دولت آبادی و گلشیری می خواستند شبیه مارکز و کارور باشند (3 عکس)

دولت آبادی و گلشیری می خواستند شبیه مارکز و کارور باشند

فیروز زنوزی جلالی جزو معدود نویسندگان و منتقدان پس از انقلاب است که در ادبیات معاصرمان سال‌ها بدون افت و خیز حضوری جدی داشت.

جام جم آنلاین: فیروز زنوزی جلالی جزو معدود نویسندگان و منتقدان پس از انقلاب است که در ادبیات معاصرمان سال ها بدون افت و خیز حضوری جدی داشت. او هم جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را برده و هم نخستین نویسنده ای است که برگزیده جایزه جلال آل احمد شده است. تجدید چاپ های متعدد آثارش نیز مهر تائیدی بر این ماجراست که آثار زنوزی جلالی بین مردم نیز از جایگاه خوبی برخوردار است.

عکس شماره 1 ⇩

او 5 اردیبهشت 96 بعد از دو سال درگیری با بیماری سرطان درگذشت. متن زیر بخشی از یک گفت وگوی بلند با موضوع نماد پردازی در آثار داستانی بعد از انقلاب است که در زمان حیات او تهیه شده و به مناسبت اولین سالگرد درگذشتش منتشر می شود.

فیروز زنوزی جلالی متولد 1329 خرم آباد و بازنشسته نیروی دریایی بود. وی در طول سال ها فعالیت در عرصه نقد نویسندگی آثار متعددی از خود به جا گذاشت. «قاعده بازی» از مطرح ترین آثار این نویسنده است که برنده جایزه دوسالانه قلم زرین و برگزیده بخش رمانِ«جایزه جلال آل احمد» شد.

علاوه بر این رمان مخلوق و برج 110 نیز جزو آثار داستانی مطرح این نویسنده مطرح کشورمان است. هشت نمایشنامه، دو فیلمنامه، هفت مجموعه داستان کوتاه و چندین مجموعه نقد، آثاری است که از او به جا مانده است.

در تاریخ ادبیات داستانی می بینیم بسیاری از مکتب های ادبی غرب در ایران رواج پیدا نکردند یا اگر فراگیر شدند، صورتی مسخ شده به خود گرفتند. با توجه به شرایط اقلیمی و فرهنگی، ما در ایران چقدر به نمادپردازی نیاز داریم؟

به نظر من نویسنده مقید نیست به نماد بپردازد. یعنی اول از همه باید پیرنگ اثر را طوری شکل دهد که رابطه علت و معلولی اثر مشخص باشد. یک روز با عباس معروفی در مورد سمفونی مردگان صحبت می کردم، می گفت: اورهان نماد شیطان است و فلان کس نماد فلان. گفتم: ما باید ابتدا در روبنای داستان بگوییم 2 بعلاوه 2 مساوی با 4 است.

اگر توانستیم به این روابط منطقی دست پیدا کنیم ناز شست مان و به طور ضمنی هم می توانیم وجوه نمادین را در اثر پیاده کنیم. از ایشان پرسیدم اگر اورهان در کوه گم می شود چرا گم می شود؟ چطور ممکن است شخصیتی که بارها و بارها از یک راه عبور کرده، موقعیت خودش را گم کند؟ بنابراین باید به فرض روبنایی اثر دست پیدا کنیم. نویسنده نسبت به سوال هایی که ایجاد می کند مسئول است جواب قانع کننده ای بدهد. برای همین معتقدم نویسنده باید به پیرنگ اثر جواب معقولی بدهد.

اما نویسندگان زیادی داریم که اساس داستان شان را بر نماد می گذارند.

اولا عرض کنم اگر نویسنده در ابتدا قصدش را بر نمادپردازی بگذارد اشتباه کرده است. اصولا معقول نیست نویسنده از همان ابتدا بدون توجه به روبنای اثر نمادپردازی کند. البته وجوه نمادین زمانی اهمیت پیدا می کند که حکومت ها وجه دیکتاتوری داشته باشند. نویسندگان هوشمند ضمن این که در روبنای داستان حرف معقولی را می زنند زیرساخت های نمادین را هم در اثر می گنجانند. اما در زمانی که حکومت ها به آزادی بها می دهند آثار رئالیستی توجه بیشتری پیدا می کنند و نماد گرایی ارزش خود را از دست می دهد.

این موضوع را در ادبیات داستانی بعد از انقلاب چطور می بینید. قاعدتا با توجه به آزادی هایی که بعد از انقلاب در ایران به وجود آمده انتظار این است که ادبیات نمادین رشدی چشمگیر در آثار داستانی نداشته باشد.

بعد از انقلاب دو ژانر بسیار جدی وارد عرصه ادبیات داستانی ما شد. یکی ادبیات دفاع مقدس است و دیگری ادبیات مذهبی. به نظر من ادبیات انقلاب در ادبیات جنگ حل شد. چون بلافاصله بعد از انقلاب، جنگ شروع شد و خودبه خود در سایه قرار گرفت. شاید یکی از دلایلی که داستان های ما نتوانستند ارزش های انقلاب را به نحو مطلوبی بازتاب بدهند همین باشد. ضمن این که نباید فراموش کنیم انقلاب اسلامی ماهیتی ویژه دارد به این دلیل که بر اساس یک زیرساخت نیرومند ایدئولوژیک شکل گرفته است.

نمی شود انقلاب اسلامی را مثلا با انقلاب کبیر فرانسه یا انقلاب اکتبر روسیه مقایسه کرد. اینها هر کدام ماهیتی مجزا دارند. با این همه در مجموع معتقدم ادبیات انقلاب روسیه یا فرانسه بسیار توانمندتر از ادبیات انقلاب ما ظاهر شدند. به این دلیل که آثار درخوری در مورد انقلاب این کشورها پدید آمد که هنوز جایشان در ادبیات ما خالی است.

در جواب سوالتان هم باید بگویم ما در زمینه ادبیات نمادین خیلی فقیر هستیم. کمتر اثری را این طور هوشمندانه دیدم که لایه های زیرین و زیرپوستی داشته باشد.

عکس شماره 2 ⇩
عکس دولت آبادی و گلشیری می خواستند شبیه مارکز و کارور باشند

چرا؟

متأسفانه یکی از مشکلات ادبیات دفاع مقدس ما این است که در سطح حرکت می کند و اولا شخصیت ها باور پذیر نیستند و این فقر ادبیات داستانی ما را نشان می دهد. برای چه؟ برای این که آدم های ادبیات داستانی ما در سطح حرکت می کنند. نه نام های آنها به قاعده است و نه شغل های به قاعده ای دارند. کمتر اثری را دیدم که اگر یک نفر مین خنثی می کند نویسنده مترادف های شغلی او را هم نشان بدهد.

مشکل از کجاست؟

رئیس! مشکل از اینجاست که ما نمی خواهیم تحقیق کنیم. البته ما عادت داریم آدم های اطراف مان را به دو گروه تقسیم کنیم. کسانی که دوست شان داریم یا کسانی که ازشان متنفریم و اصولا حد وسطی وجود ندارد. ما ادبیات متعادل نداریم. یا این سویه هستیم یا آن سویه. می دانی این مشکل از کجا به وجود می آید؟ از اینجا که ما سفارش می دهیم و انتظار داریم نویسنده ظرف شش ماه کار را تحویل بدهد. بعد هم به کسانی سفارش می دهیم که کارشان این نیست. بگذارید یک نمونه خارجی برایتان بگویم. یوسا در جنگ آخرالزمان رمان جنگی، به قاعده و مربوط به جغرافیای متفاوتی را خلق کرده که اصلا آن را نمی شناسد.

او برای نوشتن رمان به آنجا می رود، با کسانی که در آن جنگ بودند مصاحبه می کند، یادداشت برداری می کند، مطالعه می کند و خیلی از فیش هایش را دور می ریزد، بعد می نشیند رمانی می نویسد که واقعه ای تاریخی است با خمیرمایه تخیلی مخصوص یوسا. این سوال را می پرسم در کشور ما کدام نویسنده است که چهار سال از وقتش را صرف تحقیق و نوشتن رمان کند. ضمن این که به نویسنده هم حق می دهم، کدام ناشر و ارگانی است که قدر زحمت های او را بداند؟ یعنی لایه های نانوشته قبل از متن زحمتش بیشتر از نوشتن متن است. این را نمی فهمیم و تنها به همان 160 -150 صفحه رمان او نگاه می کنیم و به همان اندازه به او مزد می دهیم. ما هنوز حرفه ای نشده ایم چه نویسنده چه ناشر و چه ارگانی که کار را سفارش می دهد.

یوسا بخشی از یک فرهنگ جهانی است که رمانش در سایه آن قرار می گیرد. با این که ما معتقدیم جنگ ما با تمام جنگ های دنیا فرق دارد، اما عملا می بینیم تحقیقات و نوشته های ما از جنگ، بازتاب های جهانی ندارد. چرا ما که این قدر به جنگ مان تقدس می دهیم هنوز نتوانسته ایم اثر در خوری خلق کنیم؟

در ادبیات داستانی من اسم این را گذاشته ام، دغدغه شبیه دیگری شدن؛ مثلا نویسنده ای که کلیدر را نوشته با آن قدرت، مهارت، زیرساخت ها و شخصیت پردازی و شیوایی قابل ستایش نویسنده اش، وقتی می خواهد مارکز شود «روزگار سپری شده مردم سالخورده» را می نویسد. من می گویم چرا؟ یا بگذارید شفاف تر بگویم گلشیری می خواست شبیه کارور باشد و خیلی نویسندگان امروز می خواهند شبیه کارور بنویسند.

بگذارید بگویم در یک جهان بینی غلط می خواهیم شبیه سلینجر شویم. شبیه «نقاش خیابان 14» بنویسیم، شبیه «ناطور دشت» بنویسیم. این طوری است که چون به دیگران نگاه می کنیم از خودمان تهی می شویم. یعنی آن قدر در شبیه به دیگری شدن اغراق می کنیم که فراموش مان می شود مارکز اگر توانست در زمانی که فکر می کردند رمان مرده است، یک اثر درخور به نام صدسال تنهایی خلق کند به خاطر این بوده که به اصالت های خودش برگشته است.

واقعا چه اتفاقی افتاده که می خواهیم کارور باشیم. گاهی، از نویسندگان خوب کشورمان آثاری می خوانم که با وجود پرداخت بسیار خوب، خالی از روح میهنی و آداب بومی است. گاهی فکر می کنم شخصیت اول داستان می تواند یک شخصیت آمریکایی باشد؛ شخصیت مکانیکی خشکی که مربوط به جغرافیای دیگری است. در بسیاری از داستان هایی که اتفاقا خوب هم نوشته می شوند اگر اسم شخصیت ها را عوض کنید و به جای علی بگذارید جورج، فکر می کنید ترجمه است. واقعا از خودمان دور شدیم و رنگ و لعاب ایرانی را از آثارمان زدوده ایم. در ادبیات دفاع مقدس هم چنین اتفاقی افتاده، یعنی گاهی آن قدر دغدغه شبیه دیگری شدن داریم که هویت اثر را فراموش می کنیم و این ناشی از فرم زدگی بیش از حد است.

حال سوال اینجاست چرا نویسندگان بعد از جنگ تا این حد به فرم گرایش پیدا می کنند. آیا دلیلش این نیست که دولت های ما رغبتی به ادبیات نداشته اند؟

نه، من معتقدم نویسندگان حرفی برای گفتن نداشتند. مثل این است که کسی بخواهد در پاتیل، تخم مرغ نیمرو کند. یعنی حرف و دغدغه نویسنده ها بیشتر ظرف است تا مظروف. رمان هم یکی از مکرر گفته های نخ نمای آنهاست.

در دهه اول انقلاب با ادبیات تهییجی و احساسی رو به رو بودیم و شخصیت های داستانی ما را افراد مشعشعی تشکیل می دادند که امروزه از ما دور هستند. در دهه دوم، افراد داستان های ما کمی متعادل تر و به جغرافیایی وارد می شوند که خود را بیشتر درک می کنند. در دهه سوم، آثاری خلق شده است که با آثار فاخر دهه 30 و 40 برابری می کند و به نوعی با خلق این آثار توانستیم درد جامعه را از بطن داستان ها دریابیم و حتی شاهد حضور نویسندگان زنی بودیم که آثار مهمی را به ادبیات ایران تقدیم کردند، اما متاسفانه آنها به مرور شروع به تکرار خود کردند.

در یکی از مصاحبه هایتان گفته بودید انقلاب، ادبیات ما را از ادبیات بوف کوری نجات داد. اما به چه رساند؟

در آثار پیش از انقلاب، معمولا شخصیت ها تک افتاده اند. غالب شخصیت ها، آدم هایی هستند که در گوشه ای نشسته اند و با خودشان مونولوگ می کنند. بعد از انقلاب آثار ما جمعی می شود.

اما برخی معتقدند در جامعه ما دیالوگ وجود ندارد و به تبع امروز هم که داستان نوشته می شود شخصی و اغلب، من راوی است.

خب، این مسأله به قبل و بعد از انقلاب بر نمی گردد. این خاصیت ماست. ما ایرانی ها آدم های جمعی نیستیم. چرا در مملکت ما این قدر شاعر وجود دارد؟ چون همه اش در حال واگویه هستیم و چون بعد از مدتی آهنگین می شود فکر می کنیم شاعر شده ایم. نه تنها در ادبیات در همه فعالیت ها همین است. ما معمولا در کشتی و وزنه برداری موفق تر از فوتبالیم. تیمی با تمام هزینه ها و تبلیغات و دبدبه و کبکبه یکدفعه از یک تیم ضعیف چهارگل می خورد. چون جمعی نیستیم. همه می خواهیم خودمان گل بزنیم. در سیاست همین است. در اقتصاد همین است، در هنر همین است. اگر کمی فکر می کردیم با یک پاس دادن می توان به گل رسید این همه مشکل نداشتیم. این یک اصل بسیار مهم است که به ویژگی های ما بر می گردد.

عکس شماره 3 ⇩
عکس دولت آبادی و گلشیری می خواستند شبیه مارکز و کارور باشند

نویسنده در چنین شرایطی تأثیر گذار است یا تأثیرپذیر؟

رئیس! من فکر می کنم تا نویسنده به چیزی معترض نباشد اصلا نباید بنویسد. زمانی بیشتر می نویسم که از یک رخداد بیرونی متأثر شده باشم؛ مثلا در قاعده بازی، داور علت خواه دنبال اویی می گردد که همه مشکلات از او ناشی می شود. این از مشکلات ماست که اگر با شما صحبت می کنم مشکلات را گردن اوی غایب می اندازم. هیچ وقت خودمان را مقصر نمی دانیم. در رمان قاعده بازی،داور علت خواه کارمند اداره کل ضایعات از سوی مقام امنیتی این اداره دستور کشتن او را دریافت می کند بدون این که به او بگویند او کیست، کجاست و چه کاره است. داور برای انجام این کار چند روز مرخصی می گیرد و در این مدت به تمام کسانی که ممکن است او باشند، فکر می کند.

به پدرش فکر می کند که سال ها پیش مرده، به زنش فکر می کند و همچنین به دامادش. در نهایت به این نتیجه می رسد که او در درون خودش زندگی می کند و برای این که از شرش خلاص شود، خودش را می کشد. این او در ادبیات ما معضلات زیادی درست کرده، چون هیچ کس مسئولیت کاری را که می کند به عهده نمی گیرد و اگر درست نگاه کنید، می بینید بسیاری از آثار بزرگ دنیا هم با زبان اول شخص نوشته شده است.

-با تشکر از انتخاب شما کاربر عزيز-

نگارنده: اردلان گ.

کتاب و ادبیات در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

خدا را از طبيب من بپرسيد ««« »»» که آخر کی شود اين ناتوان بهدولت آبادی و گلشیری می خواستند شبیه مارکز و کارور باشند (3 عکس)


TT / 0 --- TP / 0%گردآوری شده توسط : اردلان گ.
تاریخ گردآوری : 2018-04-28
در دسته بندی : مارکز
برچسب ها : گلشیری , شبیه , کارور
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :