دکتر روشنیان گزارش کرد؛ پایان ساخت «ناهید یک» تا پایان 95

دکتر روشنیان خبر داد؛ پایان ساخت «ناهید یک» تا آخر 95

دیزاین و ساخت ماهواره ناهید 1، 2 و 3 گام‌های تحقیقاتی ما برای رسیدن به ماهواره مخابراتی است و ماهواره «ناهید یک» در سال جاری آماده می‌شود.

معاون فناوری سازمان فضایی کشورمان با تاکید بر این‌که بر اساس سند چشم‌انداز در سال 1404 ماهواره حرفه‌ای مخابراتی باید پرتاب شود، نقل کرد: دیزاین و ساخت ماهواره ناهید 1، 2 و 3 گام‌های تحقیقاتی ما برای رسیدن به ماهواره مخابراتی است و ماهواره «ناهید یک» در سال جاری آماده می‌شود.

دکتر جعفر روشنیان در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر این که سازمان فضایی کشورمان در زمینه تامین ماهواره‌های مخابراتی دو مسیر موازی را طی می‌کند، اضافه کرد: در این حوزه اقدام به توسعه فناوری‌های بومی در این حوزه کردیم که دیزاین و ساخت ماهواره مخابراتی «ناهید یک» گامی برای دستیابی به ساخت ماهواره‌های مخابراتی است.

وی، تهیه کرد و تامین ماهواره خارجی را از دیگر اقدامات این سازمان در راستای تامین ماهواره‌های مخابراتی آگاهی داشت و بیان کرد: این اقدام در زمینه تامین نیازهای کوتاه مدت است.

روشنیان ادامه داد: در این راستا اقدام به مذاکره با چند کشور کردیم و نیاز است که در این مذاکرات جوانب فنی، حقوقی و کاربردی پرداخته شود.

معاون فناوری سازمان فضایی کشورمان تاکید کرد: پیش‌بینی ما این است در زمینه تهیه کرد ماهواره مخابراتی در سال جاری تصمیم‌گیری‌های ضروری اتخاذ شود.

وی در خصوص خریدهای خارجی این سازمان یادآور شد: در این مذاکرات کل سیستم‌های ماهواره شامل ماهواره، ایستگاه زمینی و ایستگاه مهار از سوی کشور سازنده برای کشور تامین می‌شود و ما نیز آموزش‌های ضروری را در این زمینه خواهیم گرفت.

روشنیان با اشاره به آخرین حالت ماهواره «ناهید یک»، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود که این ماهواره در سال جاری تهیه شود و پرتاب آن منوط به آمادگی فنی این ماهواره است.

وی با تاکید بر این‌که بر اساس سند چشم‌انداز کشور باید تا سال 1404 به ساخت ماهواره مخابراتی با تمام مشخصات نکته نیاز دست کشف کند، نقل کرد: برای دستیابی به این هدف دیزاین و ساخت یکسری ماهواره‌های مخابراتی را در دستور کار داریم که شامل ماهواره‌های ناهید 1، 2 و 3 است.

روشنیان ادامه داد: در هر کدام از این ماهواره‌ها صاحب یکسری از فناوری‌ها خواهیم شد و وزن هر کدام از آنها نسبت به ماهواره قبلی افرایش می‌یابد و در نهایت در سال 1404 به ماهواره مخابرات ملی خواهیم رسید.

وی همچنین به جزئیات مشارکت کشورمان در پروژه منظومه ماهواره‌ای سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه (APSCO) اشاره کرد و نقل کرد: یک منظومه ماهواره‌ای متشکل از چند ماهواره و یک ماهواره از زیر سیستم‌های فرق می داری همچون باتری، مهار، سازه و کامپیوتر پرواز تشکیل شده است و در این پروژه کشورهای گوناگون با تقسیم کار همکاری خواهند کرد.

معاون فناوری سازمان فضایی کشورمان ادامه داد: بر این اساس امکان می دارد ما یا  یک ماهواره بسازیم و یا یک بخش از زیر دستگاه این منظومه را دیزاین کنیم.

به گزارش ایسنا، در نقشه جامع علمی کشور، هوافضا در اولویت «الف» فناوری کشور قرار دارد و در آن اهدافی همچون «دیزاین، ساخت، پرتاب و بهره‌برداری از ماهواره در مدار زمین آهنگ و دیگر ماهواره‌ها با کاربردهای ارتباطات، سنجش از دور با اولویت فناوری و صنایع داخل و یا مشارکت دنیا اسلام و همکاری‌های بین‌المللی» و «دستیابی به خدمات و زیر ساخت‌های ارتباطات فضا پایه در جهت تامین نیازمندی‌های کشوری و منطقه‌ای و جهانی، عمومی و تجاری و سازگار با بستر مخابراتی زمین پایه» پیش‌بینی شده است. 

بر این اساس، ماهواره‌هایی که هم‌اکنون در کشور ساخته و به فضا پرتاب می‌شود، در راستای توسعه فناوری فضایی است تا با توانمندی‌های حاصل شده از آنها بتوانیم در سال ۱۴۰۴ ماهواره حرفه‌ای بومی را به فضا پرتاب کنیم.

دیزاین و ساخت ماهواره «ناهید یک» از جمله این پروژه‌ها است. این ماهواره یک ماهواره مکعب مستطیلی است که علاوه بر صفحات خورشیدی نصب شده بر روی بدنه، از دو صفحه خورشیدی بازشونده بهره می‌برد. این ماهواره با جرم حداکثر ۵۰ کیلوگرم در مدار بیضوی ۲۵۰ در ۳۷۰ کیلومتری با زاویه میل ۵۵ درجه به عملیات پرداخته و بازکردن صفحات خورشیدی و رابطه در باند Ku را در این مدار به آزمون قرار خواهد داد.

بازکردن صفحات خورشیدی در مدار، رابطه در باند مخابراتی Ku در مدار، تصویربرداری و تخمین نرخ بازشدن صفحات خورشیدی و مهار حالت سه محوره از جمله مأموریت‌های «پروژه ناهید» است.

-با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما عزيزان، يارى نماييد-

تهیه کننده: مرجان و.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ناوک چشم تو در هر گوشه‌ای ««« »»» همچو من افتاده دارد صد قتيلدکتر روشنیان گزارش کرد؛ پایان ساخت «ناهید یک» تا پایان 95


TT / 74 --- TP / 10%

گردآوری شده توسط : مرجان و.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : ناهید
برچسب ها : روشنیان

مطالب مرتبط