به چه دلیل برخی خوراکی ها موجب بروز میگرن می شوند؟

چرا بعضی غذاها باعث بروز میگرن می شوند؟

افرادی که از میگرن رنج می‌برند اغلب می‌گویند خوردن بعضی غذاها سردردهایی را در آنها ایجاد می‌کند. اما یک پژوهش تازه نشان می‌دهد که شاید غذا به تنهایی این آزردگی را بوجود نیاورد، بلکه باکتری‌های درون دهان هم شاید نقشی در این موضوع داشته باشند.
مجله دیجی کالا - زهرا غلامی: افرادی که از میگرن رنج می‌برند اغلب می‌گویند خوردن بعضی غذاها سردردهایی را در آنها ایجاد می‌کند. اما یک پژوهش تازه نشان می‌دهد که شاید غذا به تنهایی این آزردگی را بوجود نیاورد، بلکه باکتری‌های درون دهان هم شاید نقشی در این موضوع داشته باشند.


این تحقیق نشان می‌دهد که در دهان افراد مبتلا به میگرن در مقایسه با دیگران، باکتری‌های بیشتری پرورش می‌یابد. این باکتری‌ها می‌توانند موادی شیمیایی به نام نیترات را عوض کنند.

بعضی از غذاهایی که میگرن ایجاد می‌کنند، محتوی نیترات هستند. این غذاها شامل گوشت‌ها، سبزیجات سبز برگ‌دار و همچنین برخی داروهای ویژه می‌شود.

محققان حدس می‌زنند چنانچه میزان باکتری‌هایی که نیترات را تغییر می‌دهند، در دهان زیاد باشد، می‌تواند در بعضی افراد منجر به سردرد شود. این باکتری‌ها نیترات را به نیتریک اکسید تبدیل می‌کنند. نیتریک اکسید یک ماده شیمیایی است که در سردرد تاثیر دارد.

محققان در مقاله پژوهشی‌شان نوشته‌اند: «باکتری موجود در حفره دهان می‌تواند میزان نیتریک اکسید را زیاد کند. این ماده هم به نوبه‌ی خود در ایجاد میگرن نقش دارد.»

با این حال، این پژوهش صرفا رابطه‌ای نگاه کن این باکتری‌ها و میگرن نمایان کرده و نمی‌تواند ثابت کند که باکتری‌ها میگرن ایجاد می‌کنند. نویسندگان این مقاله نقل کردند آنها امیدوارند که پژوهش آنها زمینه را برای تحقیقات بیشتر درباره باکتری‌های مربوط به میگرن فراهم کند.

«آنتونیو گنزالز»، از نویسندگان این مقاله می‌گوید چنانچه حدس می‌زنید که نیترات باعث بروز میگرن می‌شود، خوب تر است که از غذاهای حاوی نیترات دوری کنید.

---لطفا نظرات خود را در بخش نظر بنويسيد---

تهیه از : بهاره و.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آن که فکرش گره از کار جهان بگشايد ««« »»» گو در اين کار بفرما نظری بهتر از اينبه چه دلیل برخی خوراکی ها موجب بروز میگرن می شوند؟


TT / 26 --- TP / 8%

گردآوری شده توسط : بهاره و.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : میگرن
برچسب ها : غذاها

مطالب مرتبط