اثر حقیقی شامپوها در رویش موها/ همه چیز در رابطه با کاشت مو/ علل مهم ریختن مو و راهکارهای معالجه آن

تاثیر واقعی شامپوها در رویش موها/ همه چیز درباره کاشت مو/ دلایل اصلی ریزش مو و روش های درمان آن

محمد علی نیلفروش‌زاده متخصص پوست و مو و سرپرست کانون تحقیقات پوست و سلول‌های بنیادی برای پاسخگویی به سؤالات پزشکی مخاطبان در زمینه بیماری‌ها و معضلات پوست و مو میهمان برنامه مطب مجازی خبرگزاری فارس بود.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، این خبرگزاری در راستای ارتقای سطح دانش سلامت مردمان و فراگیری دانش کافی در زمینه، جلو گیری و شناخت بعضی علایم و معضلات زمینه ای بیماری ها، مطالب تعلیمی و گفت و گو هایی را با استفاده از خوب ترین پزشکان کشور که هر هفته میهمان برنامه«مطب مجازی» هستند، انتشار میدهد.

دکتر محمد علی نیلفروش زاده از پزشکان برجسته پوست و مو در کشور است.

وی تحصیلات خود را در مقطع پزشکی عمومی در سال 1369 به انتها رساند و در سال 1373 موفق به اخذ بورد تخصصی پوست و مو شد. نیلفروش زاده در سال 1379 در کشور بریتانیا فلوشیپ جراحی پلاستیک پوست، لیزر و پیوند مو را به اتمام رساند و تجربیات خود را در سال 1381 در شهر لندن ارتقاء داد.

از مسئولیت های وی می توان به ریاست کانون تحقیقات پوست و سلول های بنیادی و عضویت در اجلاس جهانی جراحی پیوند مو اشاره داشت. وی هم اینک به عنوان سرپرست اجلاس کارآزمودگان پوست ایران در حال فعالیت است.

نیلفروش زاده برای پاسخ نقل کنی به سوالات پزشکی مخاطبان برنامه مطب مجازی خبرگزاری فارس، میهمان دهمین قسمت از برنامه مطب مجازی بود که در ذیل مشروح جوابها را می خوانید.

ح.گل محمدی از بوشهر: در خصوص علل ریختن مو توضیح دهید. ریختن موی ارثی تا چه سنی ادامه دارد؟

علل گوناگونی در زمینه ریختن مو وجود دارد که مریضیهای داخلی، مریضیهای هورمونی و مریضیهای داخلی از جمله عوامل ریختن مو هستند، همچنین عوامل فیزیکی مثل کشیدن و بستن موها و همچنین مریضیهای روان پریش ازتاثیر عوامل گذار ریختن مو هستند. اصلیترین دلیل ریختن مو عوامل ارثی است که شیوع آن هم بسیار بالا است به طوری که نیمی از مردان بالای 50 سال نوعی از ریختن مو را تجربه می کنند و در زنها این عدد بین 30 تا 35 درصد است.

معمولا ریختن مو در مردان از جلوی سر آغاز می شود و در سنین حدود 25 سالگی می توان ریختن موی ارثی را در مردان دید که معمولا ریختن موی ارثی پس از این سن کمتر دیده میشود و در این زمان می توان با معاینه بیمار تعیین کرد که کدام روش درمانی برای فرد عالی است.

ح.علایی از شهر قم: آیا واقعا ریختن موی ارثی در زنها هم اتفاق می افتد؟

باید گفت ریختن موی ارثی در زنها هم وجود دارد و این بحث که بعضی عنوان می کنند ریختن موی زنها ارثی نیست باوری غلط است. معمولا الگوی ریختن مو در زنها در منطقه کف سر اشخاص دیده میشود.

ع.بیرامی از شهر کرج: آیا واقعا شامپوهایی که در رسانه های آنلاین و سایر رسانه ها در خصوص درمان و رشد موها تبلیغ می شوند قابل اعتماد هستند؟

متاسفانه تبلیغات بسیار زیادی در خصوص استفاده از شامپوها و محلول های معجزه گونه برای درمان ریختن مو وجود دارد که به هیچ وجه مورد تایید نیست. حقیقت این است که هیچ شامپویی در بازار وجود ندارد که بتواند ریختن موی ارثی را درمان کند لذا پیشنهاد داده میشود مردمان فریب این تبلیغات را نخورند. همچنین باید متوجه بود که ویتامین ها از طریق مکمل ها و مواد غذایی جذب اندام می شوند و از طریق خون به ریشه موها می رسند و این بحث که بعضی شامپو حاوی مواد معدنی یا ویتامین ها است هم درست نیست.

ن. محمدپور از قزوین: ریختن موی ارثی با کدام داروها درمان می شوند؟

تنها داروهایی که از لحاظ علمی مؤثری آن ها بر پیش گیری از ریختن یا درمان ریختن مو از لحاظ علمی مورد تایید قرار گرفته اند دارو فیناستراید و محلول ماینوکسیدیل هستند که این داروها قادر هستند سبب زخیم شدن موها شوند.تحقیقات نمایان کرده است از هر 10 نفری که از این داروها بهره گرفته اند حدود 5 نفر پاسخ مثبت گرفته اند. همچنین چنانچه درمان طبی و محلول در جوار هم به کار گرفته شود تاثیر گذاری زیاد تری خواهد داشت.

ف. نجف زاده از آستانه: آیا واقعا می توان از شامپوها برای از بین بردن شوره یا خارش سر استفاده کرد؟

باید دانست که شامپو ها نقش پاک کننده موها را بر عهده دارند و اشخاص قادر هستند بنا بر نوع موی سر خود از شامپوی عالی بهره گیرند، البته بعضی از شامپوها هم برای درمان شوره در سر یا خارش سر تجویز می شوند که برای درمان مریضیهای پوستی و شوره در سر اثربخش هستند.

ف. حسینی از اردبیل: دلیل ریختن موی زنها پس از حاملگی کدام است؟

بعضی از ریختن های مو به خاطر مریضیهای غدد یا دلهره است که با کشف دلیل توسط کارآزمودگان پوست و مو این نوع ریختن درمان خواهد شد. معمولا ریختن مو در زنها پس از زمان حاملگی به دلیل عوامل روان پریش مثل دلهره رخ می دهد و با افت دلهره ریختن مو از بین بردن خواهد شد.

ف.قاسمی از کاشان: چندین نوع روش کاشت مو وجود دارد؟ آیا واقعا راهکاری کاشت مو با نام SUT وجود دارد؟

کاشت مو معمولا به دو روش FIT و FUT صورت میگیرد که فرق این دو روش هم در نحوه کاشت مو نیست بلکه در نوع برداشت موی اشخاص است. در این روش ها مو از بخشهای پشت یا کناره های سر که در آینده ریختن مو در آن منطقه اتفاق نمی افتد برداشت می شود، در یک روش مو به صورت نواری و در روش دیگر برداشت مو به صورت دانه ای صورت خواهد گرفت.

روش FUT معمولا برای مناطق جلوی سر و اصلاح خط مو بهره گرفته میشود و روش FUT برای ازدیاد تراکم مو به کار می رود. باید متوجه بود که برداشت مو باید به صورت اصولی صورت گیرد تا به موهای سایر مناطق زیانی وارد نشود. بعضی از کارآزمودگان از هر دو روش گفته شده برای کاشت مو بهره میگیرند که بستگی به نحوه ریختن موی اشخاص و تشخیص دکتر دارد.

راهکارهایی که با اسامی SIT و SUT به مردمان شناسایی می شود هیچ پایه و اساس علمی ندارند و این نام ها معمولا توسط اشخاص غیر متخصص برای فریب مردمان بکار می روند.

ح. موفقی از بابل: آیا واقعا زنها هم قادر هستند کاشت مو به انجام رسانند؟

در نکاتی که کارآزمودگان به این ثمره برسند که زنی احتیاج به کاشت مو دارد می توان برای درمان بیمار از روش های کاشت مو استفاده کرد. از آن جا که ریختن مو در زنها در مناطق کف سر دیده میشود احتیاج است کاشت با توجه کافی و توسط کارآزمودگان صورت گیرد، همچنین در بعضی موارد پس از کاشت مو احتیاج به معالجه های طبی هم وجود دارد.

***براى بالا بردن سطح کيفي سايت سرزه لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد***

نگارنده: آمي‌تيس ط.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

پير ميخانه سحر جام جهان بينم داد ««« »»» و اندر آن آينه از حسن تو کرد آگاهماثر حقیقی شامپوها در رویش موها/ همه چیز در رابطه با کاشت مو/ علل مهم ریختن مو و راهکارهای معالجه آن


TT / 286 --- TP / 25%گردآوری شده توسط : آمي‌تيس ط.
تاریخ گردآوری : 2017-02-20
در دسته بندی : شامپوها
برچسب ها : موها , درمان , رویش
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :