به چه دلیل اتومبیل های جدید درگیر واسطه گری می شوند؟

چرا خودروهای جدید درگیر واسطه گری می شوند؟
عرضه اولیه خودروهای جدید به بازار ایران در شرایطی صورت می‌گیرد که همواره اختلافی، گاه فاحش، میان قیمت کارخانه و بازار آنها ایجاد می‌شود که این موضوع به ضرر مشتریان قرار می داری است.

به گزارش جهان اقتصاد ؛اگه نگاهی به ورود خودروهای تازه وارد به بازار ایران بیندازیم، متوجه می‌شویم تقریبا تمام ماشین هایی که در قالب محصولات جدید روانه بازار شده‌اند، نمودار قیمت شان (در بازار) صعودی شده و به اصطلاح شکافی عمیق میان نرخ کارخانه و بازار آنها ایجاد شده است.این فاصله گران گاهی آن قدر زیاد بوده که با اعتراض مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت مواجه شده و آنها خواستار توضیح خودروسازان در این مورد و مهار اوضاع بازار شده‌اند.

تازه‌ترین نمونه رخ داده در این ماجرا، اختلاف قیمت چندین میلونی ساندرو استپ وی در بازار و کارخانه است؛ به‌نحوی‌که وزارت صنعتی‌ها از سایپا و پارس خودرو خواسته‌اند تا این گپ گران را به حداقل منتقل بکنند. ساندرو استپ وی که تازه ترین محصول رنو در ایران به‌شمار می‌رود و در پارس‌خودرو به تولید می‌رسد، هنوز وارد بازار نشده حال آن که هم‌اکنون گران حدود 59 میلیون تومان دارد و قیمت کارخانه‌ای آن 52 میلیون و 500 هزار تومان است. این اختلاف قیمت 6 میلیون و 500 هزار تومانی، بازار تهیه کرد و به فروش رسان حواله‌های استپ وی را حسابی داغ کرده است که البته پارس‌خودرویی‌ها به تازگی امکان صلح (واگذاری حواله تهیه کرد) را در رابطه با این محصول لغو و قصد دارند از این راه، حباب گران ایجاد شده را بشکنند.

استپ وی اما تنها ماشینی نیست که به این سرنوشت (اختلاف قیمت زیاد میان نرخ کارخانه و بازار) دچار شده، چه آن که تقریبا همه محصولات تولیدی جدید بازار خودرو ایران، با این مساله درگیر بوده‌اند. پیش از آن که به سراغ بررسی دلایل رخ دادن این ماجرا برویم، نگاهی می‌اندازیم به داستان اختلاف قیمت کارخانه و بازار چندین خودرو دیگر، تا معلوم شود این موضوع درد همیشگی بازار خودرو ایران بوده است. اولین مثال را به پیکان اختصاص می‌دهیم، خودروی خاطره‌انگیز ایرانی‌ها که هر خریداری در سال‌های اولیه تولیدش، آن را از کارخانه تحویل می‌گرفت، پول بسیار خوبی با به فروش رسان آن در بازار به جیب می‌زد. در آن سال‌ها (سال‌های ابتدایی تولید و عرضه پیکان) به خاطر تنوع بسیار اندک در بازار خودرو ایران، پیکان گل سرسبد به‌شمار می‌رفت و از همین رو تقاضای بسیار بالایی برای آن موجود بود، اما تولیدش جوابگوی حجم نیاز بازار نبود.

از همین رو قیمت پیکان در بازار بسیار بیشتر از نرخ کارخانه‌ای آن بود و با این شرایط، پیکان کالایی کاملا سرمایه‌ای در آن سال‌ها به‌شمار می‌رفت. از پیکان که بگذریم، دنا (دومین محصول ملی کارخانه ایران خودرو) نیز درگیر ماجرای اختلاف قیمت کارخانه و بازار شد، هرچند تب آن مانند دیگر خودروهای جدید بازار کشور، بعد از مدتی فروکش کرد. دنا زمانی روانه بازار شد، گران معادل 42 میلیون و 500 هزار تومان در نمایندگی‌های کارخانه ایران خودرو داشت، اما در بازار تا مرز 53 میلیون تومان نیز جلو رفت. در نگاه کن دیگر خودروهای جدید بازار ایران، رنو کپچر نیز قادر نبود از این ماجرا در امان بماند. این محصول با گران حدود 105 میلیون تومان در نمایندگی‌های کارخانه ایران خودرو عرضه شد و این در حالی بود که قیمت آن در بازار تا مرز 118 میلیون و 500 هزار تومان نیز بالا رفت.

همچنین جک S5 هم در شرایطی با گران حدود 94 میلیون تومان در نمایندگی‌ها عرضه شد که قیمت آن در بازار به 97 میلیون تومان هم رسید تا این محصول نیز درگیر ماجرای اختلاف قیمت کارخانه و بازار شود.اما شاید از همه اینها عجیب‌تر، اتفاقی است که برای تالیسمان، محصول جدید رنو در ایران، رخ داده و قیمت این محصول را که هنوز نیامده، بسیار زیاد کرده است. طبق اعلام شرکت واردکننده محصولات رنو در ایران، تالیسمان در مدل فول خود با گران معادل 185 میلیون تومان روانه بازار می‌شود و این در شرایطی است که برای تهیه کرد این خودرو در بازار باید 205 میلیون تومان مخارج کرد.با توجه نمونه‌های گفته شده، معلوم می‌شود بازار خودرو ایران کلا به محصولات جدید حساسیت گران دارد و همواره اختلاف گران زیاد میان کارخانه و بازار آنها به وجود می‌آید. در واقع، خودروهای جدید بازار ایران چه تولیدی باشند و چه مونتاژی و چه وارداتی، در بیشتر مواقع با افزایش قیمت در بازار مواجه می‌شوند و با این وجود نیز مشتریان از آنها استقبال به عمل می‌آورند.

عوامل موثر بر شکاف قیمت

اما چرا خودروهای جدید دچار چنین داستانی در بازار کشور می‌شوند؟ آیا می‌توان اقداماتی را به انجام رساند تا این مساله در رابطه با خودروهای آینده بازار (به‌خصوص پژو و سیتروئن و رنوهای تازه ای که در راه بازار هستند)، رخ ندهد؟

آن‌طور که کارشناسان می‌گویند، بروز شکاف گران نگاه کن کارخانه و بازار خودروها، ناشی از عوامل گوناگونی است، هر چندین اصلی‌ترین دلیل، ناهمخوانی عرضه با تقاضا است. به‌عبارت خوب تر، ازآنجاکه معمولا مشتریان ایرانی استقبال خوبی از خودروهای جدید به عمل می‌آورند، حجم تولید و عرضه این محصولات، جوابگوی تقاضای ایجاد شده نبوده و از همین رو قیمت آنها در بازار زیاد شده و گاهی چند‌میلیون تومان اختلاف با نرخ کارخانه پیدا می‌کند. در این مورد، علیرضا پورحسنی یکی از فعالان بازار می‌گوید: همواره اصلی‌ترین دلیل ایجاد اختلاف قیمت نگاه کن کارخانه و بازار خودروهای جدید کشور، کم بودن عرضه این خودروها در قبال میزان تقاضای شان است.

وی با بیان این که خودروسازان و عرضه‌کنندگان خودرو همواره اقدام به پیش به فروش رسان محصولات جدید می‌کنند، می‌افزاید: چون حجم عرضه خودروهای جدید همواره از تقاضا عقب تر است، این موضوع به‌طور طبیعی سبب افزایش قیمت می‌شود. این کارشناس در رابطه با دیگر دلایل شکاف گران خودروهای جدید در کارخانه و بازار، تاکید می‌کند: تاخیر در تحویل خودروها به مشتریان، خود یکی دیگر از عوامل موثر در زیاد شدن قیمت خودروهای جدید در بازار است، حال آن که اگه تحویل‌ها سر وقت انجام شود، این موضوع به نوبه خود در کمتر شدن شکاف گران موثر خواهد بود. پورحسنی اما نوبرانه بودن خودروها را نیز دلیل دیگری برای افزایش قیمت آنها در بازار آگاهی داشته و می‌گوید:خودروهای جدید به نوعی مانند میوه‌های نوبرانه هستند و این نوبرانه بودن، به نوبه خود سبب افزایش قیمت در بازار آزاد می‌شود.

این فعال بازار اما در ادامه با اشاره به این که می‌توان با مهار عوامل مذکور، از تشدید اختلاف قیمت کارخانه و بازار خودروهای جدید پیش گیری کرد، تاکید می‌کند: ایجاد تناسب میان عرضه و تقاضا و تحویل به موقع، قطعا بر کاهش اختلاف گران نقش خواهد داشت. بیانات پورحسنی در شرایطی است که به اعتقاد برخی کارشناسان، خودروهای جدید به‌خصوص طی چندین سال گذشته به ابزاری برای تامین نقدینگی عرضه‌کنندگان خودرو (به‌خصوص خودروسازان) مبدل شده و آنها از این راه کسب درآمد می‌کنند.به‌عبارت خوب تر، چون خودروهای جدید همواره مورد استقبال مشتریان قرار می‌گیرند، عرضه‌کنندگان با استفاده و گاهی سوءاستفاده از این ولع بازار، بیش از حجم تقاضا اقدام به پیش به فروش رسان می‌کنند و این موضوع خود سبب به هم خوردن تعادل گران در کارخانه و بازار می‌شود.از آن سو زمانی حجم عرضه با میزان تقاضا همخوانی نداشته باشد، طبعا تحویل خودروها نیز سر وقت انجام نخواهد شد و این موضوع نیز همان‌طور که کارشناسان اشاره می‌کنند، بر تشدید اختلاف گران اثر قرار خواهد داد. این وسط اما ولع مشتریان نیز برای تهیه کرد زودهنگام خودروهای جدید، بر افزایش قیمت آنها در بازار موثر است.

هرچند با توجه به تنوع نه چندان بالا در بازار خودرو کشور، باید به مشتریان حق داد برای محصولات جدید صف بکشند، اما این موضوع در نهایت به ضرر آنهایی تمام می‌شود که اقدام به تهیه کرد از بازار آزاد می‌کنند. این متضرر شدن از آن جهت است که حباب گران خودروهای جدید بالاخره بعد از مدتی که اغلب چندان طولانی نیست، شکسته شده و گاهی حتی به زیر نرخ کارخانه نیز می‌رسد. به اعتقاد کارشناسان، اگه مشتریان برای تهیه کرد خودروهای جدید، کمی صبور باشند، اولا کمتر با اختلاف قیمت کارخانه و بازار روبه‌رو خواهیم شد و دوما خود مشتریان نیز به لحاظ مالی متضرر نخواهند شد. البته بدون شک این موضوع نمی‌تواند توجیهی برای شانه خالی کردن خودروسازان از زیر بار مهار بازار باشد، چه آن که به هر حال مشتریان از خودروهای جدید استقبال می‌کنند و نمی‌توان مانع این استقبال شد.

-لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در بخش نظر بنويسيد-

تهیه کننده: آراسته ر.

خودرو در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

غلام همت آن نازنينم ««« »»» که کار خير بی روی و ريا کردبه چه دلیل اتومبیل های جدید درگیر واسطه گری می شوند؟


TT / 164 --- TP / 12%

گردآوری شده توسط : آراسته ر.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : واسطه
برچسب ها :

مطالب مرتبط