با دکتر هومن سلیمانی مجد،محقق دانشگاه آکسفورد بریتانیا: کشورمان ایران باید سدهای علمی را بشکند و به تبادل علمی توجه بکند (2 عکس)

با دکتر هومن سلیمانی مجد،محقق دانشگاه آکسفورد انگلستان: ایران باید سدهای علمی را بشکند و به تبادل علمی بپردازد

تصویر و عکس شماره 1 ⇩
سیناپرس: دکتر هومن سلیمانی مجد ،جراح و متخصص بانوان و زایمان ، فوق تخصص جراحی سرطان از آکسفورد و عضو کمیته علمی کنگره نگاه کن المللی اندومتریوز است.

وی بیش از 16سال است که در انگلستان،دانشگاه آکسفورد سرگرم به کار و تحصیل بوده و در حال حاضر ریاست یکی از خوب ترین و بزرگترین مراکز جراحی سرطان بانوان در انگلستان را بر عهده دارد.

آیا صرفا برای حضور در کنگره نگاه کن المللی اندومتریوز  و چنین کنگره هایی به کشورمان می‌آیید؟

آکسفورد یکی از خوب ترین دانشکده های پزشکی دنیاست و ازسرمایه های بالایی برای تحقیقات برخوردار است و این باعث شده تا در 20سال گذشته در زمینه سرطان بانوان پیشرفت های گیراای داشته باشد.من در رابطه با سرطان و مریض های سرطانی بسیار حساس هستم و احساس میکنم این مریض ها در همه مکان جهان از خدمات شایسته درمانی برخوردار نیستند و این فرصت  را غنمیت شمردم تا تجاربی که در دانشگاه آکسفورد کشف کردم را در اختیار همکارانم درایران گذارم و با آنها قسمت کنم و امیدوارباشم که در آینده مریض های ماهم بتوانند از آخرین دستاوردهای علمی جهان بهره گیرند.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس با دکتر هومن سلیمانی مجد،محقق دانشگاه آکسفورد انگلستان:		کشورمان باید سدهای علمی را بشکند و به تبادل علمی توجه بکند

آیا قرار است، در کشورمان بمانید؟

هنوز برای ماندن در کشورمان بر آن نشده ام اما ماندن یا برگشتم تاثیری در ارتباطات علمی ام نخواهد داشت .هدف اولم این است که بتوانم چیزهایی را که درحال حاضر دردنیای علم در شاخه سرطن های بانوان پیش آمده است را به کشورمان رسانم .هرچند بسیاری از همکاران من درایران از دانش و اطلاعات علمی بالایی برخوردار هستند اما باتوجه به روند و مسیر علم احساس می کنم این تبادل علمی باید به صورت متمرکز پیش بیاید.

چرا رشته جراحی و تخصص بانوان و زایمان را برگزیدید؟

هدف اولیه من از انتخاب این رشته، رسیدن به رشته جراحی سرطان بانوان بود. اما در انگلستان اگه شما بخواهید جراحی سرطان را طی بکنید باید از دوره جراحی بانوان و زایمان عبور کنید که این دوره 8سال زمان می برد  و پس از آن جراحی یا فوق تخصص جراحی سرطان را قادر می باشید طی بکنید.اما دلیل عمده تر این بود که جراحی سرطان بانوان بسیار سخت بود و نیاز به فداکاری همه جانبه دارد و مریض های بدحال زیادی دربین اینها وجود دارند که خانواده و جامعه آنها را کنار قرار داده اند وهمیشه میخواستم مددی به آنها کرده باشم.

سرطان بانوان یک معضل همه گیر است و هدف ما در آکسفورد این است که زندگی مریض هار ا بهتر کنیم و چگونگی این کار برایمان از اهمیت بالایی برخوردار است.همچنین باید نگرش مردمان و خانواده ها را نسبت به افراد سرطانی عوض کنیم.به نظرمن وقت آن رسیده است که با تکنیک های توسعه یافته و روشهای جراحی دقیق و شیمی درمانی های امن بتوانیم طول عمر بیماران را زیاد کرده و هرروز آنهار ا روبه بهبودی ببریم.

کارعلمی درایران انجام می شود اما بستر عالیتری نیازدارد و تا تبادل علمی صورت نگیرد پتانسیل های کشورمان به ماکسیمم نمی رسد

آیا آماری وجود دارد که کدام کشورها بیشترین مبتلایان به سرطان گردن رحم را دارند؟

درهمه مکان جهان این آمار در حال حاضر یکسان است و سرطان پستان، روده، شش و تخمدان به ترتیب رایجترین سرطان‌ها دربین بانوان است که در کشورهای درحال پیشرفت مثل کشورمان سرطان گردن رحم نیز شایع است ، هرچند کمتر از  سرطان پستان است اما به خاطر تشخیص دیر هنگام کشنده است و مریض را از دست می‌دهیم؛ زیرا بانوان در همه جوامع از این که علائم‌شان را با پزشک خود در میان قرار بدهند خجالت می‌‌کشند و ما پزشکان هم در تشخیص بهینه لغزش می‌کنیم و مریض زمانی به مامی‌رسد که زمان نابود شده است.درواقع ما باید هم در جلو گیری هم در درمان سرعتی عمل کنیم .

سطح علمی کشورمان را دراین حوزه به چه صورت برآورد می‌کنید؟

به نظرم در همه مکان جهان در تمامی حوزه ها مکان پیشرفت زیادی وجود دارد زیرا مسائل علمی هر روز عوض میشود و کشورمان نیز از این قاعده مستثنی نیست .البته باید گفت کشورمان در بر می داری استعداد های بلایی است و درحال درخشش است. مقالات نیز در زمینه جراحی سرطان هنوز مکان کاردارد و در جراحی هایی که به انجام میرسانیم هنوز پیشرفت هایی وجود داد که باید به آنها برسیم.

همچنین احساس می کنم کارعلمی درایران انجام می شود اما بستر عالیتری نیازدارد و تا تبادل علمی صورت نگیرد پتانسیل های کشورمان به ماکسیمم نمی رسد، به عنوان مثال روسیه از نظر علمی کارهای بسیاری به انجام رسانده است اما تا سدهایش شکسته نشود قادر نمی باشد پیشتازی کند.کشورمان نیز باید سدها و مرزهای علمی را بشکند و به تبادل علمی توجه بکند تا بتواند پیشتازی خود را در این عرصه به اکران قرار بدهند.

 

مصاحبه : فرگل غفاری

__________________________________

تهیه و تدوین : پری خ.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

جان نقد محقر است حافظ ««« »»» از بهر نثار خوش نباشدبا دکتر هومن سلیمانی مجد،محقق دانشگاه آکسفورد بریتانیا: کشورمان ایران باید سدهای علمی را بشکند و به تبادل علمی توجه بکند (2 عکس)


TT / 151 --- TP / 19%

گردآوری شده توسط : پری خ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : تازه های علمی
برچسب ها : محقق , ایران , هومن , سدهای , آکسفورد

مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :