حمایت از ناشران و اعطای یارانه خرید کتاب می تواند در رونق بیشتر بازار نشر اثرگذار باشد

حمایت از ناشران و اعطای یارانه خرید کتاب می تواند در رونق بیشتر بازار نشر اثرگذار باشد

رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان‌شرقی گفت: ایجاد تسهیلات لازم، حمایت از ناشران و اعطای یارانه خرید کتاب از جمله عواملی هستند که می‌تواند در رونق هر چه بیشتر نمایشگاه‌های کتاب اثرگذار باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، محمدحسین فرهنگی، در بازدید از نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز اظهار داشت: وجود مراکز متعدد حوزوی و دانشگاهی، استان آذربایجان شرقی را به استانی فرهنگی و علمی تبدیل کرده است.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آذربایجان شرقی در حوزه چاپ و نشر نیز فعالیت های گسترده و مطلوبی در منطقه شمال غرب کشور دارد و مردم آذربایجان همواره از برگزاری رویدادهای فرهنگی از جمله نمایشگاه کتاب استقبال کرده اند.

فرهنگی با اشاره به ویژگی های نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز در مقایسه با دیگر نمایشگاه های کتاب استانی گفت: به یقین نمایشگاه کتاب تبریز دارای امتیازات منحصر به فردی است که در هیچ یک از نمایشگاه های استانی مشاهده نمی شود، نمایشگاه تبریز به اذعان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از تهران، بزرگ ترین نمایشگاه کتاب کشور شناخته می شود.

وی با اشاره به میزبان تأثیرگذاری برگزاری نمایشگاه های کتاب در ارتقای سطح مطالعه و فرهنگ عمومی جامعه خاطرنشان کرد: نمایشگاه های کتاب در ترویج و توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی و همچنین تعامل میان ناشران، مؤلفان و مخاطبان فرهنگ، هنر و ادب نقش ارزنده و ارزشمندی ایفا می کند.

رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی با تأکید بر این که نمایشگاه های استانی فرصتی برای دسترسی اهالی فرهنگ به تازه های نشر در شهرستان ها نیز است، افزود: حضور گسترده ناشران در کنار اطلاع رسانی مناسب و استقبال ناشران بزرگ کشور از نمایشگاه کتاب تبریز نشان از اهمیت این رویداد فرهنگی منطقه دارد.

فرهنگی با بیان این که میزان بازدید مردم آذربایجان شرقی از نمایشگاه کتاب تبریز به نسبت میزان جمعیت استان بیشتر از نمایشگاه کتاب تهران است، گفت: ایجاد تسهیلات لازم، حمایت از ناشران و اعطای یارانه خرید کتاب از جمله عواملی هستند که می تواند در رونق هر چه بیشتر نمایشگاه های کتاب اثرگذار باشد.

وی ادامه داد: کمک برای پایین آوردن هزینه حضور در نمایشگاه برای ناشران و بازدیدکنندگان در کنار حضور فعال مجموعه هایی مانند آموزش و پرورش، حوزه های علمیه و دانشگاه ها نقش مهمی در افزایش میزان استقبال مردم از نمایشگاه های استانی کتاب دارد.

غرفه زیارت مجازی حرم امام رضا (ع) در چهاردهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز

حمید قدس آذر مسئول نمایندگی سازمان سراج در آذربایجان شرقی گفت: نمایندگی سازمان سراج در استان با همکاری انجمن دانش آموزی استان آذربایحان شرقی غرفه زیارت مجازی حرم امام رضا (ع) را در چهاردهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز در سالن شهریار آماده و در اختیار بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب قرار داده است.

وی با بیان اینکه زیارت مجازی تحت نرم افزار «وی آر» توسط سازمان سراج برنامه ریزی و آماده شده است، تصریح کرد: بازدیدکنندگان می توانند با این نرم افزار و عینک مخصوص آن به صورت مجازی در فضای سه بعدی حرم و ضریح امام رضا (ع) را زیارت کنند.

مسؤول نمایندگی سازمان سراج در آذربایجان شرقی با اشاره به رونمایی ماکت 30 شخصیت واقعه کربلا، ابراز داشت: بازدیدکنندگان می توانند با تهیه برنامه مخصوص موبایل و قرار دادن دوربین بر روی شخصیت ها توضیحات مربوط به شهدای کربلا را در موبایل خود مشاهده کنند.

وی ادامه داد: برگزاری نمایشگاه عکس با موضوع هیئت های تراز انقلابی از دیگر برنامه های این غرفه است.

برگزاری مسابقه طرح و ایده برتر در موضوعات شهر من نامزد پایتخت کتاب

یونس همتی مسئول دبیرخانه پایتختی کتاب ایران در آذربایجان شرقی، با معرفی غرفه ایده و طرح اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار داشت: این غرفه در سالن شهریار واقع است و به دنبال اخذ ایده های برتر در موضوعات مطرح شده طرح ریزی شده است.

وی ادامه داد: برگزاری مسابقه طرح و ایده برتر در موضوعات شهر من نامزد پایتخت کتاب، فرهنگ سازی و گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی، پافند غیر عامل فرهنگی، توسعه و ترویج فرهنگ، رسوم و آداب بومی آذربایجان، پیشگیری از آسیب های اجتماعی و شورای طرح و برنامه فعالیت های فرهنگی و هنری از اهداف این غرفه است.

همتی با بیان اینکه به پنج ایده برتر جوایز نفیسی اهدا خواهد شد، خاطرنشان کرد: در این غرفه خلاصه ایده های بازدیدکنندگان محترم اخذ می شود و همچنین از علاقه مندان و فعالان فرهنگی و بازدیدکنندگان جهت بهره گیری در تصمیم گیری های اداره کل ثبت نام به عمل می آید.

وی پالایش و ارزیابی نمایشگاه را از دیگر وظایف این غرفه دانست و اذعان داشت: این غرفه پیشنهادات و انتقادات بازدیدکنندگان در خصوص نمایشگاه و کلیه فعالیت های مرتبط با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی را دریافت می کند و بررسی زمینه های مشترک همکاری به علاقه مندان در این غرفه تشریح می شود.

رسانه های برتر نمایشگاه کتاب تبریز تجلیل می شوند

ناصر سیدی، مدیر روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی از اجرای طرح ارزیابی رسانه های استان همزمان با برگزاری چهاردهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز خبر داد و اظهار داشت: بر اساس تصمیم ستاد اجرایی نمایشگاه کتاب، رسانه های دارای مجوز استان در طول نمایشگاه رصد و مورد ارزیابی قرار می گیرند.

وی افزود: بر این اساس؛ رسانه هایی که بیشترین و کیفی ترین اخبار، گزارش، یادداشت، مصاحبه و مقالات مربوط به چهاردهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز و چهارمین نمایشگاه قرآن و عترت را تولید و منتشر کردند؛ مورد تجلیل قرار خواهند گرفت.

سیدی با اشاره به این که 5 رسانه برگزیده پس از ارزیابی های بعمل آمده مورد تقدیر قرار خواهند گرفت، گفت: ارزیابی از میان مطبوعات محلی و سراسری، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت می گیرد.

برپایی غرفه ستاد بازسازی عتبات عالیات در نمایشگاه کتاب تبریز

صفرعلی کاتب، مسؤول روابط عمومی و مستندسازی ستاد بازسازی عتبات عالیات در آذربایجان شرقی، اظهار داشت: هدف از حضور این ستاد در نمایشگاه قرآن و عترت آشنایی مردم با فعالیت های ستاد بازسازی مکانهای مقدس آذربایجان شرقی و معرفی طرح های پیش رو و در حال اجرا است.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه عکس از فعالیت های انجام شده و یا در حال انجام این ستاد در نمایشگاه قرآن و عترت، ابراز داشت: از جمله فعالیت های این ستاد، پشتیبانی مؤثر از پروژه های بزرگ صحن حضرت فاطمه زهرا (س) نجف اشرف و صحن عقیله بنی هاشم حضرت زینب (س) است.

کاتب، با اشاره به طرح فاخر ضریح تل زینبیه به دست هنرمندان آذربایجان شرقی در تبریز با هزینه 30 میلیارد ریال، ادامه داد: تجهیز انبار امام حسن مجتبی (ع) در کربلا از دیگر طرح های ارزشمند اجرایی ستاد بازسازی عتبات عالیات در اماکن مقدسه است.

وی تبریز را تنها مکان مرمت فرش در جهان دانست و خاطرنشان کرد: مرمت فرش تنها از سوی فرشبافان تبریز در جهان صورت می گیرد، مرمت، رفوگری و بازسازی فرش های نفیس و قدیمی حرم حضرت ابالفضل العباس (س) و بافت تعداد 200 فرش در اندازه 6 متر مربع برای حرم امامین جوادین (ع) از فعالیت های دیگر این ستاد است.

مسؤول روابط عمومی و مستندسازی ستاد بازسازی عتبات عالیات در آذربایجان شرقی، جمع آوری نذورات را از دیگر اهداف حضور ستاد بازسازی در چهاردهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز دانست و ابراز داشت: غرفه این ستاد در نمایشگاه پذیرنده نذورات و هدایای مردم برای بازسازی عتبات عالیات است.

وی با بیان اینکه ستاد مرکزی 44 طرح در حال اجرا در نجف اشرف، کربلای معلی، کاظمین و سامرا دارد، تصریح کرد: تعداد 7 پروژه در نجف، 10 پروژه در کربلا، 10 پروژه در کاظمین و 17 پروژه در سامرا در حال اجرا از سوی ستاد مرکزی بازسازی عتبات عالیات است.

کاتب، با اشاره به طرح های تمام شده از سوی ستاد بازسازی مرکزی، خاطرنشان کرد: 68 طرح در ستاد بازسازی مکانهای مقدس به بهره برداری رسیده است و اعزام نیروی کار، اعزام گروه مرمت گران فرش، احداث حسینیه صحن حیدری در حرم امیرمؤمنان علی (ع) با زیر بنای 1200 متر مربع، بازسازی نمای خارجی دیوارهای حرم مطهر حضرت علی (ع)، سقف سازی رواق حضرت علی (ع) و احداث سوله انباری امام حسن مجتبی (ع) در کربلا از پروژه های اجرایی ستاد استان آذربایجان شرقی است.

غرفه ستاد بازسازی عتبات عالیات در سالن شهریار نمایشگاه بین المللی تبریز برپاست.

برای مقابله با جنگ نرم دشمن لازم است فرهنگ کتابخوانی در میان جوانان گسترش یابد

حجت الاسلام والمسلمین حسین تقی زاده مسئول شورای هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی در حاشیه بازدید از چهاردهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز، اظهار داشت: ترویج و توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در قالب نمایشگاه کتاب، راهکار مناسبی برای مقابله با توطئه های دشمنان اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

مسئول شورای هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی با بیان اینکه ناشران کتاب می توانند با ارائه تخفیف های فصلی و نمایشگاهی و کاهش قیمت کتاب، مردم به ویژه جوانان را به مطالعه کتاب ترغیب کنند، ادامه داد: ترویج فرهنگ کتابخوانی یک وظیفه همگانی است و باید به طور جدی پیگیری شود.

وی با اشاره به تهاجم فرهنگی سخت دشمن، ترویج کتابخوانی را برای مقابله با دشمن لازم و ضروری دانست و گفت: در برابر دسیسه های دشمن و توطئه های آنان علیه نظام اسلامی ضرورت دارد تا با ترویج فرهنگ کتابخوانی و ارائه کتب غنی و ارزشمند و مفید برای تعمیق اعتقادات و ارزش های دینی و انقلابی به مقابله با دشمن رفت.

تقی زاده با بیان اینکه دشمن با تمام توان برای مقابله با اسلام و برای از بین بردن فرهنگ و ارزش های نظام اسلامی به میدان آمده است، تصریح کرد: با وجود این دشمنی ها کتاب برای نسل جوان از نان شب هم واجب تر است و لازم است جوانان و مردم انس بیشتری با کتاب داشته باشند.

وی ادامه داد: شرایط و موقعیت امروز به صورتی است که دشمن از تمام مجاری نفوذ، به ویژه فضای مجازی تلاش دارد اعتقادات مردم را نشانه رفته و آن را تعضیف کند و ضربه فرهنگی بزرگی را متوجه نظام اسلامی و مردم ایران کند و از این طریق هویت ملت ایران را از میان ببرد.

مسئول شورای هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی با توصیه به کتابخوانی و انس بیشتر نسل جوان و تحصیل کرده با کتاب، خاطرنشان کرد: مطالعه تاریخ گذشتگان، شخصیت و منش بزرگان و انتقال آن به نسل های دیگر یک ضرورت است که با کتاب تحقق خواهد یافت.

وی با اشاره به تحکیم هویت ایرانی اسلامی در قالب کتاب، هنر و قلم، ابراز داشت: حفظ هویت ایرانی اسلامی یک مهم و مسأله اساسی است و کتاب و ارائه کتاب های غنی در حوزه فرهنگ اسلامی ایرانی می تواند در تحکیم و تثبیت فرهنگ ایرانی اسلامی بسیار موفق عمل کند.

غرفه "قرآن بخوان جایزه بگیر" در نمایشگاه کتاب تبریز برپا شد

این غرفه در سالن شهریار نمایشگاه بین المللی تبریز برپاست و کودکان در این غرفه حضور یافته و به قرائت سوره های کوتاه می پردازند.

"قرآن بخوان جایزه بگیر" با هدف ایجاد انگیزه برای قرائت قرآن کریم و همچنین برنامه ریزی دقیق تر و منسجم تر در جهت ترویج و نهادینه کردن فرهنگ متعالی قرآنی برپا شده است.

نگرش و عملکرد قرآنی خانواده ها موجب تحقق تربیت قرآنی در جامعه و آشنایی با قرآن کریم از دوران کودکی موجب تربیت قرآنی و نهادینه شدن فرهنگ متعالی قرآن در جامعه می شود.

نشست تخصصی معرفی طرح جایزه فرهنگی و حمایت از ترجمه و انتشار کتاب ایران در بازارهای جهانی برگزار شد

رحمانی رئیس اداره نمایشگاه ها و فعالیت های فرهنگی اداره کل مجامع تشکل ها و فعالیت های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست تخصصی معرفی طرح جایزه فرهنگی و حمایت از ترجمه و انتشار کتاب ایران در بازارهای جهانی با هدف گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی، گفت: دومین جایزه کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی اسلامی و با رویکرد خلاقیت و نوآوری در طراحی و تولید اسباب بازی، کتاب و نوشت افزار طرح ریزی شده است.

وی با بیان اینکه نخستین دوره از این طرح در قالب جشنواره و با محوریت تولید، برگزار شده و محصولاتی به عنوان آثار برتر برگزیده و تجلیل شدند، ابراز داشت: این دوره با محوریت پژوهش، ابعاد و جوانب طراحی، تولید، توزیع و مصرف کالاهای فرهنگی در سبک زندگی ایرانی اسلامی را در محورهای مختلف مد نظر قرار داده است.

رحمانی با بیان اینکه طرح کالاهای فرهنگی در سال 93 در قالب جشنواره طرح ریزی، و دبیرخانه و شورای سیاست گذاری آن تشکیل شد، تصریح کرد: در دومین دوره از این طرح با آسیب شناسی های انجام شده، با تغییر ماهیت در این زمینه روبرو بودیم و شکل جشنواره به صورت جایزه کالاهای فرهنگی تغییر یافت.

وی با بیان اینکه یکی از موضوعات اصلی دومین دوره جایزه کالاهای فرهنگی، نوشت افزار می باشد، عنوان داشت: این دبیرخانه به منظور معرفی جایزه کالاهای فرهنگی و نیز برقراری ارتباط و تعاملات بیشتر با طراحان و تولیدکنندگان نوشت افزار در نمایشگاه ها حضور پیدا می کند.

رئیس اداره نمایشگاه ها و فعالیت های فرهنگی اداره کل مجامع تشکل ها و فعالیت های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اهمیت نوشت افزار در شکل دهی شخصیت و تغییر ذائقه فرهنگی دانش آموزان به ویژه در سالهای اولیه تحصیل کمتر از سایر محصولات فرهنگی نیست، افزود: طراحان و تولید کنندگان نوشت افزار می بایست به این مقوله نگاه ویژه تری داشته باشند و مسائل فرهنگی را نسبت به مسائل اقتصادی صرف، در اولویت قرار دهند.

وی با اشاره به سه بخش کلی دومین جایزه کالاهای فرهنگی، گفت: جایزه کالاهای فرهنگی با رویکرد خلاقیت و نوآوری در طراحی و تولید، پژوهش در زمینه مصرف کالاهای فرهنگی، تقدیر از پژوهش های انجام شده و ارائه مقالات و نمایشگاه تولیدات کالاهای فرهنگی تشکیل شده است.

رحمانی افزود: پژوهش در زمینه کالاهای فرهنگی، شناسایی پژوهش های انجام شده در سالهای گذشته و معرفی و تقدیر از آن ها، دریافت مقاله و پژوهش های تخصصی برای جشنواره، سمینار علمی، نشست های تخصصی و کارگاه های آموزشی از دیگر اهداف این طرح است.

وی با بیان اینکه بخش پژوهش، در دومین جایزه کالاهای فرهنگی، ابعاد و جوانب طراحی، تولید، توزیع و مصرف کالاهای فرهنگی در سبک زندگی ایرانی اسلامی را طبق محورهای مختلف مد نظر قرار داده است، ادامه داد: نقش نهادهای حاکمیتی در ایجاد بستر، تقویت تولید و بازار کالاهای فرهنگی، دانش و ارزش های بومی در طراحی و تولید کالای فرهنگی از محورهای مورد نظر پژوهش است.

رئیس اداره نمایشگاه ها و فعالیت های فرهنگی اداره کل مجامع تشکل ها و فعالیت های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اداره مجامع افزود: علوم و فناوری های نو در طراحی و تولید کالای فرهنگی، بومی سازی کالاهای جهانی باتوجه به شاخصهای فرهنگ ایرانی اسلامی، نیازسنجی و شناخت مخاطب در طراحی و تولید کالاهای فرهنگی، طراحی و تولید برای کودکان با ابعاد و مؤلفه های فرهنگ ایرانی اسلامی، جایگاه صلح، محیط زیست و تفاوت های فرهنگی در طراحی و تولید کالاهای فرهنگی، عوامل مؤثر بر خرید و مصرف کالاهای فرهنگی در جامعه ایران، نقش مجامع و تشکل های غیر دولتی و مردمی در ترویج کالاهای فرهنگی، کارافرینی و فرصت های شغلی در تولید کالاهای فرهنگی، بازارپردازی و ساخت بازارهای نو در عرضه کالاهای فرهنگی، نقش رسانه ها در مصرف کالاهای فرهنگی، شیوه های ورود و عرضه کالاهای فرهنگی به بازار جهانی و روش های و شاخص های ارزشیابی کالاهای فرهنگی از دیگر محورهای این پژوهش ها است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جایگاه و اهمیت دیپلماسی فرهنگی، اظهار داشت: دیپلماسی فرهنگی متفاوت از دیگر ساختارهای دیپلماسی است و در حقیقت به دور از رفتارهای خصمانه و تقابل مردمی در برابر آن است، از این رو دیپلماسی فرهنگی یکی از راهکارهای ارزشمند تعامل فرهنگی و ارزش افزایی فرهنگی کشور است.

رحمانی با بیان اینکه فرهنگ بستر تحولات و ارتباطات با تعریفات و کارکردهای مختلف است، ادامه داد: طرح حمایت از ترجمه و انتشار کتاب ایران در بازارهای جهانی با هدف گسترش زبان، فرهنگ و ادبیات ایران و تسهیل روابط فرهنگی با جهان از طریق نخبگان فرهنگی و هنری، برنامه ریزی شده است.

رئیس اداره نمایشگاه ها و فعالیت های فرهنگی اداره کل مجامع تشکل ها و فعالیت های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: کتاب های ادبیات داستانی و غیر داستانی معاصر، هنر، اسلام و ایران شناسی و کودک و نوجوان از موضوعات این طرح است و ناشران خصوصی، مولفان، مترجمان و تصویرگران می توانند در این طرح شرکت کنند.

مسابقه پوستر اقتصاد مقاومتی در نمایشگاه کتاب تبریز برگزار شد

علی محرمی مسئول کمیته برنامه های جنبی چهاردهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز با اشاره به برگزاری مسابقه پوستر اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: این مسابقه با حضور 15 نفر از هنرمندان و با موضوع اقتصاد مقاومتی برگزار شد.

وی افزود: مقام معظم رهبری که به تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی پرداختند، به طور ویژه و مؤکد ضرورت گفتمان سازی را به اصحاب قلم و اندیشه و مسئولین یادآوری فرمودند.

محرمی گفت: اقتصاد مقاومتی آن چنانکه از سیاست ها و بیانات ایشان برمی آید، در حقیقت به تحولات ساختاری در نظام اقتصادی کشور اشاره دارد که تحقق آن در گرو عزم و همکاری عمومی مردم برای بازنگری و تغییر در سطوح خرد تا کلان اقتصادی است و بر این اساس مسابقه پوستر با محوریت و موضوع اقتصاد مقاومتی در کنار بزرگ ترین رویداد فرهنگی منطقه طراحی و اجرا شد.

وی ادامه داد: سید رضی رضوی، جلال پیر مرز آبادی و آیسان شیوا داوری مسابقه پوستر اقتصاد مقاومتی را بر عهده داردن، و در اختتامیه این مسابقات که در روز جمعه برابر با 30 مهر برگزار خواهد شد از سه نفر در این حوزه تجلیل خواهد شد.

مسابقه تصویرگری قصه های قرآن در نمایشگاه کتاب تبریز برگزار شد

علی محرمی مسئول کمیته برنامه های جنبی چهاردهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز گفت: قرآن کریم با زلال حکمت و معرفتی که در چشمه سار آیاتش جاری است همواره اندیشه ها و دل های مشتاق را مجذوب خویش ساخته است و داستان های قرآنی، سوژه های ناب و پرمحتوایی را برای هنرمندان عرصه های مختلف جهت خلق آثار ماندگار فراهم می کند.

وی هدف از برگزاری این مسابقه را توسعه، تبلیغ و ترویج معارف قرآن کریم و ترغیب و تشویق هنرمندان جوان و فرهیخته به پرداخت و تأمل بیشتر در آیات قرآن کریم عنوان کرد.

محرمی گفت: این مسابقه با موضوع داستان های قرآنی برگزار و تاکید بر خلاقیت و ذوق هنری در خلق بهتر و گویاتر تصاویر از زوایای گوناگون با استفاده از تکنیک های نوین است.

وی ادامه داد: سید رضی رضوی، جلال پیر مرز آبادی و آیسان شیوا داوری مسابقات تصویر گری قرآن را بر عهده دارد، و در اختتامیه این مسابقات که در روز جمعه برابر با 30 مهر برگزار خواهد شد از سه نفر در حوزه تصویرگری قصه های قرآنی تجلیل خواهد شد.

نام نویسی از زائران اربعین حسینی در نمایشگاه کتاب تبریز

غرفه حج و زیارت استان آذربایجان شرقی در چهاردهمین نمایشگاه کتاب و چهارمین نمایشگاه قرآن و عترت با نام شهدای منا، از 26 مهرماه تا یکم آبان ماه از ساعت 10 صبح تا 8 عصر در محل نمایشگاه بین المللی تبریز آماده بازدید علاقه مندان کتاب است.

غرفه شهدای منای حج و زیارت استان آذربایجان شرقی در سالن شهریار، با ارائه کتب متنوع در حوزه های تاریخی، اعتقادی، مناسک، ادعیه و زیارت، آموزشی، مهدویت و شیعه شناسی، حج تمتع، عمره مفرده و عتبات عالیات به بازدید کنندگان، حضوری فعال دارد.

بر اساس این گزارش، در غرفه حج و زیارت از متقاضیان و مشتاقان حضور در مراسم اربعین حسینی نیز در سامانه سماح ثبت نام بعمل می آید.
چهاردهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز و چهارمین نمایشگاه قرآن و عترت از بیست و ششم مهر تا اول آبان ماه جاری از ساعت 10 صبح الی 20 در نمایشگاه بین المللی تبریز برپاست.

معاون وزیر ارشاد از بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان بازدید کرد

سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز به همراه فرماندار تبریز و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان در خانه پروین اعتصامی بازدید کرد و در جریان فعالیت های بنیاد قرار گرفتند.

ابوالفضل علیمحمدی، مدیرعامل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان در این دیدار که با حضور جمعی از اساتید و پیشکسوتان فرهنگی و هنری منطقه همراه بود، در سخنانی به ارائه گزارشی از فعالیت ها و برنامه های این بنیاد پرداخت و اظهار داشت: آذربایجان همواره در طول تاریخ مهد پرورش اندیشمندان و مفاخر برجسته در عرصه های مختلف فرهنگی، هنری و ادبی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: پس از تأمین منابع مالی پایدار برای بنیاد، با حمایت تمامی نویسندگان، هنرمندان و اهالی ادب آذربایجان و همچنین تعامل با سازمان ها و نهادهای مرتبط در تشکیل کارگروه های تخصصی با هدف حفظ و صیانت از فرهنگ، هنر و ادبیات آذربایجان گام بر می داریم.

علیمحمدی با تأکید بر این که صیانت از فرهنگ آذربایجان موجب مستحکم تر شدن وحدت ملی خواهد بود، تصریح کرد: این بنیاد که یکی از وعده های محقق شده دولت تدبیر و امید بوده است، در راستای تحقق مطالبات مقام معظم رهبری، مسؤولان نظام و انتظارات مردم آذربایجان گام برمی دارد.

همچنین سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی با اشاره به تاریخ، فرهنگ، تمدن و هویت منطقه آذربایجان اظهار داشت: به گواه تاریخ؛ فرهنگ و هنر آذربایجان همواره سراسر کشور، جهان اسلام و دیگر ملت های جهان را تحت تأثیر قرار داده است.

وی با تأکید بر حمایت و پشتیبانی از برنامه های بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان اظهار داشت: تعامل میان اندیشمندان و مفاخر فرهنگی، هنری و ادبی منطقه در کنار حمایت متولیان فرهنگی کشور می تواند در تحقق برنامه های بنیاد نقشی مؤثر و سازنده داشته باشد.

گفتنی است، در پایان این نشست که با تبادل نظر میان اساتید و صاحب نظران فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان همراه بود؛ حکم استاد علیمحمدی به عنوان مدیرعامل و دیگر اعضای هیات مدیره بنیاد فرهنگ، هنر و آذربایجان که به امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده است، از سوی معاون وزیر اعطا گردید.

-- با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى نماييد --

نگارنده : پويا ط.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

عقل اگر داند که دل دربند زلفش چون خوش است ««« »»» عاقلان ديوانه گردند از پی زنجير ماحمایت از ناشران و اعطای یارانه خرید کتاب می تواند در رونق بیشتر بازار نشر اثرگذار باشد


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : پويا ط.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : استان ها
برچسب ها : یارانه , اعطای , رونق , کتاب , ناشران , اثرگذار

مطالب مرتبط