راهکارهای تازه نگه داشتن سالاد

روش های تازه نگه داشتن سالاد
بعد از خرید کاهو، فورا برگ های کاهو را جدا کنید و با آب انبوه بشویید

عبارت «سالاد» از لغت ایتالیایی «insalata» به معنی خوراکی یا غذای شور گرفته شده است. این نوع غذا برگرفته از یک شیوه غذایی رومی بود که در آن زیتون، تربچه و دیگر سبزیجات را در نمک، روغن یا سرکه شور میگذاردند و همراه غذای اصلی یا به شکل پیش غذا میخوردند، اما از آغاز سده پانزدهم میلادی، سالادها کم‌کم به شکل امروزی خود سود.

در کل، «سالاد» غذا یا پیش غذایی است که از مخلوط سبزیجات گوناگون به همراه چاشنی هایی مثل سرکه، سس، نمک، فل فل و... سرو می‌شود. سالادها معمولا خنک می باشند و امکان می دارد ماده های خوردنی دیگری مثل تخم مرغ، حبوبات طبخ کرده، گوشت، پنیر و... هم به آن ها افزوده شود که در این حالت ارزش تغذیه ای آن بیشتر میشه و می توان به عنوان غذا هم آن را خورد.

7 پیشنهاد برای حفظ تازگی و تردی کاهو

1) هنگام خرید، کاهوی سلامت و تازه را بر گزینید.

2) بعد از بر گشت به خانه، فورا برگ های کاهو را جدا کنید و با آب انبوه بشویید.

3) چندین دقیقه ای برگ ها را در آبکش بگذارید تا آب زایدشان بیرون رود بعد از آن با دستمال خشک کن کاملا آن ها را خشکانید.

مجدداً برگ ها را در پارچه دیگری بپیچید و در کیسه بی منفذ بگذارید.

4) برای اطمینان از جذب رطوبت باقیمانده قادر هستید یک تکه نان خشک هم در کیسه بگذارید.

5) کیسه را در قسمت مکان میوه‌ای یخچال گذارید.

6) برای حفظ شادابی برگ‌های کاهو حتی تا یک هفته، بعد از شستشوی کامل، برگ‌ها را در ظرفی از آب و کمی سرکه سفید بگذارید و بی آبکشی، آن ها را خشکانده و مطابق موارد ذکرشده در یخچال حفاظت کنید.

7) قادر هستید بعد از خرید کاهو و جدا کردن برگ ها، آن ها را در کیسه پلاستیکی بگذارید و کیسه را مثل بادکنک باد کنید. در آن را گره بزنید و به مدت طولانی در جامیوه‌ای یخچال نگه دارید.

برای تازه نگه داشتن سالاد چه کنیم؟

چنانچه عزم دارید سالاد آماده را چندین ساعت در یخچال نگه دارید و همچنان از طراوت سبزیجات آن صفا بکنید، یک مورد مهم را میبایست مراعات کنید؛ افت رطوبت. حتماً این سوال برای شما اتفاق مییافتد که پیش از خرد کردن سبزیجات به درستی آب اضافی را گرفته‌اید؟ اما میبایست بدانید سبزیجات، غذاهایی می باشند که یک دنیا آب دارند و حتی چنانچه بعد از شستشو هم کاملا خشکانده شوند، دو مرتبه وقتی که خرد شوند رطوبت خواهند داشت. خوب ترین شیوه برای از بین بردن این معضل بهره گیری از دستمال کاغذی است. بعد از این که سالاد را در ظرف مربوطه ریختید، دستمال کاغذی روی مواد بگذارید. چنانچه ظرف بزرگ است از 2 یا 3 دستمال بهره گیرید و بهتر است دستمال‌ها را تا کنید تا بلافاصله خیس نشوند.

مورد ظریف دیگر این که افزون بر رطوبت، هوا هم قادر هست شادابی سبزیجات را از بین ببرد. برای رویارویی با آن، بعد از گذاشتن دستمال کاغذی، چنانچه ظرف سالاد دردار است،در آن را ببندید. در غیر این صورت یک کیسه فریزر را روی ظرف بکشید تا سالادتان در معرض هوا نباشد.

برای سالاد میوه هم چنانچه عزم دارید پیش از مصرف آن ها را تکه و تهیه کنید، برای این که رنگ میوه‌ها به‌خصوص سیب و گلابی عوض نشود همه را در ظرفی پلاستیکی بچینید و روی آن ها آب خنک بریزید. پیش از مصرف میوه‌ها را در آبکش بگذارید تا کاملا آب اضافی بیرون رود. بهره گیری از ظروف دربسته برای حفاظت این سالادها در یخچال هم فکر خوبی است.

ارزش غذایی سالاد

سبزیجات مهم‌ترین ترکیبات سالادها می باشند که فیبرهای موجود در آن ها به کارنامه موردعلاقه دستگاه گوارشی کمک می‌کند. اسیدفولیک یا ویتامین B9 موجود در برگ‌های سبز نقش با اهمیتی در حفظ سلامت عروق و قلب، جلو گیری از افسردگی و رویارویی با اختلالات حافظه دارد. این ویتامین همچنین برای زنهایی که عزم حاملگی دارند خیلی لازم است زیرا مانع وقوع ناهنجاری‌های دستگاه عصبی جنین می‌شود. افزون بر این، سبزیجات منابع غنی ویتامین‌ها، عنصر کلسیم، آهن و دیگر ریزمغذی‌های سودمند می باشند که کنار مقدار انبوه آب به حفظ شادابی و سلامت اندام یاری خواهند رساند.

همچنین مصرف روغن‌های سلامت همراه سالاد در تامین امگا 3 اندام نقش خواهد داشت. البته مقدار پروتئین و چربی‌های دریافتی از طریق خوردن سالاد بنا بر اضافه کردن گوشت، تخم‌مرغ، پنیر، حبوبات و... متغیرخواهد بود.

نظرات شما کاربران عزيز براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود

گردآورنده: سيما ف.

نگهداری خوراکی ها در بخش آشپزی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ز خاک پای تو داد آب روی لاله و گل ««« »»» چو کلک صنع رقم زد به آبی و خاکیراهکارهای تازه نگه داشتن سالاد


TT / 225 --- TP / 31%گردآوری شده توسط : سيما ف.
تاریخ گردآوری : 2018-03-19
در دسته بندی : سالاد
برچسب ها :
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :