دعاهایی برای دستیابی به آسایش و از بین بردن دلشوره (2 عکس)

دعاهایی برای رسیدن به آرامش و رفع دلشوره
تصویر شماره 1 ⇩
بی تردید دعا یاد خدا و صبر از موثرترین احیاگران روح و روان انسانی است

دعاهایی برای آرامش و از بین بردن دغدغه ها و دلهره ها
دعا یکی از راههای ارتباط با خدا می باشی به حساب مییاید که گاهی اوقات آرامش بی نظیری را به فرد دعا کننده می بخشد. دل انسان تنها با یاد خدا آرامش پیدا میکند. از همین رو هم دعاهایی که برای آرامش، اعصاب و روان در قرآن مجید پیشنهاد داده شده اند ، راهی مطمئن جهت کسب آرامش درونی و آرامش اعصاب و روان است.

دعا برای از بین بردن اضطراب
رسی به آرامش اعصاب و روان تنها با آرامش درونی حاصل میشود. همه انسان ها بویژه مومنان می دانند که یاد خدا تسکین دهنده دل ها است و به همین خاطر پناه بردن به خدا را راهی مطمئن برای از بین بردن دلشوره می دانند.


فردی که اعصاب و روان خویش را مدیریت نماید، دیگر عصبانی و آزرده نخواهد بود. خدا عالم یکی از خصوصیات آدمهای پارسا و مومن را "کظم غیظ" و عفو از مردم می داند و می فرماید: مومنان به هنگام خشم خشم خود را فرو میبرند و از غلط مردم رحلت میکنند و همانا پروردگار نیکوکاران را عاشقت است.


راههای معنوی دستیابی به آرامش و از بین بردن دلشوره
- پناه بردن به خدا
- تجدید وضو کردن با آب خنک
- دور نمودن دلایل خشم از خود
- صبر پیشه کردن
- دعا برای آرامش پیدا کردن
- نماز
- یاد خدا کردن


بی تردید دعا، نیایش، نماز ، توبه، یاد خدا و صبر از موثرترین احیاگران روح و روان انسانی است که سبب از بین بردن دلشوره و استرس میشوند.


سوره های قرآنی برای رسی به آرامش
دعا و ذکر تسکین دهنده انسان ها است. ازجمله شایعترین دعاهای آرامش عبارتند از :
۱_ "ماشاءَ الله لا حَولَ وَ لا قوّهَ اِلّا باللهِ العَلِیَّ العظیم "
با نیتی صادقانه و قلبی اگه این ذکر را نقل بکنید اثر زیادی در کسب آسایشتان نگاه خواهید کرد.

۲_ میرزا احمد آشتیانی در کتاب هدیه احمدی آورده است که علامه طباطبایی مالک تحلیل المیزان فرموده اند: برای دستیابی به آرامش در حالت نشسته و وایساده دست خود را روی سینه بگذارید و چند مرتبه آیه ۲۸ سوره رعد را بخوانید:
"الذّینَ امَنوا و تَطمَئِنُّ قُلوبُهُم بذِکرِ اللهِ اَلا بذِکرِالله تَطمَئِنُ القلوب " تسکین دهنده ترین دعا برای آنان که به خدا ایمان دارند.

حجت الاسلام والمسلمین صحفی در این باره روایت میکند: در اواخر عمر علامه طباطبایی از ایشان خواستم تا توصیه ای جهت آرامش روان بدهند و ایشان فرمود دستت را در حالت وایساده یا نشسته بر روی سینه ات بگذار و چند بار آیه "الذّینَ امَنوا و تَطمَئِنُّ قُلوبُهُم بذِکرِ اللهِ اَلا بذِکرِالله تَطمَئِنُ القلوب " را گوی. معنی را می توان به صورت اینکه: کسانی که ایمان آورده اند و دل هایشان با یاد خدا آرام می گیرد، آگاه باش که با یاد خدا دل ها آرامش پیدا میکند. برگزیده نمود.

تصویر شماره 2 ⇩
تصویر دعاهایی برای دستیابی به آرامش و از بین بردن دلشوره دعا یکی از راههای ارتباط با خدا می باشی است که آرامش بی نظیری به فرد میدهد

شکرگذار بودن مایه آرامش روان است
در طول روز به تفصیل در باره نعمت های الهی و الطاف پروردگار در ارتباط با خود اندیشید و شکر همه نعمت هایتان باشین. از خدا عالم و اهل بیت (ع) یاری بطلبید و با نیروی مضاعف به حیاتتان بپردازید. آگاه باشین که محبت پروردگار در ارتباط با بندگانش توصیف ناپذیر است و نمی شود آن را محدود کرد. " اَلا بذِکرِالله تَطمَئِنُ القلوب" گواه روشنی است که وجود خدا و حس حضور او مایه آرامش بندگان است. هم چنین با خواندن دعاهای دیگر مفاتیح الجنان هم چون نیایش کمیل، نیایش ندبه، نیایش مکارم الاخلاق، مناجات شعبانیه ، زیارت عاشورا، زیارت جامعه کبیر می توان از دغدغه ها و پریشانیها رانده شد. خواندن قرآن مجید سبب از بین بردن دلشوره و کسب آرامش می شود. سوره هایی نظیر احقاف هر جمعه، مستمرت بر سوره های قدر،عصر و هم چنین آیت الکرسی هم در آرامش شما بی اثر نخواهند بود.

مستمرت بر توبه و نقل کردن ذکر " استغفر الله ربی و اتوب الیه و ذکر لا حول و لا قوه الا با الله العلی العظیم" هم بر از بین بردن پریشانی خیلی اثرگذار است.


دعا برای از بین بردن و دفع ترس و وحشت
حلبی روایت میکند که فردی نزد امام جعفر راستگو ع رفت و گفت: وقت تنهایی وحشت زده می شوم و غم و سوگ مرا فرا می گیرد ولی درمیان مردم چنین احساسی ندارم.
امام فرمود: در آغاز دستت بر روی قلبت بگذار و بگو: بسم الله .


بعد دستت را بر روی قلبت کشیده و ۷ مرتبه بگو:
أَعُوذُ بِعِزَّةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِقُدْرَةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِرَحْمَةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِجَلَالِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِعَظَمَةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِجَمْعِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِرَسُولِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِأَسْمَاءِ اللَّهِ مِنْ شَرِّ مَا أَحْذَرُ وَ مِنْ شَرِّ مَا أَخَافُ عَلَی نَفْسِی
آن شخص آن چنین کرد و بعد گفت به لطف خدای بلند مرتبه ترس و وحشت از من پاک شد و به آرامش رسیدم. (بحار الانوار ج ۹۵ ص ۱۳۸)


راه چاره ای برای آرامش روحی و سعه صدر
برای ازدیاد حوصله و صبر خود هرشب پیش از خواب سوره مبارکه عنکبوت را قرائت کنید.
هم چنین امام راستگو ( ع) در روایتی فرموده است که در شگفتم برای فردی که از ۴ چیز به وحشت مییافتد ، به چه صورت به ۴ لغت پناه نمی برد!
فردی که ترس بر او شکست داده است به ذکر " حسبنا الله و نعم الوکیل" سوره آل عمران آیه ۱۷۱ پناه ببرد.


افراد اندوهگین به ذکر " لا اله انت سبحانک انی کنت من الظالمین " سوره مبارکه انبیا آیه ۸۷ پناه ببرند.


اشخاصی که مورد حقه و مکر قرار گرفته اند به ذکر" افوض امری الی الله ، ان الله بصیر بالعباد" سوره مبارکه غافر آیه ۴۴ پناه ببرند.
برای کسانی که خواستار جهان و خوشگلی های جهان می باشند خوب تر است به ذکر " ماشاءالله لاحول و لاقوه الا بالله" سوره مبارکه کهف آیه ۳۹ پناه ببرند.

بی تردید همه ما انسان ها در بسیاری از اوقات زندگی خود مبتلا اضطراب و نگرانی می شویم و به همین جهت ضروری است تا بدانیم در این شروط بایستی چه کار کنیم. امید است با خواندن آموزه های دینی و دعاهای نقل شده آرامش به عنصری جاویدان و دایمی در حیاتتان تبدیل گردد.


*************

تهیه کننده : غنچه ث.

داروخانه معنوی در بخش مذهبی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گر نثار قدم يار گرامی نکنم ««« »»» گوهر جان به چه کار دگرم بازآيددعاهایی برای دستیابی به آسایش و از بین بردن دلشوره (2 عکس)


TT / 231 --- TP / 22%گردآوری شده توسط : غنچه ث.
تاریخ گردآوری : 2018-04-08
در دسته بندی : دلشوره
برچسب ها : آرامش
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :