رمز دهکده ای که اهالی آن بیماری سرطان و دیابت ندارند

راز دهکده ای که اهالی آن سرطان و دیابت ندارند

به عقیده متخصصان افرادی که دچار سندرم لارون هستند، یعنی دچار معضل رشد و تقسیم سلولی می باشند، نوعی مطمئنی در برابر مریضیهای سرطان و دیابت دارند.

فاطمه حلوایی -

امروزه سرطان به معضل شماره یک مردمان دنیا مبدل شده است. نکته جالب این است که در نقطه ای از این کره خاکی، دهکده ای وجود دارد که برخی از اهالی آنکه دچار سندرم لارون هستند، یعنی قدشان کوتاه بوده و به اصطلاح کوتوله هستند از ابتلا به سرطان هراسی ندارند.

نام این دهکده ویلکابامبا بوده و در اکوادور قرار دارد و به آن «دره صدسالگی» نیز نقل میشود، چون اهالی آن به آسانی صد ساله می شوند و طول عمر بالایی دارند. به عقیده متخصصان افرادی که دچار سندرم لارون هستند، یعنی دچار معضل رشد و تقسیم سلولی هستند، نوعی مطمئنی در برابر سرطان و دیابت دارند.

در ادامه مطلب بیشتر در خصوص این دهکده، اهالی آن و مصونیت آنها در برابر این بیماری ها حرف میزنیم.

دهکده ای بی به وحشت افت از سرطان

در دهکده ای در اکوادور برخی اهالی به یک معضل ژنتیکی به نام کوتولگی یا سندرم لارون مبتلا هستند. این سندرم یک بیماری نادر ارثی است که باعث بروز آشفتگی در رشد می شود. البته این یک طرف سکه است. همین معضل ژنتیکی باعث ایجاد مصونیت کامل این افراد در برابر سرطان و دیابت شده است.

به گفته متخصصان در دنیا حدود 350 نفر به این سندرم مبتلا هستند. این سندرم در سال 1950 شناخته شد و پزشکان متوجه شدند که برخی از اهالی این دهکده به طور غیرعادی دچار لغزش قد هستند. در عین حال آنها متوجه شدند که حالت بدنی ویژه آنها، اثرات مثبتی دربر دارد. این افراد قادر هستند هر آنچه دوست دارند بخورند، بی آنکه به دیابت مبتلا شوند. علاوه بر این هیچ نکته مبتلا به سرطان سینه در این دهکده دیده نشده است.

پزشکان پس از حدود سی سال تحقیق و بررسی در خصوص اهالی این دهکده به اثرات مثبت این سندرم پی بردند. به گفته پزشکان:

سندرم لارون فقط 350 نفر در دنیا را مبتلا کرده است. با این حال اکثر آنها در همین دهکده در اکوادور میزیند. بقیه این افراد در دیگر مناطق مدیترانه میزیند.

قد افرادی که دچار این حالت ژنتیکی هستند، به ندرت از یک متر تجاوز می کند.

منشا این سندرم، وجود معضل در مهار هورمون رشد است. گرچه این هورمون به میزان کافی ترشح می شود، اما به دلیل وجود هورمون دیگری به نام IGF-1 قادر نیست به تمام نقاط بدن برسد و قد افراد کوتاه می ماند.

این سندرم از طریق مادر یا پدر به بچه انتقال کشف میکند.

سندرم لارون: زندگی بدون سرطان و بدون دیابت

افرادی که دچار این سندرم هستند قادر هستند یک زندگی کاملا طبیعی و عادی داشته باشند. این افراد غیر از لغزش قد از هیچ معضل تندرستی دیگری در عذاب نیستند.

افراد مبتلا به سندروم لارون نسبت به انسولین بسیار حساس هستند. همین مسئله نیز آنها را از ابتلا به دیابت و دیگر اختلالات متابولیکی مصون می کند

آنچه بر حیرت پزشکان اضافه کرده این است که این افراد برنامه غذایی کاملا ناسالم، سرشار از چربی، سرخ کردنی و قند دارند، اما هیچ کدام از آنها به دیابت و سرطان مبتلا نشده اند. در واقع از وقتی که سندرم لارون یافته شده است، هیچ کوتوله ای که دچار این دو بیماری شده باشد، دیده نشده است.

علل احتمالی این مصونیت باور نکردنی

کبد نیز در این راز مصونیت نقش دارد. در این ارگان از بدن است که هورمون مربوط به انسولین تاثیر هورمون رشد را مسدود می کند.

هورمون IGF-1 برای رشد کودکان لازم و لازم است. اما همین هورمون در تقسیم سلولی در سنین بزرگسالی نیز نقش دارد. با همین فرایند تقسیم سلولی است که سرطان در بدن انسان تکثیر می شود.

افراد مبتلا به سندروم لارون نسبت به انسولین بسیار حساس هستند. همین مسئله نیز آنها را از ابتلا به دیابت و دیگر اختلالات متابولیکی مصون می کند.

بزرگ ترین معضل این افراد مربوط به زمان خردسالی شان می شود، چون آنطور که باید و شاید رشد نمی کنند. اما وقتی که همین کودکان به سنین بزرگسالی می رسند، همین معضل هورمونی به بزرگ ترین شانس زندگی آنها برای مقابله با دو بیماری شایع و البته خطرناک، یعنی دیابت و سرطان مبدل میشود.

البته باید گفت زندگی افرادی که دچار کوتولگی هستند، خیلی راحت سپری نمی شود. این افراد همیشه نکته تمسخر دیگران بوده اند و به دلیل قد لغزش که دارند، از بسیاری از حقوق اجتماعی شان محروم می شوند.

اما معضل آنها تلنگری است برای دانشمندان تا امید جدیدی برای مقابله با این دو بیماری یابند. امروزه علم در حال رمزگشایی از مکانیسم هورمون عامل بروز کوتولگی است تا بتواند درمانی انقلابی برای سرطان یابد. البته نتایجی نیز به دست آمده است که صرفا جنبه آزمایشگاهی دارد.

در هر حال نتایج پژوهش ها خبر خوبی برای افرادی است که از کوتولگی عذاب میکشند. البته امروزه با پیشرفت علم ، وقتی که در خردسالی مسئله کوتولگی شناسایی میشود با تزریق هورمون سعی در مهار بیماری می شود. اما این نوع درمان بسیار پرهزینه و قیمتی است.


----انتها----

تهیه کننده : رويا ذ.

انواع بیماری و درمان در بخش پیشگیری و انواع بیماری ها سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چون من خيال رويت جانا به خواب بينم ««« »»» کز خواب می‌نبيند چشمم بجز خيالیرمز دهکده ای که اهالی آن بیماری سرطان و دیابت ندارند


TT / 88 --- TP / 10%

گردآوری شده توسط : رويا ذ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-20
در دسته بندی : اهالی
برچسب ها : سرطان , دهکده

مطالب مرتبط