به چه دلیل چربی های ترانس حتی از قند هم زیان آورتر می باشند

چرا چربی های ترانس حتی از قند نیز مضرتر هستند

به چه علت چربی های ترانس حتی از قند بدنام نیز مضرترند

چربی های ترانس موادی مرموز به چشم مییایند. آنها به واسطه آثار منفی که برای بدن انسان به همراه دارند گزینه ای عالی برای یک سبک زندگی سالم نیستند. چربی های ترانس به اندازه ای بد هستند که سازمان غذا و داروی ایالات متحده در سال 2015 دستور توقف تولید آنها را صادر کرد و به تولیدکنندگان و صنایع خدمات غذایی یک مهلت سه ساله را داده است تا بهره گیری از آنها را به طور کامل متوقف کنند.

چربی های ترانس در روغن های شیرینی طبخ کنی، روغن نباتی جامد، مارگارین ها ، شیرینی جات، غذاهای حضور می داری، غذاهای سرخ شده مثل پیراشکی و سیب زمینی تفت داده ، و سایر غذاهایی که با روغن های هیدروژنه ، طبخ کرده یا تفت داده شده اند، پیدا میشوند.

علت اینکه چربی های ترانس حتی از قند بدنام نیز مضرتر هستند به تاثیری که بر کلسترول خوب و بد در بدن انسان دارند، باز می گردد. چربی های ترانس کلسترول بد ( LDL ) خون را زیاد میکنند، در شرایطی که کلسترول خوب ( HDL ) را کم میکنند. در نتیجه، حتی اگه باقی رژیم غذایی شما سالم و متعادل باشد، چربی های ترانس به تنهایی قادر هستند سطوح کلسترول خون را تحت تاثیر گذارند و در معرض خطر هجوم قلبی قرار بگیرید.

به برچسب های مواد غذایی به خوبی دقت دارید. یک محصول امکان می دارد میزان چربی های ترانس را برابر با «صفر گرم» ( Zero Grams ) اعلام کند اما همچنان حاوی آن باشد. تولیدکنندگان اجازه دارند هنگامی که میزان بهره گیری از یک محصول در یک قول سرو حاوی صفر گرم چربی ترانس باشد از این برچسب بهره گیرند. از آنجایی که اجلاس قلب ایالات متحده دریافت تنها 2 گرم چربی ترانس در روز را پیشنهاد میدهد، اگه روزانه از محصولی مانند مارگارین در چندین قول بهره میگیرید امکان می دارد با دریافت بیش از اندازه چربی ترانس مواجه شوید. بر همین اساس، هنگام تهیه کرد یک محصول باید به برچسب «فاقد چربی ترانس» ( Trans Fat Free ) توجه داشته باشید.

روغن سویا

شاید در نگاه اول روغن سویا جایگزینی سالم به چشم بیاید اما اینشکلی نیست. طی یک مطالعه، هنگامی که روغن سویا روی موش ها امتحان شد، آنهایی که این روغن - یک چربی غیر اشباع به حساب مییاید - را به کار برده بودند نسبت به موش هایی که روغن نارگیل - یک چربی اشباع است - گرفته بودند 25 درصد بیشتر چاق شدند. حتی بدتر از این، آنها وزن بیشتری نسبت به گروهی از موش ها که با قند فروکتوز تغذیه شده بودند، کسب کردند.

صدمات چربی ترانس

از آنجایی که ژن های کبد انسان به چشم مییاید واکنشی مشابه به کبد موش ها داشته باشد، نتایج این مطالعه هشدار دهنده است. روغن سویا یکی از مواد تشکیل دهنده عمده در روغن گیاهی است. از این رو، نسبت به روغن هایی که به کار میگیرید توجه داشته باشید و از نمونه های سالم تر مانند روغن نارگیل و روغن زیتون بهره گیرید.

هیدروکسی انیسول بوتیله شده ( BHA ) یک ماده نگهدارنده است که در محصولاتی مانند چیپس ها و غلات ناشتایی مورد استفاده قرار داده میشود. اما بنابر برنامه سم شناسی ملی ایالات متحده، این ماده ای سرطان زا برای انسان انتخاب شده است. تنها کافی است به برچسب مواد غذایی که حاوی این ماده هستند بینید و از تهیه کرد آنها پرهیز کنید.

چرا چربی های ترانس حتی از قند نیز مضرتر هستند

-------------------------------------

مطلب از : سپيده ز.

تغذیه سالم و مناسب در بخش تغذیه و سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گفتم که نوش لعلت ما را به آرزو کشت ««« »»» گفتا تو بندگی کن کو بنده پرور آيدبه چه دلیل چربی های ترانس حتی از قند هم زیان آورتر می باشند


TT / 103 --- TP / 17%

گردآوری شده توسط : سپيده ز.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : چربی
برچسب ها : ترانس , مضرتر

مطالب مرتبط