آیا شما هم دچار به دلهره و استرس نوع دوم می باشید؟ (3 عکس)

آیا شما هم مبتلا به استرس نوع دوم هستید؟

در استرس نوع دوم، بدن شما از ارتعاشات منفی فرد دیگری که تحت فشار است متاثر می شود و در اقدامی واکنشی در پاسداری از خود سعی می کند مثل او تصویر و عکس العمل نمایان کند و با استرس بجنگد.
استرس مسری است، اجازه ندهید نگرانی اطرافیانتان روحیه شما را پایین بیاورد. اگه در زندگی تان در دردسرها و مراحل سخت شخص دیگری درگیر شده اید، شما قطغا استرس نوع دوم را آزموده اید. درست مثل وقتی که فردی خمیازه می کشد و شما نیز بلافاصله پس از او خمیازه میکشید، بدن شما مانند آینه ای اماده است کارها و احساسات دیگران را تقلید کند.
در استرس نوع دوم، بدن شما از ارتعاشات منفی فرد دیگری که تحت فشار است متاثر می شود و در اقدامی واکنشی در پاسداری از خود سعی می کند مثل او تصویر و عکس العمل نمایان کند و با استرس بجنگد.واکنش ما به استرس بسیار حساس است، به طوری که اگه فردی نشانه ای از استرس برای فرد دیگری ارسال کند، فرد مقابل سعی می کند ان را شبیه سازی کرده و از همزاد پنداری کند.
تصویر و عکس شماره 1 ⇩

زن هایدی هانا نگارنده کتاب 5 راه برای تحول رویکرد افراد در مقابله با استرس در این رابطه نقل میکنید: وقتی فردی وارد اتاق می شود، شما از حرفهایی که میزند از زبان بدن از اشارات و از ابراز احساسات و یا لحن صحبت و یا حالات چهرع او متوجه میزان استرس آن فرد می شوید. با شناسایی اینکه چه کسی به شما استرس وارد می کند، شما می توانید با آثار مخرب استرس نوع دوم مبارزه کنید و از بروز علامت های استرس که باعث مریضی نیز می شود پیش گیری به عمل آورید.

شما احساس می کنید استرس دارید اما علت آن را آگاهی نمیدارید

یکی از علامت های استرس نوع دوم این است که شما قادر نیستید عامل عمده آن را معلوم کنید و دقیقا آگاهی نمیدارید چه چیزی شما را پریشان و نگران می کند.در اینشکلی موارد منبع عمده استرس قادر هست فردی در اطراف شما باشد که تحت فشار قرار دارد.
به طور طبیعی این حس در خود فرد ایجاد میشود و علت آن نیز دریافت علایم هشداردهنده اشتباه فرد دیگری است.

دکتر خوزه رابینسون که متخصص در امور مدیریت استرس و ارائه استراتژی های مقابله با آن است در این رابطه نقل میکنید: افراد در رابطه با این موضوع خیلی نمی اندیشند؛ در حالی که این مورد از استرس بسیار موذی و اذیت کننده است.

وقتی به فردی بدبین مبدل میشوید

وقتی توسط افرادی که همواره استرس دارند و پریشان هستند احاطه شوید، این موضوع اوقات خوشی شما را از بین می برد. این موضوع به دلیل آن است که مغز شما همواره در حال کنکاش است و به طور طبیعی توجه بیشتری به موارد منفی می کند تا موارد مثبت و همین موضوع شما را به شدت به مسائل منفی بدبین می کند. اگه شما فردی مثبت اندیش هستید و به مسائل با دید مثبت می‌ بینید و اطراف شما چندین فرد منفی نگر حضور دارند، احتمال اینکه منفی بافی اطرافیان بر شما شکست دهد بسیار زیاد است.
برای برقراری تعادل در این موقعیت ها، مغز شما نیاز دارد تا در برابر هر واکنش یا صحبت منفی به طور متوسط سه پاسخ مثبت گیرد که این عدد در محیط های کاری به 5 پاسخ مثبت نیز افزایش مییابد.همواره راهی برای اظهار موفقیت های تیمی در جمع ها یابید تا از اظهار علل شکست اجتناب شود.

همواره برای انجام کارهایتان عجله دارید

اگه با مهلت وقتی برای تکمیل کارهایی که در پیش دارید فاصله دارید، احتمالا باید یک برنامه ریزی خوب برای انجام کارهایتان باشید و یا اینکه در زمره افرادی هستید که با سرگرم شدن به کارهای غیرضروری با همکاران خود فقط وقت خود را تلف میکنید؟ دکتر رابینسون در همین رابطه نقل میکنید، هر لحظه از زمان برای افراد سه سوته و اورژانسی است و همین امر باعث می شود تا افراد کارها را تا مکان ممکن سریع به انجام رسانند. اگه کیفیت انجام کار در سرعت آن اثر قرار میدهد،یک گام عقب تر بروید و از خود سؤال بکنید آیا انجام سریع این کار برای شما ارزش ویژه ای دارد یا خیر؟
تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس آیا شما هم مبتلا به استرس نوع دوم هستید؟

همکار شما دائما نگران و پریشان است

یکی از خوب ترین راه های غلبه بر استرس نوع دوم این است که افرادی که باعث ظهور واکنش های استرسی در شما می شوند را تشخیص دهید. هرگاه فرد مورد نظر را تشخیص دادید بسیار محترمانه وقت کمتری را با او طی بکنید و مثلا با عباراتی مثل اینکه تنها 10 دقیقه برای تحویل یک پروژه به رییس فرصت دارید، گفتگو بیشتر با او را منتفی کنید.دکتر هانا در این زمینه معتقد است، اگه در شرایطی هستیم که آگاهی می داریم فردی باعث ایجاد استرس در ما می شود یا وقت ما را تلف میکند اما در عین حال به برقراری رابطه با او نیز نیاز داریم، وقت از پیش تعیین شده ای برای برقراری رابطه با او انتخاب بکنید و برای رابطه خود حد و مرز تعریف کنید.این موضوع وقتیمشکل ساز می شود که رابطه شما با او کش یابد و مدت زمان بیشتری با او سپری کنید و بعدا متوجه می شوید که آن فرد تنها انرژی شما را بیهوده تلف کرده است.

حالت تحصیلی بچه تان در مدرسه افت می کند

وقتی بچه تان از مدرسه بر میگردد یا والدین شما از سرکار بر میگردند، احتمالا از اینکه با شما صحبت بکنند یا نه متوجه خواهید شد که روز بدی را سپری کرده اند یا خیر. دکتر رابینسون نقل میکنید،هر عضو خانواده که تحت فشار باشد به نوعی این فشار را بروز می دهد و میرساند. وقتی انها حوصله حرف زدن با هیچ کس را ندارند و ما این را در ک میکنیم و به روی خودمان نمی آوریم در واقع در حال پوشانیده شدن در توعی باور اشتباه استرس زا هستیم.
دکتر رابینسون در ادامه اضافه میکند، به افراد خانواده خود فرصت دهید تا حالشان بهتر شود، و مطمئن شوند که از سپری کردن وقت با شما و صحبت در رابطه با مسائل گوناگون، حس خوبی به آنها دست می دهد. یکی از لغزشات بزرگ در این لحظات، حرف زدن سه سوته در رابطه با معضلات و عوامل استرس زا است که امکان می دارد منجر به شکسته شدن حریم ها شود.

همیشه احساس خستگی و بی حوصلگی می کنید

همیشه علتی برای اینکه فردی عصبی را در کنار خود داشته باشید وجود دارد، حتی اگه دغدغه ها و استرس ان فرد واقعا بر شما اثر قرار ندهد اما دوست دارید با او وقت طی بکنید. این استرس آزاردهنده را از روی خود بردارید، مغز شما تمام تلاش و انرژی خود را صرف این می کند که شما را زنده نگه دارد و با طی کردن وقت با افرادی که انرژی شما را می گیرند آن را هدر ندهید. ما خودمان دوست نداریم در شرایط استرسی قرار بگیریم اما بدن ما ناخودآگاه و با توجه به موقعیت و شرایط در این فضا قرار می گیرد و این علتی است که انرژی نگه داشته شده را می گیرد و باعث می شود که همواره احساس خستگی کنید.

وقتی نوتیفیکیشن ایمل برایتان می آید

شما دو نوع از آگاهی و توجه دارید : مواردی که شما آگاهانه می خواهید به آنها دقت دارید و مواردی که باعث می شوند توجه شما به آنها جلب شود.وقتی شما سرگرم انجام تکالیف درسی خود باشید،یک نوتیفیکیشن ایمیل قادر هست ناخودآگاه تمام حواس شما را به خود جلب کند و به مغز شما این سیگنال را بدهد که شاید مورد تازه ای برای ایجاد استرس در این ایمیل موجود موجود باشد. نوتیفیکیشن ها با غریزه وحشت انسان سر و کار دارند و آن را بر می انگیزند و به این معنا هستند که شما باید توجه به هر چیز دیگری را متوقف کرده و به آن دقت دارید.

ایمیل ناراحت کننده ای از یک دوست یا همکار میگیرید

دریافت یک ایمیل ناراحت کننده می تولند شما را دچار استرس فراگیری کند و همواره فکر شما را به این مورد معطوف کند که فرستنده ایمیل از چه چیزی غصه خورده که این ایمیل را فرستاده است. و همین کنجکاوی باعث می شود به سرعت کل نوشته ایمیل را بخوانید و اینکار را امکان می دارد با روش اشتباهی به انجام رسانید.
چرا که در خلال خواندن ان نوشته شما زبان بدن فرستنده و تن صدای او را ندارید و به سادگی امکان می دارد موجب سوتفاهم و سوبرداشت شود. افراد معمولا خیلی رک و بی پرده حرف میزنند و احتیاط را سرلوحه کار خود در مکالمات نمیگذارند. وقتی دچار این حالت می شوید غلات شور بخورید و تحت تاثیر چنین ایمیل هایی قرار نگیرید و بی خیال آنها شوید.

ایده های شما به طور کلی اصل نیستند

یک رییس غرغرو به سادگی قادر هست شما را در حالت فشار گذارد و کارایی شما در کارتان را کم کند.وقتی شما احساس استرس کنید،مغز شما تمام انرژی خود را صرف متعادل کردن شما می کند و انرژی برای به کار رفتن در بخش خلاقیت برایش نمی ماند. اگه تهدید جدی در خارج از محیط کاری برای شما استرس بوجود آورده، شما تنها خواهید توانست تا امور مربوط به خود را به انجام رسانید و خیلی به کیفیت آن دقت نمیدارید. در این موارد شما از خلاقیت خود بهره نمیگیرید و تنها سعی در به پایان رساندن کار خود دارید تا از خود حفاظت کرده باشید.
تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس آیا شما هم مبتلا به استرس نوع دوم هستید؟

استرس شما را تنبل می کند

استرس نوع نخست قوی تر است. این نوع استرس دقیقا بستگی به این موضوع دارد که شما از لحاظ شخصیتی چه کسی هستید. استرس نوع دوم تنها پس از اینکه کامیاب شود همه تاثیرات منفی را بر روی تندرست فرد قرار بدهد، فرد را ضعیف می کند. و اگه به آن اجازه دهید که در مدت طولانی بر شما و زندگی تان اثر قرار بدهد تبدیل به استرس مزمن می شود و همان اثراتی را خواهد داشت که استرس مزمن خواهد داشت که عبارتند از غذا نخوردن،افزایش کلسترول بد،کاهش کلسترول خوب خون و ...

شما دچار توهم و ابهام می شوید

آیا احساس می کنید که فراموش کار شده اید یا مدت زمان طولانی برای انجام یک تخصیص می دهید؟ در این شرایط شاید استرس افراد پیرامونتان را نیز نادیده بگیرید. اما اگه استرس افراد دیگر شما را تحت تاثیر میگذارد ، مغز شما همان استراتژی را به کار میبرد که برای واکنش به خطرات سریع از خود بروز میدهد و این آگاهی دار معناست که تمام تلاش خود را برای امن نگه داشتن شما به کار می برد. دکتر هانا در این رابطه نقل میکنید، وقتی علایم استرس را از محیط اطراف میگیرید، در این شرایط به سختی می توانید درست و منطقی اندیشید.

وقتی در خلال ناشتایی خوردن ، اخبار را می‌ بینید

اخبار منفی زیادی همواره در رسانه ها مطرح می شود و همین عوامل افراد را در معرض استرس دست دوم میگذارد.وقتی خبری غمگین کننده در رابطه با کشور یا ملت کشور خود می شنوید به طور طبیعی استرس نوع دوم را از دیگران می گیرد. بر طبق مطالعاتی که در دانشگاه هاروارد انجام شده، افرادی که روز خود را با اخبار منفی شروع می کنند 27 درصد نسبت به افرادی که 6 یا 8 ساعت بعد به طور داوطلبانه اخباری مثبت را می نگاه کنند غمناکتر هستند.

وقتی فرد پشت سری شما در صفی با صدای بلند سرگرم حرف زدن است

اگه فردی در صف یک فروشگاه مدام به شما نقل بکنید با سرعت تر به جلو حرکت کن امکان می دارد برای خلاصی از فشاری که او بهشما وارد میکند عجله کنید. افراد معمولا یا در حال جنگ هستند یا در حال پرواز کردن هستند! مکانیزم جنگیدن در حال شیوع در جامعه است. امکان می دارد علتی برای عجله موجود نموجود باشد و تفاوتش در 5 یا 55 ثانیه باشد. شاید برای همکاری با فرد پشت سری خود کار مورد نظر او را به انجام رسانید اما هرگز نشاط خود را فدای خواسته های نا به جا و استرس زای اطرافیان نکنید.

----------------------------------------------------

مطلب از : آفتاب ف.

روانشناسی و خانواده در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به مژده جان به صبا داد شمع در نفسی ««« »»» ز شمع روی تواش چون رسيد پروانهآیا شما هم دچار به دلهره و استرس نوع دوم می باشید؟ (3 عکس)


TT / 282 --- TP / 14%

گردآوری شده توسط : آفتاب ف.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : روانشناسی و خانواده
برچسب ها : استرس

مطالب مرتبط