به چه دلیل گوجه فرنگی در یخچال بی طعم می شود؟

چرا گوجه فرنگی در یخچال بی مزه می شود؟

محققانی از چین و ایالات متحده طی پژوهشی علت بی طعم شدن گوجه فرنگی با نگهداری آن در یخچال را یافتند.
محققان علت تحول طعم و مزه گوجه فرنگی در سرمای یخچال را غیر فعال شدن برخی از ژن‌های مرتبط با طعم آن در دمای زیر ۱۲ درجه سلسیوس عنوان کرده و امیدوارند یافته‌های این تحقیق بتواند به پیش گیری از این معضل یاری رساند.
 
براساس کشف کرده های این تحقیق که در کلکسیون مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده (PNAS) انتشار داده شده گوجه‌ فرنگی‌ها بعد از هفت روز نگهداری در دمای سه درجه سانتیگراد،‌ مواد تولیدکننده عطر و طعم خود را از دست می‌دهند. حتی با نگهداری از آن‌ها برای سه روز در دمای طبیعی محیط هم طعمشان بازنگشته اما گوجه‌فرنگی‌هایی که تنها برای یک تا سه روز در سرما نگهداری شده بودند، طعم خود را حفظ کردند.
 
تحقیقات بیشتر نمایان کرد که نگهداری طولانی‌مدت در سرما باعث کاهش فعالیت ژنهای خاص و در نتیجه بی‌مزه شدن گوجه‌فرنگی می‌شود.
 
به گزارش دیده‌بان علم کشورمان، این محققان در تلاش‌اند راهی برای تولید گوجه‌ فرنگی‌هایی کشف بکنند که طعم خود را در سرما از دست نمی‌دهند اما تا آن وقت، ارائه داده اند که گوجه فرنگی ها را خارج از یخچال و در محل سایه بگذارید.

___________________________________

تهیه و تدوین: خردمند غ.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سخندانی و خوشخوانی نمی‌ورزند در شيراز ««« »»» بيا حافظ که تا خود را به ملکی ديگر اندازيمبه چه دلیل گوجه فرنگی در یخچال بی طعم می شود؟


TT / 34 --- TP / 16%

گردآوری شده توسط : خردمند غ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : تازه های علمی
برچسب ها : یخچال , گوجه

مطالب مرتبط