جواب به پرسش نخست مرغ بود یا تخم مرغ؟

پاسخ به سوال اول مرغ بود یا تخم مرغ؟

پاسخ به سوال اول مرغ بود یا تخم مرغ؟ 

از لحاظ علمی درباره این سوال بسیار بحث شده است و بین مردمان هم همیشه این سوال وجود داشته است که اول مرغ بود یا تخم مرغ؟ به نقل از تایم ، در بخش سوالات دریافتی سایت [تایم] ما واقعا این سوال را از یکی از کاربران گرفتیم.

خب راستش اول کمی خنده کردیم – کیست که خنده نکند؟! اما این سوال تاریخ بزرگی را پشت سر خود دارد. بشر از هزاران سال قبل این سوال را همواره در ذهنش مرور کرده است.روی سورنسون، استاد فلسفه دانشگاه واشنگتن در سن لوئیس، می‌گوید: «معضل خنده‌داری است زیرا همه فکر می‌کنند

که این سوال احمقانه است! اما در حقیقت ما صبر و حوصله فکر کردن به این سوال را نداریم و نه این که این سوال احمقانه باشد.»

اول تخم مرغ، بعد مرغ؟
اول خوب تر است از جنبه علمی به این سوال بینیم. تخم مرغ، در معنای کلی، پیش‌تر از وجود خود مرغ وجود داشته است. قدیمی‌ترین فسیل‌های تخم و جنین دایناسورها به حدود 190 میلیون سال قبل برمی‌گردد. قدمت فسیل‌های آرکئوپتریکس [کهن‌بال] که به عنوان نخستین پرنده‌ها شناخته می‌شوند نیز به حدود 150 میلیون سال قبل می‌رسد. بنابراین می‌توان نقل کرد که پرنده‌ها بعد از تخم‌ها پدید آمدند.

این پاسخ هنگامی که به شکل جزئی‌تر در رابطه با یک مرغ و تخم مرغی که از آن سر برآورده اطلاق می‌شود نیز همچنان معنادار و صحیح است. در نقطه‌ای از تاریخ، یک موجود “تقریبا شبیه مرغ” تخمی را تولید کرده که ساختار ژنتیکیِ پرنده داخل آن، به دلیل جهش‌های کوچولو ژنتیکی، کاملا به مرغ مبدل شده است.

البته با علم به ماهیت فزاینده تغییرات ژنتیکی، تعیین مرزبندیِ دقیق در رابطه با زمان وقوع این تحول ژنتیکی تقریبا غیرممکن است. با این حال، زمان اهلی شدن مرغ‌ها، در تقابل با همتایان وحشی خود، به چیزی حدود 7000 سال قبل بازمی‌گردد. نیل دگراس تاسیون، اختر فیزیکدان آمریکایی، نیز فرضیه‌ی “زایش مرغ از داخل تخمی

که توسط یک موجودِ شبیه به مرغ قرار داده شده” را تایید کرده و بیل نای [نامدار به مربی علم که به در تلویزیون ایالات متحده به «بیل نای مرد دانشمند» شهرت دارد] نیز با او قبول می دارد.

یا اول مرغ، بعد تخم مرغ؟
چندین سال قبل، گروهی از دانشمندان به این نتیجه دست کشف کردند که برای تشکیل پوسته تخم مرغ به نوعی پروتئین ویژه نیاز است که تنها در تخمدان مرغ یافت می‌شود. از آن داده‌ها به منظور تایید فرضیه مخالف استفاده می‌شد: این که اول مرغ به وجود آمد و بعد تخم مرغ.

ولی معضل اینجا بود که حتی آن گروه تحقیقاتی که به آن نتایج دست کشف کرده بودند نیز چندان اطمینان نداشتند. یکی از نویسندگان مقاله نوشته بود: «سوال جالبی اما بیهوده است.»در همین رابطه، فرهنگ کلمه آکسفورد نیز مصمم شد تا جویا شود تاریخ کدام عبارت طولانی‌تر است، اما با بهره گیری از آن روش به مکانی نرسید.

این سوال نخستین بار چه وقتی مطرح شد؟
بنابراین مورد جالب اینجاست که سوال “اول مرغ بود یا تخم‌مرغ؟” در چه برهه‌ای از تاریخ برای اولین بار مطرح شد. سیر تکاملیِ پاسخ به این سوال چه واقعیتی را در رابطه با “تفکر انسانی” افشا می‌کند؟داستان به یونان باستان برمی‌گردد. سورنسون می‌گوید که ارسطو به وضوح به این سوال فکر می‌کرده

اما از پاسخ دادن به آن طفره می‌رفته است؛ ارسطو باور داشت که هر دو همیشه از ابتدا وجود داشته‌اند. ترجمه انگلیسی کتاب “فرانسوا فِنلون” (1825 میلادی) که در رابطه با دیدگاه فلاسفه زمان باستان نگاشته شده، نگاه ارسطو را این چنین بازتاب می‌دهد: «امکان ندارد که اول تخم موجود موجود باشد

و سپس پرنده از آن بیرون آمده باشد، و به همین منوال، امکان ندارد که اول پرنده‌ای وجود داشته که تخم گذاشته باشد؛ زیرا خود پرنده از تخم پدید می‌آید.اما نخستین شخصی که وضعیت پرسشی آن را پدید آورد “پلوتارک” بود: «اول مرغ بود یا تخم مرغ.» همین “سوال کوچولو” آنقدر بزرگ بود که سوال اساسی‌تر آن زمان را به شدت تحت شعاع خود قرار داد؛ این که آیا دنیا آغازی داشته است؟

در قرن 5 میلادی، یک دانشمند رومی به نام “ماکروبیوس” نوشت: «مردمان در رابطه با این که اول مرغ آمد یا تخم مرغ مزاح می‌کنند، اما این سوال باید مورد توجه قرار گیرد.سورنسون می‌گوید که فلاسفه مسیحی مانند آگوستین و سن توماس آکوئیناس زمان زیادی را صرف این کردند که به چه صورت می‌توانند تفکر دانشمندان یونان باستان

را به نگاه مذهبی خودشان تطابق دهند. به گزارش پارس ناز  بالاخره اساس درک این سوال مفهوم “پیدایش” بود و از نگاه آن‌ها، مرغ اول آمده است.چندین صد سال بعد، تاریخدان طبیعی ایتالیایی به نام «اولیسس آلدروواندی» به این موضوع توجه کرد و نمایان کرد

که آن سوال در سال 1600 میلادی نیز همچنان مطرح بود: «من به این سوال که حالا بیهوده و بی‌فایده است پاسخ می‌دهم؛ این که اول مرغ بود یا تخم مرغ. در کتاب‌های مقدس آمده که اول مرغ وجود داشته است. این کتاب‌ها به ما می‌آموزند که جانداران در ابتدای هستی خلق شده‌اند؛ بنابراین باید نقل کرد که نخستین مرغ از تخم مرغ پدید نیامده است، بلکه از هیچ ایجاد شده است.»

و اما پاسخ…
تا قبل از قرن 18 میلادی اما معادله دستخوش تحول شد. دنی دیدِرو، یکی از اندیشمندان عصر روشنفکری و ویراستار آنسیکلوپدی، رویکرد پیچیده‌تری به موضوع داشت. وی در صفحه 1769 آن کتاب نوشته بود: «چنانچه موضوع تقدم مرغ بر تخم مرغ و یا تخم مرغ بر مرغ باعث سردرگمیِ شما می‌شود،

احتمالا پنداشته‌اید که جانداران از همان ابتدا به همان شکلی بوده‌اند که اکنون هستند.» اما دیدرو “چه نابخردی” به خرج داده بود، زیرا گذشته جانداران به اندازه آینده آن‌ها نامعلوم است.چارلز داروین در کتاب “خاستگاه گونه‌ها” (1859 میلادی) به این مسئله توجه کرد و موضوع را کمی پیچیده‌تر کرد.

نظریه تکاملِ داروین نمایان کرد که دیدرو تا حدودی مسیر درست را قبل گرفته بود، اما تاکید او بر تحول تدریجی (و قوانین حاکم بر انتقال صفات وراثتیِ گرگور مندل) مخلوطی از قطعیت و معما را به دست داد که تا همین امروز نیز برقرار بوده است: تخم مرغ می‌بایست اول پدید آمده باشد، اما تعیین زمان آن غیرممکن است.

تشخیص یک گونه از دیگری کار دشواری است زیرا در ضمن سازش‌پذیریِ تدریجی گونه‌ها، همپوشانی فراوانی وجود دارد.گرچه علم به شکل قوی‌تری به این سوال پاسخ داده است، اما فلاسفه همچنان به این سوال می‌پردازند. آنچه معلوم است این است که این سوال یکی از جالب‌ترین سوالات برای شروع بحث‌های پیچیده، مانند همین بحث است.

*****************************************

تهیه شده توسط: بهاره و.

دانستنی ها در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حکم مستوری و مستی همه بر خاتم تست ««« »»» کس ندانست که آخر به چه حالت برودجواب به پرسش نخست مرغ بود یا تخم مرغ؟


TT / 124 --- TP / 12%

گردآوری شده توسط : بهاره و.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : سوال
برچسب ها :

مطالب مرتبط