حضور ۲ پادشاه برای افتتاح یک نمایشگاه (5 عکس)

حضور ۲ پادشاه برای افتتاح یک نمایشگاه

بزرگترین نمایشگاه کتاب فرانکفورت از امروز کار خود را آغاز می‌کند. در این دوره تعداد هفت هزار ناشر از سراسر جهان حضور دارند و پیش‌بینی می‌شود که بیش از ۳۰۰ هزار نفر از آن بازدید کنند.

عکس شماره 1 ⇩

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، بزرگترین و حرفه ای ترین نمایشگاه کتاب جهان از امروز در فرانکفورت کار خود را آغاز می کند. طبق اعلام سایت نمایشگاه، بازدید از اولین روز از ساعت 9 صبح تا 18:30 برای فعالان نشر و روزنامه نگاران در نظر گرفته شده و در روزهای دیگر نیز ساعت بازدید به همین نحو اعلام شده است. البته طبق برنامه ریزی های انجام شده، ساعت بازدید از این دوره نمایشگاه کتاب در روز یکشنبه تا ساعت 17:30 است.

طبق اعلام رسانه ها فلاندرهای بلژیک و کشور هلند میهمان ویژه این دوره نمایشگاه هستند. سالن ویژه این میهمانان با حضور پادشاه هلند و پادشاه و ملکه بلژیک گشایش خواهد یافت. امسال از جمله میهمانان دعوت شده به این نمایشگاه ویلم الکساندر، پادشاه هلند و فیلیپ و ماتیلده، پادشاه و ملکه بلژیک هستند. این سه میهمان عالی رتبه شامگاه سه شنبه سالن مشترک فلاندر و هلند را افتتاح خواهند کرد. فلاندر (فلامان یا فلمیش) مردمی هلندی زبان هستند که در سه کشور بلژیک، هلند و فرانسه سکونت دارند.

در نمایشگاه امسال نزدیک به هفت هزار ناشر شرکت دارند و انتظار می رود 285 هزار نفر از آن بازدید کنند. متناسب با میهمانان امسال، در پنج روزی که نمایشگاه کتاب فرانکفورت دایر است، بیش از 376 عنوان کتاب جدید در رابطه با فلاندر و هلند به معرض نمایش گذاشته می شود.

فرانکفورت؛ شهر برج های بلند، پول و هنر

شهر فرانکفورت با جمعیتی بیش از 690 هزار نفر، بزرگترین شهر ایالت هسن در کشور آلمان است و بعد از شهرهای برلین، هامبورگ، مونیخ و کلن، پنجمین شهر بزرگ جمهوری فدرال آلمان است. فرانکفورت امروزه یکی از ثروتمندترین مراکز اروپا و مرکز فرهنگ، ادبیات و همچنین بانک هاست. بانک مرکزی اروپا در این شهر واقع است؛ از این جهت فرانکفورت مهمترین شهر اقتصادی قاره سبز به شمار می آید. هرچند برگزاری نمایشگاه های متعدد تجاری در این شهر، شهرت بسیار دارد، اما همه ساله همزمان با روزهای پایانی مهرماه، برگزاری نمایشگاه کتاب نیز سبب می شود تا تمام توجه ها دوباره به سمت این شهر جلب شود؛ حالا این بار توریست هایی که مدام به این شهر در رفت و آمدند، به نمایشگاه کتاب مشهور آن می روند.

عکس شماره 2 ⇩
عکس   حضور ۲ پادشاه برای افتتاح یک نمایشگاه

فرانکفورت از جهات دیگری نیز جذابیت های خاص خود را دارد؛ برج ها. این شهر به دلیل داشتن آسمان خراش ها و ساختمان های بلند نیز شهره است. برج اصلی شهر (Main Tower) با چشم اندازی به ارتفاع 200 متر، بلندترین نقطه عمومی شهر فرانکفورت به شمار می آید.

گوته؛ پسر فرانکفورت

این شهر بعد از برلین، بیشترین موزه ها را دارد: موزه های هنرهای معاصر، موزه تاریخ، موزه یهود، موزه ارتباطات، معماری و بسیاری از موزه های دیدنی دیگر. کلیسای جامع فرانکفورت نیز در شهر قدیمی دیدنی است و تنها بنایی است که در بمباران سال 1944 سالم مانده است. این شهر پر است از مجسمه ها و نمادهای عجیب و مدرن.

یکی از مکان های دیدنی در این شهر، خانه گوته است. گوته، نویسنده و شاعر معروف آلمانی، به گفته اهالی این شهر، پسر فرانکفورت است و بعد از مرگش، بازدید از خانه او برای عموم آزاد است.

نمایشگاه کتاب فرانکفورت؛ پنجره ای رو به کتاب های تازه

نمایشگاه کتاب فرانکفورت بزرگترین نمایشگاه حرفه ای کتاب و رسانه در جهان هر سال در ماه اکتبر(مهرماه) برگزار می شود. این رویداد فرهنگی فرصت بزرگی است برای آشنایی با تازه های نشر، شنیدن حرف های جدیدترین تجربه ها، توسعه و کشف نوآوری ها، گفت وگو با بزرگان نشر جهان و داد و ستد آنها، آموختن درباره فن آوری نشر، آشنایی با ایده های نو، برقراری ارتباط با آژانس های بزرگ ادبی جهان و نویسندگان و اهالی دیگر صنت کتاب و نشر از سراسر دنیا.

عکس شماره 3 ⇩
عکس   حضور ۲ پادشاه برای افتتاح یک نمایشگاه

این نمایشگاه از هر نظر تخصصی است و از همین روی، مهمترین هدف آن این است که برای ناشران و نویسندگان از سراسر جهان فرصتی برای رویارویی و عقد قراردادهای تازه به وجود آورد. نمایشگاه کتاب فرانکفورت در پنج روز برگزار می شود و از لحاظ تعداد ناشران و بازدیدکنندگان بزرگترین نمایشگاه کتاب دنیا محسوب می شود. سه روز نخست این نمایشگاه به بازدیدکنندگان متخصص در حوزه صنعت چاپ و نشر اختصاص دارد و دو روز پایانی نیز به روی بازدیدکنندگان عام گشوده می شود. همه ساله نویسندگان، نمایندگان عرصه نشر و شرکت های چند رسانه ای از سراسر جهان به منظور مذاکره و تعامل جهت دست یافتن به حقوق نشر و مجوز انتشارات بین المللی آثارشان، عرضه و تبلیغ آثار و یافتن بازارهای جهانی، آشنایی با ناشران و عقد قراردادهای تازه در نمایشگاه کتاب فرانکفورت حضور می یابند.

این نمایشگاه که یکی از زیرمجموعه های انجمن کتابفروشان و ناشر آلمان با حدود 100 عضو است، مرکز بزرگ خرید و فروش حق نشر و همچنین مرکزی برای واگذاری حق آثار به اشخاص ثالث به شمار می رود. هر سال نیز جایزه صلح کتابفروشان آلمان که مهمترین جایزه ادبی در آلمان به شمار می آید، در نمایشگاه کتاب فرانکفورت به نویسنده ای اعطا می شود.

گفته می شود قدمت این نمایشگاه به 500 سال پیش بازمی گردد؛ یعنی اندک زمانی بعد از اینکه گوتنبرگ چاپ با حروف متحرک را در شهر مینز که فاصله اندکی با فرانکفورت دارد، اختراع کرد، اولین نمایشگاه کتاب توسط کتابفروشان محلی در این شهر برگزار شد. از قرن شانزدهم این نمایشگاه جنبه بین المللی یافت و از آن روز تاکنون، همیشه به عنوان یکی از اصلی ترین مراکز تبادل رایت آثار معرفی می شود.

عکس شماره 4 ⇩
عکس   حضور ۲ پادشاه برای افتتاح یک نمایشگاه

این نمایشگاه از بخش های مختلفی تشکیل شده است: بخش ویژه تصویرگران، بخش تجارت و رسانه، بخش ترجمه و ادبیات، بخش کتابخانه های بین المللی، بخش ویژه مبادله حق نشر، بخش کتابفروشان و پخش کتاب و... .

«غرفه ایران» در شصت و هشتمین آوردگاه

شصت و هشتمین دوره نمایشگاه کتاب فرانکفورت از امروز کار خود را آغاز می کند. فعالیت های ایران در این دوره در دو بخش بزرگسال و کودک و نوجوان دنبال می شود. غرفه ایران در بخش بزرگسال حدود 200 متر و در بخش کودک نیز حدود 40 متر در نظر گرفته شده است. حضور پنج تشکل نشر و تعدد ناشران خصوصی از جمله مزیت های غرفه امسال ایران عنوان شده است. قرار است مجمع ناشران دفاع مقدس 25 عنوان از کتاب های شاخص این حوزه را که به زبان های نگلیسی، عربی، روسی، ترکی استانبولی و اردو برگردانده شده اند، عرضه کند. کتاب هایی نظیر «آن بیست و سه نفر»، «دختر شینا»، «پایی که جاماند»، «خاک های نرم کوشک»، «گزیده نوشتاری فرهنگ جبهه»، «گزیده رفتاری فرهنگ جبهه»، «گزیده تعلیقات فرهنگ جبهه»، «من زنده ام»، «شطرنج با ماشین قیامت»، «هاجر در انتظار» و «سفر به گرای 270 درجه». ارزیابی وضعیت موجود برای عرضه بیشتر کتاب های مقاومت و دفاع مقدس از دیگر برنامه هایی است که این مجمع در نظر دارد.

همچنین مجمع ناشران انقلاب اسلامی نیز تعداد 150 عنوان کتاب در حوزه دین و انقلاب اسلامی را عرضه می کنند. این آثار با اعلام فراخوان مجمع به همین منظور، انتخاب شده اند. برگزاری نشست های ویژه ادبیات کودک و نوجوان با حضور نویسندگان و شاعران مطرح این حوزه، معرفی نشر دانشگاهی کشور، معرفی 200 نویسنده کودک و نوجوان و ادبیات معاصر ایران از دیگر برنامه هایی است که ایران در این دوره در نظر گرفته است.

عکس شماره 5 ⇩
عکس   حضور ۲ پادشاه برای افتتاح یک نمایشگاه

همچنین برنامه پرده خوانی عاشورا نیز از سوی رایزنی فرهنگی ایران در آلمان اجرا خواهد شد و برای اولین بار یک لوح فشرده از مثنوی خوانی آنه ماری شیمل منتشر می شود.

شرکت در نمایشگاه های خارجی همانند نمایشگاه کتاب فرانکفورت، موافقان و مخالفان سرسختی دارد؛ برخی حضور در این فضا را فرصتی برای نشر ایران به لحاظ تجربه اندوزی و آشنایی با نشر بین الملل می دانند، و در مقابل برخی نیز بر این باورند که حضور ایران در سال های اخیر، دست آوردی برای کشور نداشته و این شرکت کردن ها تنها صرف هزینه است. ایران چندسالی است که تلاش کرده تا با ارائه معرفی اجمالی یا عرضه کتاب ها به دیگر زبان ها وارد مسیر دیگری در نشر شود، اما به نظر می رسد که تا رسیدن به درجه مطلوب زمان باقی است.

--با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کاربران عزيز، يارى نماييد--

نگارنده: ژيان ا.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دل دادمش به مژده و خجلت همی‌برم ««« »»» زين نقد قلب خويش که کردم نثار دوستحضور ۲ پادشاه برای افتتاح یک نمایشگاه (5 عکس)


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : ژيان ا.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : فرهنگی هنری
برچسب ها : افتتاح , پادشاه , نمایشگاه

مطالب مرتبط