خواندنی ها با برترین ها (۱۵۳) (5 عکس)

خواندنی ها با برترین ها (۱۵۳)

در این شماره از خواندنی‌ها با ۱۰۰ پرسش از آلن دوباتن، یک رمان جاسوسی، اثری درباره‌ی عشق و... آشنا شوید.

محمودرضا حائری: در این شماره از خواندنی ها با 100پرسش از آلن دوباتن، یک رمان جاسوسی، اثری درباره ی عشق و... آشنا شوید.

100 پرسش جعبه ابزاری برای گفتگو

 • آلن دوباتن
 • ترجمه ی علی کاظمیان
 • نشر نو
 • چاپ اول: 97

عکس شماره 1 ⇩

گاهى در مهمانی ها و دورهمى ها همه ساکت می نشینند و حرفى در کار نیست و هر کاری هم می کنیم هیچ موضوع جالبی برای گفت و گو پیدا نمی کنیم. شاید یک دلیلش این است که موضوعات و تجربه های مشترکمان را فراموش کرده ایم و اصلاً دیگر به آنها فکر نمی کنیم.

شروع کردن یک گفت و گوی خوب کار آسانی نیست. یک گفت و گوی عالی همیشه با سوالی عالی توسط یک نفر آغاز می شود. «جعبه ابزار گفت و گو» مهمانی تازه وارد است که با یک پرسش به سادگی به یادمان می آورد که می توانیم دربارهٔ چه چیزهایی با هم حرف بزنیم؛ چه خاطراتی را زنده کنیم؛ چه لذت هایی را مرور کنیم؛ چه ناگفته هایی را بگوییم تا به وادی خیال های دور و درازمان کشیده شویم.

داخل این مجموعه، کارت هایی زیبا می بینید که بر آنها صد مورد از بهترین پرسش های مطرح نقش بسته است. تنها چندتایى از این پرسش ها می تواند هر مهمانی و دورهمی را گرم و پر از حرف و خنده کند. با این پرسش ها می توانید یک دل سیر، از چیزهایی که هیچ وقت فرصتش را نداشته اید، حرف بزنید و بشنوید و بگویید و بخندید.


طبقه و قشربندی اجتماعی

 • رزماری کرامپتون
 • ترجمه ی هوشنگ نایبی
 • نشر نی
 • چاپ اول:97

عکس شماره 2 ⇩
عکس خواندنی ها با برترین ها (۱۵۳)

این کتاب تحلیلی است از مفهوم قشربندی اجتماعی و طبقه ی اجتماعی، و نگاهی است اجمالی به تاریخ چارچوب هایی که برای درک و تبیین تداوم نابرابری های اجتماعی پدید آمده است. همچنین در این کتاب، به میراث کلاسیک تحلیل طبقاتی و کارهای مارکس و وبر اشاره می شود. سپس نحوه ی اندازه گیری ساختار طبقاتی عنوان می شود که تلاش منظمی است برای عملیاتی کردن ساختار طبقاتی برحسب تقسیم بندی ساختار شغلی. در اینجا، هم طرح های طبقاتی رسمی مورد کندوکاو قرار می گیرد، هم طرح های جامعه شناختی، و هم طرح هایی که محققان سیاست پژوهی و بازارپژوهی به کار می برند.

سپس، بعد فرهنگی طبقه با شرحی از مفهوم «پایگاه» همراه با مفهوم «شهروندی» مارشال و رویکرد بوردیو به طبقه همراه با کاربردهای این رویکرد در کندوکاو طبقه ی متوسط و طبقه ی کارگر به میان می آید. و سرانجام نقش خانواده در بازتولید نابرابری های طبقاتی و تحرک اجتماعی مطرح می شود.


سنگ نبشته ای بر گور یک جاسوس

 • اریک امیلر
 • ترجمه ی رامین آذربهرام
 • انتشارات نیلوفر
 • چاپ اول:97

عکس شماره 3 ⇩
عکس خواندنی ها با برترین ها (۱۵۳)
سنگ نبشته ای برای گور یک جاسوس از جذاب ترین داستان های امبلر است و در ادبیات جاسوسی اثری کلاسیک محسوب می شود. این کتاب که در ابتدا به صورت پاورقی در روزنامه دیلی اکسپرس چاپ می شد جزء ده رمان برجسته تاریخ ادبیات جاسوسی به انتخاب مجله ایندیپندنت است. امبلر با نبوغ منحصر به فرد و طنز استثنایی خود داستانی جذاب و پرکشش را روایت می کند که در میان آثار مشابه در گونه تریلر یک سر و گردن بالاتر می ایستد. به قول منتقد کتاب روزنامه واشنگتن پست: «کسی که آثار امبلر را نخوانده باشد دلهره واقعی را تجربه نکرده است.»


علم عشق

 • جان گاتمن
 • ترجمه ی هاشم پوریامهر
 • نشر دانژه
 • چاپ اول:97

عکس شماره 4 ⇩
عکس خواندنی ها با برترین ها (۱۵۳)
کتاب حاضر، در نوع خود اثر کم نظیری درباره ی روابط عاطفی و زناشویی است. این کتاب محصول سال ها تجربه ی علمی گروهی است که رفتارهای زوجین را به طور خلاقانه ای صورت بندی ریاضی کرده اند. کتاب شامل ارایه 46 اصل عشق، چهارسوار ویرانگر، پنج دستورالعمل ایجاد، حفظ و تداوم روابط خوب و انواع پنج گانه زوج ها پرداخته است.

خواننده ممکن است در آغاز، عنوان کتاب را قدری غریب و نامعمول ببیند زیرا بارها این شعر را زمزمه کرده است که: بشوی اوراق، اگر همدرس مایی که درس عشق در دفتر نباشد نویسنده کتاب با پشتوانه چهل سال کار و تحلیل رفتار زوج ها در موقعیت های مختلف، به این نتیجه ی مهم نایل شده که وقتی عشق در روابط میان زوج ها جاری می شود، بررسی آن به مدد علم امکان پذیر و روند آن پیش بینی پذیر می شود. با روش هایی که در این کتاب توصیف و تبیین شده، با درصد بالایی از اطمینان- حالت های مختلف نظیر روابط شاد پایدار- ناشاد پایدار- شاد ناپایدار و ناشاد ناپایدار و وقوع طلاق را می شود پیش بینی کرد. امید و اطمینان دارد که مطالعه ی کتاب برای مشاوران خانواده، زوج درمانگرها، روان شناسان، روانپزشکان، مددکاران اجتماعی بسیار سودمند خواهد بود.


زن غیر ضروری

 • ربیع علم الدین
 • ترجمه ی هرمز گیلیانه
 • نشر قطره
 • چاپ اول:97

عکس شماره 5 ⇩
عکس خواندنی ها با برترین ها (۱۵۳)
نامزد نهایی جایزه ی حلقه ی منتقدان ملی آمریکا نامزد نهایی جایزه ی ملی کتاب عالیه صالح در آپارتمانش در بیروت تنها و در محاصره ی انبوه کتاب هایش زندگی می کند. عالیه ی تنها، بی فرزند و مطلقه «زائده ی غیرضروری» خانواده اش است. این زن صریح اللهجه که دنیای خود و گذشته ی پیچیده اش را از دریچه ی آثار ادبی فاخر می بیند سالییکی از کتاب های محبوبش را به عربی ترجمه و آن گاه گوشه ای انبار می کند. ترجمه هایش را هرگز هیچ کس نخوانده است.

خواننده با ذهن بازیگوش عالیه در سرک کشیدن هایش به حال و گذشته ی بیروت همراه می شود. ملاحظاتی رنگارنگ در باب ادبیات، فلسفه و هنر با تاخت وتاز خاطراتی از جنگ داخلی لبنان و گذشته ی پرتلاطمِ خودِ عالیه درهم می آمیزد. عالیه، در حالی که سعی می کند بر بدن رو به سال خوردگی و غلیان خودجوش احساساتش غلبه کند، با فاجعه ای غیر قابل تصور، که تتمه ی زندگی اش را تهدید می کند، مواجه می شود. ربیع علم الدین روایتی ظریف از زندگی یک زن در خاورمیانه به دست می دهد.

____________________________________

تهیه و تدوین: شيدا ز.

کتاب و ادبیات در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حافظ ار ميل به ابروی تو دارد شايد ««« »»» جای در گوشه محراب کنند اهل کلامخواندنی ها با برترین ها (۱۵۳) (5 عکس)


TT / 0 --- TP / 0%گردآوری شده توسط : شيدا ز.
تاریخ گردآوری : 2018-04-28
در دسته بندی :
برچسب ها :
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :