصولات شرکتهای دانش بنیان» را در تقویت این شرکت ها مهم آگاهی داشتند و به مسئولان دولتی نقل کردند: مقرر کنید که نیازهای دستگاههای دولتی از محصولات شرکت های دانش بنیان تأمین شود.

«مهم شماریدن تشکیل اتمهای نخبگانی در دانشگاهها» و «مواظبت وزارت تعلیم و پرورش برای حل معضلات سازمان ملی پرورش استعدادهای نورانی» دو نکته دیگری بود که حضرت مقام معظم رهبری در تقویت حرکت علمی کشور تٲثیرگذار و مفید خواندند.

مقام معظم رهبری با اشاره به اهمیت بنیاد ملی نخبگان، به توانایی ها و صحت عمل دکتر ستاری معاون علمی رئیس جمهور ابراز اعتماد عمیق کردند اما اضافه کردند: درباره معضلات موجود میان معاونت علمی و بنیاد نخبگان دغدغه وجود دارد و باید با جدا سازی آنها یا انتصاب مدیری قوی برای بنیاد، این معضلات را حل کرد.

حضرت مقام معظم رهبری گزارشهای موجود درباره کُند شدن یا توقف نقشهای کلان تحقیقاتی در عرصه های اهمیتی می داری همچون هوافضا، ماهواره، اتمی و برخی زمینه های دیگر را مایه دغدغه خواندند و تأکید کردند: مسئولان توجه کامل کنند که اینشکلی نقشهای مهم مطلقاً نباید کُند، نیمه تعطیل یا متوقف شود، زیرا با ایجاد خسارت علمی، دانشمندان جوان را مأیوس می کند و این خطر بسیار بزرگی است.

ایشان با ابراز خرسندی از تشکیل معاونت فرهنگی در بنیاد نخبگان و تأکید بر ارتقاء فعالیتهای این معاونت، برگزاری اردوهای جهادی برای نخبگان را نیز مهم و مفید آگاهی داشتند.

مقام معظم رهبری در نوعی جمع بندی از سخنانشان اضافه کردند: هدف اصلی، تشکیل جامعه و کشوری است که حین برخورداری از شاخصهای جهانی مانند «پیشرفت علمی و قدرت و ثروت»، از «ایمان، معنویت و شرافت» نیز لبریز باشد و با جلب دلهای ملتها، بشریت را از جهالت و ضلالت کنونی برهاند و بدون تردید تحقق این مهم، از عهده ملت بزرگ ایران و جوانان عزیز، باهوش و پر انگیزه کشور برخواهد آمد.

حضرت مقام معظم رهبری با اشاره به دشمنی قدرتهای ابلیسی با هر حرکت مخالف، اضافه کردند: چندین روز پیش یکی از دولتمردان امریکایی گفت تا حمایت و هواداری ایران از مقاومت باقی است، مشخص نیست تحریم ها به طور اساسی تکان بخورد که این همان حقیقتی است که بارها به مسئولان نقل کرده ایم.

ایشان با اشاره به سخنان برخی مسئولان امریکایی در دیدار با مسئولان ایرانی مبنی بر «بدبینی مقام معظم رهبری به امریکا» اضافه کردند: آیا با اینشکلی حرفها، می شود به شما خوشبین بود؟

حضرت مقام معظم رهبری با یادآوری سخنانشان در جلسات خصوصی و عمومی به مسئولان نقل کردند: بارها نقل کرده ایم که چنانچه در اتمی عقب نشینی کنید آنها مسئله موشک را پیش می‌کشند، چنانچه باز هم عقب بروید بحث حمایت از مقاومت را مطرح می کنند، چنانچه به عقب نشینی ادامه دادید موضوع حقوق بشر را جلو می آورند، و بعد چنانچه معیارهای آنها را پذیرفتید سراغ حذف معیارهای دینی در حکومت می روند.

ایشان با اشاره به بیانیه اخیر اتحادیه اروپا که در آن به امکانات و ظرفیت های عظیم ایران توجه شده است، اضافه کردند: سخنانی که درباره امکاناتِ پیشرفت و منابع انسانی و طبیعی ایران می گوییم، رجز خوانی نیست بلکه حقیقتی است که غربی ها هم به آن اذعان دارند.

مقام معظم رهبری تأکید کردند: امریکایی ها حتماً با «ایرانی با چنین ظرفیت پیشرفت و برخوردار از حکومتی بر مبنای اسلام» مبارزه می کنند و درک و تفسیر این مهم در میان نخبگان جوان، آنها را در ایفای وظایف تاریخی شان یاری خواهد رساند.

حضرت مقام معظم رهبری در بخش دیگری از سخنان خود، حادثه عاشورا را خورشیدی بی غروب خواندند و نقل کردند: حادثه عاشورا عکس و تصویری حقیقی از مبارزه نور با ستمت، و جنگ شرافت با دنائت است که تکمیل کننده این مسیر، حضرت زینب سلام‌الله‌علیها و حضرت امام سجاد علیه‌السلام بودند.

ایشان با تشکر از کلکسیون های اداره کننده هیأت های عزاداری عاشورا نقل کردند: حضور انبوه جوانان، سخنرانی های پر محتوا، برخی از نوحه ها و عزاداری های پر مغز، در مجموع سطح هیأت های عزاداری را ارتقا داده بود.

پیش از سخنان مقام معظم رهبری آقای دکتر ستاری معاون علمی و تکنولوژی رییس جمهور و رییس بنیاد ملی نخبگان با اظهار گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان، گفت: سرمایه‌های انسانی اصلی ترین منابع کشور هستند و برای بهره گیری از توان آنها باید زیرساخت‌های ضروری را بوجود آورد.

همچنین آقایان:

-    دکتر علیرضا باباخان، دکترای سیاست گذاری علم و تکنولوژی و انتخاب کرده جایزه تحصیلی بنیاد نخبگان

-    مجتبی فیاض بخش، دانشجوی مهندسی کامپیوتر و دارنده مدال طلای المپیاد دانش یاد گیری در رشته کامپیوتر

-    دکتر امیر شاملو، دکترای بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی

-    دکتر علیرضا بازارگان، دکترای مهندسی شیمی و عضو بنیاد ملی نخبگان

-    دکتر سیدجواد کاظمی‌تبار، دانش‌آموخته برق و مخابرات از دانشگاه کالیفرنیا و دارنده مدال نقره المپیاد ریاضی کشوری

و زن ها:

-    انسیه سادات منصوری، دانشجوی رشته پزشکی و دارنده مدال برنز المپیاد دانش‌آموزی

-    و دکتر زهرا داورپناه، دکترای فلسفه غرب و انتخاب کرده جایزه تحصیلی بنیاد نخبگان

به اظهار دیدگاههای خود توجه کردند. نمایندگان نخبگان در این دیدار بر این محورها و مطالب تأکید کردند:

-    لزوم تشکیل شبکه‌ای از شرکتهای دانش‌بنیان و نخبگان برای حل مسائل اصلی و راهبردی کشور

-    ضرورت تأسیس ستاد اقتصاد مقاومتی در بنیاد ملی نخبگان

-    لزوم توجه مخصوص به استعدادهای برتر دانش‌آموزی و بازطراحی باشگاه دانش‌پژوهان

-    نقد از شیوه اجرای طرح تحول تندرست و مسائلی همچون پرداختهای کلان در بخش تندرست و کم‌توجهی به درمان و طبّ باستانی

-    ضرورت تعلیم و تقویت روحیه و فرهنگ کارآفرینی بر پایه شرکتهای دانش‌بنیان از مدارس و ارائه مشوقهای ضروری به این شرکتها

-    نقش تٲثیرگذار بانوان در تحقق اقتصاد مقاومتی از طریق مدیریت اقتصاد خانواده

-    لزوم تمرکززدایی و توزیع متعادل فرصتها و امکانات از طریق توجه بیشتر به استعدادها و ظرفیتهای استانی

*****************************************

مطلب از : بينا ح.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

يار من چون بخرامد به تماشای چمن ««« »»» برسانش ز من ای پيک صبا پيغامیتکرار کلمه دشمن «شناخت توطئه» است نه «توهم توطئه»/انتخابات آمریکا و موضوعات مطرح در آن نمونه آشکار از نتایج نبود معنویت است/سرعت رشد علمی کشور به هیچ وجه نباید کاهش یابد


TT / 349 --- TP / 15%

گردآوری شده توسط : بينا ح.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : آشکار
برچسب ها : توطئه , یابد , دشمن , کلمه , نمونه , نتایج , معنویت

مطالب مرتبط