جولان شرکتهای غربی در زمینه رمزنگاری جزئیات محرمانه کشور

جولان شرکتهای غربی در زمینه رمزنگاری اطلاعات محرمانه کشور

برای امن‌سازی این ارتباطات ما به پروتکل SSL بومی‌‌سازی شده و ملی نیاز داریم؛ متاسفانه با توجه به شرایط تحریم هیچ کدام از شرکتهای ایرانی ارائه دهنده خدمات SSL در مرورگرهای غربی معتبر شناخته نمی‌شوند نمونه آنرا در وب سایت سرشماری ۹۵ مشاهده کردیم...

گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ در جهان امروز و با توجه به رشد روزافزون فضای مجازی، سرویسها و کاربران آن، حفاظت از اطلاعات رکن اساسی و مهمی در تبادلات پیام ها و مبادلات تجاری و حتی فعالیتهای روزمره است به همین دلیل برای تامین نیازهای امنیتی تراکنشهای امن، از «رمزنگاری» استفاده می شود.

متاسفانه در کشور ما طی چند سال گذشته به برخی از مطالبات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در خصوص حفظ امنیت و ایجاد این بستر یعنی ایجاد بستر رمزنگاری اطلاعات بومی و طراحی مرورگرهای قدرتمند داخلی بی توجهی شده است؛
رهبر حکیم انقلاب اسلامی در تاریخ 14 شهریور سال گذشته در حکم انتصاب اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی و در بند 6 آن تاکید داشتند که: "اهتمام ویژه به سالم سازی و حفظ امنیت همه جانبه فضای مجازی کشور و نیز حفظ حریم خصوصی آحاد جامعه و مقابله مؤثر با نفوذ و دست اندازی بیگانگان در این عرصه" که از تاریخ انتشار این حکم هیچ اقدام خاصی توسط مسئولین ذیربط دیده نشده است.

این در حالی است که کشورهای پیشرفته و صاحب تکنولوژی و محصولات هوشمند در فضای مجازی پیش از استفاده همگانی از سرویس های فضای مجازی ابتدا به فکر امنیت تبادل اطلاعات و تراکنش های خود تحت شبکه به صورت بومی بوده اند، همانطور که برخی از آنان امروز کشورهای پیشرو در زمینه راه اندازی شبکه ملی اطلاعات خود هستند و امن ترین سرویسهای برخط را در بستری سریع و پاک به مردمشان ارائه می دهند.

در جهان امروز با افشاگریهای ویکی لیکس و اسنودن و چنگ اندازی سازمانهای اطلاعاتی غربی مانند NSA بر بستر فضای مجازی و اینترنت به عنوان ابزارهای نفوذ، تغییر، براندازی، ذائقه سنجی و ذائقه سازی، حصول اطمینان برای جلوگیری از دسترسی افراد غیر مجاز به اطلاعات حساس و استراتژیک از مهمترین چالشهای امنیتی در رابطه با توزیع اطلاعات در اینترنت برای کشورهاست؛ راه حلهای مختلفی نظیر محدود کردن استفاده از اینترنت، رمزنگاری داده ها و استفاده از ابزار امنیتی برای میزبان های داخلی و برقراری امنیت شبکه داخلی برای حل این مشکل ارائه شده است.

یکی از متداولترین روشهای حفاظت از اطلاعات در سطوح فردی یا سطوح بالای ملی، رمز کردن اطلاعات است بطوریکه دستیابی به اطلاعات رمز شده برای افراد غیر مجاز امکان پذیر نبوده و تنها افرادیکه دارای کلید رمز هستند، قادر به باز کردن رمز و استفاده از اطلاعات هستند.

رمز کردن اطلاعات رایانه مبتنی بر علوم رمز نگاری است که در سطوح بین المللی باید این رمزنگاری توسط برنامکها و مرورگرها معتبر شناخته شود و اگر کشوری بخواهد از سیستم رمزنگاری اطلاعات بومی استفاده کند باید از مرورگرهای ملی و بومی خاص خود استفاده کند تا با پیغام خطای " ارتباط نامن" توسط مرورگرهای خارجی روبه رو نشود به خصوص ایران اسلامی که در این زمینه هم مورد تحریمهای خصمانه قرار گرفته است.

یکی از مشکلات امروز کشور که در زمینه حفظ محرمانگی اطلاعات و حریم خصوصی مردم باید مورد توجه قرار بگیرد این است که باید مراکز خاص مانند بانکها، ادارات، سامانه های خاص آمارگیر دارای فرم، پیام رسانهای بومی، سامانه های تبادل اطلاعات مانند رایانامه ها که اطلاعات خصوصی مردم را دریافت می کنند از سرویسهای بومی رمز نگاری برای این منظور استفاده کنند که متاسفانه تمام آنان حتی پروژه های مهم کشوری از سرویس های رمز خارجی استفاده می کنند.

بهترین راه حل استفاده از بستر داخلی ارتباط مانند شبکه ملی اطلاعات، نصب سامانه بر روی سرورهای داخلی، استفاده از مرورگر ملی توسط مردم و استفاده از سرویسهای امن رمزنگاری اطلاعات داخلی و معتبر شناخته شدن آن توسط مرورگرهای ملی است.

برای امن سازی این ارتباطات ما به پروتکل SSL بومی سازی شده و ملی نیاز داریم؛ به بیان ساده SSL یک پروتکل استاندارد امنیتی برپایه رمزنگاری اطلاعات است که در آن داده های تبادل شده بین سرویس دهنده (Server) و سرویس گیرنده (Client) توسط کلیدهای خصوصی و عمومی رمزنگاری (Encrypt) شده و در سمت دیگر رمزگشایی (Decrypt) می شود، امنیت در این پروتکل دو طرفه است یعنی در هر دو طرف، فرایند رمزنگاری و رمزگشایی انجام می گیرد.

بسیاری از سرویس دهندگانی که اطلاعات و داده های حساس مانند اطلاعات کارت های بانکی (مثلاً در شبکه بانکی کشور)، کارت های شناسایی، رمزهای عبور مهم و ... را بین خود و سرویس گیرنده رد و بدل می کنند، از پروتکل های امنیتی مانند SSL استفاده می کنند.

همچنین وبسایت هایی که از پروتکل امن SSL برای رمز کردن داده ها استفاده می کنند، معمولاً از طریق پروتکل HTTPS (به جای حالت عادی HTTP) با سرویس گیرنده ها ارتباط برقرار می کنند، در مرورگرها، اینگونه وبسایت ها معمولاً با علامت قفل سبز (به معنای ارتباط امن سالم) نشان داده می شوند که متاسفانه با توجه به شرایط تحریم هیچ کدام از شرکتهای ایرانی ارائه دهنده خدمات SSL در مرورگرهای غربی معتبر شناخته نمی شوند و همین مسئله منجر به استفاده اجباری از سرویس دهنده های غربی توسط شرکتهای ایرانی شده که نمونه آنرا در وب سایت سرشماری 95 مشاهده کردیم که از یک شرکت ترکیه ای برای تبادل امن انتقال داده هایش استفاده کرده بود.

برای استفاده از پروتکل SSL چند نکته وجود دارد و یکی از این نکات این است که آیا این پروتکل واقعا امن است؟! باید پاسخ داد در پروتکل SSL، داده ها بین سرویس دهنده و سرویس گیرنده رمز می شوند، به همین علت، داده ها در طول انتقال از کانال غیرامن مانند اینترنت، اینترانت و ...حفاظت شده باقی می مانند.

هرچند دسترسی به این داده ها امکان پذیر است اما به دلیل اینکه داده ها رمز شده اند، برای بدست آوردن داده های رمزگشایی شده اصلی، باید کلید مورد استفاده در آن نشست ارتباطی امن (Secure connection session) را دانست، به همین علت، این پروتکل تا حد زیادی غیرقابل نفوذ است که البته باید توجه داشت در فضای مجازی امنیت یک مولفه نسبی است و مهمتر از آن وقتی کشوری متخاصم مسئول این ارتباطات رمز باشد باید با دقت وسواس بسیاری از این سرویس استفاده کرد.

در پایان باید گفت سرشماری اینترنتی یکی از هزاران سرویس و خدماتی است که بر بستر فضای مجازی در سطح کشور انجام می شود و باید مسئولان بدانند حفظ حریم خصوصی مردم و اطلاعات استراتژیک کشور مخصوصا بر بستر فضای مجازی نیازمند حرکتی انقلابی و جهادی است و آن چیزی نیست جز راه اندازی صادقانه شبکه ملی اطلاعات، سرویسهای رمزنگاری بومی، سیستم عامل و مرورگرهای بومی و ... که باید به سمت آن حرکت کنیم.

*اگر پيشنهادى داريد در قسمت نظر بنويسيد*

تهیه از: افسون غ.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حاشا که من به موسم گل ترک می کنم ««« »»» من لاف عقل می‌زنم اين کار کی کنمجولان شرکتهای غربی در زمینه رمزنگاری جزئیات محرمانه کشور


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : افسون غ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : تازه های علمی
برچسب ها : اطلاعات , زمینه , شرکتهای , رمزنگاری

مطالب مرتبط