8 خوردنی انرژی قسمت و سودمند (3 عکس)

8 ماده غذایی انرژی بخش و مفید

برای همه ما رقم میخورد که در مقاطعی از زندگی دچار کمبود انرژی شویم. احساس ضعف می کنیم. بی انگیزه هستیم. انرژی انجام کاری را نداریم. بنابراین اولین چیزی که به فکرمان می رسد این است که افسرده شده ایم. این وسط بسیاری زود دست به کار می شوند و وارد اولین داروخانه می شوند.
روزنامه آرمان: برای همه ما رقم میخورد که در مقاطعی از زندگی دچار کمبود انرژی شویم. احساس ضعف می کنیم. بی انگیزه هستیم. انرژی انجام کاری را نداریم. بنابراین اولین چیزی که به فکرمان می رسد این است که افسرده شده ایم. این وسط بسیاری زود دست به کار می شوند و وارد اولین داروخانه می شوند.

چندین دارو اعصاب و آرامبخش و ضداسترس تهیه میکنند به امید این که خود را از جهان و غم هایش رانند. برخی دیگر نیز تا قادر هستند استراحت میکنند به گمان این که خسته هستند و باید خوابند. بعضی دیگر نیز خود را به قهوه خوردن می بندند تا شاید خواب و کرختی از سرشان بپرد و بتوانند به کارشان ادامه دهند. اما هیچ‌یک از این راه حل ها چاره ساز نیست. معضل شما این است که انرژی کم آورده اید و کمی ضعیف شده اید. در نتیجه نیاز دارید تحول کوچولوای در برنامه غذایی تان بدهید و کمی مواد غذایی حال خوب‌کن خورید. در ادامه با این مواد غذایی انرژی‌بخش بیشتر آشنا می‌شوید.

سالاد تبوله
تصویر و عکس شماره 1 ⇩
تصویر و عکس 8 ماده غذایی انرژی بخش و مفید

پیشنهاد میدهیم کمی بلغور، لیموترش و گوجه فرنگی تهیه کند شده نیز به سالادتان افزایید تا حالتان بهتر و بهتر شود. یادتان باشد که مصرف جعفری خام ویتامین بیشتری را به بدن می رساند. حال آن که جعفری طبخ شده در آش، سوپ یا خورش ۵۰ درصد ویتامین های خود را از دست می دهد.

شکلات مشکی

کاکائوی موجود در شکلات مشکی سرشار از منیزیم است که در واکنش های فیزیولوژیکی بدن و روح و روانمان تاثیر دارد. علاوه بر این کاکائو حاوی پولیفنول است. این آنتی اکسیدان در مقابله با خستگی نقش نقش می داری دارد. پیشنهاد میدهیم که روزانه ۱۰ گرم شکلات مشکی خورید تا حالتان خوب شود

انگور مشکی

چنانچه در مناطقی میزیید که به انگور فرنگی دسترسی دارید حتما از آن خورید. انگور مشکی یک میوه شگفت انگیز برای کسب انرژی و شادمانی به حساب مییاید. هر ۱۰۰ گرم از این حبه های مشکی رنگ و آبدار حاوی حدود ۲۰۰ میلی گرم ویتامین C هستند. یادتان باشد که انگور مشکی منبع آنتی اکسیدان ها است که از سالخوردگی زودهنگام سلول ها پیش گیری کرده و به احیای سلولی مدد زیادی می کند.

کیوی

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس 8 ماده غذایی انرژی بخش و مفید
کیوی نیز جزو منابع خوب ویتامین C است. هر ۱۰۰ گرم از این میوه ۹۳ میلی گرم ویتامین C دارد. چنانچه در طول روز به یکباره انرژی کم می آورید و احساس خستگی می‌کنید به سراغ کیوی بروید. یادتان باشد که چنانچه از کیوی نرمنوش یا اسموتی آماده کنید ویتامین آن از نگاه کن نمی‌رود.

جعفری

جعفری یکی از در دسترس ترین سبزی های وجود می دارد. هر وقتی که قادر بودید، از این سبزی معطر طعم دار خورید. جعفری منبع خوب ویتامین C به حساب مییاید. هر ۱۰۰ گرم از این سبزی ۱۹۰ میلی گرم ویتامین C به بدن می رساند. خوب ترین روش افزایش جعفری مصرف سالاد تبوله یا همان سالاد جعفری است.

عسل

عسل حاوی آنزیم هایی است که از غدد بزاق زنبورها به دست مییاید. این ماده غذایی فایده آنتی باکتریال بالایی دارد و شما را از شر خستگی ناشی از ناخوشی های روزمره خلاص می کند. یادتان باشد که عسل سرشار از ویتامین های گروه ب مانند B۶،B۳ و B۹ است که برای سرحال شدن و تقسیم سلولی شگفت انگیز اند. از طرف دیگر عسل باعث احیای سلول های بدن می شود به این ترتیب نیز نقش نقش می داری در رفع خستگی دارد. پیشنهاد میدهیم از هر نوع عسل طبیعی بهره گیرید. لرزانک یا ‪ژله‬ رویال یا شاه انگبین توصیه خوب تری است.

فلفل دلمه‌ای قرمز

تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس 8 ماده غذایی انرژی بخش و مفید
وقت آن رسیده که چندین عدد فلفل دلمه ای تهیه بکنید و به منزل بیاورید. این فلفل گرد و قلمبه قرمز رنگ جزو منابع خوب ویتامین C به حساب مییاید.هر ۱۰۰ گرم فلفل دلمه ای حدود ۱۶۲ میلی گرم ویتامین C به بدن می رساند. این سبزی پرخاصیت انرژی زا است و باعث می شود در طول روز با شادمانی باشید. پیشنهاد میدهیم فلفل دلمه ای را به با دقت شسته و تهیه کند کنید و به صورت خام در سالاد یا کنار غذا خورید. چنانچه در هضم پوست آن دچار معضل هستید آن را به مدت چندین دقیقه داخل فر گذارید تا نرم شود. سپس قادر هستید پوست آن را به آسانی بکنید. پیشنهاد میدهیم روی میز کارتان همیشه فلفل دلمه ای داشته باشید و از آن به عنوان میان قول بهره گیرید. نگاه خواهید کرد خیلی زود حالتان خوب خواهد شد.

لیموترش

تمام اعضای خانواده مرکبات خستگی را در هم می پیچند و انرژی می دهند. لیموترش یک ماده غذایی شگفت انگیز برای کسب انرژی و بانشاطی است. البته وضعیت اسیدی و ترش آن برای همه خوشایند نیست. چنانچه شما هم این معضل را دارید آن را با پرتقال و گریپ‌فروت ترکیب نمایید. حتی قادر هستید به ترکیب آب لیموترش و عسل نیز اعتماد کنید. این شربت طبیعی فقط برای روزهای سرماخوردگی نیست. لیموترش همچنین باعث کاهش شاخص گلیسمی غذایتان می شود. پیشنهاد میدهیم غذاهایتان را با لیموترش خورید.

*نظرات شما مايه دلگرمى ماست*

تهیه از: شهناز ع.

تغذیه سالم و مناسب در بخش تغذیه و سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

هر که شد محرم دل در حرم يار بماند
««« »»»
وان که اين کار ندانست در انکار بماند

8 خوردنی انرژی قسمت و سودمند (3 عکس)

TT / 159 — TP / 18%

نظر دهید