دلایل ریزش خون و لکه دماغ در روزگار حاملگی

علل خونریزی و لکه بینی در دوران بارداری

متخصص بانوان و زایمان به تشریح اصلیترین دلایل خونریزی های رحم در زمان حاملگی و در بانوان غیر باردار توجه کرد.

دکتر محمدعبدالله شمشیرساز در مکالمه با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تندرست اظهار داشت: خونریزی های غیر طبیعی رحم با توجه به زمان حاملگی،سن و همچنین باردار نبودن بیمار بستگی دارد که دلایل مختلفی برای آن متصور است.

وی ادامه داد: بروز خونریزی در یک خانم باردار امکان دارد ناشی از معضلات واژن یا دهانه رحم باشد و یا اینکه محل قرار گیری جفت نادرست باشد و جنین در تندرست کامل واقع نباشد؛ در صورت مواجهه با خونریزی در این زمان پزشک باید تمامی این موارد را تک به تک پیگیری و چک کند تا به دلیل اصلی ایجادکننده خونریزی در این زمان دست پیدا نماید.

متخصص بانوان و زایمان بیان داشت: خونریزی در زمان حاملگی قادر هست خطرناک باشد و در عین حال خطرناک نباشد؛ در صورتی که جفت یک خانم در دهانه رحم قرار گرفته باشد (جفت سر راهی) منجر به خونریزی می شود.

وی تأکید کرد: مورد مهم آنکه خونریزی به صورت کامل قابل مهار است و نباید منجر به اختلال و دغدغه مادران باردار شود، نابود شدن مهار خونریزی به صورت نادر رخ می دهد که بیمار با خونریزی شدید به بیمارستان مراجعه کند و ناشی از آن ناگزیر به زایمان زودرس شود.

وی تصریح کرد: در واقعیت آگاه کردن بیمار موجب کسب آرامش می شود که در پی خونریزی چه موقع و چندین درصد احتمال سقط جنین وجود دارد، مورد مهم آنکه تقریبأ همه زنها پس از حاملگی زمان جایگزینی جنین در داخل رحم دچار لکه نگاه کنی و خونریزی می شوند و در این زمان است که مادر با مشاهده اولین قطره خون به شدت دچار دلهره می شود در حالی که با مراجعه به پزشک و در صورت نیاز انجام سونوگرافی و ارائه اظهارات کافی می توان آرامش و قوت قلب را به وی برگرداند.

متخصص بانوان و زایمان با اشاره به اینکه هیچ خونریزی طبیعی نیست؛ گفت: باید توجه داشت که هر خونریزی امکان دارد دچار سقط جنین شود اما آمار این امر پائین است.

وی همچنین متذکر شد: همچنین خونریزی های رحم درخانم غیر باردار با توجه به طیف سنی فرق می دارد،برای نمونه خونریزی های زنها در سنین جوانی امکان دارد ناشی از عوامل گوناگون نظیر ناهنجاری رحم، غدد رحم و کیست های تخمدانی باشد که البته دلیل ناشناخته در این میان به مراتب بیشتر به چشم می خورد.

*********************

گردآوری از: مژگان ث.

تازه های سلامت و پزشکی در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در صومعه زاهد و در خلوت صوفی ««« »»» جز گوشه ابروی تو محراب دعا نيستدلایل ریزش خون و لکه دماغ در روزگار حاملگی


TT / 70 --- TP / 16%

گردآوری شده توسط : مژگان ث.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : خونریزی
برچسب ها :

مطالب مرتبط