جلالی: ششمین کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین در تهران برگزار می شود

جلالی: ششمین کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین در تهران برگزار می شود

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با اعلام اینکه مجلس در نظر دارد، ششمین کنفرانس بزرگ حمایت از انتفاضه فلسطین را سال آینده در تهران برگزار کند، روسای مجالس کشورهای اسلامی و نخبگان سیاسی و فرهنگی جهان اسلام را برای حضور در آن دعوت کرد.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش ها و عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با حضور و سخنرانی در سی و ششمین نشست کمیته اجرایی اتحادیه مجالس سازمان همکاری اسلامی، گفت: سیاست منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی ایران همواره شفاف و در راستای تقویت همبستگی و وحدت امت اسلامی بوده است.

جلالی که به نمایندگی از مجلس شورای اسلامی در این نشست سخنرانی می کرد، افزود: تقویت روابط با کشورهای اسلامی به ویژه همسایگان از اولویتهای اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بوده و به رغم برخوردهای تلخ و منفی برخی کشورهای منطقه، هیچگونه تغییری در این رویکرد صورت نگرفته است.

وی گفت: ما معتقدیم حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات و سوء تفاهمات صرفاً از طریق روش های دیپلماتیک و انجام مذاکرات میسر است.

جلالی در سخنان خود در این نشست، با قدردانی از میزبانی ترکیه گفت، رجاء واثق دارد که برگزاری این قبیل نشستها در شرایط حساس منطقه و جهان اسلام می تواند گامی موثر در راستای تقویت همکاری و همدلی میان امت اسلامی باشد.

رئیس مرکز پژوهش ها افزود: در حالی در این نشست شرکت کرده ایم که شاهد تشدید اوضاع در منطقه حساس غرب آسیا هستیم، شرایطی که موجب نگرانی جدی امت اسلامی شده است. وجود بحران های سیاسی و درگیری های داخلی و بین المللی متعدد در جهان اسلام، مداخلات خارجی در بخش هایی از سرزمین های کشورهای اسلامی، به ویژه استمرار اشغال فلسطین و نیز تداوم بحران در سوریه، عراق، لیبی، یمن و برخی نقاط دیگر از چالش های عمده سیاسی – امنیتی جهان اسلام بشمار می روند که هزینه های سنگین سیاسی، انسانی، اجتماعی و اقتصادی بر امت اسلامی تحمیل کرده است.

جلالی افزود: فعالیت گسترده و فزاینده گروههای تروریستی و افراطی در منطقه حساس خاورمیانه نه تنها تهدیدی جدی برای ثبات و امنیت کشورهای منطقه است، بلکه چالشی بزرگ برای کل جامعه بین المللی است که پیامدها و مخاطرات آن فراتر از مرزهای منطقه است. تهدیدات تروریستی و افراطی تنها امنیت فیزیکی و روانی مردم و جوامع مختلف را به مخاطره نیانداخته است، بلکه توسعه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ملتها را نیز مورد تهدید قرار داده است.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بدیهی است اقدامات خشونت بار گروههای افراطی و تروریستی مانند القاعده، داعش، جبهه النصره، طالبان، الشباب و بوکوحرام هیچگونه سنخیت و نسبتی با آموزه های دین مقدس اسلام ندارد. این گروهها با سوء استفاده از نام اسلام در صدد توجیه اعمال و روش های غیر انسانی خویش و تامین منافع برخی قدرتهای خارجی و کشورهای خاص در منطقه هستند. با توجه به هزینه های سنگینی که این قبیل گروهها برای وجهه جهان اسلام به وجود آورده اند، همه کشورهای اسلامی وظیفه دارند تا در مبارزه قاطع و جامع با این گروهها با یکدیگر همکاری فعال داشته باشند.

وی تاکید کرد: ما معتقدیم مقابله با جریان ها و گروههای افراط گرای خشونت طلب، مستلزم همفکری، تعامل و همکاری همه کشورهای منطقه و بازیگران بین المللی است.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: در سوریه بیش از 5 سال است که مردم این کشور با پدیده شوم تروریسم و افراط گرایی مبارزه می کنند. گروههای تروریستی در سوریه در واقع زائیده سیاست های غلط و دخالت آشکار برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه ای در امور داخلی سوریه است که گمان می کردند با استفاده از ابزار نظامی و توسل و حمایت از گروه های افراطی و تروریستی می توانند حکومت سوریه را سرنگون کنند. قابل تامل است که این اقدامات علیه کشوری اسلامی صورت گرفته که در خط مقدم مقابله با رژیم اشغالگر قدس قرار داشت و موجب شده این رژیم با خیالی آسوده به جنایتهای خود در سرزمین های اشغالی ادامه دهد.

جلالی با اعلام اینکه مجلس شورای اسلامی در نظر دارد، ششمین کنفرانس بزرگ حمایت از انتفاضه فلسطین را در سال آینده در تهران برگزار کند، روسای مجالس کشورهای اسلامی، شخصیت های سیاسی، فرهنگی، حق طلب و آزادیخواه جهان را برای حضور در این کنفرانس دعوت کرد.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به تحرکات داعش در عراق، تاکید کرد: همه کشورهای اسلامی موظف به حمایت از دولت عراق در مبارزه با داعش هستند و جمهوری اسلامی ایران براساس وظایف دینی، انسانی و همسایگی از همان ابتدای شکل گیری فرایند سیاسی جدید در عراق، همواره در کنار مردم و دولت عراق بوده و در شرایط خطیر کنونی نیز با توجه به درخواست رسمی عراق، کمکهای خود را در همه زمینه ها ارائه کرده است.

وی با اشاره به وضعیت اسفبار مردم مظلوم یمن گفت: ملت مظلوم و کشور یمن پس از بیش از یک و نیم سال جنگ و خونریزی با کشته و یا زخمی شدن هزاران نفر و از بین رفتن عمده زیرساخت ها به مرحله بسیار خطرناکی رسیده اند.

جلالی گفت: هفته گذشته متاسفانه شاهد یک جنایت جنگی علیه مردم بیگناه در صنعا بودیم. حمله هوایی هفته گذشته به یک مراسم ختم منجر به کشته و زخمی شدن صدها تن از مردم بی گناه و مظلوم یمن شد.

وی ادامه داد: علاوه بر نقش مخرب و دخالت قدرتهای فرامنطقه ای در بروز و استمرار بحرانهای جاری در جهان اسلام، همراهی برخی کشورهای منطقه با رویکردهای مخرب این قدرتها از جمله عوامل اصلی تشدید اوضاع در منطقه است. ضمن اینکه فقدان تعاملات سازنده و نهادینه شده میان کشورهای اسلامی باعث ظهور و تشدید این وضعیت نیز می شود. کشورهای اسلامی به رغم ایجاد سازمانهای متعدد در سطوح منطقه ای و بین المللی، هنوز تا رسیدن به یک انسجام، همبستگی و همکاری عملی و سازمان یافته برای تحقق اهداف و مقابله با چالش های مشترک فاصله دارند.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: برای نمونه، سازمان همکاری اسلامی به رغم موفقیت های ارزشمند، کماکان عملکرد پایین تر از حد انتظارات کشورهای اسلامی دارد. همچنین تحرک جدی بین المجالس کشورهای اسلامی ضرورتی اساسی در قبال کمک به حل مسائل منطقه به شمار می رود.

وی در پایان ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری سازنده و فعال با کشورهای اسلامی برای حل و فصل چالش های جاری در منطقه و تلاش برای ارتقای ظرفیت کشورهای اسلامی در همه زمینه ها، تاکید کرد که سیاست منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی ایران همواره شفاف و در راستای تقویت همبستگی و وحدت امت اسلامی بوده است. تقویت روابط با کشورهای اسلامی به ویژه همسایگان از اولویت های اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بوده و به رغم برخی برخوردهای تلخ و منفی برخی کشورهای منطقه، هیچگونه تغییری در این رویکرد صورت نگرفته است.

جلالی گفت: معتقدیم حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات و سوء تفاهمات صرفاً از روش های دیپلماتیک و انجام مذاکرات میسر است.

-نظر يادتان نرود-

تهیه کننده: تورج ب.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

از صبا پرس که ما را همه شب تا دم صبح ««« »»» بوی زلف تو همان مونس جان است که بودجلالی: ششمین کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین در تهران برگزار می شود


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : تورج ب.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : بین المللی
برچسب ها : ششمین , فلسطین , المللی , برگزار , جلالی , انتفاضه

مطالب مرتبط