همه رو با شما خودتان مقایسه نکنید!

همه رو با خودتان مقایسه نکنید!

وقتی از خودتان راضی نیستید و مدام خودتان را با دیگران مقایسه می کنید، دچار نوعی مریضی و ضعف هستید. در واقع شما یادتان رفته است که خودتان را با ابزارهای خودتان قضاوت کنید. حال نگاه بکنیم چطور قادر هستیم خودتان را ارزشمند نگاه بکنید و کمتر برای خودتان خط و نشان بکشید؟

نخستین گام برای رهایی شما از احساس ناتوانی و داشتن اعتماد به نفس این است که خود را دست کم نگیرید و عبارت مقایسه را از فرهنگ کلمات خود کنار زنید، زیرا با گذاشتن خودتان در معرض مقایسه، خود را ناتوان تر احساس می کنید. به علاوه خوب تر است از آنچه دارید راضی  باشید، زیرا در غیر این صورت قادر نیستید احساس آرامش و رضایت خاطر داشته باشید.

*چطور مقایسه خودمان را با دیگران متوقف کنیم؟

– شناخت ویژگی های خود
 پیش از هر چیزی باید درک کنید که شما یک فرد مستقل هستید با کلکسیون ویژگی های منحصر به فرد که تنها ویژه خود شماست که کس دیگری ندارد.

– به شیوه خودتان حرکت کنید
زماتی که پیگیر پیشرفت خودتان هستید، حالت منحصر به  فرد خودتان را آزمایید. برای مثال، اگه نسبت به دوستانتان زمان بیشتری برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد خود صرف می کنید، می توانید به فعالیت کردن تمام وقت خود اندیشید، یا به اینکه در حال اداره یک خانواده هستید یا اینکه مسئولیت مواظبت از پدر و مادر سالخورده خود را پذیرفته اید. هر فرد حالت منحصر به  فرد خود را دارد که او را توانمندتر یا محدودتر می کند. به شرایط خودتان اندیشید که چطور عامل پیشرفت تان می شود.

– برای بهبود قابلیتهای خود تلاش کنید
به جاهایی که قادر هست به پیشرفت تان یاری رساند، توجه داشته باشید، به کلاس ها، کارگاه ها و یا تجربه هایی که به افزایش مهارت های شما منجر می شود. این کار اعتماد به نفس شمارا زیاد میکند و به شما یاری میرساند که جایگاه و ارزش خود را یابید.

– با خودتان مسابقه دهید
بسیاری از ورزشکاران و هنرمندان تراز نخست نقل کرده اند که آن ها با خودشان مسابقه میدهند. آن ها به طور مستمر سعی می کنند برای بهبود شخصیت خود تلاش کنند؛ که یک راه خوب برای زیاد کردن اعتمادبه نفس و رسیدن به اهداف بالاتر و بالاتر است.

– به مکان حسادت، از دیگران قدردانی کنید
این یک مزیت است که دیگران قادر هستند برای شما به حساب بیاورند. اگه شما دوستانی داشته باشید که موفقیت های بالایی کسب کرده اند، امکان می دارد با شبکه ای از افراد کامیاب به خودتان یاری رسانید که به موفقیت های بیشتری در زندگی دست یابید. به مکان آن که به موفقیت آن ها حسادت کنید، از موفقیت آن ها برای کمک به خودتان بهره مند شوید.

– گاهی اوقات ریسک پذیر باشید
 وقتی که یاد میگیرید که خودتان را با ابزار خودتان قضاوت کنید، به شما احساس آزادی بیشتری برای شروع های کوچولو می دهد و ریسک های افزایشی را به همراه دارد. این ریسک ها به شما این توانایی را می دهد که از خودتان خوب تر شوید و از خودتان جلو بزنید. اغلب چیزی که مانع می شود افراد از خودشان جلو بزنند این است که از ریسک کردن به وحشت مییافتند.خودتان را با ابزارهای خودتان قضاوت کنید

– مربی خود باشید
مربیگری به شکل های فرق می داری وجود دارد. مربی هایی وجود دارند که با تحقیر و فریاد بر سر بازیکنان خود با آن ها برخورد می کنند. بعضی ها به رشد اصرار دارند، به ورزشکاران فشار وارد می کنند که با سرعتتر باشند، بیشتر بپرند و یا به دوردست تر شنا کنند اما این کارها را با عشق و حمایت به انجام میرسانند.

کسی که با عشق مییاموزد و حمایت می کند، متعادل ترین و به طورکلی انسانی تر است.

– جملات درونی خود را اصلاح کنید
 یک قیچی بردارید و تمام جملات و افکار درونی را که دائم به شما سرکوب می زند و باعث مقایسه کردن می شود اصلاح کنید. این جملات باعث می شود که شما افراد ضعیف و ناتوانی جلوه داده شوید، بعضی زمانها اطرافیان مان هم با بهره گیری از این جملات فاتحه روح و فکر و نظرات ما را می خوانند مثلا وقتی به ما می گویند چرا مثل بقیه نمییاندیشی؟! این چه افکاری است که تو داری؟! چرا نمی توانی مثل بقیه رفتار کنی؟ یا اگه همه شبیه شما رفتار کنند چه می شود… شما را دچار شک و تردید می کنند تا به نظرات دیگران بیشتر از خودتان دقت دارید.

 – منفعل نباشید
خودتان و افکار و احساسات و نظرات خود را دست کم نگیرید اگه زیادی به خلاقیت ها و ویژگی های دیگران دقت دارید نسبت به خودتان و قابلیتهای تان بی پرداخته میشوید و ناخودآگاه بی خیال اندیشیدن می شوید چون آن وقت اندیشیدن خود را بی نتیجه و بی خاصیت آگاهی میدارید و مبدل میشوید به یک آدم منفعل که چشم و گوش و دهانش به نظرات و افکار دیگران است و از خود هیچ چیز ندارد.

 – به کسانی که شما را مقایسه می کنند دقت ندارید
آدم هایی که دائم دست به مقایسه شما با دیگران می زنند می خواهند شما آن چه هستید نباشید، بنابراین حرف های آنان را گوش دهید و ضعف های خودتان را تشخیص دهید، اما جوگیر نشوید و بر احساس و فکر خود در رابطه با انجام کار درست، تاکید کنید.

– بهره گیری از تجربه زندگی افراد کامیاب
می توانید به زندگی افراد کامیاب و بزرگی که در تاریخ وجود دارند سری بزنید و نگاه بکنید که آن ها چه طور قادر بوده اند با تأکید بر عقاید و نظرات خود پله های موفقیت را گذرانند. به این هم دقت دارید که آن ها با احساس تنهایی خود در عقاید و نظرات شان شکست داده اند. چون خیلی از ما آدم ها به دلیل اینکه دیگران افکار و عقاید ما را ندارند و احساس تنهایی می کنیم بی خیال افکارمان می شویم و از آن می گذریم.

 خراسان

اخبار مرتبط :

براى بالا بردن سطح کيفى سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد

گردآورنده: فرشيد و.

روانشناسی و خانواده در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سال‌ها پيروی مذهب رندان کردم
««« »»»
تا به فتوی خرد حرص به زندان کردم

همه رو با شما خودتان مقایسه نکنید!

TT / 131 — TP / 13%

نظر دهید