نام خوزستان در لیست استان های نا امن غذایی کشور قرار گرفته است

نام خوزستان در لیست استان های نا امن غذایی کشور قرار گرفته است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: خوزستان به دلیل پایین بودن قدرت خرید مواد غذایی سالم جز استان‌های ناامن غذایی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ازاهواز،اسماعیل ایدنی امروز در پنجمین جلسه شورای سلامت خوزستان ضمن تشکر از زحمات و پیگیری جدی استاندار خوزستان برای رفع مشکلات حوزه سلامت استان اظهار داشت: سلامت یک امر فرابخشی بوده که حفظ و ارتقا آن نیازمند مدیریت کامل و جامعی است. بیش از 50 درصد از عوامل سلامت به مولفه های کلان اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی برمی گردد و بدون توسعه این زیرساخت ها نمی توان انتظار ارتقا سلامت را داشت.

وی افزود: با توجه به جمعیت خوزستان تعداد تخت های بستری و همچنین تعداد فضاهای فیزیکی برای درمان بیماران کم است. بعد از انقلاب اسلامی تا کنون هیچ بیمارستانی کلنگ زنی و به بهره برداری نرسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: 170 میلیارد تومان از منابع دولتی برای حوزه سلامت تعریف شده است که در ابتدای کار دولت بخشی از آن تامین و با حمایت های استاندار خوزستان نیمی از بیمارستان ها تجهیز و تکمیل شدند.

وی با بیان اینکه 35 میلیاردتومان برای تکمیل هزینه شد عنوان کرد: ساخت بیمارستان صنایع فولاد بعد از واگذاری به بخش خصوصی متوقف شد که با پیگیری های استاندار این بیمارستان به دانشگاه علوم پزشکی واگذار شد و قرار است با همکاری بنیاد برکت و همچنین مشارکت وزارت بهداشت برای بیماری های تنفسی ساخته شود.

ایدنی افزود: یکی از موضوعات عمده و مهم در حال حاضر مسائل بهداشتی جزئی و کلان است که بر اساس سیاست های کشور باید تمامی مردم اعم از شهری و روستایی تحت خدمات بهداشتی قرار گیرند.

وی با بیان اینکه 1100 نفر از جمعیت خوزستان حاشیه نشین هستند، گفت: بسیاری از بیماری های عفونی که در روستاها از بین رفته است در مناطق حاشیه ای و حاشیه نشین با گستردگی بالا وجود دارد که طرح جامع خدمات بهداشتی، مسئولان حوزه سلامت را ملزم به ارائه خدمات بهداشتی برای تمام مردم نموده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز به بیماری های غیر واگیردار اشاره کرد و افزود: بیماری های غیرواگیردار در جهان به یک مسئله مهمی تبدیل شده است و علت 50 درصد از بیماری های غیرواگیردار به الگوی غذایی افراد مربوط می شود.

وی تصریح کرد: استان های جنوبی کشور به دلیل داشتن یکی از سه معضل نداشتن غذای سالم، نداشتن قدرت خرید غذای سالم و عدم داشتن فرهنگ استفاده غذای سالم جزء استان های ناامن غذایی هستند و خوزستان نیز به دلیل پایین بودن توان اقتصادی برای خرید غذای سالم یکی از استان های نا امن غذایی است.

ایدنی افزود: به همین علت وزارت بهداشت تاکید دارد که برای رفع بیماری های غیرواگیردار مواد غذایی سالمی را در سبد غذایی مردم قرار دهد.

****انتها****

نگارش از : پيروز ی.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به دور گل منشين بی شراب و شاهد و چنگ ««« »»» که همچو روز بقا هفته‌ای بود معدودنام خوزستان در لیست استان های نا امن غذایی کشور قرار گرفته است


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : پيروز ی.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : لیست
برچسب ها :

مطالب مرتبط