خشکی دریاچه ارومیه جان پنج میلیون آدمیزاد را به مخاطره می انداخت

خشکی دریاچه ارومیه جان پنج میلیون انسان را تهدید می کرد

ارومیه -استاندار آذربایجان غربی نقل کرد: خشکی دریاچه ارومیه جان پنج میلیون انسان را به مخاطره میانداخت اما با تدابیر دولت یازدهم و همراهی برخی کشورها، اقدامات خوبی در راستای احیای این دریاچه انجام و مرحله تثبیت را با موفقیت پشت سر گذاشت.

قربانعلی سعادت روز چهارشنبه در دیدار با زوج ها سفرای کشورهای خارجی در کشورمان افزود: در حدود 2 دهه گذشته با نبود مدیریت و افزایش مصرف آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، زمینه خشک شدن این دریاچه به وجود آمد و در صورتی که این روند ادامه کشف میکرد، معضلات اساسی زندگی کرد محیطی برای کشور، منطقه آذربایجان و حتی برخی کشورهای همسایه به وجود میامد.
وی افزود: با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید، اهتمام خاصی برای پیش گیری از خشک شدن دریاچه و تبعات بعدی آن مورد استفاده قرار داده شد و علاوه بر اجرای نقشهای تامین آب، اقدامات مثبتی در راستای مکانیزه کردن بخش کشاورزی و بهره گیری از تکنولوژیهای نوین در راستای کاهش میزان مصرف آب در این بخش به اجرا درآمد.
وی بیان کرد: دولت تمام توان خود را برای احیای دریاچه ارومیه به کار بسته است و قادر بودیم با موفقیت مرحله تثبیت آب دریاچه را به اتمام رسانده و وارد مرحله احیای آن شویم که تراز مثبت دریاچه ارومیه در سال جاری گواه این موضوع است.
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به همکاری دیگر کشورها در راستای اجرای برنامه های احیایی دریاچه ارومیه ادامه داد: کشورهای روسیه و کشور ژاپن در 2 سال اخیر، همکاری های خوبی در احیای دریاچه ارومیه با دولت کشورمان داشته اند و امیدواریم نظیر این همکاری ها با دیگر کشورها نیز برقرار شود.
سعادت نقل کرد: از پنج هزار کیلومتر مربع مساحت دریاچه ارومیه، حدود یک هزار کیلومتر غیرقابل احیاست که برای بهره برداری خوب تر از این سطح، می شود از تجربه های کشور مالزی در ایجاد پارک های طبیعی و مصنوعی بهره گرفت.
زوج ها سفرای کشورهای خارجی مقیم در کشورمان امروز مهمان ستاد احیای دریاچه ارومیه بودند و از حالت دریاچه و حواشی آن بازدید کردند.
در وقت حاضر تراز آبی دریاچه ارومیه 1270.46 متر است در حالی که این میزان در وقت مشابه سال گذشته 1270.04 متر بود.
دریاچه ارومیه دومین دریاچه شور دنیا است که در 20 سال گذشته با بحران شدید کم آبی مواجه شده و از پهنه 5700 کیلومتری آن تنها حدود 10 درصد باقی مانده است و با تداوم این امر هم اکنون نزدیک به سه میلیارد متر مکعب آب در آن وجود دارد.
پیش از این حالت، میزان آب موجود در دریاچه ارومیه تا 32 میلیارد متر مکعب نیز رسیده بود.
در تراز اکولوژیک 1274.1 متری دریاچه ارومیه، میزان آب باید 14 میلیارد متر مکعب باشد.
از 2 سال قبل با اجرای برنامه های ستاد احیای دریاچه ارومیه در راستای تثبیت حالت فعلی، روند خشکی سالهای گذشته دریاچه ارومیه متوقف شده و این دریاچه شرایط تثبیت را می گذراند.
لایروبی 120 کیلومتر از رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه و اجرای طرح 25 کیلومتری اتصال زرینه رود به سیمینه رود از جمله اصلی ترین عوامل افزایش آب ورودی به دریاچه ارومیه و افزایش سطح تراز آبی آن بوده است.
همچنین رواناب به تصویب رسانده شده در حوضه آبریز در سال آبی جاری حدود یک میلیارد و 500 میلیون متر مکعب بیشتر از سال آبی گذشته بوده که موجب افزایش سطح تراز این دریاچه شده است.
آغاز عملیات حفاری سیستم حفار شماره دو از شهریورماه و حفاری حدود 10 کیلومتر از تونل 36 کیلومتری انتقال آب سد کانی سیب، آغاز عملیات تالابی سد سیلوه از تیرماه و انتقال آب آن به دریاچه ارومیه در آذر ماه به میزان 150 میلیون مترمکعب در سال، پیشرفت قابل ملاحظه در عملیات انتقال آب پساب شهر تبریز به دریاچه ارومیه و توسعه شبکه فاضلاب شهر ارومیه، بهره برداری کامل از تمامی نقشهای لایروبی رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه در استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی به طول کل 250 کیلومتر، تحقق 24 درصدی صرفه جویی در مصرف آب کل حوضه از طریق پروژه های مطالعاتی و اجرایی بخش های آب و کشاورزی در دست اجرا و رهاسازی 250 میلیون مترمکعب آب مازاد سدهای حوضه در زمستان از جمله برنامه های احیای این پهنه آبی است.
8137/2093**1596
خبرنگار: سیده فاطمه سجادی**انتشاردهنده: عباسعلی نقی یان


_____________________

تهیه و تدوین: آزادمهر چ.

طبیعت در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

پس از ملازمت عيش و عشق مه رويان ««« »»» ز کارها که کنی شعر حافظ از بر کنخشکی دریاچه ارومیه جان پنج میلیون آدمیزاد را به مخاطره می انداخت


TT / 79 --- TP / 11%

گردآوری شده توسط : آزادمهر چ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : ارومیه
برچسب ها : دریاچه , انسان

مطالب مرتبط