دلیل این که شکست میخوریم کدام است؟

علت این که شکست میخوریم چیست؟

هر آدم کامیابی هم اعتراف می‌کند که شکست اتفاق می‌افتد و همه ما سهمی‌ از آن داشته و داریم. اما از هر شکست دو درس ارزشمند می‌گیریم


چرا شکست می‌خوریم؟

هر آدم کامیابی هم اعتراف می‌کند که شکست اتفاق می‌افتد و همه ما سهمی‌ از آن داشته و داریم. اما از هر شکست دو درس ارزشمند می‌گیریم؛ نخست اینکه شکست ما حداقل یک علت دارد و دوم، ما می‌توانیم از آن عبور کنیم...اصلا چرا شکست می‌خوریم؟ و چطور باید آن را اصلاح کنیم؟

براساس کتاب «شما می‌توانید پیروز شوید»، نگاشته شیو کرا، شکست‌ها اغلب به هفت علت اتفاق می‌افتند و هریک از آن‌ها درس ارزشمندی به ما داده و به ما نشان می‌دهند که چطور از افتادن در همان تله قبلی اجتناب کنیم.شایع‌ترین دلایل بروز معضلات ناشی از شکست و راه‌حل آن‌ها عبارتند از:

نداشتن پشتکار: بیشتر افراد فقط به این خاطر شکست می‌خورند که دست‌ازکار می‌کشند، نه به این علت که استعداد ندارند؛ پس دو لغت پشتکار و مقاومت را به یاد داشته باشید و در کاری که ضروری است انجام شود، پشتکار داشته باشید و دربرابر کاری که نباید انجام شود، مقاومت کنید. سعی کنید دیدگاه‌های جدید را آزمایش کنید. داشتن پشتکار اهمیتی می دارد اما تکرار کارهای گذشته به این امید که این‌بار موفق می‌شوید، شما را به هدفتان نزدیک‌تر نمی‌کند. به تلاش‌های ناموفق گذشته‌تان نگاهی بیندازید و معلوم کنید چه چیزی باید عوض شود. خودتان را تطبیق داده و درطول مسیر، اصلاحات را به انجام رسانید و از تجارب خود به‌عنوان راهنما استفاده بکنید.


نداشتن اعتقاد راسخ: افرادی که اعتقاد راسخ ندارند هم راه می‌افتند، اما بدون اینکه اطمینان و شهامت داشته باشند. درواقع آن‌ها اطاعت می‌کنند تا نکته تایید دیگران قرار بگیرند، حتی چنانچه خودشان آگاهی بدارند کاری که انجام می‌دهند، غلط است؛ پس ضروری است معلوم کنید چه چیزی برایتان اهمیت دارد. چنانچه چیزی وجود دارد که می‌ارزد برای آن تلاش کنید و آن را به‌نحواحسن به انجام رسانید، قرار بدهید علاقه‌تان خودنمایی کند؛ حتی چنانچه در کارهای پیش‌پاافتاده باشد. همکاری و شراکت در موفقیت اشکالی ندارد، به شرط اینکه هرگز ارزش‌های خود را زیر پرسش نبرید.


بهانه‌تراشی: امکان می دارد آدم‌های برنده تجزیه‌وتحلیل کنند، اما هرگز توجیه نمی‌کنند و برعکس، آدم‌های بازنده مرتبا علت می‌آورند و کتابی پر از بهانه‌های گوناگون دارند که به شما ‌می‌گوید چرا موفق نشده‌اند. نگرشتان را تغییر دهید و تصور نکنید هر تلاش ناموفقی به‌منزله یک شکست است. کمتر کسی وجود دارد که در همان اولین تلاش به موفقیت دست یابد. بیشتر ما با تلاش مستمر به هدف‌های خود دست پیدا می‌کنیم؛ پس ضروری است تمام تلاشتان را بکنید تا بفهمید چه اتفاقی افتاده است و چرا.

هر آدم کامیابی هم اعتراف می‌کند که شکست اتفاق می‌افتد

نادیده‌گرفتن لغزشات گذشته: بعضی از مردمان زندگی می‌کنند و یاد می‌گیرند و عده‌ای دیگر فقط زندگی می‌کنند. شکست معلم شماست به شرط اینکه دیدگاه درستی داشته باشید. انسان‌های عاقل از لغزشات خود درس می‌گیرند. تجربه اسمی ‌است که آن‌ها به خطاهای خود می‌دهند. مشکل را خوب تر تعریف کنید. موقعیت را تجزیه‌وتحلیل کنید و نگاه بکنید می‌خواهید به چه چیزی برسید، استراتژی شما چه چیزی است و چرا کارساز نبوده است. درضمن خوب تر است نگاه بکنید آیا با نگرش مثبت به مشکل نگاه کرده‌اید؟ چنانچه به پول نیاز داشته باشید، گزینه‌های بیشتر از افزایش درآمد دارید. می‌توانید هزینه‌ها را کم کنید. به این اندیشید که واقعا سعی دارید چه‌کار کنید.

فقدان نظم و انضباط: هرکسی به موفقیتی دست کشف کرده، بدون نظم و انضباط نبوده است. انضباط نیازمند مهار فردی، گذشت، دوری از حواس‌پرتی‌ها، وسوسه‌ها و درواقع متمرکزماندن است. کمال‌گرا نباشید و به‌جای آن، نگرش ایده‌آلی از شکل و حس موفقیت داشته باشید. موفقیت امکان می دارد انگیزه‌بخش باشد، اما لزوما واقع‌گرایانه نیست. موفقیت در هر هدفی معضلات شما را برطرف نمی‌کند. درباره هرآنچه به هدف‌های شما تحقق می‌بخشد صریح باشید و درگیر جزئیات سطحی نشوید.

عزت‌نفس پایین: فقدان عزت‌نفس به معنای احترام‌نگذاشتن و ارزش‌قائل‌نشدن برای خود است. افرادی که عزت‌نفس اندکی دارند پیوسته تلاش می‌کنند به‌جای خلق شخصیتی که دوست دارند باشند، خودشان را یابند. روی خودتان برچسب نزنید. شاید شکست خورده باشید، اما تا زمانی‌که دست از تلاش برنداشته‌اید فرد شکست‌خورده‌ای نیستید. خودتان را کسی آگاهی بدارید که همچنان برای رسیدن به یک هدف تلاش می‌کند و خوب تر است بتوانید شکیبایی و پشتکارتان را برای یک مسافت طولانی حفظ کنید.نگرش قضاوقدر: این نگرش، افراد را از پذیرفتن مسئولیت جایگاهی که در زندگی دارند منع می‌کند. آن‌ها موفقیت‌ها و شکست‌ های خود را به شانس نسبت می‌دهند. آن‌ها صرف‌نظر از تلاش‌هایی که کرده‌اند، خودشان را به دست تقدیر می‌سپارند و معتقدند هر اتفاقی قرار باشد بیفتد بالاخره می‌افتد. هر روز به آینه بینید و با خودتان بگویید: «من مسئولم». شاید تمام مراحل زندگی تحت مهار شما نباشد، اما شما بیشتر از آنچه فکرش را می‌کنید روی زندگی‌تان تسلط دارید و خودتان مسئول نشاط و موفقیتتان هستید. نگرش شما تعیین‌کننده میزان اوج‌گرفتن شماست و تنها شما می‌توانید پستی‌های زندگی‌تان را به بلندی مبدل کنید.

--با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى نماييد--

نگارنده: ستايش ی.

موفقیت و شادکامی در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مرا روز ازل کاری بجز رندی نفرمودند ««« »»» هر آن قسمت که آن جا رفت از آن افزون نخواهد شددلیل این که شکست میخوریم کدام است؟


TT / 96 --- TP / 12%

گردآوری شده توسط : ستايش ی.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : میخوریم
برچسب ها :

مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :