حقیقتهای علمی در رابطه با خنده

واقعیت های علمی درباره خنده

خنده کردن افزون بر اینکه جو را تلطیف کرده و به اصطلاح یخ ها را میگشاید، خواصی هم دارد که به طور علمی به اثبات رسیده اند. در این مطلب شما را با این فواید آشنا ساخته و فرا میخوانیم تا قادر هستید خنده بکنید، حتی چنانچه دشوار باشد و این همه اخمو نباشید.

فاطمه حلوایی –

تصویر و عکس حقیقتهای علمی در رابطه با خنده

خنده بر هر درد بی معالجه دواست. لازم به تلاش برای اثبات علمی این امر نمی باشد. همه می دانیم که با خنده کردن حال مان خوب تر میشه. مردمی که خوشحال و خندان می باشند، سلامت ترند و بدون شک در جامعه ی سلامت همه مجال رشد و بهبود دارند. در جامعه ی اخمو، آزرده و غم زده بیمارستان ها غلغله می شوند و مردمان دوای خود را در داروخانه ها جستجو می کنند. غافل از اینکه دوای نا خوشیشان داشتن روحیه خوشحال و لب های خندان است.

نقل کردن این صحبتها تکرار مکررات است. اما پژوهشگران در سراسر دنیا به صورت علمی پرده از اسرار فواید خنده کردن برداشته اند. خنده کردن افزون بر اینکه جو را تلطیف کرده و به اصطلاح یخ ها را میگشاید، خواصی هم دارد که به طور علمی به اثبات رسیده است. در این مطلب شما را با این فواید آشنا ساخته و فرا میخوانیم تا قادر هستید خنده بکنید، حتی چنانچه دشوار باشد.

منشا خنده از کجا است؟

به نظر کارشناسان نوروبیولوژیست فعل خنده کردن به سالهای دور و زمان اجداد انسان یعنی مردان غارنشین باز میگردد. در آن زمان اشخاص برای ایجاد اطمینان خاطر متقابل، صداهایی بلند و بریده بریده تولید می کردند. بطور یقین این صداها راهکاری برای آشنایی دادن به یکدیگر بود که به مرور عوض شده و به ترفندی واقعی برای ایجاد رابطه مبدل شد.

خنده مسری است

حتما برای شما هم رقم خورده است که در مترو یا اتوبوس مسافربری و غیره با مشاهده کسی که در حال خمیازه کشیدن است، مبتلا همین حالت شده اید. صحیح هست. خمیازه کشیدن مسری است. به همین ترتیب هم خنده کردن مسری است. نتایج تحقیقهای زیادی نمایان کرده است با مشاهده کسی که در حالت خنده کردن واقعی است، احتمال اینکه شما هم به خنده بیافتید حدود 30 % زیاد میشود. باحالتر اینکه شما با یادآوری صحنه های بانمک، چندین و چند بار خواهید خندید.

خنده کالری می سوزاند

شاید باورتان نشود اما میشه با خنده کردن هم کالری سوزاند. البته مقدار کالری به کار برده شده در حالت خنده کردن قابل مقایسه با یک نشست ورزشی نمی باشد. اما با این حال بدانید وقتی که در میان دوستان، خانواده و آشنایان به مزاح و خنده سرگرم هستید، مقداری هم کالری می سوزانید. سؤال میکرد به چه دلیل؟ چون وقتی که آغاز به خنده کردن می کنید، مناطقی از عضلاتتان مثل عضلات معده می لرزند. باید بدانید که هرروز 10 تا 15 دقیقه خنده کردن موجب سوزاندن 10 تا 40 کالری میشه. صحیح هست که مقدار زیادی نمی باشد، اما می توان این را به فواید جسمانی خنده کردن افزود.

شروط جامعه روی شروط روحی مردمان اثر دارد

به نظر کارشناسان ، بدون شک خلق و خوی اشخاص به شروط کشوری که در آن میزیند و فرهنگی که به آن تعلق دارند ربط دارد. پس همه اشخاص از مسئولان تا مردمان باید برای داشتن جامعه ای خوشحال سعی کنند. یادتان باشد جامعه ای که امروز می سازیم همان جامعه ای است که باید تحویل فرزندان مان قرضم. پس باید تلاش مان را برای تحویل جامعه ای سلامت و شاداب به خردسالان امروز و جوانان فردا مورد استفاده قرار دهیم.

روزانه باید خنده بکنید

کمی در خصوص خنده کردن هایتان دقیق تر باشید. باید بدانید هرروز چه مقدار خنده میکرد. چنانچه در طول روز لب هایتان به زحمت یک تا دو بار خنده میکند، کمی دلواپس کننده است. چون پژوهشگران به این ثمره رسیده اند که هر فرد بزرگسال باید هرروز به طور میانگین 15 تا 20 بار خنده بکند.

وارسیهای علمی نمایان کرده است که ادای خنده درآوردن (خنده ظاهری) هم به اندازه خنده ی از ته دل و واقعی اثرگذار است. این کار موجب میشه که مغز نتواند تفاوت این دو نوع خنده را متوجه شود. پس اثر آن یکسان است

بازی کردن با فرزندها، دیدن فیلم های طنز، دوره همی های محبت آمیز و غیره به خنده کردن بیشتر کمک زیادی می کند. خوب تر است بدانید که چنین موقعیت هایی امکان خنده کردن را بیشتر می کنند. به طوری که احتمال می رود در عرض فقط 10 دقیقه، پنج بار خنده بکنید. در این حالت قادر هستید به هرروز 20 بار خنده کردن نزدیک تر شوید.

خنده کردن سلامت روحی تان را ارتقا می دهد

به قول کارشناسان علوم اعصاب شناختی، خنده کردن به قدری موجب ایجاد آسایش اعصاب میشه که می توان آن را با خوشی خوردن شکلات و خوراکی ی خوشخوراک مقایسه کرد. خنده کردن برای رویارویی با افسردگی لازم است، چون موجب ازدیاد تولید دوپامین یا هورمون خوشبختی میشه.

خنده کردن فایده درمانی دارد

خنده کردن افزون بر اینکه به کالری سوزی و زیبایی اندام یاری میرساند، فایده درمانی هم دارد. نتایج تحقیقهای فراوان نمایان میکند که خنده کردن اندام را سلامت نگه می دارند، به خصوص اینکه موجب تقویت سیستم دفاعی اندام میشه. افزون بر این پژوهشگران باور می دارند که خنده کردن موجب افت درد شده و سلامت قلب را بالا می برد.

حتی به زور خنده کردن هم کارساز است

پیشنهاد میدهیم به زور هم که شده است خنده بکنید. بدون شک خنده ی از ته دل و واقعی، اثرات فوق العاده ای در اندام دارد. اما نتایج وارسیهای علمی نمایان کرده است که ادای خنده درآوردن (خنده ظاهری) هم به اندازه خنده ی از ته دل و واقعی اثرگذار است. این کار موجب میشه که مغز نتواند تفاوت این دو نوع خنده را متوجه شود. پس اثر آن یکسان است. چنانچه حس ناخوشایندی دارید هرروز تلاش کنید هر طور که شده است خنده بکنید. چون با تکرار این کار عادت کرده و به مرور خنده هایتان واقعی می شوند.

خنده کردن شما را گیراتر می کند

خنده کردن به ویژه درمیان آقا ها موجب گیراتر شدن آنها میشه. نتایج بررسی ها نمایان میکنند که زنها به طور میانگین 126 بار بیش از مردان خنده میکنند. به چشم مییاید که آقا ها همیشه نقش کسی را که می خنداند بر عهده دارند. اما در هر صورت خنده کردن به خودی خود موجب گیراتر بودن آقا ها میشه. نتایج بررسی ها نمایان میکند که 62 % زنها جذب مردانی می شوند که توانایی خنداندن و خنده کردن دارند.

**********************************

تهیه شده توسط: شهسوار ن.

سلامت روان در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به منت دگران خو مکن که در دو جهان
««« »»»
رضای ايزد و انعام پادشاهت بس

حقیقتهای علمی در رابطه با خنده

TT / 374 — TP / 35%

نظر دهید