حمایت برخی نمایندگان از محکوم امنیتی به منزله تفکر کل مجلس نیست/ پرونده خون های فاجعه منا نباید در تاریخ فراموش شوند

حمایت برخی نمایندگان از محکوم امنیتی به منزله تفکر کل مجلس نیست/ پرونده خون های فاجعه منا نباید در تاریخ فراموش شوند

سخنگوی فراکسیون حقوق بشر مجلس نقل کرد: حمایت برخی نمایندگان از محکوم امنیتی به منزله تفکر کل مجلس نیست.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد،سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی نماینده مردمان فریمان و سخنگوی فراکسیون حقوق بشر مجلس شورای اسلامی ظهر امروز در نشست خبری که با حضور نمایندگان سمن‌های حقوق‌بشری و رسانه‌ها به انجام رسانده شد بیان داشت: قطعا فراکسیون و مجلس از پروژه‌های همخوان و همسو با نظام استقبال می‌‌کند. مجلس دهم متکثر است و با انواع تخصص و سوابق متنوع هیچ فراکسیون‌بندی معلوم سیاسی هم ندارد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر ورود و حمایت 13 نماینده مجلس در پرونده سرکار خانم نرگس محمدی (محکوم امنیتی) و چرایی آن، اضافه کرد: نمایندگان مستقل هستند ولی تفکرات‌شان امکان می دارد فرق داشته باشد. امکان می دارد چندین نفر از نمایندگان از کسی که محکومیت امنیتی دارد حمایت کرده باشند اما قطعا این دیدگاه و نظر همه نمایندگان و مجلس نیست و شاید این دیدگاه متناسب با تفکر اکثریت مجلس صورت نگرفته باشد.

سخنگوی فراکسیون حقوق بشر مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: مجلس مقابل حوزه فساد سکوت ندارد و قطعا به موقع اقدام می‌کند. بعد مجلس صرفا تقنینی نیست و بیشتر در حوزه نظارتی عمل می‌کند. ما اختیارات زیادی داریم و از دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها می‌خواهیم طبق قانون عمل کنند. با توجه به این که ما تریبون‌دار هستیم قطعا حق اظهارنظر هم داریم. کسی نمی‌تواند به واسطه حق نمایندگی نکته سوال واقع شود.

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: بخشی از حوزه نظارتی مجلس به حقوق بشر بازمی‌گردد. مانند پیگیری‌های متعددی که به دنبال فاجعه منا داشت که البته این پیگیری‌ها و نظارت خیلی رسانه‌ای نشد اما یک موضوعی بود که به عنوان پرونده باز به آن نگاه می‌کنیم و جلساتی با خانواده‌های قربانی این حادثه داشتیم. در حال بررسی و پیگیری فاجعه منا هستیم و حتی جلساتی با وزارت خارجه در این ارتباط به انجام رساندیم.

این سخنگو در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح وظیفه تقنینی و نظارتی نمایندگان مجلس یادآور شد: وظیفه مجلس ارزیابی حقوق شهروندان کشور است. ما موضوعات گوناگونی برای ارزیابی در بحث حقوق بشر داریم که قطعا به عنوان مطالبات جدی مجلس محسوب می‌شوند و مجلس در این زمینه یاری خواهد رساند.

وی با بیان این که ابزار مجلس تنها سوال و استیضاح نیست، نقل کرد: نمایندگان قطعا در حوزه بررسی و ارزیابی نیز باید فعال باشند که این نیازمند پاسخ دقیق هم هست. مجلس باید در حوزه حقوق بشر و بین‌المللی به صورت آوند غیرعامل باشد اما نظارت‌ها نیز در این زمینه نقش می دارد. ما در بسیاری از موارد به دنبال لفاظی‌های صرف نبودیم که یک جنجال رسانه‌ای برپا شود و اکنون همین روند و فضا را در مجلس تقویت خواهیم کرد و در عرصه حقوق بشر مطالبات را به صورت جدی پیگیری می‌کنیم.

قاضی‌زاده هاشمی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه مطالبات حقوق بشری چرا از طریق NGOها پیگیری نمی‌شود، نقل کرد: مجلس این آمادگی را دارد که تصاویر و گزارش‌هایی که از طریق NGOها ارائه می‌شود را چک کرده و از مسئولان مربوطه فرا خوانده شود چراکه این امر بسیار مؤثر است. این آمادگی و ظرفیت در مجلس دهم وجود دارد و یکی از پایه‌های عمده فراکسیون حقوق بشر پیگیری این امور است. یکی از مباحث عمده که در مجلس می‌توان به آن اشاره کرد همین حقوق بشر است لذا پرونده‌های متعدد حقوق بشری از جمله پرونده قربانیان ترور، خون‌های ناپاک و قربانیان فاجعه منا نباید از تاریخ و حقیقت حذف و باعث فراموشی شود.

****براى مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد****

نگارش از: شهباز ق.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

راز درون پرده ز رندان مست پرس ««« »»» کاين حال نيست زاهد عالی مقام راحمایت برخی نمایندگان از محکوم امنیتی به منزله تفکر کل مجلس نیست/ پرونده خون های فاجعه منا نباید در تاریخ فراموش شوند


TT / 75 --- TP / 13%

گردآوری شده توسط : شهباز ق.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : نمایندگان
برچسب ها : تفکر , فاجعه , محکوم , مجلس , منزله

مطالب مرتبط