حدود 20 درصد اشخاص بالای 50 سال به آرتروز زانو گرفتار می شوند

حدود 20 درصد افراد بالای 50 سال به آرتروز زانو مبتلا می شوند

سیناپرس: دبیر انجمن روماتولوژی ایران شایعترین نوع بیماری آرتروز را آرتروز زانو عنوان کرد و گفت: میزان شیوع این بیماری در افراد بالای 50 سال در جهان حدود 20 درصد است.

 دکتر محسن سروش روز چهارشنبه در حاشیه دهمین کنگره سالیانه و دومین کنگره بین المللی انجمن روماتولوژی ایران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پس از آرتروز زانو، آرتروز ستون فقرات و دست ها که در مواردی با روماتیسم اشتباه گرفته می شوند، به ترتیب شایعترین نوع آرتروز به شمار می روند.

وی در مورد میزان شیوع و علت بروز این بیماری ها توضیح داد: شیوع این بیماری به نوع محل و نوع زندگی بستگی دارد؛ افرادی که چاق هستند یا اضافه وزن دارند، ورزشکارانی که ورزش های سنگین انجام می دهند، افرادی که در مشاغل هستند که باید بارهای سنگین را بلند کنند و افرادی که روی زمین می نشینند بیشتر در معرض ابتلا به انواع آرتروزها قرار دارند.
سروش سابقه خانوادگی و عوامل ژنتیکی را نیز در بروز این بیماری دخیل دانست و گفت: درصدی از مبتلایان به آرتروز به رغم رعایت اصول پیشگیرانه به دلیل سابقه خانوادگی ممکن است به درجاتی از آرتروز مبتلا شوند.
دبیر انجمن روماتولوژی ایران در مورد پوکی استخوان به عنوان دیگر بیماری حوزه روماتولوژی نیز اظهار کرد: برخلاف آرتروز که مفاصل را درگیر می کند، پوکی استخوان یک مشکل استخوانی است که در آن میزان توده استخوانی کاهش و با افزایش سن احتمال ابتلا به آن نیز افزایش می یابد.
سروش ادامه داد: میزان شیوع پوکی استخوان در زنان بیشتر از مردان و بدون علامت است از این رو به آن بیماری خاموش نیز گفته می شود و تنها زمانی مشخص می شود که عوارض آن که مهمترین آنها شکستگی است، رخ دهد.
دهمین کنگره سالیانه و دومین کنگره بین المللی انجمن روماتولوژی ایران از امروز 28 مهرماه به مدت سه روز در مرکز آرشیو اسناد ملی درحال برگزاری است.

***با تشکر از انتخاب شما***

نگارش توسط: زری ع.

تازه های سلامت و پزشکی در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بر اهرمن نتابد انوار اسم اعظم ««« »»» ملک آن توست و خاتم فرمای هر چه خواهیحدود 20 درصد اشخاص بالای 50 سال به آرتروز زانو گرفتار می شوند


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : زری ع.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : زانو
برچسب ها : حدود , آرتروز

مطالب مرتبط