ذخایر سدهای استان همدان به ۷۳ میلیون مترمکعب کاهش یافت

ذخایر سدهای استان همدان به ۷۳ میلیون مترمکعب کاهش یافت

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان حجم سدهای استان همدان را ۷۳ میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: مشکلی در تامین آب شرب استان همدان وجود ندارد ولی رعایت الگوی مصرف باید در اولویت قرار گیرد.

مرتضی عزالدین در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در همداناظهار داشت: در سال آبی 94 حدود 467 میلی متر بارش برف و باران در سطح استان همدان رخ داده که خوشبختانه وضعیت ذخایر آبی همدان با این بارش ها بهبود یافته است.

وی افزود: سال آبی گذشته 467 میلی متر بارندگی در سطح استان همدان رخ داد که این رقم سال 93، 302 میلی متر و در متوسط بلندمدت 330 میلی متر بوده و خوشبختانه بارش های امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 54 درصد و نسبت به بلندمدت 34 درصد افزایش داشت.

عزالدین با اعلام اینکه در حال حاضر ذخیره سدهای استان همدان به 73 میلیون مترمکعب رسیده است عنوان کرد: در حال حاضر سد سرابی تویسرکان هفت میلیون و 400 هزار مترمکعب، سد کلان ملایر 42 میلیون مترمکعب، سد اکباتان همدان 19 میلیون و 700 هزار مترمکعب وسد آبشینه سه میلیون و 800 هزار مترمکعب است.

وی با اعلام اینکه سد اکباتان همدان ذخیره خوبی را نسبت به ماه های گذشته داشته است تصریح کرد: حجم سد اکباتان در حال حاضر به 19 میلیون و 700 هزار مترمکعب کاهش یافته و این در حالی است که سد اکباتان همدان در ماه های گذشته سرریز کرده بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان با اعلام اینکه در حال حاضر ورودی سد سرابی تویسرکان صفر است گفت: سد سرابی تویسرکان هفت میلیون و 400 هزار مترمکعب حجم ذخیره داشته و پکیچ تصفیه خانه برای تامین بخشی از آب شهرستان تویسرکان در کنار این سد ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه سد اکباتان همدان 40 میلیون مترمکعب ظرفیت ذخیره آب دارد تصریح کرد: سد اکباتان همدان بیش از یک ماه سرریز داشته است که در حال حاضر با خروج هزار و 150 لیتر در ثانیه میزان ذخیره آن نیز کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان با بیان اینکه میزان بارش در همدان بی نظیر بوده و در 20 سال گذشته چنین بارشی رخ نداده است گفت: به طور متوسط سالانه 6 میلیارد و 388 میلیون مترمکعب حجم نزولات جوی استان همدان است ولی از سوی با 67 درصد تبخیر در استان همدان مواجه هستیم.

وی حجم آب در دسترس استان همدان پس از تبخیر را دو میلیارد و 680 میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: سهم آب های زیرزمینی از این منابع تجدیدپذیر 1.948 میلیارد مترمکعب و سهم آب های سطحی 740 میلیون مترمکعب است.

عزالدین با اشاره به اینکه همدان از ذخایر آبی مناسبی برخوردار است ولی باید صرفه جویی و رعایت الگوی مصرف در اولویت قرار گیرد عنوان کرد: تلاش بر این است تا برای پاییز امسال ذخیره مناسبی را در سدهای استان همدان نگه داشت تا دچار مشکل نشویم.

__________________________________

تهیه و تدوین : آزادمهر چ.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حافظا در کنج فقر و خلوت شب‌های تار ««« »»» تا بود وردت دعا و درس قرآن غم مخورذخایر سدهای استان همدان به ۷۳ میلیون مترمکعب کاهش یافت


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : آزادمهر چ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : استان ها
برچسب ها : ذخایر , سدهای , مترمکعب

مطالب مرتبط