به چه دلیل واریس می گیریم؟ (2 عکس)

چرا واریس می گیریم؟

اگه در پاهای‌تان رگ‌های ریز قرمز یا مشکی شده را می‌بینید باید بگوییم این فقط شما نیستید که با این مشکل مواجه هستید، واریس یکی از شایع‌ترین معضلات بین خانم‌‌هاست.
مجله سیب سبز: اگه در پاهای‌تان رگ‌های ریز قرمز یا مشکی شده را می‌بینید باید بگوییم این فقط شما نیستید که با این مشکل مواجه هستید، واریس یکی از شایع‌ترین معضلات بین خانم‌‌هاست؛ البته این موضوع ویژه خانم‌ها نبوده و در آقایان نیز به کرات نگاه شده است. این مشکل، خوشگلی شما را به‌هم می‌ریزد و امکان می دارد دردآور هم باشد، یعنی با معضلی دست و پنجه نرم می‌کنید که هم به لحاظ خوشگلی و هم به لحاظ سلامت مشکلاتی برای‌تان به‌همراه خواهد داشت.

البته ضروری نیست خیلی در این باره نگران شوید چون خوشبختانه شما می‌توانید با داشتن اطلاعات درست بیاموزید که چگونه از واریس جلو گیری کرده، با آن زیید یا از دستش خلاص شوید. ما در این مطلب اطلاعات بیشتری برای‌تان تدارک دیده‌ایم.

تصویر و عکس شماره 1 ⇩


واریس چیست؟

سرخرگ‌‌ها و مویرگ‌ها، خون مملو از اکسیژن را از قلب به سایر قسمت‌‌های بدن می‌‌رسانند و سیاهرگ‌‌ها خون را به قلب برمی‌گردانند.

مسئله اینجاست که رگ‌های پای‌تان برای این کار باید تلاش بیشتری به انجام رسانند، چون خون را برخلاف جهت جاذبه زمین پمپاژ می‌کنند، یعنی خون را به سمت بالا می‌رانند در‌حالی که جاذبه زمین به سمت پایین است، بنابراین اگه دریچه‌های قلب ضعیف شده یا زیان نگاه بکنند، خون به سمت تصویر و عکس حرکت خواهد کرد و این مسئله باعث ایجاد تورمی می‌شود که در واریس می‌‌بینید.


مهم‌ترین عامل واریس چیست؟

دلیل واریس فقط یک عامل نیست و با این که عوامل مختلف دیگری هم وجود دارد که خطر ابتلای شما به واریس را افزایش می‌‌دهد، ولی ژنتیک مهم‌ترین عامل است.

۷۰‌تا ۸۰‌درصد از بیماران مبتلا به واریس، فردی در خانواده خود دارند که او نیز دچار واریس بوده است.

سایر عوامل خطرزا، جنسیت خانم‌ها، اضافه وزن می‌ داری، سالخوردگی و حاملگی (چون در طول زمان حاملگی، ۵۰درصد خون بیشتری برای مواظبت از جنین تولید می‌‌کنید) را شامل می‌شود.

واریس فقط در پاها دیده می‌شود؟

شاید با شنیدن نام واریس به یاد پاهای قرمز شده یا مشکی شده بیفتید، با این که واریس به‌خاطر وزن بدن و جاذبه زمین بیشتر در پاها دیده می‌‌شود، ولی انواع گوناگونی از واریس در قسمت‌های دیگر بدن هم دیده می‌‌شود. تلانژکتازی و ونوز لیک روی صورت، گردن و رگ‌‌های عنکبوتی در همه قسمت‌‌های بدن ایجاد می‌‌شوند. حتی هموروئید که بزرگ شدن رگ‌‌های دور مقعد است هم نوعی واریس به‌شمار می‌آید.

چگونه خطر واریس را کاهش دهیم؟

عوامل خطرزایی هستند که تحت مهار شما نیستند، ولی می‌‌توانید با حفظ وزن و خودداری از ایستادن‌‌ها یا نشستن‌‌های طولانی‌‌مدت سهم خودتان را به انجام رسانده و خطر ابتلا به واریس را تا اندازه‌‌ای کم کنید. متخصصان پیشنهاد می‌‌کنند از بر تن کردن طولانی‌‌مدت لباس‌‌هایی که در قسمت میان ‌تنه و کمر یا ران‌‌ها تنگ باشند یا کفش پاشنه ‌بلند خودداری کنید؛ چون هر دوی اینها بر گردش خون شما تاثیر می‌‌گذارند.

واریس مشکل تندرستی است یا خوشگلی؟

با این که خیلی‌‌ها فقط به‌خاطر ظاهر واریس آزار می‌‌شوند، کسانی هستند که غیر از مسئله خوشگلی، واقعا از این مشکل احساس آزردگی می‌‌کنند. مهم‌ترین علائم واریس، سنگینی، درد، سفت ‌شدگی، خستگی، تورم و گاهی خارش، سوزش، بی‌‌حسی و بی‌‌قراری پاهاست. البته همه معضلات واریس نیاز به درمان ندارند، ولی اگه رگ‌‌های‌تان باد کرد، حساس شد، در فعالیت‌های روزمره‌‌تان آشفتگی بوجود آورد یا شروع به خونریزی کرد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس چرا واریس می گیریم؟

اگه واریس‌تان دردآور نیست...

اگه رگ‌‌های واریسی‌‌تان دردآور نیست یا بر فعالیت روزمره‌‌تان اثری ندارد، شکل ظاهری آن را با بالا نگه داشتن پاهای‌تان و بهره گیری از برنزه‌کننده‌‌ها یا کانسیلرهای میکاپ و آرایشی برای خنثی کردن تحول رنگ رگ‌ها می‌توانید بهبود بخشید.

برای برطرف کردن رگ‌‌های واریسی آماده‌‌اید؟

می‌‌توانید با مشورت پزشک عمومی‌‌تان درمان را شروع کنید. پس مشورت با پزشک‌تان را در اولویت گذارید که احتمالا او، شما را به یک متخصص عروق، جراح عروق یا متخصص پوست خواهد شناساند.

چه درمان‌هایی وجود دارد؟

قبلا جراحی برداشتن رگ‌‌های واریسی با بیهوشی موضعی یا عمومی انجام می‌‌شد، ولی درمان‌‌های غیرجراحی جدید این روزها متداول‌‌تر شده‌‌اند. به‌طور کلی همه تکنیک ها در بستن رگ‌‌های غیرطبیعی بیمار که ایجاد مشکل می‌‌کنند، نقش می دارند.

متداول‌‌ترین این تکنیک‌ها، درمان‌‌های مبتنی بر گرما با رادیوفرکانس یا لیزر هستند که رگ‌های آسیب‌دیده را از‌بین می‌‌برند، به‌طوری که رگ‌ها به مرور زمان در بدن‌تان حل می‌‌شوند. یکی از تازه ترین این تکنیک‌هاVenaSeal است که در آن از یک چسب فوق‌العاده برای بستن رگ آسیب‌‌دیده استفاده می‌‌شود. در این روش، علاوه بر کاهش احتمال زیان رسیدن به عصب‌ها، در یک زمان می‌‌توان روی رگ‌‌های متعددی فعالیت کرد.

موفقیت درمان چه مقدار است؟


واریسی شدن یک رگ در قسمتی از بدن، شما را درمعرض ابتلا به آن در قسمت‌‌های دیگر بدن‌تان هم قرار می‌‌دهد. با این که بیشتر درمان ‌ها برای ازبین بردن رگ‌های آسیب‌‌دیده نقش می دارند، ولی احتمال رشد دوباره آن نیز وجود دارد. پس امکان می دارد درمان را به انجام رسانده باشید اما دوباره آن را در بدن‌تان نگاه بکنید.

-- نظر يا پيشنهاد خود را با ما در ميان گذاريد --

نگارش : مژگان ث.

تازه های سلامت و پزشکی در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بر سر تربت من با می و مطرب بنشين ««« »»» تا به بويت ز لحد رقص کنان برخيزمبه چه دلیل واریس می گیریم؟ (2 عکس)


TT / 125 --- TP / 15%

گردآوری شده توسط : مژگان ث.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : واریس
برچسب ها :

مطالب مرتبط