سید جلال حسینی: برای بهتر شدن می جنگم

سید جلال حسینی: برای بهتر شدن می جنگم

سید جلال حسینی (زادهٔ ۱۴ بهمن ماه ۱۳۶۰ - بندر انزلی) بازیکن فوتبال اهل ایران است. او اکنون عضو تیم باشگاهی باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران و تیم ملی فوتبال ایران است.وی سابقه عضویت در تیم‌های ملوان بندر انزلی، سایپا و سپاهان، پرسپولیس تهران،الاهلی قطر و نفت تهران را دارد.
حالا پس از دو فصل دوری، سید جلال دوباره به پرسپولیس بازگشته تا خیال هواداران را برای داشتن یک پاسداری محکم و به دنبال آن، کمتر گل میل کردن راحت کند. خیلی حرفه ای هم به موضوعات گوناگون دید می کند و اصلا هم قصد نمی دارد هیچ صحبتی داشته باشد که او را به حاشیه بکشاند چون خود را برای رویارویی با اتفاقات ریز و بزرگ و یک فصل سخت تهیه کرده است.

او این روزها ترجیح می دهد کمتر گفتگو کند تا از سوالات حاشیه ای دور بماند. تنها ایده اش معطوف به مسابقات باشگاهی و مقدماتی جام بین المللی است. مکالمه ما را با سید جلال حسینی، خرید فصل تازه سرخپوشان که اتفاقا یکی از بازیکنان محبوب پرسپولیسی ها از قدیم بوده را در ذیل مطالعه می کنید.

دوباره به جمع پرسپولیسی ها برگشتید. می اندیشیدید پس از اتفاقی که سال قدیم افتاد، امسال بتوانید به تیم سابق تان افزوده شوید.

- خیلی خوشحالم که این پیش آمد. به هر حال ما بازیکنان از سال آینده خود خبر دارا نیستیم و هر بار ممکن است اتفاقی بیفتد. پارسال با تیم نفت، با وجود معضلات متعددی که داشتیم پنجم شدیم. پایان فصل با پیشنهاد باشگاه مواجه شدم و مذاکره کردیم.

با مشکلاتی که در نفت داشتید فکر می کنید مقامی که کسب کردید قابل قبول بود؟

- به نظر من که خیلی خوب بود. وقتی حرف از مشکل می زنید باید ببینید مشکل چه چیزی هست چون یک سری مسائل هست که خب همه تیم ها در تمام فصل با آنها درگیر هستند اما گاهی احساس می شود آن قدر معضلات بسیار است که تنها دارا اید می جنگید. ما در فصل قدیم در تیم نفت همین کار را کردیم و تنها جنگیدیم.

وقتی قرارداد بستم شروط یک جور بود و وقتی از این تیم جدا شدم شروط یک جور دیگر. وقتی در یک تیمی بازی می کنی که هیچ کسی جوابگو نیست، خود تو می مانی و همه مشکلاتت. شما فکر کنید ما برای هفت، هشت بازی اصلا پیش از بازی هتل نرفتیم، روز بازی تنها یک ناهار با هم میل کردیم و بعد به زمین رفتیم. این چیزها در حد محلات بود. این معضلات ما را خیلی آزار می کرد. ما جوانانی در تیم داشتیم که می اندیشیدند چنانچه قرار باشد باشگاهی به اسم نفت، چنین برخوردی داشته باشد، دیگر نمی شود از بقیه انتظاری داشت.

 ولی با همان معضلات هم خیلی سعی کردیم و سعی کردیم از نظر فنی نمایشی را دهیم که قابل قبول باشد. به همین دلیل است که می گویم کسب مقام پنجمی حقیقتا شاهکار بود. کارلوس سانتوس، آلویز نانگ، علی محسن زاده، پیام صادقیان و مهدی مومنی به دلیل همین بی پولی و مشکلاتی که وجود داشت، نیم فصل از تیم جدا شدند. پس از پایان فصل هم کمیت دیگری از نفرات به تیم های دیگر رفتند.

لیگ قطر چگونه بود؟

- پس از جام بین المللی به الاهلی رفتم. مجتبی جباری هم بود. سال سختی را سپری کردم. البته نه به آن شکلی که همه درباره لیگ قطر می اندیشند، این کشور لیگ خوبی دارد اما تمرینات ما خوب نبود. در لیگ قطر تیم های قوی و خوبی همانند لخویا، الغرافه، السد و الریان حاضر هستند که اتفاقا به دلیل بازیکنان خوبی که دارند، خوب هم تمرین می کنند اما در باقی تیم ها، معمولا بازیکنان در تمرین خیلی ضعیف هستند. به دلیل همین همیشه می اندیشی که تمرین کردن با این بازیکنان سخت است.
 

این تمرینات ضعیف برروی عملکرد شما هم تاثیر منفی داشت؟

- خدا را شکر چون من برای همراهی تیم ملی در رفت و آمد بودم، کم و کاستی ها جبران می شد اما به هر شکل یک سال سخت را به اتمام رساندم.

سال بعدش برای حضور در پرسپولیس ابراز تمایل کردید که سرمربی تیم شما را قصد نداشت. این بحث سبب نشد در پذیرفتن پیشنهاد امسال پرسپولیس گرفتار تردید شوید؟

- ببینید، سرمربی تیم است که همیشه درباره بازیکنان بر آن می شود. در فصل نقل و انتقالات سرمربی دو لیست دارد، یک لیستی که آنها را می خواهد و یک لیست هم مازاد است. این یعنی اینکه تعدادی از بازیکنان مورد نظرش هستند و تعدادی هم در برنامه هایش جایی ندارند. وقتی حرفه ای دید کنی، می بینی که این کاملا حق مربی است. به هر شکل، من هم وقتی این شروط را دیدم به تیم نفت رفتم.

سال قدیم به دلیل محسن بنگر و باقی پاسداران، شما در لیست برانکو نبودید اما امسال این بازیکن در لیست مورد نظر سرمربی نبود و به جایش شما به تیم افزوده شدید.

- این مسائل اصلا مد نظر من و محسن نیست. ما پنج سال با هم همبازی بودیم و رفیق. هر جا هم که بودیم، با هم هیچ مشکلی دارا نبودیم. من این شکلی به بحث دید نمی کنم. شما هم بیاید جنبه مثبتش را دید کنید، اینکه محسن پس از عقد قرارداد با پرسپولیس به من تهنیت گفت. متاسفانه ما معمولا خوبی ها را مشاهده نمی کنیم و دنبال حاشیه می باشیم. من و محسن سه سال در سپاهان با هم قهرمان شدیم. با هم به پرسپولیس آمدیم. سال نخست برای مان سخت بود. به فینال جام حذفی رسیدیم و سال بعدش هم در لیگ دوم شدیم. ما همیشه به عنوان رفیق و هم تیمی کنار هم بودیم. پارسال من نبودم و امسال هم او در تیم نیست. محسن از نظر من یکی از مناسب ترین هاست اما این شروط فوتبال است که شاید یک روز او باشد، یک روز من، شاید هم با هم باشیم. پسندیدم او هم در تیم می ماند.

البته در محیط مجازی کنایه هایی هم از سوی بنگر درباره جذب شما مطرح شد.

- من اصلا در همین محیط مجازی که نقل می کنید نیستم و اصلا آن را دنبال نمی کنم. البته نقل نمی کنم که از خبرها بی اطلاعم چون رسانه ها را دنبال می کنم. اما روابط ما خیلی هم خوب است و هیچ مشکلی بین مان نیست. شروط حیات فوتبالی همین است، آگاهی نمی داری حقیقتا چه می شود. جابجایی بازیکنان در همه تیم ها همانند پرسپولیس، استقلال، سپاهان و ... همیشه همین طور بوده، بازیکنان از تیم ها جدا می شوند و قرارداد تازه می بندند.

یک دوره ای هم مطرح شد که از استقلال پیشنهاد دارا اید؟

- در استقلال من تنها با سید مهدی رحمتی حرف می زنم چون دو سال در سپاهان با هم بودیم و بعد هم در تیم ملی، سال هاست که با هم رفیقیم و همیشه درباره همه چیز با هم حرف می زنیم. ما درباره پرسپولیس و استقلال هم با یکدیگر حرف می زنیم ولی اینکه قصد بدارد در این صحبت ها توصیه ای مطرح شود، نه. تنها پارسال شروط خاصی بود. از طرف مظلومی زنگ زدند و نقل کردند با سید مهدی صحبت هایت را به عمل بیاور چون همه آگاهی می داشتند که ما با هم در ارتباطیم اما نقل کردم که مجوز ارائه بکنید بیشتر اندیشم چون در پرسپولیس بازی کرده بودم نپسندیدم این اتفاق بیفتد و بعد هم نقل کردم که بهتر است به نفت بروم چون می اندیشم وقتی بازیکنی از پرسپولیس به استقلال می رود یا برعکس، هواداران غصه می خورند. آنها نپسندند بازیکن تیم شان به تیم رقیب برود و من هم قصد نمی داشتم شروط را حساس کنم.

خصوصا اینکه بازیکنان سرخابی که به تیم رقیب همیشه اند، معمولا از حد و حدود موفقیت شان خیلی پایین آورده می شود.

- بله دیگر، این اتفاقات می افتد. حالا بهتر است چنانچه بازیکنی هم این کار را به عمل می آورد، حداقل خیلی در محیط رسانه ای کری مطالعه نکرد تا هواداران آزار شوند. این کری مطالعه کردن ها سبب ایجاد حاشیه و چالش در میان هواداران می شود.

پس از رفتن نورمحمدی، بنگر و احتمالا ماریچ، مخلوط خط پاسداری پرسپولیس برای فصل آینده کمی مبهم به چشم می آید. یعنی پس از معضلات عدیده ای که سال قدیم تیم در پاسداری داشت، حالا بسیاری آگاهی نمی دارند چه نفراتی قرار است در خط پاسداری جا بدارند و به چشم می آید که بازیکنانی در پست غیرتخصصی مد نظر باشند.

- درباره مخلوط تیم و جذب بازیکنان، تنها سرمربی بر آن می شود. امروز شروط طوری است که خود برانکو در این باره برنامه می دهد. من با طاهری هم حرف زده ام. او همیشه واقعیت را نقل می کند و خیلی راحت با بازیکن حرف می زند. به هر حال مربی آگاهی می دارد در تمام فصل چه چیزی می خواهد و بر اساس آن از باشگاه می خواهد چه بازیکنانی را به سوی خود کشد. من بازیکن باید همیشه آماده باشم و خوب تمرین کنم. البته ما یک بازیکن تازه هم دریافت کرده ایم (گولیچ)؛ درباره بهره گیری از بازیکنان در پست های غیرتخصصی در مخلوط دفاعی هم باید نقل بکنم که من خود من در سپاهان پاسداری راست بازی کردم و دو سال هم در این پست بودم و قهرمان شدیم.

سال قدیم پرسپولیس اصلا دروازه قابل اطمینانی نداشت و از این بابت خیلی هم ضربه خورد ولی امسال بیرانوند به تیم آمده، شما هم که به عنوان بازیکن خط دفاعی باید روابط خوبی با گلر داشته باشید. بنا بر تجربیات قبلی به چشم می آید این روابط خوب بین شما موجود بوده باشد.

- با علی قبلا تجربه حضور در تیم ملی را داشتیم. پارسال هم کحه در نفت با هم بودیم. او عملکرد خوبی در تیم داشت. در هنگامی که نفت در سه جام درگیر بود، علی بیرانوند یکی از بازیکنان کارآ در تیم بود. هنگامی هم که به تیم نفت رفتم این را از نزدیک دیدم که گلر خیلی خوبی است و قادر می باشد یک رقیب سرسخت برای دروازه بانان تیم ملی باشد.

او سختی های زیادی در حیات اش کشیده و حالا قدر موقعیتی که توسط آورده را آگاهی می دارد. حتما سعی می کند که مناسب ترین عملکرد را داشته باشد چون هنگامی که لباس و پیراهن پرسپولیس را به تن می کنی، شرایطت با همه تیم ها فرق می کند. او باید خودش را برای روزهای بسیار سخت تهیه کند که فشار زیادی ممکن است به تیم وارد شود. ما امسال افزون بر لیگ، مسابقات قهرمانان قاره آسیا و جام حذفی را هم در پیش داریم و مردم هم از تیم انتظار دارند. وقتی قرار است تیمت برای قهرمانی بجنگد، قطعا روزهای سختی در انتظار همه بازیکنان خواهد بود. من به علی نقل کرده ام که خودش را برای روزهای دشوار آینده تهیه کند.

پس معمولا به عنوان بزرگتر تیم درباره شروط پرسپولیس با جوان ترها و تازه واردها حرف می زنید؟

- این را به همه جوان ترهایی که به تیم ملحق می شوند همیشه می گویم. از آنها قصد می دارم که قدر موقعیتی که توسط آورده اند را آگاهی بدارند. بازیکنان شایسته زیادی موجود باشند اما کمیت کمی از آنها قادر می باشند به پرسپولیس و استقلال راه یابند و وقتی به این جایگاه می رسند یعنی به یک نعمت بزرگ رسیده اند و باید آن را هدیه و لطفی از سوی خداوند آگاهی بدارند. وقتی به این شکل اندیشند، سعی شان بیشتر می شود و قدر موقعیتی که نصیب شان شده را بیشتر می دانند. البته باز هم شاید بسیاری به این جایگاه برسند اما وقتی بتوانند آن را برای خود حفظ کنند و محبوب بمانند، کار بزرگی به عمل آورده اند

پرسپولیس قهرمان می شود؟

- تیم هایی همانند پرسپولیس، استقلال، سپاهان، تراکتورسازی و ذوب آهن دنبال قهرمانی هستند ولی تیم های سرسخت دیگری هم هستند که ممکن است تحیر ساز شوند، همانند استقلال خوزستان که سال قدیم قهرمان شد. از حالا نمی توان چیزی را حدس زد. من به این پرسپولیس امیدوارم اما همیشه می گویم که را صحبت کردن و سروصدا کردن نمی توان موفق شد و باید سعی کرد.

از سرحد 100 بازی ملی گذشتید، این عنوان چه عاطفی به شما می دهد؟

- خدا را شکر می کنم. وقتی به 100 بازی ملی می رسی، احساس می کنی که به نتیجه ای که می خواستی رسیده ای و این خیلی خوشحالم می کند. این در ذیل فوتبال خیلی کارآ است.

وقتی نقل می کنید به نتیجه ای که قصد می داشتید رسیده اید، این به معنای اشباع شدن که نیست؟

- نه، چرا اشباع شوم؟ من همیشه از جدای از بحث رفاقت، در زمین همه را رقیب خود مشاهده می کنم. جوان هایی آمده اند که همه استعداد دارند و قصد می دارند خود آنها را تثبیت کنند. من هم امیدوارم بتوانم کارم را خوب به عمل آورم و باز هم سعی می کنم که برای تیم ملی مثمر ثمر باشم.

فکر می کنید کمیت بازی های ملی تان را تا روزگار بازنشستگی به چندین بازی منتقل بکنید؟

- من آموختم که بجنگم و همیشه برای هم پستی هایم رقیب سرسختی هستم. فصل آینده فصل سختی برای من است چون با پرسپولیس درگیر سه جام هستم و در بازی های مقدماتی جام بین المللی هم باید بازی کنم. امیدوارم مناسب ترین عملکرد را داشته باشم. سعی می کنم تا در مناسب ترین شروط برای تیم ملی بازی کنم.

مقدماتی جام بین المللی را هم که جلو رو داریم. فکر می کنید این بار قادر می باشیم بی دردسر به جام بین المللی راه یابیم؟

- ما در مرحله نخست مسابقات معضلات زیادی داشتیم. دارا نبودن تدارکات خوب خیلی به ما ضربه زد. حالا دوباره نزدیک مسابقات می باشیم و امیدوارم که تا پیش از شروع مسابقات، شروط خوبی با مدد وزارت ورزش برای تیم ملی مهیا شود. پس از رفتن کفاشیان، حالا مهدی تاج سعی می کند که حالت بهتر شود. شروط دارد بهتر می شود. البته زمان زیادی نیست که تاج کار را بر عهده گرفته اما در همین مدت هم شاهد تغییراتی بوده ایم. به هر حال مردم از تیم ملی انتظار دارند. وقتی تیم به جام بین المللی برود، شور و شعف خاصی بین مردم به وجود می آید. وقتی ما به جام بین المللی رفتیم مشاهده کردیم که مردم چه مقدار خوشحال شدند و به خیابان ها آمدند و شادی خود آنها را نمایان کردند. این بحث در استادیوم ها هم کاملا مشخص بود.

به هر حال تیم های رقیب، تدارکات خوبی را انتخاب کرده اند که بتوانند به جام بین المللی برسند. همین قطر و حتی ازبکستان هر جا که قصد داشتند اردو زدند. چین سرمایه گذاری کلانی برروی تیمش داشته داشته، کره جنوبی را هم که همه می شناسند. ما هم در جوار اینکه امیدواریم شروط بهتر شود، با معضلات می جنگیم تا مناسب ترین نتایج را دریافت بکنیم.

به چشم می آید به دلیل اردوهای تیم ملی و باشگاهی باز هم باید دور از فرزندان تان باشید.

- من دو دختر دارم؛ نورا دو سال و چهار ماهش هست و نیلا هم چهار ماهه. نورا وقتی که به جهان آمد بیشتر مدت در اردوها و جام بین المللی بودم. از وقتی که او به حیات مان اضافه شد اصلا همه چیز فرق کرد و حس خوب و خوشگل حیات را متوجه شدم. نیلا هم که جدیدا به جمع ما افزوده شده، متاسفانه به دلیل چالش با اردوها، تمرینات و مسابقات بیشتر زمان ها از کودکهایم دور هستم، صبح تا شب تمرین داریم، وقتی چندین روز تعطیل می باشیم و کنارشان هستم با من غریبگی می کنند و این خیلی ناراحتم می کند اما چه می شود کرد. باید حرفه ای اندیشید، خانمم سعی می کند که جای مرا هم برای دخترانم پر کند اما به هر شکل پر کردن جای پدر، سخت است. به هر شکل امیدوارم که بعدها بیشتر فرصت این را داشته باشم که کنار فرزندانم باشم.

بالاخره مشخص شد چه کسی بازوبند را می بندد؟

- وقتی سرمربی تصمیمی می گیرد همه باید به آن ارج بنهند. یادم هست هنگامی که آقای علی دایی به سایپا آمده بود بازوبند را نبست و ابراهیم صادقی کاپیتان ماند. با اینکه جوان تر بود. آقای علی دایی هم با تمام وجودش بازی کرد و اینکه بازوبند را بر بازو نبسته، اصلا برایش اهمیت نداشت. این همان سالی پیش آمد که مربی - بازیکن بود. برای من هم اصلا این بحث ها اهمیت ندارد و با هر شرایطی کارم را به عمل می آورم.

حرف پایان و پایانی؟

- من هم بی هیچ شرطی پیشنهاد پرسپولیس را پذیرفتم و اکنون خوشحالم که در این تیم و در جوار هوادارانی که همیشه به من لطف داشتند حاضر هستم و قصد می دارم چنانچه قسمت باشد با لباس و پیراهن پرسپولیس خداحافظی کنم.

هفته نامه شماره یک

-- با تشکر از حسن انتخاب شما --

نگارنده : پرويز ظ.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بيار باده که عمريست تا من از سر امن ««« »»» به کنج عافيت از بهر عيش ننشستمسید جلال حسینی: برای بهتر شدن می جنگمگردآوری شده توسط : پرويز ظ.
تاریخ گردآوری : 2016-07-11
در دسته بندی : جنگم
برچسب ها : بهتر , حسینی , جلال
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :