راهکارهای متفاوت برای پیشرفت ابتکار فردی (2 عکس)

روش های متفاوت برای بهبود خلاقیت فردی
عکس شماره 1 ⇩

میبایست روی ابتکار خود فعالیت کنید تا فعال باقی بماند‎

خلاق بودن کار بسیار دشواری است؛ میبایست روی ابتکار خود فعالیت کنید تا فعال باقی بماند. ولی اگه حواستان نباشد که هر از گاهی تغییراتی در شرایط به وجود آورید، امکان می دارد ابتکار شما هم تحت اثر قرار بگیرد.

اگه بیش از حد به شروطی یکسان عادت کرده اید، یکی از راهکارهای زیر را برای پیشرفت ابتکار خود آزمایش کنید.

۱۷ روش ابتکار آمیز توفان فکری

1. توفان فکری «جی. کی. رولینگ»: ذکر میشود جی. کی. رولینگ مسافرت دوردست خود به خلق مجموعه ماجراهای Harry Potter را با نگاشتن یادداشت روی دستمال های کاغذی آغاز کرد. چه این ماجرا صحیح باشد چه اشتباه، به هر حال تمرینی عالی برای پرسرعت نگاشتن نوشته هایی است که بسیار پر مفهوم می باشند. حتما می دانید که نگاشتن روی دستمال کاغذی چه مقدار اذیت کننده است، به این علت که سطح آن اصلاً معقول نیست. همین سبب می شود چیزی که روی آن مینگارید بسیار ویژه تر باشد. به کافه یا غذاخوری ای بروید، فنجانی قهوه پیشنهاد دهید، و این کار را آزمایش کنید.

2. روزانه ده ایده را بنگارید: این یکی از استانداردترین و خوب ترین تمرین ها برای تقویت ابتکار است. روزانه، ده فکری که به عقیده تان می آید دنبال کردنشان مشغول کننده باشد را بنگارید. دلواپس نباشید که این ایده ها چه مقدار به زمان و بودجه احتیاج دارند، یا اینکه اصلاً شاید واقع گرایانه نباشند. تنها بگذارید ذهنتان سردرگم شود و چیزی را نگاه بکند که معتقد است قادر هست واقعی شود. شگف زده خواهید شد که پس از چندین روز، چه مقدار فکرهای عالی به سمتتان سرازیر میشود.

3. درباره هر فکری که شاید جواب نخواهد داد، توفان فکری کنید: این یکی مانند این می ماند که برعکس به طرف ابتکار حرکت کنید. دفعه بعد که در نشستی هستید و ذکر میشود که «بیایید تمام خوب ترین ایده هایمان را بنگاریم»، اگه چیزی به ذهنتان نیامد، تلاش کنید جاده دیگر را آزمایش کنید. هرچه که «شاید جواب نخواهد داد» را بنگارید. بانمک است که این کار اکثر منتهی به روشی بدیهی و شگفت انگیز می شود که «به قدری قادر هست دیوانه کننده باشد که جواب دهد.»

4. با دست غیر مسلط خود بنگارید: وقتی با دست غیر مسلط خود آغاز به نگاشتن کنید، از از اینکه نوشتنتان آهسته (و نامرتب) است به قدری ناراحت خاطر می شوید که بطور یقین به طور ناخودآگاه لغات را کنار میزنید تا به اصل چیزی برسید که واقعاً میخواهید نقل بکنید. نتیجه نهایی؟ نگاشته ای بسیار کوتاه و در عین حال برانگیزنده. حتما این کار را آزمایش کنید.

5. چیزی که میخواهید نقل بکنید را رسم کنید: حتی اگه تصویرگر نمی باشید، دو مرتبه قادر هستید از نمادها و شکل های ساده به جای لغات برای حمل و نقل پیغام خود بهره گیرید. اگه عزم دارید شناسایی کنید که چطور پروپوزال، فصلی از کتاب یا پرزنتیشنی را سازماندهی کنید، تلاش کنید به جای نگاشتن ایده خود آن را رسم کنید. لغات در نهایت خودشون بارز خواهند شد.

6. تمام ایده خود را در حافظه خود گنجانید: بجای این که روبروی دفترچه یادداشت خود بنشینید و تلاش کنید همه چیز را روی کاغذ بیاورید، پیغام خود را در حافظه خود گنجانید. اگه به اندازه کافی این کار را به انجام رسانید، دو اتفاق می افتد: نخست اینکه، شما خود به خود هرچه که ارزش بعلت سپاردن نداشته باشد را کنار خواهید زد (جنبه ای مثبت)، و دوم، همه چیز را کوتاه و برگزیده نگه می دارید به این علت که در غیر این صورت نخواهید توانست آن را بعلت واگذار بکنید. بعد از آن، وقتی که همه چیز را به آن شکلی که خواستید در آوردید، آن را بنگارید.

7. در هنگام نگاشتن، صحبت بکنید: به ایده خود صدا دهید. برخی زمانها نشستن در سکوت و کار کشیدن از مغزتان به زیان شما جواب می دهد. آن را با هنرمندی بلند اظهار کنید. آن را بشنوید. آن را حس کنید. با آن بازی و فعالیت کنید. بویژه اگه نگارنده هستید، کار نهایی خود را با هنرمندی بلند بخوانید. با بهره گیری از صدای واقعی خود به عنوان یک نوع وسایل، اطمینان داشته باشید که به ثمره ای شگفت انگیز خواهید رسید.

8. با یک قلم، راه بروید: تنها قلم، بی دفترچه یادداشت. اگه فکری واقعاً عالی به ذهنتان آمد، آن را روی دست خود بنگارید. مجددا، در اینجا هم برگزیده نویسی را تمرین می کنیم. وقتی دفترچه یادداشتمان را با خود جابجا میکنیم برخی زمانها حس اجبار می کنیم که هرچه که به ذهنمان می آید را بنگاریم. ولی اگه تنها یک قلم داشته باشید، بیشتر توجه می کنید که چه چیزی را ضروری است بنگارید. برگزیده نویسی معمولاً ساده ترین (و خوب ترین) چیزها را بارز می کند.

عکس شماره 2 ⇩
عکس راهکارهای متفاوت برای پیشرفت ابتکار فردی

خلاق بودن کار بسیار دشواری است‎

9. «طوفانی از ایده ها» داشته باشید: طریقه کار اینشکلی است که اشخاص گروه در یک اتاق جمع می شوند، یک نفر در جوار تخته قرار می گیرد، و همان گونه که اشخاص فکرهای خود را مطرح می کنند، همه این ایده ها روی تخته نگاشته میشوند. پس از 15 دقیقه، اشخاص دور خوب ترین ایده ها خط می کشند، و به صورت گروهی درباره هر یک از آنها به تفصیل حرف میزنند و نظر خود را با هنرمندی بلند مطرح می کنند که چطور می توان به آن ایده رنگ و بوی حقیقت داد.

ده. بخوانید: این کار خیلی راحت است، ولی معمولاً به آن بهای کافی داده نمیشه. بسیاری از اشخاص تلاش میکنند که در خلأ، خلاق باشند. آنها به تنهایی در اطاقی می نشینند، با مداد خود روی میز ضربه می زنند و صبر میکنند که جرقه ای به ذهنشان خطور کند. ولی ایده ابتکار آمیز واقعاً به این شکل رخ نمی دهد. در عوض، تلاش کنید که هرچه گوشه و کنار چالش مورد نظر خود را بخوانید. در این باره بخوانید که بقیه مردم درباره این بحث خاص چه کرده اند، کیس استادی های گوناگون را بخوانید، درباره تاریخ هرچه که تلاش دارید حل کنید بخوانید، و برگزیده آنقدر بخوانید تا جواب خودش را نمایان کند.

11. از هر گونه فناوری دور بشوید: مجددا این کار هم معمولاً مورد غفلت واقع می شود و گهگاه صورت میگیرد به این علت که انجامش واقعاً جنجالی است. دفعه بعد که خود را در بن بستی از ابتکار نگاه میکنید، مثلاً در روز پایان هفته، بامداد زود از خواب بیدار شوید، و خود را از دسترس همه خارج کنید. موبایل خود را خاموش کنید و آن را در کشو گذارید. Laptop خود را روشن نکنید. تمام روزتان را به دور از جهان دیجیتال سپری کنید، و هر دفعه که وسوسه می شوید تا کاری به انجام رسانید یا حوصله تان سر میرود، راه بروید یا اینکه خوانید. اطمینان داشته باشید که همان بعدازظهر، کلی ایده به سوی شما سرازیر خواهید شد.

12. دربرابر جمعیت حاضر، توفان فکری کنید: همه ما دوستی داریم که همه چیز خود را با او به بحث میگذاریم. قادر هستید از او به عنوان منبع بهره گیرید. اگه در یافتن ایده مبتلا معضل هستید، او را فرا خوانید، تخته وایت برد را بیاورید، او را پشت میزی بنشانید، و نقل بکنید، «ببین، من تنها احتیاج دارم که درباره این با هنرمندی بلند اندیشم. بگذار توضیح دهم که چه فکری می کنم، و هر فیدبک یا فکری که به ذهنت رسید را مطرح کن.» وقتی که توضیح چالش را تمام بکنید، به احتمال انبوه خود شما به جواب مربوطه تان رسیده اید.

13. از رسانه های آنلاین برای گرفتن فیدبک بهره گیرید: رسانه های آنلاین دقیقاً برای همین کار بهره گرفته میشود: مکالمه. بجای این که سه ماه سر خود را به دیوار بکوبید و تلاش کنید به «ایده عالی» برسید، کفایت می کند مسائل را در رسانه های آنلاین تست و به بحث گذارید و نگاه بکنید که مردم چه عکس العملی نمایان میکند. از طریق تعامل با انسانها، توفان فکری کنید و براساس فیدبکی که می گیرید، ایده خود را اصلاح کنید.

14. در ساعات نامعمول بیدار شوید: این کار قادر هست خیلی نامطلوب، ولی در عین حال واقعاً تاثیر داشته باشد. اگه عادت دارید که ساعت 6 یا 7 بامداد از خواب بیدار شوید، تلاش کنید که ساعت 3 یا 4 بامداد در تاریکی کامل بیدار شوید و روز خود را آغاز کنید. اینکه به شکلی شدید تلاش کنید به محیط پیرامون خود وفق یابید، قادر هست ابتکار شما را شعله ور کند.

15. ایده خود را در قالبی کاملاً متفاوت بوجود آورید: مثلاً اگه موسیقیدان هستید، چیزی که در حال نگاشتن هستید را قادر هستید از طریق آهنگ (پیانو، آهنگ یا هر ابزارآلات دیگری) خلق کنید. این چالشی دیگر برای برگزیده نگه داشتن است، و چیز زیادی هم درباره احساسات زیرپوستی چیزی که در حال خلق هستید را بارز می کند. آهنگ در عمل یک نوع زبان است.

16. ایده خود را به شکل نامه بنگارید: اگه مبتلا معضل هستید که چیزی را چطور نقل بکنید، یا اینکه نمیدانید چیزی که در حال خلق هستید را بطور یقین به چه کسی نقل میکنید، آن را به عنوان نامه به یک نفر تصور کنید. یک نفر را در ذهن خود تجسم کنید: چطور به چشم مییاید؟ چندین سالش است؟ چه چیزی می خواهد بشنود؟ آن را طوری بنگارید که گویی دارید تنها و تنها با او حرف میزنید، و صدا با روشی طبیعی خودش را بارز خواهد کرد.

17. به صورت همواره خلق کنید: و در پایان، راز واقعی تمام توفان فکری های ابتکار آمیز این است که آن را به صورت مرتب و روزانه در هر شروطی به انجام رسانید. اینشکلی است که ابتکار شما فعال و زنده باقی می ماند.

**************************

گردآوری از: شهربانو گ.

روانشناسی و خانواده در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

جدا شد يار شيرينت کنون تنها نشين ای شمع ««« »»» که حکم آسمان اين است اگر سازی و گر سوزیراهکارهای متفاوت برای پیشرفت ابتکار فردی (2 عکس)


TT / 509 --- TP / 31%گردآوری شده توسط : شهربانو گ.
تاریخ گردآوری : 2018-03-20
در دسته بندی : خلاقیت
برچسب ها :
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :