آیا دانشگاه می تواند انتقال دهنده فرهنگ گذشته ما باشد؟!

آیا دانشگاه می تواند انتقال دهنده فرهنگ گذشته ما باشد؟!

امروزه با وجود دایر بودن رشته مدیریت در اکثر مراکز دانشگاهی، مدیر کارآمد و با تجربه کم است و اصولا این انتظار وجود ندارد که این رشته ها تربیت کننده مدیران سطوح مختلف جامعه باشد.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، آیت الله اعرافی در قسمتی از کتاب "وحدت حوزه و دانشگاه" با عنوان آسیب شناسی دانشگاه مینگارد:

در هر کشوری دانشگاه ها از اصلیترین مراکز رشد و پیشرفت آن جامعه به حساب مییایند. وجود هرگونه نارسایی و آسیب در دانشگاه ها علاوه بر تهدید نخبگان، عارضه های سوئی برای همه افراد جامعه و نسل های آینده دارد. برای شناخت زیانهای دانشگاه در رشته ها و گرایش های مختلف باید استادان خبره به صورت عمیق و ریشه ای به تحقیق و مطالعه توجه بکنند و نتیجه پژوهش ها مبنای برنامه ریزی و بر آن شوی در جهت رفع و دفع آسیب ها باشد. البته تا حدودی در همایش ها، آثار و مقاله های علمی به این موضوع پرداخته شده است؛ اما پژوهش مستقلی در این باره که جوانب مختلف را چک کند، انجام نشده است.

برخی از زیانهای دانشگاه به قرار ذیل می باشد:

* گسست از هویت و فرهنگ ایرانی اسلامی

یکی از وظایف مخصوص دانشگاه در بُعد جامعه، انتقال فرهنگ از نسل گذشته به نسل بعدی است. از آن جا که دانشگاه ها از ابتدا با تقلید از غرب و به صورت تکه های پازل جدا از هم ایجاد شده اند، به شکاف و گسست هویت ایرانی اسلامی یاری رسانده اند.. ما هنوز هویت ایرانی و اسلامی خود را درست نمی شناسیم.

دانشگاهی که خود زاییده گسست سنت و مدرنیته است، چطور قادر هست جابجا کننده فرهنگ گذشته ما باشد؟!. حوزه های علمیه در جهت انتقال فرهنگ گذشته به نسل جوان، توفیق بیشتری از دانشگاه داشته است؛ اما در جهت توجه به مبانی مابعدالطبیعه و جهت دهی دینی علم، حوزه و دانشگاه هیچ کدام چیزی در خور عرضه به انجام نرسانده اند. وقتی فرهنگ و هویت تاریخی را به نسل بعدی جابجا نمیکنیم و حتی فرهنگ بیگانه به شدت در کشور ترویج می شود، باید منتظر شکاف و گسست هویتی و فرهنگی باشیم.

* نبود سازگاری محتوای تعلیمی با ساختار شغلی و نیازهای جامعه

محتوای تعلیمی دانشگاه ها علاوه بر ناسازگار و نبود انطباق با ساختار شغلی جامعه، متأسفانه تواناییهای شغلی جامعه را هم زیاد نمیکند. بسیار نگاه کرده می شود افرادی با مناسبترین مدارک تحصیلی در جامعه مشغول فعالیت می شوند ولی از عهده حلّ ساده ترین معضلات و تقاضاها در حوزه تخصصی خود برنمی آیند. این مسأله از رابطه دور محتوای بسیاری از رشته ها و گرایش های دانشگاهی و اندوخته های دانشگاهیان با نیازها و معضلات جامعه ماجرا دارد؛ برای نمونه، امروزه با وجود دایر بودن رشته مدیریت در اکثر مراکز دانشگاهی، مدیر کارآمد و با تجربه کم است و اصولا این انتظار وجود ندارد که این رشته ها تربیت کننده مدیران سطوح مختلف جامعه باشد.

* نبود رابطه سازمان کشف کرده دانشگاه ها با صنعت

رابطه سازمان کشف کرده با صنعت، نیازمند کار مطالعاتی و پژوهشی در بخش های مختلف است. سیاست اصولی کشور ما بر حفظ استقلال و خودکفایی و نیز تلاش برای صادرات کالاهای غیرنفتی و صدور خدمات فنی و مهندسی استوار است؛ لذا مقوله رابطه صنعت و دانشگاه از جنبه های گوناگونی نکته توجه مسئولان نظام است.

نکته قابل تأمل این است که اغلب پژوهشگران ما در دانشگاه ها به سر میبرند، اما بیشتر تحقیقات و کارهای علمی دانشگاه ها جنبه نظری در آن ها بر جنبه های کابردی غلبه دارد. از سویی نیز «آموزش» و «پژوهش» به عنوان رسالت اصلی دانشگاه ها، مبنای سیاست قرار دهی ها، برنامه ریزی ها و رویکردها رحلت کرده گذاشته شده که در این میان، رابطه دانشگاه با صنعت، جزء این رسالت ها تعریف و تبیین نشده است. برنامه ریزی غلط، رشد نامتوازن و عادت بر فرهنگ مونتاژ کالاها و تکنولوژیهای بهره گرفته شده وارداتی در کارخانه ها و صنایع باعث شده است صنعتگران ما به دانش فنیِ بومی دانشگاه ها احساس نیاز نکنند. در سالیان اخیر گام های مبارکی در این عرصه برداشته شده است؛ اما برای رسیدن به نقطه مطلوب این رابطه دوسویه و تنگاتنگ دانشگاه با صنعت، فاصله بسیار است.

* مهاجرت نخبگان و فرار مغزها

امروزه پایه توسعه و اعتبار کشورها به سرمایه های انسانی و علمی آن ها وابسته است، نه به میزان منابع مادی و زیرزمینی آن ها. استادان، پژوهشگران و نخبگان پرتجربه در واقع سرمایه های خلاق و پربازدهی برای پیشرفت و تولید حساب میشوند.

مهاجرت، وقتی یک مسأله اجتماعی به حساب مییاید که میزان مهاجرت از داخل کشور به خارج در مدت یک سال بیش از میزان مهاجرت از خارج به داخل باشد. در این میان باید میان مهاجرت نیروی کار و مهاجرت نخبگان تفاوت قائل شد. گاهی به مکان ذکر نام «مهاجرت نخبگان» از وازه «فرار مغزها» بهره گرفته میشود. مهاجرت نیروهای متخصص و نخبه، وقتی یک پدیده منفی آگاهی داشته میشود که در داخل کشور به تخصص آنان نیاز مبرم باشد و مهاجرت آن ها به گونه ای باشد که رابطه شغلی و عملی آنان با داخل کشور به کلی قطع شود.

کتاب "وحدت حوزه و دانشگاه" در چهار بخش سامان کشف کرده که عبارتند از: «حوزه»، «دانشگاه»، «مواجهه حوزه و دانشگاه» و «وحدت یا طلاق؟».

کتاب "وحدت حوزه و دانشگاه" ویراست تازه به قلم آیت الله اعرافی با تحقیق و نگارش علی بخشی در 292 صفحه از سوی نشر کانون فرهنگی اشراق و عرفان انتشار داده شده است.

علاقمندان جهت تهیه کتاب به نشانی: قم، خیابان معلم، کوچه 8، کوچه شهید محقق، پلاک 59 مراجعه کرده و یا با تلفن: 37748540-025 تماس بگیرند.

-براى بالا بردن سطح کيفي سايت سرزه لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد-

تهیه کننده: شهروز ی.

حوزه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

کجاست همنفسی تا به شرح عرضه دهم ««« »»» که دل چه می‌کشد از روزگار هجرانشآیا دانشگاه می تواند انتقال دهنده فرهنگ گذشته ما باشد؟!


TT / 107 --- TP / 11%

گردآوری شده توسط : شهروز ی.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : انتقال
برچسب ها : فرهنگ

مطالب مرتبط