دور جهان با خوب ترینها: دبی (1) (7 عکس)

دور دنیا با برترین ها: دبی (1)

در این مطلب سریالی قرار است به ترتیب درباره اماکن توریستی دبی، اعیاد ملی و مذهبی در دبی، تعطیلات رسمی، لباس های محلی و رسمی مردم دبی، رسوم ورسوم و فرهنگ مردم دبی، هنر و انواع مختلف خوراکی ها و آشامیدنیهای این شهر برایتان حرف زنیم.
در این مطلب سریالی قرار است به ترتیب درباره اماکن توریستی دبی، اعیاد ملی و مذهبی در دبی، تعطیلات رسمی، لباس های محلی و رسمی مردم دبی، رسوم ورسوم و فرهنگ مردم دبی، هنر و انواع مختلف خوراکی ها و آشامیدنیهای این شهر برایتان حرف زنیم.

دبی یکی از شهر های مهم کشور امارات و یکی از هفت امارت امیر نشین امارت متحده عربی است. این شهر پس از شهر ابوظبی، زیاد ترین جمعیت را میان هفت امارت دارد.

برای این که خودتون از نزدیک یابید این همه تمجید و تمجید از این شهر توریستی برای کدام است و حقیقت را از کلیشه شناسایی کنید، باید به این شهر سفر کنید.

دبی، با معماریهای خیلی قشنگ و منحصربه فرد، خطوط هوایی شگفت انگیز، مناظر هنری زیبا و نوین بیشتر مشابه شانگ های است. برخلاف خبرهای موجود درباره این شهر، دبی فرهنگ غنی دارد که بیشتر آن قابل لمس و تماشایی نیست. فرهنگ این شهر به عرب های بیابان نشین می رسد. مردم این ناحیه، تاریخچه غنی در ماجرا سرایی، غزل، موزیک، رقص و صید دارند.

عکس شماره 1 ⇩

در دبی سرگرمی ها و خوشگلی های گوناگونی یافت می شود از جمله می توان به خط متروی آنکه با سرعت در آسمان حرکت میکنه، پاساژهای بسیار بزرگ و با شکوه و پیست اسکی مسقف اشاره داشت. تماشای غروب سوار بر شتر با استنشاق هوای تمیز سوار بر لنچ های عربی از تفریحهای محبوب این شهر هستند.

از دیگر جاذبه های دبی باید به مسجد جمیرا، خانه شیخ سعید، پارک خور، برج خلیف، موزه دبی، پالم جمیرا، برج العرب و پارک آبی اشاره داشت.

چه زمانی باید به دبی سفر کرد؟


دبی در بیشتر روز های سال، گرم و شرجی است. خوب ترین زمان برای نگاهی به این شهر بین ماههای برج آبان تا اسفند ماه است. در این ماه ها هوا معتدل است.

عکس شماره 2 ⇩
عکس دور دنیا با خوب ترینها: دبی (1)

چنانچه برای آفتاب، دریا و شن به این شهر سفر میکنید، بهار و فصل پاییز خوب ترین فصلها هستند. در این هوا قادر هستید حمام آفتاب بگیرید و شبها هم در غذاخوریها، پاساژها و کافه های این شهر که همه دستگاه تهویه هوا دارند، گشت بزنید.

کم هزینه ترین تورهای سفری دبی تابستانه است. تابستان دبی بسیار گرم است و دمای هوا بین ماههای خرداد ماه تا شهریور ماه بین 24 تا 40 درجه سانتی گراد است.

راههای دستیابی به دبی


هوایی: خطوط هوایی ایران و امارات هر روزه به این شهر پرواز دارند. زمان پرواز این مسیر حدود یک ساعت و 45 دقیقه است.

خوب ترین گزینه برای رفتن به درون شهر از فرودگاه جهانی این شهر بهره گیری از تاکسی است البته چنانچه تور شما انتقال مجانی نداشته باشد. در جوار همه تاکسی هایی که در ورودی شلوغی کرده اند، خوب ترین سرویس تاکسی که رسماً اجازه کار از فرودگاه دبی را دارد، DTC است.

اجاره تاکسی های کوچک که تاکسی متر دارند برای هر کیلو متر 20 در هم، ماشین های بزرگ تر، 25 در هم است. اجاره تاکسی از فرودگاه به مقصد دیره حدود 35 در هم، به مقصد بور دبی یا بزرگراه شیخ اضافی حدود 35 تا 70 در هم و به مقصد جمیرا حدود 45 تا 80 در هم هزینه دارد.

اجاره های تاکسی بنا بر این که در چه ساعتی از شبانه روز باشید، اوضاع جاده و ایست های شما متغیر است.

عکس شماره 3 ⇩
عکس دور دنیا با خوب ترینها: دبی (1)

از دیگر ابزار انتقال می توان به خط مترو دبی و اتوبوس مسافربری فرودگاه دبی اشاره داشت. با این که این ابزار ارزان تر از تاکسی هستند اما به سادگی آن نمی باشند. مخصوصا چنانچه ساک ها و چمدان های بزرگ و سنگین داشته باشید.

خط اتوبوس مسافربری فرودگاه دبی در همه ایستگاه ها ایست دارد. این اتوبوس مسافربری ها با دستگاه تهویه هوا، بیشتر در مناطقی ایستگاه دارند که هتل های درجه میانگین و ساختمانها واقع شده اند. پس برای آن ها که در هتل های 4 یا 5 ستاره اقامت دارند، بهره گیری از اتوبوس مسافربری روش عالی ای نیست.

چنانچه در هتل ارزان دیره اقامت دارید، خط 401 به میدان اتحاد، خیابون بانیاس، ایستگاه های اتوبوس مسافربری ال سبخا و دیره می رود. در صورتی که خط شماره 402 اتوبوس مسافربری ها از مرکز شهر دیره به کرمه، المنخول و بور دبی می رود.

گشت و گذار در شهر


وسیله انتقال عمومی: همه انتقال های عمومی در شهر دبی تحت نظارت دولت است. این ارگان که با تلفن 800 9090 به طور 24 ساعته پاسخگوست، همه اطلاعات زمان بندی حرکت ابزار نقلیه عمومی و اجاره های آنان را در وب سایت خود ارائه میدهد. خوب ترین مسیر برای سفرهای درون شهری به منظور خرید و گشت زدن در پاساژها، بهره گیری از مترو دبی است. مترو در بیشتر پاساژهای بزرگ همچون مجتمع تجاری دبی ایستگاه دارد. مخارجهای مترو از 2 تا 6 در هم است. مسافرین قادر هستند با مترو، در عرض یک روز جای جای دبی را با 14 در هم بگردند.

اتوبوس مسافربری های تهویه دار، 79 ایستگاه در سراسر شهر دبی دارند. البته کم اتفاق مییافتد که توریستان از اتوبوس مسافربری برای سفرهای درون شهری بهره گیرند. اما خوب ترین خط اتوبوس مسافربری، جاده ساحل جمیرا است که اطلاعات ساعت حرکت اتوبوس مسافربری و نقشه مسیر آن را به صورت آنلاین می توان یافت. باید متوجه باشید که اتوبوس مسافربری های این شهر هم همچون ایران دو بخش جداگانه مردانه و زنانه دارد و زنها باید در قسمت زنانه در روبروی اتوبوس مسافربری سوار شوند.

قایق های چوبی عربی، هر 5 تا 7 دقیقه در رود دبی، بین دیره و بور دبی در حرکت هستند. این قایق ها روزانه از ساعت 5 بامداد تا نیمه شب فعالیت دارند. هزینه این قایق ها که یک در هم است را باید به ناخدای آن پرداخت کنید. این قایق ها به محض پر شدن حرکت می کنند.

توریستان قادر هستند لنچ های عربی را به طور شخصی اجاره کنند. هزینه اجاره آن از همه ایستگاه ها برای هر ساعت 100 در هم است.

تاکسی: موسسه تاکس دبی (DTC)، معتبرترین تاکسیرانی دبی است. همه تاکسی های این موسسه، تاکسی متر دارند. در همه پاساژها و مراکز خرید ایستگاه تاکسی یافت می شود. هزینه تاکسی برای هر کیلو متر درضمن ساعت 6 بامداد تا 10 شب 6 در هم، از 10 شب تا 6 بامداد، 7 در هم است. چنانچه در ساعات شلوغی بیرون بودید و قادر نبودید تاکسی یابید به نزدیک ترین هتل بروید در آنجا ایستگاه تاکسی یافت می شود. حتی پاسبان درب ورودی هتل هم قادر هست با تاکسیرانی تماس و برایتان تاکسی بگیرد.

چنانچه از این سر شهر برای آن سر شهر تاکسی بگیرید، حدود 80 در هم برایتان هزینه خواهد داشت. با 20 در هم هم قادر هستید یک دور کوتاه در سطح شهر بزنید.

اجاره اتومبیل: مسافرانی که برای کار و کسب به امارات سفر کرده اند و عزم دیدن شهر های دیگر به غیر از دبی را دارند، اصولا از همان فرودگاه برای خود اتومبیل اجاره می کنند. در این مراکز ماشین های جور وا جوری یافت می شوند اما خوب ترین روش برای اجاره خودرو، رزرو آن ها به صورت آنلاین است. برای بهره گیری از این ماشین ها حتماً باید گواهی نامه جهانی داشته باشید.

بیشتر کانون های اجاره اتومبیل در هتل های 5 ستاره و دیگر نقاط شهر دفتر دارند.

البته بد نیست بدانید، امارت بیشتر آمار مرگ جاده ای در اثر تصادف را در جهان دارد. راننده ها اصولا مقررات راهنمایی و رانندگی را زیر پا میگذارند و بی اعتنا با مقررات میرانند. راهبندان دبی بین ساعت 8 تا 9:30 بامداد (که کارمندان سرکار می روند) و 12 ظهر تا 2 بعدازظهر (زمان ناهار)، ساعت 4 تا 6:30 بعدازظهر (ساعات باز گشت کارمندان به خانه) و 8 تا 9 شب در روز های پنج شنبه و جمعه (هنگامی که همه خارج میشوند) بسیار سنگین است.

چنانچه اتومبیل اجاره کردید، از رانندگی هنگام توفان شن یا بارندگی بپرهیزید زیرا دید کافی نخواهید داشت و مسیرها لغزنده هستند. در ضمن رانندگی مواظب شترها در آزاد راه ها باشید. البته صرف نظر از مخاطرات رانندگی در جاده، سفرهای جاده ای از دبی به روستای تیم العین بسیار گیرا و محبوب است.

بایدها و نبایدهای لازم پیش از سفر

• خدمات اورژانس: برای رابطه با پلیس، 999 و برای آتش نشانی هم 997 را شماره گیری کنید.

• سازمان گردشگری دبی: در همه پاساژهای دبی کیوسک دارد.

• واحد پول: در هم است که به صورت Dh یا AED نگاشته میشود.

• کد تلفن: از خارج از کشور 00971 و از درون کشور 4 است.

• اختلاف ساعت با ایران: نیم ساعت

• مدت پرواز: 1:45 دقیقه

مقررات و رسوم محلی


دبی افزون بر مقررات مدنی، مقررات شرعی هم دارد که باید حتماً مراعات شوند. دین اسلام جزو اصلی حیات هر روز مردم دبی است. حتی در بخشهای غربی شده شهر هم دین اسلام حرف اول را می زند. مردم دبی هم در روز 5 بار نماز اقامه می کنند.

از مساجد، ایستگاه های پلیس، آپارتمانهای ارتش، بندرها و فرودگاه عکاسی نکنید. این برخلاف قانون است.

1. گردشگری


اماکن توریستی


سفرهای بیابانی


گردش در بیابان های دبی یکی از اصلیترین تفریحات در وقت سفر به این شهر است و پناهگاه بیابانی المها، یکی از توریستی ترین جاهای دبی به حساب مییاید. پناهگاه بیابانی المها و چشمه های معدنی آن، چادرهای مسقف تجملی دارد که در آن استخرهای اختصاصی سردی با چشم اندازی زیبا از شنزارهای هلویی رنگ ساخته اند.

عکس شماره 4 ⇩
عکس دور دنیا با خوب ترینها: دبی (1)

اتوبوس مسافربری شگفت انگیز

این وسیله نقلیه در خشکی بصورت یک اتوبوس مسافربری عمل میکنه و در آب بصورت یک اتوبوس مسافربری دریایی حرکت میکنه. سفر با این اتوبوس مسافربری، سفری مهیج و به یادماندنی خواهد بود این تور برای اولین بار در خاورمیانه در اختیار قرار داده میشود. شما سوار بر یک اتوبوس مسافربری آغاز گردشی در شهر خواهید داشت و بعد از آن سوار بر همان اتوبوس مسافربری وارد خور دبی می شوید و ساعتی را به گردش روی این رود می پردازید. درون این اتوبوس مسافربری به امکانات گوناگونی از جمله دستگاه سرماای مجهز گردیده است. جلیقه نجات و سایر تجهیزات لازم در مواقع لازم هم در این اتوبوس مسافربری تعبیه گردیده است. یک راهنما در طول سفر اطلاعات باحالی را در اختیار مسافرین خواهد گذاشت .

عکس شماره 5 ⇩
عکس دور دنیا با خوب ترینها: دبی (1)

پیست اسکی دبی

پیست اسکی دبی یکی دیگر از جاهای تماشایی دبی است. دارای 5 دور با بلندی و شیب فرق می دارد که طولانی ترین دور آن، 400 متر با سقوطی بیشتر از 60 متر است. تبحرهای خود را در اولین پیست اسکی بلند سرپوشیده جهان امتحان کنید یا شیب های آرام مبتدی را دور بزنید. اسکی بازها و اسنو بورد سواران در کلیه سطوح تبحری از این شیب های مختلف صفا خواهند کرد و اسنو بورد سواران همچنین قادر هستند پرش های خود را در ناحیه سبک آزاد تمرین کنند. فرزندها و پدر و مادر قادر هستند به طور یکسان در پارک برفی دوطرفه بزرگ که به مساحت 3000 مترمربع، بزرگ ترین پارک برفی سرپوشیده در دنیاست، تفریح کنند. اسکی بازها نباید دلواپس لباس یا تجهیزات اسکی باشند؛ به این علت که در پیست اسکی دبی، همه چیز انتخاب شده است و مکان بهره گیری از لباس زمستانی و تجهیزات اسکی و اسنو بورد برای مهمانان یافت می شود. آن ها قادر هستند به پایین شیب منتقل شوند و تل کابین چهارگانه و یدک کش ها سریعا مهمانان را برای دور بعدی به بالا میرسانند. این مجموعه دارای مساحت 22.500 مترمربع پوشیده از برف واقعی در تمام سال است.

عکس شماره 6 ⇩
عکس دور دنیا با خوب ترینها: دبی (1)

موزه دبی


موزه دبی یکی دیگر از جاهای تماشایی دبی است. قلعه الفهیدی که در سال 1800 بنا گردید، موزه دبی را در خود گنجانده و به چشم مییاید که کهنه ترین عمارت دبی است.

وفات کرده، از این قلعه برای پاسداری از شهر دبی درمقابل قبایل سرباز همسایه بهره گرفته میشد و در وقتهای مختلف تاریخی، به عنوان مقر حکومت، اقامتگاه امیر، انبار مهمات و زندان هم به کار گرفته شده است. دیوارهای این قلعه از مرجان و صدف دریا ساخته شده اند که با آهک به هم چسبیده اند. تیرهای چوبی به اسم نگهدارنده اشکوب بالایی را نگه می دارند و سقف از ساق برگ های نخل، گل و گچ ساخته شده است. در ورودی قلعه، یک در بزرگ با میخ های آهنی یافت می شود و دیوارها و برج های جنگ زده آن گواه منازعات گذشته هستند.

عکس شماره 7 ⇩
عکس دور دنیا با خوب ترینها: دبی (1)

هدف اصلی از پیدایش آن عرضه و ثبت حیات باستانی بود که بخش اصلی ای از آن با سرعت در حال محو شدن است.

در ورودی موزه، بازدید کننده قادر هست کلکسیونی از نقشه های قدیمی خلیج همیشگی فارس و امارات را به همراه تصاویر هوایی که گسترش شهری قابل ملاحظه دبی را بین سالهای 1960 و 1980 نمایان میکنند، وارسی نماید.

در این مکان آلات موزیک و طبل، فلوت، چنگ، نی انبان که ساخته شده از پوست بز است و سایر آلات محلی که در مناسبت های بزمی به کار می رفتند، و همین طور خنجرهای سرشناس به هنجر بیشتر چشمگیر هستند و همچنین شمشیرها، نیزه ها، کمان ها و پیکان ها، زره های ساخته شده از پوست کوسه، تپانچه ها و تبرها به اکران گذارده میشوند.در نزدیکی این موزه یک خیمه که نمونه ای از یک خانه تابستونی عربی است و قایق های محلی یافت می شود.

______________________

گردآوری از : پريماه ط.

جهانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بخت حافظ گر از اين گونه مدد خواهد کرد ««« »»» زلف معشوقه به دست دگران خواهد بوددور جهان با خوب ترینها: دبی (1) (7 عکس)


TT / 577 --- TP / 26%

گردآوری شده توسط : پريماه ط.
تاریخ گردآوری : 2018-04-11
در دسته بندی :
برچسب ها :

مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :