داروی معالجه سرماخوردگی قادر می باشد در پیشگیری از بیماری سرطان مثانه اثرگذار است

داروی درمان سرماخوردگی می تواند در جلوگیری از سرطان مثانه موثر است

محققان ژاپنی متوجه شدند که یک داروی تجویزی برای درمان سرماخوردگی قادر هست در پیش گیری از گسترش سرطان مثانه نیز کاربرد داشته باشد.

پژوهشگران در پی مطالعه ای تازه دریافتند که مصرف نوعی داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی مانع از گسترش سرطان در موش ها می شود و همچنین مقاومت بدن آنها را در برابر شیمی درمانی کم میکند.

همین کشف کرده امید هایی را در زمینه درمان سرطانی بوجود آورد که سال 2014 فقط در انگلیس بیش از پنج هزار قربانی گرفت.
سرطان مثانه را می توان به دو نوع تقسیم کرد: تهاجمی به عضله که در مرحله 4 آن، 10 درصد امکان دارد بیمار پنج سال دوام آورد و نوع تهاجمی به غیرعضله که 90 درصد امکان پنج سال بقا وجود دارد.
برای نوع دوم سرطان مثانه معمولا داروهای متعارف این مریضی مانند سیسپلاتین cisplatin تجویز می شود، اما این مریضی به مرور مقاوم می شود و به سایر اندام ها تسری مییابد.
در امتحانهایی که در دانشگاه هوکایدو کشور ژاپن انجام شد، سلول های سرطان مثانه با آنزیمی نورانی علامت گذاری شدند که به محققان امکان می داد واکنش سلول ها به درمان را ردیابی کنند. سپس این سلول ها به موش ها آمپول زده شد.
این سلول ها به محض ورود به بدن موش ها تکثیر شدند و بعد از 45 روز تومورهای متاستاز کشف کرده در کبد، ششها و استخوان موش ها شناسایی شدند.
اما محققان دریافتند که تزریق فلوفنامیک اسید، دارویی که برخی مواقع برای درمان سرماخوردگی تجویز می شود، گرایشات تهاجمی سلول های سرطانی را از نگاه کن برد و موجب موثری مجدد داروهای شیمی درمانی شد.
سرطان مثانه که نهمین سرطان مرگبار در اروپا است، سال 2012 میلادی در سر تا سر دنیا حدود 165 هزار قربانی گرفت.
افرادی که زیاد سیگار می کشند، احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان مثانه دارند، طوری که حدود 50 درصد مردان دخانیاتی امکان ابتلا به سرطان مثانه را دارند و این مقدار در بانوان دخانیاتی به 31 می رسد.
 به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) از روزنامه ایندیپندنت،عوامل شغلی نیز در ابتلا اهمیت دارد، مانند کارگران صنایع رنگ و لاستیک سازی، نقاشی و نفت که بیشتر در معرض ابتلا هستند.

براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد

گردآورنده: رامين ژ.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آن يار کز او خانه ما جای پری بود ««« »»» سر تا قدمش چون پری از عيب بری بودداروی معالجه سرماخوردگی قادر می باشد در پیشگیری از بیماری سرطان مثانه اثرگذار است


TT / 67 --- TP / 19%

گردآوری شده توسط : رامين ژ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : داروی
برچسب ها : مثانه , سرطان , درمان

مطالب مرتبط