دولت: برجام نقض نشده ولی آمریکا بدعهدی می کند!/عراقچی علت عدم النفع برجام را کشف کرد

دولت: برجام نقض نشده ولی آمریکا بدعهدی می کند!/عراقچی علت عدم النفع برجام را کشف کرد

علی‌اکبر صالحی، وقتی گفته بود «جهان پسابرجام جهان دیگریست»! شاید او راست می‌گفت... چون مردمان اکنون با جهانی سر تا سر تناقض مواجه شده‌اند.

خبرگزاری فارس _ نزدیک به 9 ماه از اجرایی شدن برجام می‌گذرد و وعده‌های پرطمطراق رئیس‌جمهور روحانی از بابت آن محقق نشده است.

نبود تحققی که کارش از اظهار مردمان و منتقدان نیز گذشته و به داخل ستاد برجام سرایت کرده است بطوریکه حالا دولتی‌ها هم در اینجا و آنجا از بی‌دستاوردی برجام سخن می‌گویند. اعترافی البته با این محتوا که تلاش می‌کند علل بی‌دستاوردی برجام را اظهار و تقصیرکار یا مقصرینی را به مردمان شناساند.

*دلیل عدم‌النفع برجام به روایت عراقچی/همه چیز تقصیر تحریم‌های اولیه است!

سیدعباس عراقچی، رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام و مذاکره کننده ارشد دولت روحانی در جریان توافقات هسته‌ای، اخیراً طی اظهاراتی در نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نکات اهمیتی می داری را اطراف برجام و بی‌دستاوردی آن گفته است که اندکی تدقیق و تأمل در آنها می‌تواند موارد مبهم پرونده برجام و دلیل بی‌دستاوردی آن را آشکار می‌کند.

مقولاتی که اگرچه از روز نخست در کلام تحلیلگران اصولگرا اطراف فرجامِ برجامِ روحانی نکته اشاره و اظهار مشفقانه قرار گرفت اما دولت یازدهم و ستاد برجام نسبت به آنها رو ترش کردند و با طعنه «به جهنم که دلواپسید»! آنها را نکته استقبال گذاشتند...

آنطور که سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفته است، سیدعباس عراقچی در نشست این کمیسیون، اطراف بی‌دستاوردی برجام اظهار می‌دارد:

«مشکل عمده "تحریم‌های اولیه ایالات متحده" علیه ملت ماست که البته با مذاکرات هسته‌ای رابطه ای نداشت اما مانع انتفاع ملت ما از اجرای برجام می‌شود»!

او همچنین در این نشست گفته است:‌«برخی دیگر از تحریم‌ها که مربوط به حقوق‌بشر و تروریسم و... می‌شود، نیز از معضلات دیگر اجرای برجام است»[1]

صحبت‌های عراقچی که در حقیقت چیزی جز صحّه گذاشتن او بر یک حقیقت ملموس نیستند این پرسش را موجب می‌شود چنانچه تحریم‌های اولیه سبب عدم‌النفع برجام هستند پس چرا درباره آنها مذاکره نشده است؟!

حکماً پاسخ تیم مذاکره کننده و دولت یازدهم این است که ما اجازه این مذاکره را نداشته‌ایم زیرا رفع آنها و مذاکره درباره آنها منوط به گذشتن از برخی خطوط قرمز بوده است...

این سخن البته به هیچ وجه قابل پذیرش نیست زیرا حتی فرض بر راست بودن آن هم باید گفت اولاً چنانچه این حقیقت موجود بود چرا وعده‌هایی داده شد که منوط به قرار ده کشور از خطوط قرمز بودند و از سوی دیگر تیم مذاکره کننده دولت آقای روحانی به تصریح ولی امر مسلمین جهان مگر در مواردی از خطوط قرمز هم حتی عدول و عبور نکردند؟![2]

پس چرا برجام همچنان بی‌دستاورد مانده است؟!

از طرفی این پرسش نیز وجود دارد که تیم مذاکره‌کننده دولت چنانچه می‌دانسته که همه چیز منوط به تحریم‌های اولیه آمریکاست پس چرا سه و نیم سال وقت اجرایی کشور را صرف مذاکره و گره‌زنی عمده ناصیه اجرائیات کشور به نتیجه مذاکرات و چیزی به نام توافق نهایی کرد؟! و باز هم چرا دائماً از مردمان می‌خواهد که سپاسگزار برجام باشند و یا «ضیافت خیابانی» به انجام رسانند؟!

و چنانچه هم دولتی‌ها و مذاکره‌کنندگان این واقعیات را نمی‌دانسته‌اند که باید به مفاهیم دیگری فکر کرد..

از این مسائل گذشته مگر به کرّات به آقایان نقل نشد که دشمن در پساتوافق، بحث تروریسم، حقوق بشر و موشک‌های ایران و غیره را قبل می‌کشد و محقق شدن دستاوردهای مذاکرات را به آنها گره خواهد زد؟!

اکنون چرا مردمان باید از دهان یک عضو تیم مذاکره کننده بشنوند که مباحث حقوق بشر و تروریسم از موانع اجرای برجام هستند؟!

آیا تأکید بر وجود این موانع، آنهم بوسیله لسان کسانی در داخل کشور که خود از پرچمداران وعده‌های بزرگ برجامی بوده‌اند،‌ یک نقاشی از قبل دیزاین شده نیست؟!

*روحانی: ایالات متحده قول داده معضلات را از بین برد/کری: بیش از تعهداتمان عمل کرده‌ایم/عراقچی: ایالات متحده برجام را به لحاظ حقوقی نقض نکرده است

صحبت‌های مهم سیدعباس عراقچی در نشست کمیسیون امنیت ملی اما همزمان با توضیحات «جان کری»، وزیر امور خارجه ایالات متحده درباره برجام و در گفت و گو با فارین افرز انتشار داده شد. صحبت‌هایی که متأسفانه مهر تأییدی بود که پای حرف‌های عراقچی قرار داده شد.

کری گفته بود: «ما به  سهم خود به این توافق پایبند بوده‌ایم. ما این کار را به انجام رسانده و حتی فراتر از آن رفته‌ایم تا اطمینان کسب کنیم که بانک‌هایی به علل متعدد که مایل به تعامل با ایران نیستند، با این کشور دادوستد می‌کنند. ما تمام تحریم‌هایی که توافق کردیم، لغو کنیم را برداشته‌ایم اما معضلات دیگری نیز وجود دارد. ما باید به ایران در درک این موضوع یاری رسانیم که چالش‌هایی داخلی در ارتباط با نظام بانکداری‌اش، رویه‌های تجاری‌اش و شفاف‌سازی خود دارد که باید به آنها رسیدگی کند.»

او همچنین می‌افزاید:

«ما درباره تکنولوژی و چندین چیز به خصوص دیگر قادر بودیم یاری رسانیم اما به دلیل چالش ایران در یمن،‌ پشتیبانی‌اش از بشّار اسد ، حمایتش از حزب‌الله و شلیک موشک‌هایی که مردمان آن را تهدیدآمیز می‌بینند و این قبیل موارد. این کار بسیار دشوار است. این مسائل تلاش‌ها برای حرکت رو به جلو را پیچیده می‌کند.»[3]

صحبت‌های جان کری خلال آن که سخنان سیدعباس عراقچی مبنی بر بی‌دستاوردی برجام و دلیل عدم‌النفع دولت روحانی از برجام را با تفصیل بیشتری اظهار می‌کند بلکه این نکته را هم یکبار دیگر در مقابل دیدگان عموم قرار می‌دهد که مقامات قصر سفید معتقدند نه تنها سرگرم عمل به مفادّ برجام نکته توافق با دولت روحانی هستند بلکه حتی به فراتر از آن هم عمل کرده‌اند.

چیزی که البته رئیس‌جمهور روحانی بعد از آخرین مسافرت خود به نیویورک برای حضور در انجمن سازمان ملل، تلویحاً خلاف آنرا گفت و اینطور گزارش کرد که: «ایالات متحده قول داده است به تعهدات خود عمل کند»![4]

و اکنون معلوم نیست که این کلاف به ظاهر در هم پیچیده را چه کسی قرار است گشاید؟! و آیا بالاخره دستاوردهای برجام که قرار بود یک‌شبه رخ نمون شوند و آنطور که «علی‌اکبر صالحی» قول داده بود؛ جهان پسابرجام دقیقاً در چه روزی ایجاد خواهد شد؟!

یادآوری این نکته نیز لازم به نظر می‌رسد که سیدعباس عراقچی تاکنون بارها تصریح کرده است که برجام به لحاظ حقوقی نقض نشده است.

*چنانچه ایالات متحده به وعده‌هایش عمل نکند.../هرکس دستاوردهای برجام را می‌خواهد در رای گیری آینده هم به روحانی رأی بدهد!

در همین حال، سیدعباس عراقچی بعد از انتشار گفته‌های جان کری باز هم به صحنه آمد و طی اظهاراتی که رسانه‌ها آن را انتشار دادند از این گفت که ایالات متحده باید به تعهداتش عمل کند و آنچه را هم که انجام می‌دهد تعهدات این کشور در برجام است نه گزینه‌ای فراتر از تعهدات!

او همچنین تصریح کرده بود: آیا ما(ایران) قادر هستیم بگوییم که به دلیل حملات ایالات متحده به یمن برخی از تعهدات خود را انجام نمی‌دهیم؟! ایالات متحده از آوردن هرگونه بهانه در اجرای برجام باید خودداری کند و این به هیچ وجه برای ما قابل پذیرش نیست.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در بخش پایانی صحبت‌های خود نیز گفت:

«ما پیش‌بینی می‌کردیم که با بدعهدی و بدحسابی‌هایی از سوی طرف‌های غربی مواجه باشیم. غربی‌ها در تاریخ تعامل خودشان با ایران ثابت کردند که با حسن نیت رفتار نمی‌کنند و ما این را هم در مذاکرات و هم در اجرای برجام مد نظر گرفتیم...باید آنها را به انجام وظایفشان در برجام وادار کرد و این کار الان دارد صورت می گیرد. آنها گام به گام در اجرای تعهدات خود جلوتر می‌آیند و قدم‌های بیشتری را برمی‌دارند که اصلاح سوال و پاسخ‌های تازه اَفِک و تسهیل دسترسی به دلار نمونه‌هایی از آن بود.»[5]

این توضیحات عراقچی اگرچه به لحاظ پاسخگویی قاطع به یک مقام زیاده‌خواه آمریکایی قابل ستایش بود اما از وجه دیگر قابل تأسف بود...

زیرا ولی امر مسلمین جهان صراحتاً و در قالب شروط خود تأکید کرده بودند که باید باب تحلیل به رأی طرف مقابل از نوشته برجام بسته شود.

از طرفی دولت آقای روحانی به دلیل شتاب‌زدگی و اشتیاق برای پا نهادن در وادی موهوم پسابرجام، از اجرای تدریجی و گام به گام برجام منصرف شد و به یک‌باره در قلب رآکتور اراک بتن ریخت... فلذا دیگر عملاً چیزی نمانده که ایران بخواهد جلوی اجرای آن را به دلیل بدعهدی ایالات متحده بگیرد و از طرف دیگر، سیدعباس عراقچی در حالی از اجبار طرف مقابل سخن می‌گوید و به دستاوردهای این مجبورسازی اشاره می‌کند که نه‌تنها هیچ دستاورد ویژه ای شامل حال مردمان نشده است بلکه چیزی که مردمان می‌شنوند اخبار مربوط به «پیگیری‌های ایمیلی»، «هدایای ظریف و عراقچی به طرف‌های آمریکایی خود» و «اذعان عراقچی به بی‌دستاوردی برجام به دلیل تحریم‌های اولیه» است.

تمام این صحبت‌ها و قال و مقال‌ها در حالی است که در داخل ایران عده‌ای از وابستگان ستاد برجام نیز یا عنوان می‌کنند که «دولت هیچ قول ویژه ای را از بابت برجام به مردمان نداده است» و «بی‌دستاوردی برجام تقصیر یک عده خاص است» و یا از این می‌گویند که چنانچه کسی می‌خواهد دستاوردهای برجام را نگاه بکند و لمس کند باید در دولت آینده هم به «حسن روحانی» رأی بدهد...

***

1_ http://farsnews.com/newstext.php?nn=13950724001014

2_ http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=32695

3_ http://isna.ir/news/95072514220

4_ http://kayhan.ir/fa/news/86184

5_ http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13950725001655

-------------------------------------

مسئول متن : مهتاب ذ.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در اين مقام مجازی بجز پياله مگير ««« »»» در اين سراچه بازيچه غير عشق مبازدولت: برجام نقض نشده ولی آمریکا بدعهدی می کند!/عراقچی علت عدم النفع برجام را کشف کرد


TT / 178 --- TP / 12%

گردآوری شده توسط : مهتاب ذ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : برجام
برچسب ها : عراقچی , بدعهدی , النفع

مطالب مرتبط