جوان مسلمان باید علت تاریخ باشد، نه معلول آن

جوان مسلمان باید علت تاریخ باشد، نه معلول آن

معاون بین‌الملل دفتر ولی امر مسلمین در مجمع بزرگ عاشورای حسینی شهر استانبول گفت: پیام امام حسین (ع) این است که شأن جوان مسلمان بالاتر از آن است که عده‌ای در کشورهای اروپایی و آمریکایی بنشینند و برای او بر آن بشوند.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت الاسلام محسن قمی معاون نگاه کن الملل دفتر ولی امر مسلمین در ادامه مسافرت تبلیغی خود به کشور ترکیه در مجمع بزرگ عاشورای حسینی شهر استانبول سخنرانی کرد.

وی در این سخنرانی با بیان این که حامل سلام ملت و رهبری آن، حضرت آیت الله ولی امر مسلمین برای همه شما، دست اندرکاران و علما هستم، گفت: محبت و عشق و شور حسینی، باعث این مجمع است. و آنچه چشمان من و شما را اشکبار کرده، سوگ کربلای حسینی است و محبت به اهل بیت پیامبر (ص) خداست، محبتی که افتخار همه ملت های مسلمان و به مخصوص ملت بزرگ و حیدری کشور ترکیه؛ اعم از شیعیان، علویون و اهل سنت است.

وی اضافه کرد: در این سرزمین حاج بکتاش ولی، منادی ولایت اهل بیت (ع) بوده است که خود به خاطر محبت به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به شهادت رسید.

حجت الاسلام قمی همچنین با بیان این که امروز محبت اهل بیت (ع) رمز وحدت امت اسلامی است، گفت: عظمت و شأن امام حسین (ع) بسیار بالاست و این بزرگی این امام عزیز است که علاوه بر مسلمانان، پیروان دیگر ادیان بر حسین بن علی (ع) ادای احترام می کنند. مسیحیان، ایزدیان، بودائیان، هندویان و پیروان مکتب کنفوسیوس، همه در ماتم حسین بن علی(ع) سوگواری و به عشق و علاقه به امام حسین (ع) افتخار می کنند.

وی در بخش دیگری از سخنرانی خود بیان کرد: امام حسین(ع) در روز عاشورا از هشت جهت در محاصره دشمن بود. علاوه بر دشمن که از چهار طرف امام عزیز را در محاصره داشتند، از زمین تفتیده و داغ، از آسمان سوزنده و از سمت دیگر گرسنگی و تشنگی، حسین (ع) را محاصره کرده بودند.

قمی ادامه داد: کافی بود تا حسین بن علی(ع) با یزید بن معاویه بیعت کند و در امنیت کامل به سر برد. اما آن امام فرمودند که مانند من با یزید بیعت نخواهد کرد و شعار پرافتخار امام حسین (ع) «هیهات من الذله» بود.

وی در ادامه خطاب به حاضرین در این مجمع بیان کرد: جوانان عزیز! پیام امام حسین (ع) و پیام حضرت علی اکبر (ع) و ابوالفضل العباس (ع) و زینب کبری (س) به همه شما آن است که مانند حسین (ع) به دنبال اصلاح جامعه بشری خود باشید. شما باید سازنده تاریخ باشید نه ساخته دست تاریخ. شما باید دلیل تاریخ باشد نه معلول تاریخ. پیام امام حسین (ع) این است که شأن جوان مسلمان بالاتر از آن است که عده ای در کشورهای اروپایی و آمریکایی بنشینند و برای جوان مسلمان و کشور اسلامی بخواهند بر آن بشوند و پیام ما آن است که یا ابا عبدالله (ع) «انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم» ما می گوییم حسین جان! هرکس به کسی نازد ما هم به تو می نازنیم.

حضور در جمع علمای شیعه استانبول

حجت الاسلام قمی همچنین در جمع علمای استانبول هم سخنرانی خود را ارایه داد. وی در آغاز با تشبیه علما، فرهیختگان و مسئولان و مرزداران فرهنگی به رابطین و مرزداران عقیدتی اسلام و قرآن کریم (با تأسی از تعبیر امام سجاد(ع))، گفت: شما پرچم توحید، پرچم ارزش های اسلامی و پرچم های عقلانیت و معنویت، محبت اهل بیت (ع) و وحدت امت اسلامی را در این گوشه از کره خاکی به اهتزاز درآورده و این طوری با همدلی و همفکری، به تمام وظایف خودتان سرگرم هستید.

وی در ادامه با اهدای سلام برخی از علما و مراجع عظام تقلید ایران به مخصوص حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، در خصوص اهمیت و امتیازات علما، گفت: در آموزه های دینی ما برای عالمان ارزش شگفت انگیزی قائل شده اند. یکی از امتیازاتی که انسان ها به دیگران دارند، در کنار خودسازی، مسأله علم است.

حجت الاسلام قمی ادامه داد: در روایات آمده که دیدن به صورت عالم، عبادت است. حتی دیدن به درب خانه عالم عبادت است. مراد عالمی که به مجاهد توجه کرده و روحیه ایثار و تقوا و اهتمام به معضلات اجتماعی را در میان مردمان برمی انگیزاند. تا جاییکه داریم که استراحت کن عالم، افضل از عبادت غیرعالم است. این همه اهتمامی که به عالم داده شده است به خاطر آن است که خطوط عمده جامعه را علما و دانشمندان شکل می دهند.

وی در ادامه سخنرانی خود درباره نقش دین و علمای دینی در کودتای اخیر کشور ترکیه و امنیت پایدار نیز گفت: در همین حوادث اخیر در کشور عزیز و برادر کشور ترکیه، آن نقشی که علمای دین ایفا کردند با استفاده از ظرفیت مساجد، اذان، مأذنه ها و تشویق مردمان به حضور در صحنه، چه تأثیر شگرفی در خنثی کردن توطئه ای که دیگران داشتند و دامن می زدند، داشتند. این به برکت وجود علما و توجه به نقش دین در مسایل اجتماعی بوجود آمد و همچنین این را نمایان کرد که اگه کشورهای اسلامی برای امنیت خودشان و برای حل معضلات خودشان به مردمان شان تکیه کنند، چه مقدار قادر هستند توفیق داشته باشند و توطئه هایی را که می خواهد از خارج از مرزها برایشان تحمیل شود، از این طریق خنثی کنند.

وی ادامه داد: به واژه دیگر کشورهای مثل کشور ترکیه، زمانی امنیتش را درونی و با تکیه بر نیروهای داخلی و مردمان خودش تعریف می کند، یک امنیت پایدار خواهد بود؛ اما اگه مانند برخی از کشورهای منطقه بیایند و جمع بشوند اردوگاه دیوید 2015 و بخواهند با مدد ایالات متحده و با تکیه زدن بر امکاناتی که از بیرون می خواهند به ایشان بدهند امنیت شان را تأمین کنند، این همان مصداق آیه قرآن کریم است که نقل میکنید؛ چنین امنیتی به هیچ وجه پایدار نخواهد بود؛ «ان اوهن البیوت لبیت العنکبوت».

وی در پایان این بخش از سخنانش تأکید کرد: اگه ایالات متحده و امثال ایالات متحده قادر میبودند به کسی امنیت بدهند که امنیت خودشان را حفظ می کردند. این نگاه که تکیه بر مردمان، تکیه بر توانمندی های داخلی به ما می فهماند که پیام عاشورا را بگیریم؛ نه تسلیم در برابر قدرت های ظالم بشویم و بر اساس مصداق شعار امام حسین (ع) عمل کنیم که فرمود: «هیهات من الذله».

*ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کمک کنيد*

گردآوری توسط: سهراب ه.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بگذار تا ز شارع ميخانه بگذريم ««« »»» کز بهر جرعه‌ای همه محتاج اين دريمجوان مسلمان باید علت تاریخ باشد، نه معلول آن


TT / 114 --- TP / 11%

گردآوری شده توسط : سهراب ه.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : مسلمان
برچسب ها : معلول

مطالب مرتبط