به چه دلیل باید ویندوز ۱۰ وصل کنیم؟ (4 عکس)

چرا باید ویندوز ۱۰ نصب کنیم؟

عکس شماره 1 ⇩
عکس چرا باید ویندوز ۱۰ نصب کنیم؟

آیا شما هم جز کاربرانی هستید که هنوز به ویندوز های ۷ و ۸ وفادار مانده اید؟ و ترجیح می دهید با همان نسخه های قدیمی که به آن ها عادت دارید فعالیت کنید؟ پس حتما این مطلب را بخوانید چون پس از آن می نگاه کنید که چگونه نظرتان عوض شده و نصب ویندوز ۱۰ را لازم آگاهی میدارید.

 کلیک- به تازگی مایکروسافت برای میلیون ها کامپیوتر شخصی در سر تا سر دنیا نوتیفیکیشن زیر را به طور منظم نمایان میکند:

 کاربران عزیز، چه اندازه در رابطه با ارتقاء سیستم به ویندوز ۱۰ اطلاع دارید؟

غیر از این پیام گاهی نیز پیامی را ارسال می کند که هدف و منظورش به خوبی مشخص نیست مثلا: سیستم عامل ویندوز شما در تاریخ در اینجا به ویندوز ۱۰ آپگرید خواهد شد.

این پیغام هایی است که به صورت پاپ آپ بر روی همه نسخه های قانونی ویندوز های ۷ یا ۸ گاهی نمایان میشود و برای اکثر کاربران این پرسش را پیش می آورد که آیامن باید به سیستم عامل جدید آپگرید کنم؟

باید بگوییم بله. شما باید آپگرید کنید. اصلیترین علت امنیتی است که ویندوز ۱۰ نسبت به ورژن های دیگر ویندوز دارد. علاوه بر این نصب یک محافظ ۱third-partyبرای سیستم ضرورت بالایی دارد. حال شاید بگویید چرا باید آپگرید کنیم؟ جواب این پرسش را در ادامه می گوییم.

 آپگرید ایده ای خوب برای آپدیت نرم افزار به حساب مییاید. علاوه بر این ویندوز ۱۰ سیستم عاملی تازه تر دارد که شامل patch  های زیان پذیری با ویژگی های امنیتی تازه ای هستند که در ورژن های کهنه تر آن یافته شده بود.

ویژگی های امنیتی جدید در ویندوز ۱۰

از بین ویژگی های جدید این ورژن دو فناوری اهمیت بالایی دارد. ویندوز ۱۰ به طور همزمان کاربر را تشخیص میدهد و امنیت آن را بالا می برد. برای شناسایی کاربر، Windows Hello2  یک دوربین و یک اسکنر اثر انگشت را انتخاب کرده است.

البته با تشخیص هویت همه معضلات حل نمی شود. اما  با این حال  فناوری تصدیق هویت در سیستم Windows Hello  قادر بوده با سیستم رمز عبور محافظتی مخلوط شود.

وقتی که این دو فناوری با هم به طور همزمان بهره گرفته شوند سطح بالاتری از امنیت را نسبت به وقتی که جداگانه به کار گرفته شوند، پیشنهاد میکنند.

لازم به ذکر است Windows Hello از سیستم های گسترده هویتی برگزیده شده است. سیستم عملکرد دوربین ها با مادون قرمز است و به همین علت دوربین هوشمند با هر تصویر و عکسی فریب نمی خورد.

عکس شماره 2 ⇩
عکس چرا باید ویندوز ۱۰ نصب کنیم؟

یکی دیگر ازفناوری های فناوری پاسپورت مایکروسافت است که قادر هست یک دستگاه مشخص را به پین کد یا Windows Hello وصل کند و آن دستگاه هم از این امکان برخوردار شود.

برای مثال شما قادر هستید لپ تاپ یا گوشی هوشمند خود را در سیستم به تصویب رسانید. برای گشودن قفل لپ تاپ، این امکان برایتان وجود دارد که از تلفن هوشمندی که قبلا به تصویب رسانده شده بود، با قابلیت اثر انگشت، قفل لپ تاپ را گشایید. در این وضعیت نیازی به ورود هیچ رمز عبوری ندارید.

از عناصر مهم در سیستم امنیتی این ویندوز  این است که از ۳Brute-Force روی رمز عبور و فریب دادن Windows Hello پیش گیری می کند. یک ویژگی به نام BitLocker وجود دارد که دستگاه پس از چندین بار تلاش ناموفق قفل می شود و پس از آن نیاز به رمز عبوری با ۴۸ کاراکتر دارد که BitLocker در setup آن را ساخته است.

در حین،BitLocker برای ویندوز ۱۰ جدید و مورد اعتماد TMP4 است و در آخرین سیستم های ساخته شده به کار گرفته میشود. علاوه بر رمز قرار دهی داده ها در تمام درایو ها، حتی درایو های خارجی، BitLocker  بی نقص بودن تمام داده ها را چک میکند.

به واژه ای، اگه شخصی بخواهد به دستگاه ذخیره سازی دسترسی یابد و آن را عوض کند، درایو لود نمی شود. همچنین کاربر امکان می دارد پین کد را فعال کند که پس از آن باید سیستم را بوت کند.

حفاظت در برابر بدافزار

ویندوز ۱۰ در حال حاضر مکانیسم های محافظتی بسیار پیچیده ای دارد. حفاظت حتی در لایه پایین این ویندوز نیز فعال است. وقتی سیستم روشن می شود،۵ UEFI تمام سخت افزار را به گونه ای بررسی میکند که تبهکاران نتوانند آن را عوض کنند.

عکس شماره 3 ⇩
عکس چرا باید ویندوز ۱۰ نصب کنیم؟

بروز رسانی UEFI باید یک امضای دیجیتال داشته باشد به همین علت تنظیمات فقط توسط یک کاربر قادر هست عوض شود. لود کننده سیستم عامل و اجزای اتم و درایوها یک امضای دیجیتال دارند. به همین علت است که همه قطعات سیستم بوت در بر می داری امضای دیجیتال معتبر هستند.

بعضی از این گزینه ها امکان می دارد فعال نباشند اما شرکت مایکروسافت در طول زمان به طور پیش فرض آن ها را فعال می کند. اما اکنون برای نقص های امنیتی موجود قادر هستید از راهکار های third-party مثل Kaspersky Antivirus for UEFI و روش های دیگر برای کار با داده های حساس بهره گیرید.

از ویژگی های دیگر ویندوز ۱۰ بهره گیری از فناوری CFG6 است. با  این کار، سیستم  مقابل تکنیک های خاص در برابر تخریب حافظه حفاظت می شود. مانند buffer overflow یا code spoofing (کد هایی که سیستم با آن فریب داده می شود) همچنین در برابر هجوم به زیان پذیری zero-day7 (روز صفر).

ویندوز ۱۰ از ماژول CFG بهره میگیرد اما این برنامه توسط توسعه دهندگان third-party از طریق ویژوال استودیو مایکروسافت سال ۲۰۱۵ در دسترس قرار گرفت.

شما هنوز هم به حفاظت تخصصی نیاز دارید!

در کل مایکروسافت در ساخت ویندوز امن پیشرفت های قابل ملاحظه ای کرده است. ویندوز ۱۰ بسیار خوب تر از پیشگامان خود در این زمینه عمل می کند اما با این حال علت نمی شود از راهکار های امنیتی third-party غافل شد.

عکس شماره 4 ⇩
عکس چرا باید ویندوز ۱۰ نصب کنیم؟

چون ویندوز همچنان دوست داشتنیترین سیستم عامل در دنیا است. برای همین مایکروسافت افراد را برای آپگرید کردن به ویندوز ۱۰ تشویق می کند و با این وجود این شانس را دارد که دوست داشتنی ترین سیستم عامل دنیا شود.

به همین علت است که مجرمان به دنبال زیان پذیری در ویندوز ۱۰ هستند و از آن ها برای ساخت بدافزار بهره میگیرند. اینجا می توان به نقشمحصولات third-party پی برد.

آپگرید کنیم یا آپگرید نکنیم؟

ارائه میدهیم که به ویندوز ۱۰ آپگرید کنید. این سیستم عامل جدید امنیت بیشتری نسبت به نسخه های قدیمی مایکروسافت دارد. خوب تر است یک راهکار امنیتی را برای سیستم خود اختصاص دهید.

۱- برنامه های شخص سوم (third party)، برنامه هایی هستند که برای کار درون سیستم عامل ها نگاشته شده، اما به وسیله افراد یا شرکت ها به غیر از تولید کننده سیستم عامل نوشته می‌ شوند.

۲- Windows Hello توانایی ای در ویندوز ۱۰ است که می‌ تواند اثر انگشت، چهره یا عنبیه چشم را برای تایید مجوز ورود به ویندوز۱۰ شناسایی کند.

۳- Brute Force (بروت فورس) یکی از انواع حملات هکرها برای صاحب شدن رمز های عبور است. در این روش هکر با بهره گیری از نرم افزار های ویژه سعی می کند تمام واژه های ممکن را چک کند.

۴- TMPTماژولی است که دستگاه لپ تاپ یا کامپیوتر شما را احراز هویت می کند و شما را مطمئن می کند که با دستگاه سالم و درستی مرتبط شده اید.

۵- UEFI یک واسط نرم‌ افزاری بین سیستم‌ عامل و میان ‌افزار (Firmware) سخت‌ افزار است که پیش از بوت سیستم قرار می‌ گیرد.

۶- CFG مخفف لغت config است تنظیمات آماده برای بازی هست که رمز های گوناگون بازی را لود می کند.

۷- zero-day نوع زیان ‌پذیری است که با هجوم یا نفوذ از طریق یکی از حفره‌ های موجود در نرم افزارها یا برنامه‌ های کاربردی است که از دید طراحان و توسعه‌ دهندگان آن پنهان مانده است.

*******************

نگارنده : سرور ا.

کامپیوتر در بخش آموزش و ترفند سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ميخواره و سرگشته و رنديم و نظرباز
««« »»»
وان کس که چو ما نيست در اين شهر کدام است

به چه دلیل باید ویندوز ۱۰ وصل کنیم؟ (4 عکس)

TT / 188 — TP / 15%

نظر دهید