دولت در حوزه اقتصادی نمره خوبی نمی گیرد/ در حوزه سیاسی و اجتماعی دولت مردود است

دولت در حوزه اقتصادی نمره خوبی نمی گیرد/ در حوزه سیاسی و اجتماعی دولت مردود است

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: دولت روحانی در حوزه هسته‌ای امتیاز بالایی دارد اما در حوزه اقتصادی نمره خوبی نمی‌دهم و در حوزه سیاسی و اجتماعی ردش می‌کنم.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از همدان، صادق زیباکلام امشب در نشست آزادی بیان در قانون اساسی که در دانشگاه بوعلی سینا به انجام رسانده شد به بررسی سیر و روند آزادی در جامعه ایرانی و بررسی میزان آزادی در جامعه توجه کرد و بیان کرد: جدی ترین مسأله ای که قرون وسطی را از مدرنیته و عصر تازه جدا می کند، مقوله آزادی است.

وی با اشاره به این که اساس و بنیاد مدرنیته بر روی آزادی قرار گرفته است، اضافه کرد: انسان باید به یک سری دانستنی ها در جامعه تن دهد.

استاد دانشگاه تهران با بیان این که از همان ابتدا، آزادی شانه به شانه و در رقابت با قانون بوده است، تصریح کرد: در هیچ جامعه ای آزادی به طور مطلق وجود ندارد و در چارچوبی به نام قانون تعریف می شود.

وی با اشاره به این که پس از آزادی باید در حکومت به تعامل منتقل بکنیم، ادامه داد: بسیاری از حکومت ها مدعی مردمان سالاری هستند و در این میان باید دید که چه معیاری برای تشخیص انطباق حکومت با آزادی و دموکراسی است.

زیباکلام با بیان این که هر حکومتی که مدعی آزادی است باید سه مسأله در آن نگاه شود، خاطرنشان کرد: حکومت بر مبنای آزادی سه ستون دارد که اگه هر کدام نباشد نمی توان ادعا کرد که آن حکومت بر مبنای آزادی است.

وی با اشاره به این که نخستین شرط آن است که آمد و رفت حکومت توسط مردمان صورت گیرد، گفت: شرط دوم این است که حکومت بر سر کار آمده توسط مردمان، قادر نیست هر کاری بکند به طوری که اختیارات و قدرتش به قانون محدود می شود.

این فعال سیاسی با بیان این که اصل سوم پاسخگو بودن حکومت در قبال تصمیم ها و عملکردهاست، بیان کرد: حکومت باید به نمایندگان مردمان پاسخگو باشد به همین دلیل است که حکومت مدعی آزادی و دموکراسی در بر می داری پارلمان است.

وی با اشاره به این که اگه یک اصل از این سه نکته موجود نموجود باشد نام حکومت را نمی توان مردمان سالار قرار داد، اضافه کرد: بحث دیگر حکومت، اقلیت است که باید دید این بخش از جامعه چه نقشی دارند.

زیباکلام با بیان این که یکی از سؤالاتی که در رأی گیری به وجود مییاید، حقوق اقلیتی است که در رأی گیری شرکت نکرده و یا به حزب حاکم رأی نداده، تصریح کرد: سؤال اینجاست که چطور می توان حقوق اقلیت را در حکومت اکثریت حفظ کرد.

وی با اشاره به این که برای پاسخ به این سؤال باید به قانون اساسی رجوع کرد، ادامه داد: در قانون اساسی حقوقی وجود دارد که هیچ حکومتی به خاطر داشتن رأی اکثریت قادر نیست آن را نقض کند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان این که آزادی تا مکانی است که حقوق اقلیت را پایمال نکند، گفت: امکان می دارد این شائبه به وجود آید که این مباحث شعار است و در عمل امکان اجرا وجود ندارد.

زیباکلام با بیان این که حقیقت مطلب این است که ساز و کارهایی در تکامل مدرنیته در حوزه سیاسی ایجاد شده که افراد مکلف به رعایت مسائل هستند، بیان کرد: این مسائل اجرایی می شود و تنها شعار نیست.

وی با اشاره به این که آنچه که در غرب رخ داد تنها منحصر به غرب نبود، اضافه کرد: مباحث مطرح شده در خصوص آزادی از کشورهای غربی به کشورهای عربی، آسیایی و کشورمان نیز سرازیر شد.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان این که موج آزادی خواهانه در قرن 19 به کشورمان رسید، تصریح کرد: اصل تفکیک قوا، انتخاب رئیس جمهور و این اصل که حکومت هر کاری قادر نیست بکند را از غرب گرفتیم.

وی ادامه داد: تحول در آزادی خواهی با مشروطه در کشورمان آغاز شد اما پس از آن بنای اختلاف و مشکلات آغاز شد؛ چندین روز پس از صدور فرمان مشروطه که مظفرالدین شاه مرد، محمدعلی شاه بنا را برای نابودی انقلاب مردمان قرار میدهد.

زیباکلام با بیان این که محمدعلی شاه حاضر نشد به قانون مشروطه تن دهد، خاطرنشان کرد: مشروطه قادر نبود حکومتی در کشورمان حاکم کند که آزادی بیان، مطبوعات و حق نقد از حکومت را به مجلسیت بشناسد.

وی با اشاره به این که نمایندگان مردمان حق دارند از حکومت توضیح بخواهند چون امکان می دارد حکومت اشتباه کند، گفت: از همان ابتدا این کشمکش بر سر آزادی و حق و حقوق آزادی در کشورمان مطرح شد و مشروطه قادر نبود راهی در این میان به مکانی ببرد و نهاد سیاسی بوجود آورد که از قانون تبعیت داشته باشد.

استاد دانشگاه تهران با بیان این که رضاشاه و محمدرضا شاه از 28 برج مرداد 32 تا 22 بهمن 57 با وجود مجلس هرکاری دوست داشتند، به انجام میرساندند، بیان کرد: رئیس مجلس شورای ملی یک جمله سرشناس داشت و نقل میکرد بزرگ ترین افتخار مجلس برآوردن منویات ملوکانه است.

وی گفت: در زمان پهلوی ها؛ آزادی سیاسی، آزادی بیان و مطبوعات پایمال شد تا مکانی که ما به سمت انقلاب اسلامی رفتیم.

وی با اشاره به این که زمانی راهپیمایی های میلیونی انجام شد، خواسته های مردمان آزادی سیاسی، آزادی بیان، آزادی مطبوعات، رای گیری، نبود زندانی سیاسی بود، ادامه داد: بسیار تلاش شده که زندانی سیاسی تعریف شود اما محقق نشد چرا که زندانی سیاسی به خاطر افکار مخالف با سیاست های حکومت محکوم شده است.

این فعال سیاسی با بیان این که امروز مجبوریم بر سر این مسائل خوانیم که چطور شد خواسته های آزادی طلبانه کنار رفت و جای آن خواسته های دیگری آمد که تا امروز نیز ادامه داشته، گفت: نسل تازه باید این مسائل را چک کند و محکوم کردن پدران و مادران خود را کنار قرار بدهند.

وی با اشاره به این که پس از اخراج امام خمینی(ره) از کشور عراق، ایشان به پاریس رفتند، بیان کرد: از زمان اقامت امام راحل در پاریس تا ورود به کشورمان، ایشان گفت و گو های فراوانی را به انجام رساندند چرا که مرکز یک اتفاق بزرگ هستند و جهان به دنبال شنیدن این سخنان بود.

زیباکلام با بیان این که جهان مبهوت حرکت امام و مردمان کشورمان شده بود، اضافه کرد: نزدیک 130 مصاحبه توسط امام خمینی(ره) انجام شده و می نگاه بکنیم امام علل مبارزه را چطور مطرح می کنند به طوری که یک بار هم نام ایالات متحده به میان نیامده است.

وی با اشاره به این که گفت و گو های امام در پاریس انتشار داده شده است، تصریح کرد: در این مصاحبه ها از امام درباره حکومت اسلامی سؤال کردند و ایشان پاسخ دادند و باید آن را خوانیم.

استاد دانشگاه تهران با بیان این که نمی توان منکر پیشرفت آزادی و دموکراسی بود، ادامه داد: یک روزنامه اصلاح طلب و مستقل در پیش از انقلاب انتشار داده نمیشد و چیزی به عنوان روزنامه مستقل از حکومت وجود نداشت.

وی با اشاره به این که روزنامه های مستقل کشورمان را نمی توان با نشریات خارجی مقایسه کرد، خاطرنشان کرد: مقایسه پیشرفت های مدنی در عرصه آزادی با جوامع پیشرفته اشتباه است در حالی که ما باید با عقبه تاریخی خود و با حد و حدود آزادی مقایسه کنیم.

زیباکلام با بیان این که ما باید پیشرفت ها در رای گیری و حاکمیت قانون را با جامعه خودمان بسنجیم، گفت: در نتیجه باید اعلام کرد با پیشرفت مواجه شدیم به طوری که در زمان پهلوی امکان سخنرانی یک انتقادگر در دانشگاه وجود نداشت.

وی با اشاره به این که امروز بیشتر از 150 زندانی سیاسی نداریم، بیان کرد: در آخرین سال حکومت شاه، پیش از آغاز انقلاب 6 هزار زندانی سیاسی داشتیم به طوری که جمعیت کشور 30 میلیون بود و تنها 100 هزار دانشجو داشتیم.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان این که باید پیشرفت ها و در جا زدن ها را دید، اضافه کرد: من معتقدم آینده نورانی ای در انتظار این کشور قرار دارد.

زیباکلام با اشاره به این که دولت روحانی کشورمان را از مسأله اتمی نجات یافت، ادامه داد: دولت روحانی در این حوزه امتیاز بالایی دارد اما در حوزه اقتصادی نمره خوبی نمی دهم و در حوزه سیاسی و اجتماعی ردش می کنم.

استاد دانشگاه تهران با اشاره به این که آمریکاستیزی هیچ نفعی برای کشور ندارد و نمی توان حتی یک نکته انتفاع نمایان کرد، گفت: اما می توان صدها نکته نمایان کرد که آمریکاستیزی، به ضرر منافع ملی خاتمه یافته است.

وی با اشاره به این که انقلاب اسلامی توسط مردمان انجام شد، بیان کرد: در مجموع نمره خوبی به انقلاب اسلامی با وجود همه مشکلات و مشکلات که موجود بوده در حوزه پیشرفت دموکراسی و آزادی می دهیم، زیرا پیشرفت دموکراسی، بسته شدن زندان اوین، نبود زندانی سیاسی و ... یک شبه در جوامع رخ نداده است.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان این که در غرب 500 سال زمان برد که رنسانس بوجود آمد، اضافه کرد: روند تحقق دموکراسی طولانی است چون بزرگ ترین سودکنندگان دموکراسی مردمان و بزرگ ترین متضرران صاحبان قدرت هستند که در نتیجه اجازه نمی دهند این روند به راحتی بوجود آید.

-ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد-

نگارنده: خردمند غ.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دلت به وصل گل ای بلبل صبا خوش باد ««« »»» که در چمن همه گلبانگ عاشقانه توستدولت در حوزه اقتصادی نمره خوبی نمی گیرد/ در حوزه سیاسی و اجتماعی دولت مردود است


TT / 248 --- TP / 17%

گردآوری شده توسط : خردمند غ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-20
در دسته بندی : نمره
برچسب ها :

مطالب مرتبط